agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni264Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-09-2013, 20:40   #451
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Kaktüslerimin saksılarından biraz toprak eksiltip eksilen kısmı kumla doldurmuştum. Üzerine de çakıl taşları doldurdum.

Kumu sevdiklerini öğrendim burada. Komple topraklarını değiştirip köklerini rahatsız etmekten çekindiğim için sadece üst kısma kum ekledim.

Yine burada öğrendiklerimle gövdelerini sudan korumak amaçlı olarak çakıl taşı doldurdum.

Ama çakıl taşlarının suyun buharlaşmasını engellediğini gördüm ve çakıl taşlarını kaldırdım.

Aynı şey kum içinde geçerli. 2-3 günde bir toprak kururdu ve sulardım. Şimdi on gündür sulamıyorum toprakları hala ıslak.

Sorum şu:

* Kumu boşaltıp boşalan yeri toprak doldursam mı?

* Ya da yeniden kumla karışık bi toprak hazırlayıp kaktüsleri yeniden mi diksem? Huzurları kaçar diye korkuyorum.

Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Bunlar da bahsettiğim saksı, kum, çakıl ve kaktüsler:

Eklenen Resimler

Düzenleyen altintasna : 21-09-2013 saat 20:41 Neden: İnşallah doğru yerde sormuşumdur sorumu...
altintasna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2013, 22:51   #452
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi altintasna Mesajı Göster
Kaktüslerimin saksılarından biraz toprak eksiltip eksilen kısmı kumla doldurmuştum. Üzerine de çakıl taşları doldurdum.

Kumu sevdiklerini öğrendim burada. Komple topraklarını değiştirip köklerini rahatsız etmekten çekindiğim için sadece üst kısma kum ekledim.

Yine burada öğrendiklerimle gövdelerini sudan korumak amaçlı olarak çakıl taşı doldurdum.

Ama çakıl taşlarının suyun buharlaşmasını engellediğini gördüm ve çakıl taşlarını kaldırdım.

Aynı şey kum içinde geçerli. 2-3 günde bir toprak kururdu ve sulardım. Şimdi on gündür sulamıyorum toprakları hala ıslak.

Sorum şu:

* Kumu boşaltıp boşalan yeri toprak doldursam mı?

* Ya da yeniden kumla karışık bi toprak hazırlayıp kaktüsleri yeniden mi diksem? Huzurları kaçar diye korkuyorum.

Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Bunlar da bahsettiğim saksı, kum, çakıl ve kaktüsler:
İri dişli kum ile bahçe toprağını karıştırıp dikerseniz, kaktüsleriniz daha sağlıklı gelişecektir. Kaktüslerinizi suladığınızda su hemen akıp gitmeli. Bence havalar daha çok serinlemeden bir an önce yapın. Sırf toprakta olduklarında da huzurları kaçar. Hele ki üzerlerinde yığılı o taşlar hava almasını engelleyeceğinden kök çürüğü için ortam hazırlayacaktır. Saksının dibine birkaç çakıl ya toprak saksı kırığı koyun ki, delikleri tıkanmasın. Toprağın üzerine mutlaka bir şey koymak istiyorsanız lav taşı (cürüf) kullanabilirsiniz. Bu, toprağın nefes almasına izin verecek bir maddedir. Yine de saksıyı ağzına kadar doldurmayın...

Bir dip not daha: Bence saksılarınızı da değiştirin bu arada. Şeffaf saksıları orkide dışında hiçbir bitkinizde kullanmayın. Işık alacağından bir süre sonra yosunlanma olur. Ayrıca kökler dış faktörlerden daha kolay etkilenir.

altintasna beğendi.
loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2013, 22:59   #453
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Taşları kaldırdım. Üstteki kum katmanı da tıpkı taşlar gibi toprağun kurumasını engelliyor. Madem bunu şimdi yapmam da bir sakınca yok yarın hemen toprak, kum karışımı ile aynı saksılara yeniden dikiyorum. Toprağa çürümeye yüz tutmuş yaprak da katsam mı? Toprakla bir olmuş zeytin yaprakları?

Eski 21-09-2013, 23:06   #454
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi altintasna Mesajı Göster
Taşları kaldırdım. Üstteki kum katmanı da tıpkı taşlar gibi toprağun kurumasını engelliyor. Madem bunu şimdi yapmam da bir sakınca yok yarın hemen toprak, kum karışımı ile aynı saksılara yeniden dikiyorum. Toprağa çürümeye yüz tutmuş yaprak da katsam mı? Toprakla bir olmuş zeytin yaprakları?
Yaprak çürüntüsünü hiç denemedim. Ben bir miktar odun kömürü kırığı da ekliyorum karışıma. Fayda sağladığını düşünüyorum. Siz de deneyebilirsiniz. Yalnız saksılarınız konusunda mutlaka bir çözüm bulun. En azından yapışkanlı kağıtlarla kaplayın ki, ışık almasın...

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2013, 23:11   #455
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Çok teşekkür ederim.

Köklerin güneş ışığını görecek olması beni düşündürmüştü... Şuan başka saksım yok. Artık dediğiniz gibi yapmam gerekecek.

Bir şey daha sorayım arkadaştan iki çelik aldım. Leş kaktüsü dedilen türe ait. Parmak kadar boyları vardı. Br saksıya yarılarına kadar gömdüm.

Sizce onları çıkarıp bir kısmını traşlayıp, traşlı yerler kuruduktan sonra tekrar dikmeli miyim? Yoksa oldukları gibi kalmaları uygun mu?

Çürürler diye korkuyorum!

Eski 29-09-2013, 10:08   #456
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Fotoğraflarda görülen sorun için ne yapmalıyım?

Şimdiden yardımcı olacak herkese teşekkür ediyorum.

İlk başta sadece o güneş yanığı lekeleri vardı ki sanırım büyük ihtimalle su damlası yapmıştır o izleri; mercek etkisi ile.

Buyurun:

Pardon fotoğraflar başka sayfada bulunduğu için buraya yükleyemedim.

Şuraya bakar mısınız lütfen: altintasna / Kaktüs ve Sukulentlerim

Düzenleyen altintasna : 29-09-2013 saat 10:10 Neden: Pardon fotoğraflar başka sayfada bulunduğu için buraya yükleyemedim.
Eski 01-10-2013, 00:54   #457
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2013
Arkadaşlar merhaba. Sitenizi tesadüfen gördüm, inceledim ve çok beğendim. Faydalı bilgiler paylaşılmış ve harika bir site olduğunu belirtmek isterim. Şimdi sizlere bir şey danışacağım. Forumda en uygun burada sorabileceğim kanısına vardım. Yanlış yere açtıysam affola.
Resimlerini yüklediğim kaktüsüm son zamanlarda epey yavru vermeye başladı. Gördüğünüz üzere saksısına sığmayacak gibi. Doğru mu yapıyorum bilmiyorum ama haftada bir defa kaktüs besini ile besliyorum. Bu kaktüsü çok seviyorum. Saksısını değiştirsem mi, değiştirmesem mi? Saksı küçük gelip bitkimin ölme ihtimali var mı? Yoksa aynen kalsın mı? Değiştirmemi önerirseniz nasıl bir saksı almamı önerirsiniz? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim, iyi forumlar..

Eklenen Resimler

AliBerat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 08:39   #458
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Bence saksını değiştirmeyin .Kaktüsler küçük saksıdan hoşlanırlar.Haftada bir besin vermeyin .Bir hafta su bir hafta besin şeklinde verin .Kış geliyor .Yaza kadar sulamayı kesip soğuk ve aydınlık yerde muhafaza edin .

altintasna beğendi.
beyz66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 23:18   #459
Yeni Üye

Sayın Beyz66. Cevabınız için teşekkür ederim. Sizin önerinizi dikkate alarak saksısını değiştirmeyeceğim. Sulamak konusuda tamam lakin yaza kadar su vermemek ve soğukta bırakmak? Bitkimi öldürmez mi? Soğuk derken balkon desek? Kayserideyin, donar bitkim Ne dersiniz?

Eski 03-10-2013, 09:57   #460
Ağaç Dostu

Kaktüsler kışın dinlenme dönemi geçer o yüzden su ihtiyaçları yoktur.Aksine siz sularsanız kaktüsünüz çürür; o yüzden sulamayın.Soğuktan kastım , eksi dereceye düşmeyecek bir yerde muhafaza etmeniz eksi derecede kaktüsünüz donar .Bence ideal sıcaklık 10 derece civarındaki bir oda ....

Eski 03-10-2013, 14:53   #461
Yeni Üye

Anladım. Teşekkür ederim beyz66. Tavsiyelerini uygulayacağım.

Eski 07-10-2013, 20:38   #462
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Merhabalar.

Sanırım kaktüsleri sulamayı bırakıyoruz artık.Ama benimkiler çok minik olduğu için kaloriferi oda da tutup sulamaya devam etsem sorun olur mu yoksa keseyim mi su vermeyi?

Narinkhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2013, 09:23   #463
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Narin.karahan Mesajı Göster
Sanırım kaktüsleri sulamayı bırakıyoruz artık.Ama benimkiler çok minik olduğu için kaloriferi oda da tutup sulamaya devam etsem sorun olur mu yoksa keseyim mi su vermeyi?
Sıcak odada tutsanızda kışın kaktüslerin büyümesi çok yavaşlar , büyüme yavaşladığı içinde su emilimi de yavaşlar.Çok dikkatli sularım diyorsanız ,sulayabilirsiniz .Tercih sizin ....

Narinkhn beğendi.
Eski 08-10-2013, 10:24   #464
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Sanırım son çiçeklerimiz...
Name:  20130928_103306 (Kopyala).jpg
Views: 1513
Size:  74.8 KB
Name:  20131005_142444 (Kopyala).jpg
Views: 1499
Size:  52.3 KB
Name:  20131005_142451 (Kopyala).jpg
Views: 1516
Size:  49.4 KB

Bu kaktüslerimi içeri almalı mıyım? Kışın balkonda soğukta kalsalar bir şey olur mu?
Name:  20131006_152940 (Kopyala).jpg
Views: 1499
Size:  73.3 KB

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2013, 19:17   #465
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Merhaba

Teşekkür ederim Beyz66.Burası sıcak daha.Bir iki kez daha sulayıp keseyim suyu en iyisi

beyz66 beğendi.
Narinkhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2013, 08:43   #466
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Narin.karahan Mesajı Göster
Teşekkür ederim Beyz66.Burası sıcak daha.Bir iki kez daha sulayıp keseyim suyu en iyisi
Urfada oldugunuzu yeni farkettim .Kışın 10 derecenin altına düşmüyorsa , dışarda yağmur görmeyen bir yerde muhafaza edebilirsiniz .

fatitoo ve Narinkhn beğendi.
Eski 11-12-2013, 20:36   #467
Ağaçsever

astrophytum35's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2013
Beyz66 ama bazı türler için uzun süreli 10 derece bile tehlikeli olabilir.

fatitoo beğendi.
astrophytum35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2014, 07:42   #468
Yeni Üye

canervefa's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2013
merhaba,

Amerikadan önceki gün bana sukulent tohumu geldi. İlk kez gördüğüm için tuafıma gitti, tohumlar toz gibi, polen gibi. Acaba nasıl yetiştireceğim hususunda bilgisi olan var mı ?

canervefa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 22:14   #469
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kagan Mesajı Göster
Elimde, internetten edindiğim (nereden, nasıl edindiğimi hatırlamıyorum) Kaktüslerle ilgili bir kaynak belge var.

Dr. Süleyman Demir ile Doç. Dr. Murat Ertuğrul Yazgan'ın birlikte hazırlamış olduğu yapıtın adı "Kaktüsler ve Sukkulentler". Bir kitapçık biçiminde hazırlanmış yapıt, "Peyzaj Mimarisi Derneği Yayınları: 1; A.Ü.Z.F. Peyzaj Mimarlığı Bölümü; Ankara-1992" etiketini taşıyor.

Bir RAR dosyası olarak elime geçen bu belgeyi Word'de düzenledim; toplam 30 sayfa ve dosya büyüklüğü 602 kilobayt. İçinde kaktüs ve sukkulentlerle ilgili değerli bilgiler var.

İsteyen olursa, e-posta ile gönderebilirim...

Not: Bu bölüme dosya olarak eklemeyi düşündüm ama ilgili bir seçenek bulamadım...
Sn Kagan elinizdeki kaktüs vesukulentlerle ilgili kaynağı hala koruyorsanız ben isterim.Gönderebilirim derseniz sise e-posta adresimi özel mesajla gönderiirim.Saygılsrımla.

Nevin Marangoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 16:10   #470
Ağaç Dostu

eticin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
kaktüslerimi uyutmak için Aralık sonunda bir koliye yerleştirip apartmanın bodrum katına depoya (karanlık ve hafif serin bir yer) kaldırdım. bir kaç gün önce bakmaya gittiğimde sulanmış olduklarını gördüm ne yapacağımı bilemedim, tekrar eve mi alsam yoksa orada kalsalar mı? fikri olan arkadaşlar paylaşabilirmi lütfen.

eticin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 18:35   #471
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eticin Mesajı Göster
kaktüslerimi uyutmak için Aralık sonunda bir koliye yerleştirip apartmanın bodrum katına depoya (karanlık ve hafif serin bir yer) kaldırdım. bir kaç gün önce bakmaya gittiğimde sulanmış olduklarını gördüm ne yapacağımı bilemedim, tekrar eve mi alsam yoksa orada kalsalar mı? fikri olan arkadaşlar paylaşabilirmi lütfen.
Bildiğim kadarıyla kısaca cevap vereyim size ancak bilgisi çok olan kaktüs severler daha iyi bilgiler verecektir bu konuda.

Uyutmak istiyorsanız serin ortam uygundur. Şimdiye kadar bana söylenen "5 derecenin altına düşmesin yeter" oldu.

Kutu içi uygun değil. Havasız ve kapalı yerde durmaya uygun bitkiler değil kaktüsler.

Uykuda da olsalar ışık almaları gerekir diye biliyorum.

Sulanma sebepleri nedir ve ne yapmanız gerekir bilmiyorum. Ama ben olsam tekrar sıcak bir ortama koyup kurumalarını sağlardım.

Toprakları ve kendileri kuruduuktan sonra ise serin, aydınlık ve havadar bir yerde uyumalarını sağlardım.

YeniBON ve dmtmrt beğendi.
Eski 17-01-2014, 11:06   #472
Ağaç Dostu

eticin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
cevabınız için teşekkürler. susuz kalmışlar diye birileri bilmeden sulamış. dediğiniz koşullarda bir ortam sağlayamıyorum maalesef, ışık alan tek yer ev, haliyle sıcak ve az ışık olduğu için de hepsinin formu bozuluyor. geri çıkarayım bari eve, kaybetmektense formsuz olsunlar

eticin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2014, 18:57   #473
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2013
Arkadaşlar aklıma birşey takildi. Perlitin topragın drenajını artırdığını birçok sitede ve özellikle sitenin forumunda okudum. Ancak kaktüslerde sıkıntı olacagıni bir mesajda gördüm. Sorum şu perlit ileride parçalandıginda kaktüse zararı olur mu? Perlit parcalandiginda topraga jelimsi bi yapi katiyo diye okumustum bir mesajda.Cevap icin simdiden tesekkurler...

Düzenleyen akgül : 01-03-2014 saat 18:59 Neden: ekleme
akgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2014, 22:26   #474
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2014
Arkadaşlar kaktüsümün üzerinde tomurcukları çıktı.Buraya kadar sıkıntı yok ama bu tomurcuklar kök uzatıyor.Bu hastalık mıdır?Yoksa tomurcukları ana gövdeden koparıp toprağa mı ekmek gerekir?Durum bana ilginç geliyor çünkü benim kaktüsümün ana gövdesinde saçak kök uzantıları yok ama tomurcuklarda var.Ben çok acemiyim komik birşey sorduysam kusura bakmayın

pawpaw Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 08:02   #475
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2012
Kök uzatıyorsa toprağa ekebilirsin. Aynı durum benim kaktüsümde de vardı. Kök çıkaran tomurcuğu söküp toprağa ektim şu anda iyi durumda.

gingy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 20:07   #476
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2014
Teşekkür ederim içim rahatladı.peki ana kaktüsünüz nasıl ölmedi değil mi?

pawpaw Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 07:44   #477
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pawpaw Mesajı Göster
Teşekkür ederim içim rahatladı.peki ana kaktüsünüz nasıl ölmedi değil mi?
Sayın pawpaw,

Kaktüsler kolay kolay ölen bitkiler değil, öldürmek için özel çaba gerekir Ana kaktüsüm sağlam. Hatta güneş yanığı olmasına rağmen gelişimini sürdürüyor

gingy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 12:50   #478
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Galeri: 6
Bunlar da benimkiler. Derya Baykal'ın uygulamaları yaptım. İnşallah işe yarar. Çakıl taşı,cam kırığı,mangal kömürü, kumlu toprak.

Eklenen Resimler

Emine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2014, 09:59   #479
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2013
kaktüsün dibinde taş koymanın bir zararı olur mu? bilgilendirin lütfen beni

berkay. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2014, 16:47   #480
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Kaktüsleri sulamayı bırakmalımıyım arkadaşlar? Bu konuyu net olarak bilmiyorum. hangi ayda sulamayı kesip, ne zaman su vermeye başlıyoruz? Tam barıştır derken küsmeyeyim kaktüslerle

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024