agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni264Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-08-2008, 15:22   #91
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2007
Galeri: 7
Kaloriferli evde maalesef benimkiler pek soğuk kalamadılar.Geceleri bile 20 derecenin altına inmemiştir.Kışın 10-15 günde bir suluyordum.
Nisandan itibaren Güney balkonumda,çok güçlü güneş altında kaldılar kurudukça suladım arada birde vitamin verdim.Sonuç çiçeklendi.

Engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2008, 12:37   #92
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Kaktüslerime baharla birlikte ayda 2 kere sıvı gübre veriyorum. 8-11 arası sabah güneşi alıyorlar, hava da çok sıcak. Bilmiyorum bakalım ne olacak.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2008, 09:56   #93
Ağaçsever

nilüfer.j.s.'s Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlkin Mesajı Göster
Bu arada bu kaktüs türünden bende de var. Çiçek tomurcukları da var üzerinde kahverengi tüylü tüylü duruyor, hiç büyümüyor da niye acaba? İyice susuz mu bıraksam ben de, haftada 1 suluyorum bu sıcaklarda.
eğer çiçek tomurcukları oluşmuşsa - daha fazla sulamanız lazım! o çiçek vermeden once sulamayı kesmek gerekiyor- ama çiçek varsa - sulayın ,hemde sıvı kaktus besini ekleyin

nilüfer.j.s. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2008, 22:18   #94
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
arkadaşlar bu kaktüs nasıl çiçek açar?

Eklenen Resimler

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2008, 16:55   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Herkese Merhabalar...

Benim önemli bi sorum olacaktı... Akvaryum bakımı konusunda profesyonel bir hobiciyim ve kaktüs bakımı konusunda da bilgi ve becerilerimi arttırmak için uğraşıyorum. Bitki bakımında sulama için en uygun suyun bol nitrat ve amonyum içeren su olduğunu duymuştum. Bitkimi sularken akvaryumlarımdan elde ettiğin bol nitrat, nitrit ve amonyum içeren bu suyu kullansam faydası olur mu?

İlginize şimdiden teşekkkürler..

gkoygun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2008, 18:08   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2008
Kaktüslerin N (Azot)'tan hoşlanmadıkları, gübrelerinin K ve P oranı yüksek olduğunu öğrendim forumdan Diğer bitkiler için söylediğiniz şey kullanılabilir belki ama o konuda bişey söyleyemem.

muhikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2008, 20:04   #97
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cybel Mesajı Göster
Astrophytum ailesi benim en sevdiğim kaktüsler. Çiçeğide harika olmuş. Emeğinize sağlık engin Bey. Fotoğraflarınızda çok profosyonel çekimlerden oluşuyor. Onlar içinde ayrıca tebrik ederim.
Teşekkür ediyorum.Astrophytumları ben de çok seviyorum nedenine gelecek olursak hem şekilleri çok orijinal hem de yavaş büyüyerek çok fazla yer işgal etmiyorlar.Biblo gibiler. Bir sene önce aldığım mamillaria pringlei mesela 1.5 kg ağırlığa ulaştı,parodia penicilata da aynı şekilde.Tüm pencere içlerim doldu ve maalesef daha fazla kaktüs alamıyorum.Şu anda 30 kadar saksım var hepsi astrophytum olsa 50 taneye çıkabilir bu sayı sanırım Şu anda sadece A.asterias ve A.myriostigmam var.Şunların güzelliğine bakarmısınız.

http://www.cactus-art.biz/schede/AST...strophytum.htm

Eski 19-11-2008, 06:50   #98
Ağaç Dostu

cybel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
Galeri: 34
Arsteriaslar muhteşem gerçekten. Bu siteyide çok seviyorum bi dünya görsel şölen Tabii bakıp bakıpta sahip olmaya çalışmakta ayrı bi rmevzu oluyor. Astrophytumların yavaş geliştiklerini bilmiyordum. Öğrendiğim iyi oldu.Tabii siz tokatta dışarıda bırakamıyorsunuzdur değilmi? O yüzden pencere önleri doluyor. Eee ozaman bol pencereli bir ev bakın Yeni çiçeklerinizi bekliyoruz.

cybel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2008, 16:34   #99
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Dışarıda bırakma şansım maalesef yok Sibel.Kasım başında içeri alıyorum ve Mart ortasında çıkarıyorum, zira kışın zaman zaman -20 lere kadar düşebiliyor derece.Güzel çiçek verimi için kaktüslerin bir miktar dinlenme periyodunda üşümeleri gerekiyor.Bende pencere içlerini bir rus kaynağında gördüğüm gibi odadan izole ediyorum.Biraz jelatin ve kağıt bant marifetiyle küçük seralar oluşturuyorum,böylelikle hem kaloriferin ısısından etkilenmiyorlar,hem de kışı 15-20 gibi derecelerde geçirebiliyorlar. Bu arada kalorifer üstlerine koyduğum,kaloriferleri kapamadan ısıyı içeri doğru yönlendirmek için bir icadım var ilgilenen olursa fotoğraflarını çekerim..

Eski 19-11-2008, 17:21   #100
Ağaçsever

İnceefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2006
Galeri: 1
Engin bey resimlerini görürsek iyi olur bu kalorifer sisteminin.

İnceefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2008, 12:52   #101
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Sistem demek biraz sistem kelimesine hakaret olur Uzun bir mukavvanın iki kenarını katlıyorum,katladığım yerleri çapraz kesiyorum.Böylelikle kaloriferin üzeri kapanmadan ısıyı öne doğru yönlendirmiş oluyorum.Ama saksılar kesinlikle ısınmıyor eskisi gibi.

Eklenen Resimler

Eski 12-12-2008, 09:20   #102
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bir kaktüs aldık, saksısı 5 cm ağız çapı ve 5 cm yüksekliğinde küçücük bir saksı içinde, iki kırmızı çiçekli bu kaktüsü büyükce başka bir saksıya almamız iyi olur mu? Bu kaktüsün adı nedir? Daha fazla büyüyebilir mi?

Eklenen Resimler

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2008, 15:48   #103
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Sayın nariçi, kaktüsünüzün çiçekleri korkarım ki yapay.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2008, 18:45   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Bir kaktüs aldık, saksısı 5 cm ağız çapı ve 5 cm yüksekliğinde küçücük bir saksı içinde, iki kırmızı çiçekli bu kaktüsü büyükce başka bir saksıya almamız iyi olur mu? Bu kaktüsün adı nedir? Daha fazla büyüyebilir mi?
Sn. Nariçi,
Naçizane fikrim, başka bir saksıya almanız. Ancak bunu şimdi değil bahar döneminde Mart sonu Nisan başı kaktüslerin uyanma döneminde yapmanız. Eğer bu haliyle çok kuruduğunu hissediyorsanız ve serin bir yerde (mesela ev içinde duruyor ise) durmuyor ise köklerine dokunmadan eski toprağı ayıklamadan saksıdan çıkardığınız gibi dere kumlu bahçe toprağı karışımlı ve bir boy daha büyük yeni saksıya almanız. Ve tabi hiç sulama yapmamanız gerekiyor. Yeni toprağın zaten bir nemi olduğundan yeterli olacak.
Ayrıca kuru ve yağıştırma çiçekli kaktüsler marketlerde o kadar yaygınki satıcılar bitkiye cazip hale getireyim derken aslında zarar veriyorlar. Ama yinede ben de çok beğendiğim veya aradığım bir türde kuru çiçek olsada alıyor, zarar vermeden çiçeği gövdeden ayırıp o kısmın iyileşmesini bekliyorum.
Saygılar

zeynepdincer.k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 19:11   #105
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-09-2008
ciceklerinden sonra olusan meyvelerin icindeki tohumlar elverisli midir yoksa direkt ciceklerde mi caprazlama yapmak gereklidir?

kemut_kemut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2009, 09:38   #106
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Herkese merhaba;
Bu kaktüslerin üretimi nasıl olur arkadaşlar?Acaba tepesindeki minik yumruları ayırsam bir sonuç alabilir miyim?

Eklenen Resimler

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2009, 15:58   #107
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Crocus Şen Mesajı Göster
Herkese merhaba;
Bu kaktüslerin üretimi nasıl olur arkadaşlar?Acaba tepesindeki minik yumruları ayırsam bir sonuç alabilir miyim?
Uğraşmayın üretmessiniz.Gymnocalycium mihanovichii ler aşılama dışında kökleriye yaşayamazlar.

Eski 07-03-2009, 18:24   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Sevgili bitki dostları kaktüs , succulent ve sedum cinsi bitkiler için sizlere eşşiz bir kaynak.
İncelemenizi tavsiye ederim.
Adres:http://translate.google.com.tr/trans...N%26start%3D20

ozgunce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2009, 18:59   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2009
Kaktüs Bakımının İncelikleri

ben kaktüslere yeni merak saldım ama ikidir kaktüsüm saksı değiştirdikten sonra çürüyor.biri de hiç büyümüyor. forumda aradım da benim gibi yeni başlamış birinin anlayacağı ve uygulayabileceği püf noktaların toplandığı bir başlık yok. yardımcı olursANız sevinirim

DevrimGzde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 09:19   #110
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Acaba çok suluyor olabilir misiniz? Kışın kaktüsler soğuk bir yere alınır, dondurucu soğuk değil ama 6-7 derecenin altına düşmeyecek bir ortam sıcaklığı yeterlidir. Kışın bolca sularsanız kaktüsü mutlaka saksı içindeki nem gitmeyeceği için çürüme başlayacaktır. Bol ışık alan bir yere de koyarsanız ilkbaharla birlikte kaktüsler büyümeye başlayacaktır. Gelişmemesi kış uykusunda olduğundandır. Forumda her türlü bilgi var aslında ama zaman ayırıp bakmak gerekiyor...

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 14:58   #111
Ağaç Dostu

zerrinsrt's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2008
Galeri: 4
Ben kaktüslerimin saksısını mart veya nisan ayında 2-3 yılda bir değiştiriyorum.Değiştirmeden 1-2 gün önce hafifce suluyorum. Saksıyı değiştirince 1 hafta sulamıyorum.

zerrinsrt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2009, 23:05   #112
Yeni Üye

şimal41's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2009
lisedeki en yakın arkadaşım kaktüsleri çok severdi onun sayesinde bende tanışmış oldum o güzel bitkilerle.. ancak seneler önce elimdekileri hediye edip evimde hiç bırakmadım.. sonra üst komşumun kaktüsününün yavrusu balkonuma düşmüş.. bende sakasılardan biriin dibine bıraktım o oarada öyle büyüdü ve bu sene iki defa açtı .. bakımı için hiç özen göstermeidğimi yazılanları okuyunca anladım.. balkonumda yaz kış durur ve ben hiç özel bakım uygulamadım canım çiçeğe.. inşallah daha ilgili olacağım bundan sonra..

Eklenen Resimler

Düzenleyen şimal41 : 24-03-2009 saat 23:12 Neden: fotoğrafı eklemeyi düşünememişim ..
şimal41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 10:03   #113
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2009
arkadaslar herkese merhaba.sizlere yeni bit kaktüs tutkunu olarak bikaç sorum olacak.cevremdeki tanıdık insanlarda yetişmiş büyük kaktüsler görüyorum bunlardan nasıl alıp kendım için saksılayabilrim?etrafa koku yayan bi kaktüs çeşidi vamı varsa adı ne ?merak ettim

kasseria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 23:43   #114
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sevgili Kasseria ,

Çevrenizdeki tanıdıklarınızın bitkilerinden steril, keskin bir bıçakla çelik alabilirsiniz. Kestiğiniz yerin kurumasını ve kabuk bağlamasını bekleyerek uygun toprak karışımına daldırabilirsiniz. Bu şekilde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Mesela Opuntia bu şekilde çok rahat yetiştirilen bir türdür. Kaktüs ve sukulentlerle ilgili konu başlıklarını biraz incelerseniz ayrıntılı bilgi elde edeceksiniz.

Bu hastalık bir kere geldimi pek kolay gitmiyor onu düşünerek çelik sayınızı kontrol altında tutun bence)

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 23:48   #115
Ağaç Dostu

Bağdadi's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2009
Kaktüsle ilgili bölümleri okudum ama soruma en uygun bölüm düşüncesiyle yazdım.Sorum kaktüs budanabilirmi ? Budanırsa yara yerlerini izole etmek gerekirmi.İsmini bilmediğim,balkon boyutlarını aşmış bir kaktüsüm var.Resmini ekliyorum.Bilgilendirecek arkadaşa peşin teşekkürler.

Eklenen Resimler

Bağdadi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 12:55   #116
Ağaçsever

Sayın Bağdadi
Evet bu aylarda yapmanız daha iyi olur çünkü kaktusler gelişme aşamasındadır.merak etmeyin bişey olmaz ama elde ettiginiz çelikleri tekrar kurutup dikebilirsiniz.
İyi günler

Eski 30-04-2009, 15:11   #117
Ağaçsever

Kaktus var mı bilmiyorum ama Seneciloar karanfil kokusu yayıyor.

Eski 01-05-2009, 21:49   #118
Ağaç Dostu

cicada's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Galeri: 2
Yeni kaktüslerimi çok küçük olan saksılarından çıkarıp yeni bir saksıya dikeceğim bahçe toprağına dikmeyi düşünüyorum ve toprağa dere kumu da katmak istiyorum. Fakat dere kumunu nereden temin edebileceğimi bilmiyorum. Nerede bulabilirim? Bir önemli soru daha, tüm kaktüslerimin üzerinde tomurcuklar var, bu dönemde ne kadar sulamalıyım?

cicada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 19:05   #119
Ağaç Dostu

cicada's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Galeri: 2
Sayın Kagan,
Kaktüslerimi akvaryum kumu kullanarak diktim ama çok da kalın olmayan bir kumdu. Henüz sulamadığım için toprağın ne kadar süzek olduğunu bilemiyorum.
Bir sorum daha olacak, diktiğim tüm kaktüsler tomurcuklu fakat bana tomurcuklar açmadan kuruyorlar gibi görünüyor, kurumamış çiçek tomurcukları da var. Sulama hakkında yardım isteyeceğim, bu dönemde ne kadar sık aralıklarla sulamam gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

cicada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 19:02   #120
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Ayrı ayrı saksılarda olan kaktüslerimi yaklaşık 6ay önce tek bir yerde topladım. En büyük plastik saksılara göre olan bir tabak bu. Küçük bir kaktüs bahçesi yaptım kendime, tek eksik, ortadaki ve yanlardaki boşluklara istediğim formda koyacağım ama hala arayışta olduğum kaya parçacıkları ve çakıllar. Onlar da olunca daha da güzel olacak sanırım.

Onlar da hallerinden memnun ki, çiçeklerle selamlıyorlar beni. Güneşi kaçırdığım için çiçekler tam olarak açık değil ama idare edin artık.

Name:  30.11.2008 018.jpg
Views: 2805
Size:  66.3 KB

Name:  30.11.2008 019.jpg
Views: 2667
Size:  54.9 KB

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024