agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni264Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-12-2007, 19:24   #61
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Galeri: 31
Hiç güleceğim yoktu.Teşekkürler.Çiçek açsın diye çeşitli yöntemler deneniyordur fakat bu en ilginci olsa gerek.Kaktüslerin dikenli olması vs. gibi nedenlerle bu şekilde davranılmasının uygun olacağını düşünmek de ayrı bir konu.
Ses,müzik ve titreşimler bitkileri(canlıları) etkiliyor.Bu konuda çalışmalar olmuş.Hatta ağaçlar kesileceklerini hissedebiliyorlarmış vs...Bu tür bilgiler makaleler yayınlanıyor.Fakat tepkileri farklı olabiliyor bitkilerin.Ayrı bir araştırma konusu tabi...Bitkilerle ilgili uzun zaman okuduğum ama beni hala çok etkileyen bir kitap var.Alıç Ağacı İle Sohbetler (Hikmet Birand) adlı kitap.Bitkilerin dünyasını çok güzel anlatıyor.Kaktüslerin dünyası daha çetin görünse de bence onlar da oldukça hassas bitkiler,dikenlerinden belli

minka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2008, 08:48   #62
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2007
Galeri: 7
Ben de benzer şeyler okudum.Bir deneyden bahsediliyordu.Deneyde kaktüslere sürekli telkinde bulunuluyor güvendesiniz,ben sizi korurum,dikenleriniz gereksiz gibilerinden.Sonuçta kaktüsler dikenlerini döküyor.Bitkilerin etraflarında olanlardan haberdar olduğu ispatlanmış oluyor.Link bulayım durun komik geliyor biraz.
Alıntı:

"Bugüne kadar bitkilerin bilinçsiz olduğu düşünülüyordu; oysa yapılan araştırmalarda böyle olmadığı görüldü. Bitkilerin insan zihnini okudukları bilimsel olarak kanıtlandı. Yapılan çalışmalar ve deneylerde bitkilerin telepatik olarak çevrelerindeki olayların farkında oldukları ortaya çıktı.

LUTHER BURBANK, dikensiz bir kaktüs yetiştirmek için yıllarını harcadı ve başardı. Dikensiz kaktüsün sırrını ise şöyle açıkladı: "Onlarla konuştuğumda bunu anlatmaya çalıştım. (Korkmayın. Korkacak hiçbir şey yok. Dikenlerinize de ihtiyaç yok ben sizi koruyacağım)

LOS ANGELES araştırma grubu başkanı MANL P. HALL incelediği BURBANK'ın çalışmalarından sonra şu açıklamayı yapmıştır: "BURBANK deneylerinde bitkilerin kendisine güvenmelerini sağlıyor, onların yardımını istiyor ve yaşamlarına saygı duyduğuna onları inandırıyor."

Bu Luther Burbankı araştırdım biraz 1849-1926 yılları arasında yaşamış Mc Donalds ta kullanılan kızartma patateslerini yetiştiren adammış.Bir çok şeftali ve erik türü yanında besi yemi olarak dikensiz kaktüs (opuntia) geliştirmiş ama telkinden filan bahsedilmiyor.Parapsikoloji sitelerinin yaratıcılığına veriyorum.

Engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2008, 00:07   #63
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Galeri: 31
Teşekkürler the engine,
Gerçekten tez konusu olabilecek durumlar bunlar ve ben de size katılıyorum;psişik etkiler gibi konular kullanılabiliniyor.Konuya ilgi çekmek amaçlı yazılar olabilir.Biraz inceledim ve Burbank çok çeşitli bitkilerle ilgilenmiş,onlarla çalışmalar yapmış.Bilgi için sağolun.Ben kaktüsleri dikenleriyle seviyorum bu arada
Size de teşekkürler cemeteryİlginç bir konu oldu.

minka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2008, 00:49   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2007
Rica ederim Benim de ilgimi çekiyor böyle araştırmalar.Titreşimlerle çiçeklerin korkup korkmadağını incelemeleri gibi.
Bu dikenlerinin dökülmesi olayı da çok ilginçmiş
Hiç güvensizlikten dolayı dikenlerinin olduğunu düşünmemiştim. Aslında haşin değiller demek ki. Hassaslar ve tehdit edilince çiçek açıyorlar (mış)
Kıyamam

cemetery Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2008, 21:08   #65
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-09-2007
Galeri: 2
ya belki damdan düşermiş gibi olacak fakat bişeyi merak ediyorum,kaktüslerin radyasyondan etkilenerek ortamdaki radyasyonu aldığı ve bunun onlara iyi geldiği hakkında bir duyum işittim.ben bir kaktüs hastasıyım ve evimde onlarca kaktüs var eğer böyle bişey doğruysa artık hepsini bilgisayarımın yanına taşısam iyi olur.

desberado Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2008, 09:37   #66
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Benim kaktüsler Nisanda açıyor en erken.Böyle kışın açtıklarına hiç şahit olmadım.Her sene Temmuzda açan bir kaktüsüm de var.Baharda fotoğraflar ekleyeceğim az kaldı.

Eski 11-02-2008, 23:38   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Galeri: 12
Sevgili desberado, bu kanıtlanmamış ancak son yıllarda çok konuşulan bir konu. Geçtiğimiz aylarda bir bankanın çalışanlarının bilgisayarlarının yanına konması için bir seradan 400 tane kaktüs aldığını duymuştum. Sırf bu nedenle bile olsa kaktüs sevgisinin yayılması hoş. Ama dediğim gibi hiçbir bilimsel kanıt yok

esen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2008, 07:33   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Büro ortamında, bilgisayar yanına konan kaktüsler, güneş görmediği için bir süre sonra ölecektir.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2008, 14:19   #69
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Kaktüsler güneş görmediği için ölmezler ama bazı türlerin formu bozulur. Işığa doğru hızlıca büyümeye başlarlar. Sivri uçlar çıkartırlar. Ben 2 türümde yaşadım bunu.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2008, 21:54   #70
Ağaçsever

kaktüsler ışık görmedikleri için ölmez,fakat renklerinde ve biçimlerinde bir değişim olacağı doğru.

Eski 12-02-2008, 21:56   #71
Ağaçsever

sevgili esen verdiğin bilgi için teşekkür ederim.bende küçük bir denem yapmıştım.kaktüslerimi çoğaltmak için ektiğim ikinci bir saksıyı bilgisayarımın önüne koydum , kök gelişimi olarak diğerlerine göre daha iyi ve hızlı bir gelişme yaşadığı bir gerçek.

Eski 07-03-2008, 19:51   #72
Yeni Üye

kaktüsçü's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Acaba kaktüslerin çiçek açması için dinlenme döneminden sonra su vermek gerekiyor mu, yoksa ben su vermesem bile onlar kendi kendilerine uyanıp çiçek açarlar mı? Herkesten çiçek haberleri alıyorum, benimkilerde daha tık yok. :-(

kaktüsçü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2008, 14:25   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Ben de tam bu konuyu düşünüyordum.

Resimdeki leş kaktüsünün sağ tarafdaki dalı da aynen sağ taraftaki kadar ince ve aşağıya sarkıktı.

Üç gün önce hem bu dalın üzerindeki sürgünü koparıp toprağa diktim hem de tesadüfen aynı gün yerini değiştirerek tv nin yakınına koydum.

Üç gün içinde kalınlığı 2-3 misli arttı, ayrıca kol düzelerek tv ye yöneldi.

Aceba bu sürgününü kaybetmesinden dolayı bir savunma tepkisimi yoksa dediğiniz gibi tv den yayılan dalgalarla mı ilgili?

İki değişikliği aynı anda yapmasaydım, daha bir anlaşılabilir olurdu.

Pardon,nedense resim buraya eklenemiyor, ancak toplu eklentilerim arasında gözüküyor.

Düzenleyen tugo : 09-03-2008 saat 14:37 Neden: resim eklenmiyor bilgisi
tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2008, 14:43   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2008
doğru düşünmüşsünüz çok teşşekürler

akyol.ozlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2008, 00:20   #75
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2008
Merhaba,
Kaktüsleri bulundukları ortamdaki fazla nemden korumak için ne yapılmasını tavsiye edersiniz?
Biz kaktüslerin arasına küçük bir tabak içinde tuz koyduk; acaba işe yarar mı? Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

feneradasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2008, 18:40   #76
Ağaçsever

sevgili feneradasi kaktüsünün toprağında aşırı bir nemlilik varmı?

Eski 20-03-2008, 23:06   #77
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feneradasi Mesajı Göster
Merhaba,
Kaktüsleri bulundukları ortamdaki fazla nemden korumak için ne yapılmasını tavsiye edersiniz?
Biz kaktüslerin arasına küçük bir tabak içinde tuz koyduk; acaba işe yarar mı? Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
"Bulundukları ortamda aşırı nem" derken nereye koydunuzki kaktüslerinizi?

İstanbulun nemini kastediyorsanız kaktüsleriniz her türlü şarta adapte olurlar üzülmeyin.Genel kaideler; toprakları geçirgen olacak,su tutmayacak,saksı altlığı su dolu olmayacak,kökler suda durmayacak,sadece güneşli havalarda sulayacaksınız ve toprağı tamamen kurumadan su vermeyeceksiniz.Özellikle soğuk havalarda uzun süre toprakları ıslak kalırsa kökler çürüyebilir.Acaba su versem mi diye düşünüyorsanız en iyisi su vermemek zira kaktüsler topraksız bile aylarca yaşamlarını sürdürebiliyorlar.

Eski 22-03-2008, 16:25   #78
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2008
desberado ve the engine cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Kaktüslerden birinin üzerinde küçük kahverengi lekeler oluşmaya başladığı için endişelenmiştik, bizi epey rahatlattınız.

feneradasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 16:04   #79
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olay9 Mesajı Göster
Evet uyarınız üzerine baktım. Ben gerçek çiçek zannetmiştim. Çok üzüldüm şimdi. Neden böyle sahte çiçekle satıyorlar anlamıyorm.Hiç çiçek açmayacakmı?
Açarlar ****** üzülmeyin..Ancak kaktüs çiçekleri çok kısa ömürlü çiçekler bu yüzden üreticiler kurumuş kır çiçeklerini boyayıp silikonla yapıştırıyorlar.Kaktüslerin albenisi oluyor ancak, kaktüsünüzün büyümesini engellememesi açısından silikonun oradan dikkatli şekilde çıkarılması lazım.Dikenlere zarar vermeden ufak ufak bir cımbız yardımıyla kopararak temizleyebilirsiniz.

Eski 29-03-2008, 16:58   #80
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Kaktüsler sadece besin vererek açamazlar maalesef.Kimisi 3 yaşında açıyor, kimisi 30 yaşında. Yaş faktörü var,ay faktörü var, ısı faktörü var, su faktörü var...Kaktüsünüzün türünü anlayamıyorum ancak çok çabuk çiçek açacak bir türe benzetemedim. Kaktüsler hakkında en güzel bilgileri şu siteden edinebilirsiniz.

http://www.kaktusrehberi.com

Eski 16-04-2008, 15:09   #81
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Merhaba,
Kaktüslerimi kontrol ettim ve bir kısmını başka saksıya aldım. Çok sıkışmasınlar diye. Köklenenlerin de resimlerini çektim. Zannediyorum hiçbirinde bozulma yok.

Eklenen Resimler

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 15:23   #82
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Bu da diğer köklenen kaktüsüm:

Eklenen Resimler

Eski 16-04-2008, 15:25   #83
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Son olarak koçtaştan altığım ve çiçeklerini sökünce kel kalan kaktüsüm galiba yavruluyor:

Eklenen Resimler

Eski 22-04-2008, 16:25   #84
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Benim kaktüsümde yavru veriyor fakat alt kısmından mı üst kısmından mı anlayamadım.

Name:  9.jpg
Views: 2944
Size:  27.5 KB
Bu 3-4 ay önceki hali.

Name:  Resim 017.jpg
Views: 2821
Size:  33.6 KB
Bu da şimdiki hali, bir hayli büyüdü fakat büyümenin etkisiyle üst kısmı toprağa girmiş ve ordan da yavrulamış. Bu sık karşılaşılan bir durum mu? Topraktan çıkarmalı mıyım üst kısmını?

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 17:58   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Merhabalar bu yazilari okuyunca kücük kaktüsümün neden cicek acmadigini anladim. Fakat benim ayni cins an az 20 yillik ve cok büyük baska kaktüsüm daha var. Yilbasinda aldigimizda cicek acmisti. Satici hersene Aralik Ocak aylarinda actigini söyledi. Fakat bu baharda cok olmasada cicek verdi. Kücükle ayni odadalar gerci, büyük cam önünde ve kis yaz sik sik cami aciyoruz. Bunun bir etkisi varmidir. Soguk bir yer bulamiyorum kislari koymak icin. Kiler soguk oluyor ama karanlik. Bahcede cok soguk. Kücük kaktüsüm icin ne yapabilirim tavsiyesi olan varsa yazsin lütfen.

arzupa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2008, 09:54   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2008
Benimde eşim minik kaktüslerden ne güzel çiçekleri var diye almış epeyce,biz bunlar gerçek değil dedik şaşırdı hala inanamadı.Ben bu çiçekleri alıp saksılarını değiştirmem gerekirmi zira çok küçükler büyürlermi acaba değiştirsem.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

çelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2008, 13:07   #87
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Benim kaktüslerim

Sn.Caretta'nın gönderdiği kaktüs ve sukkulentlerden bazısı ölmüştü. Kalanlar da aşağıdaki resimdeler. Sn.Caretta ne kadar cömert siz düşünün artık. Öldükleri halde kalanlar 5,5 saksı

Fimodan mini mini saksılar yapmak istiyorum ama zemzem bardağını fimonun içinden nasıl çıkaracağımı öğrenmem gerek...

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2008, 16:47   #88
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tuba Mesajı Göster

Fimodan mini mini saksılar yapmak istiyorum ama zemzem bardağını fimonun içinden nasıl çıkaracağımı öğrenmem gerek...
Zemzem bardağı derken neyi kastettiniz anlamadım ama kalıbını alacağınız bardağın dış yüzeyini biraz zeytinyağı ile yağlarsanız çıkar. Bir de sanırım yeni dikmişssiniz kaktüslerinizi fazla köklü değiller onun için daha küçük birşeye mesela türkkahvesi fincanlarına dikseniz daha iyi olur. Özellikle de köklenmeye çalışan yaprakları..

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 12:44   #89
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Çiçeklerini kaktüse zarar vermeden çıkartabilirseniz daha iyi olur silikondan kurtarmış olursunuz onları, kaktüse zarar veriyorsa da bir zaman sonra yaralarını iyileştireceklerdir. Kaktüsler artık saksılarına sığmadığı zaman saksı değişimi yapılır. Kocaman bir saksıya küçün bir kaktüs dikimi sağlıklı değildir.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 15:08   #90
Ağaçsever

nilüfer.j.s.'s Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2008
"the engine", benim kaktusler baharda çiçek açmıştı,nisan boyunca hep çiçekliydiler : kaktüslerin çiçek açması için "uyuku" dönemi geçirmesi lazım diye biliyorum, yani bir-iki ay nerdeyse susuz ve serin ortamda brakılması gerekiyor
siz nasıl harekete geçiriyorsunuz kendi katüslerin çiçeklenmesini,bize tavsiye verirmisiniz ?

nilüfer.j.s. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024