agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni264Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-01-2013, 21:13   #421
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2012
Arkadaşlar kaktüslerimi aylardır sulamıyorum ve dışarıda serinde bırakıyorum. Bugün kar yağdı ve yaşamayacakları kadar soğuk olur diye endişe ediyorum içeri almalı mıyım?

Diğer sorum ise kaktüsleri uyandırma vakti gelmiş midir yoksa bir süre daha bekleyeyim mi ,susuzluktan küçülmeye başladılar sanki.

merghat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 21:38   #422
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Sayın merghat,

Don yapma ihtimali nedeniyle - derecelerde dayanamayacak türleri içeriye alabilirsiniz. Ancak dayanıklı türler var ise üstlerini havalı naylon veya kalın kağıt ile sıkıca olabildiğince soğuktan koruyacak şekilde sararsanız dışarıda da kalabilirler.

Aylardır derken ne kadar süredir sulamıyorsunuz bilmiyorum ama genelde Kasım-Şubat arası sulanmıyor kaktüsler. Dış ortamda bıraktığınızda don tehlikesi varken sulama yapmayın. Ya da suladıktan sonra toprağı nemli iken dona maruz kalmamasına dikkat ederseniz birşey olmaz. Susuzluktan küçülme var ve sorun olacağını düşünüyorsanız yukarıdaki uyarıya dikkat etmek koşuluyla çok az su verebilirsiniz.

Mart gibi dormanci biter ve sulamaya başlayabilirsiniz. Bu arada sukulentlere toprağı nemli olacak şekilde su verebilirsiniz.

Düzenleyen skaraca : 07-01-2013 saat 21:40 Neden: *
skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 21:19   #423
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2012
Sayın skaraca,

Öncelikle mesajınız için teşekkür ederim. Kaktüsleri yanlış hatırlamıyorsam ekimde sulamayı kestim. Bir iki tanesinde küçülme var ama bunu çok dert etmiyorum esas kafama takılan don olayı. İstanbul en fazla -2 veya -3 olur bu aralar ve bu soğuk kaktüslere ne yapar kestiremiyorum ama içeri alırsam kesin zarar görürler çünkü içerisi çok sıcak. En iyisi dediğiniz gibi üstlerini örteyim ve sarabildiğim kadar sarayım.

merghat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2013, 12:43   #424
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2013
Kaktüs dostları, artık benimde oldu bir tane... Ona merhaba deyin :)

Bu da benim kaktüsüm. Satın alalı 2 hafta oluyor. Antalya da yaşıyorum, gündüzleri güneşlenmesi için balkonda tutuyorum 5-6 saat kadar, hava kararınca salona alıyorum, salonun sıcaklığı yeterince soğuk. 2 haftadır da su vermiyorum . Ay da bir hafifçe sulayayım diyorum ne dersiniz ? Saksısı nasıl sizce değişmeli mi, boyutu uygun mu ? Cinsi nedir kaktüsümün ? Tavsiyelerinize ve yorumlarınıza sonuna kadar açığım...

( Maalesef kapitalist sistem bu güzel canlının üzerine silikonla yapay çiçek yerleştirmiş, çıkarmaya çalıştım ama başaramadım maalesef, bitkiye de zarar vermek istemedim. )

YeniBON ve incii beğendi.
halis07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2013, 15:38   #425
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sayın halis07, kaktüsünüzü bahara kadar serin bir ortamda sulamadan dinlenmeye bırakın. Havaların ısınmaya başladığı bahar aylarında hem sulamaya başlayabilirsiniz, hem de saksı ve toprak değişimi yapabilirsiniz. Şuanda dinlenme dönemindeler ve susuz kalmaları, serin bir ortamda bulunmaları uygun olur.

Bu arada türünü öğrenmek için altta linkini verdiğim başlığı inceleyebilir, emin olamazsanız o başlıkta sorabilirsiniz. Sanırım daha evvel de bu kaktüsün ismi sorulmuştu.

Bu kaktüsün adı nedir? (2006-2014)

adneser ve incii beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2013, 18:56   #426
Ağaç Dostu

farpali's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2010
Galeri: 18
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jumong Mesajı Göster
Selamlar bir sorum olucak, bende bi kaktüs var ve saksısını değiştirmek istiyorum ama kaktüs o kadar tehlikeliki dokunduğum an dikenleri batıyor ince ve çok zor görülüyor, bana geldiğinde çokta sağlıklı değildi yani kaktüse dokunduğum zaman bile dikenleri yere düşebiliyor, türünü sorucak olursanız bilmiyorum ama yassı ve damla şeklinde parçalardan oluştuğunu söyleyebilirim, bu kaktüsü nasıl tutup başka bir saksıya koyabilirim?
Bu fotodakini uygulamanız yeterli Sayın Jumong.

Eklenen Resimler

farpali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2013, 14:09   #427
Yeni Üye

canej's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2013
Cool Kaktüslerim ve ben

Merhaba Arkadaşlar, 6 ay önce doktorumun bürosunda gördüğüm katüslere hayran olmakla başladı bu ilgi bende.. gittim ve kendimede aldım şimdi onları çocuklarım gibi seviyorum bakımları konusunda nette bilgi ararkende bu siteyi görüp üye oldum, burda da sizinle paylaşmak istedim kaktüslerimi...

Eklenen Resimler

canej Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2013, 14:16   #428
Yeni Üye

canej's Avatar

kaktüslerim ve ben

Kaktüslerim resimleri
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi canej Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar, 6 ay önce doktorumun bürosunda gördüğüm katüslere hayran olmakla başladı bu ilgi bende.. gittim ve kendimede aldım şimdi onları çocuklarım gibi seviyorum bakımları konusunda nette bilgi ararkende bu siteyi görüp üye oldum, burda da sizinle paylaşmak istedim kaktüslerimi...

Eklenen Resimler

MKurtoglu ve YeniBON beğendi.
Eski 03-04-2013, 14:46   #429
Yeni Üye

canej's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GÜLSEN_ Mesajı Göster
sevgili demircool inşaatlardaki kumlardanda katabilirsin dere kumuda olabilir inceliği çok önemli değil, sizlere azıcıkda olsa faydam oluyorsa ne mutlu bana ayrıca ben kaktüslerimi normal bahçe toprağına dere kumu katıyorum gayette iyiler inşaatlarda oluyo bulmakta zorlanıcanı zanetmiyorum sevgiyle kal
merhaba bende yeni kaktus meraklılarındanım kum plaj kumu da olabilir mi?? teşekkürler

Eski 04-04-2013, 07:50   #430
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
İyi günler plaj kum u tuzlu olduğundan sakıncalı olabilir ama iyice yıkanırsa belki de olabilir.Çok iyi yıkanıp süzüldükten sonra kullanılabilir.

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2013, 19:12   #431
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2013
merhaba, petshoptan aldığım ince akvaryum kumunu kullanmamda bir sorun olur mu acaba?

süha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2013, 14:22   #432
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Akvaryum kumunu yıkadıktan sonra kullanabilirsiniz. Ben de kullanıyorum bir sakıncası yok.

YeniBON beğendi.
Eski 18-05-2013, 21:45   #433
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2013
Arkadaşlar benim yeni aldığım bir kaktüsüm çiçekli olduğu için almıstım ama eve geldiğimde suladığımda hala solgundu. Bir haftadır çıkardım topraktan çünkü kökleri sağlam ama toprak kısmından pembe pembe çürümeye başlamış, ne yapmam gerekir? Nekadar tutayım dışarıda? Mammillaria supraflumen - Google'da Ara

Düzenleyen selenn : 21-05-2013 saat 10:42 Neden: Noktalama işaretleri ve büyük harf eklendi.
Taraxxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 10:43   #434
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Gövdede yumuşama ileri durumda değilse ve topraktan çıkardıktan sonra yumuşama iletlememişse tekrar saksılayabilirsiniz. Fakat sulamadan bir süre dinlendirin yeni saksısında. Fotoğraflama imkanınız olursa daha net birşeyler söyleyebilirim.

Eski 03-06-2013, 17:19   #435
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2013
Yarısından kestim duruyolar hala bi kıpırdama olmadı burustular simdi lütfen yardım! Ne yapmalıyım güzelim kaktüslere

Taraxxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2013, 19:45   #436
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taraxxx Mesajı Göster
Yarısından kestim duruyolar hala bi kıpırdama olmadı burustular simdi lütfen yardım! Ne yapmalıyım güzelim kaktüslere
Sayın Taraxxx,

Fotoğraflama şansınız varsa daha kolay yardımcı oluruz... Yarısına kadar ulaşmış mıydı yumuşama? şimdiki hallerini görmemiz daha iyi olurdu...

selenn beğendi.
loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2013, 18:29   #437
Yeni Üye

ay_cell_06's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2012

Ben kaktüsü köklü haliyle toprağa diktim suladım bu şekilde tutarmı yoksa kurutupmu dikmeliydim
Cevap bekliyorum arkadaşlar.

Düzenleyen selenn : 06-06-2013 saat 08:24 Neden: Kelime hatası
ay_cell_06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2013, 13:00   #438
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ay_cell_06 Mesajı Göster
ben kaktüsü köklü haliyle toprağa diktim suladım bu şekilde tutarmı yoksa kurutupmu dikmeliydim
Cevap bekliyorum arkadaşlar.
İyi günler kaktüsünüz köklüyse tabi bir an önce dikmeniz gerekir.Hayır bu bahsettiğiniz durum yeni koparılmış yavru ve çelikler için geçerlidir.Çok fazla sulamayın.Forumları takip edin gerekli olan bilgileri etraflıca bulabilirsiniz.Kolay gelsin.

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2013, 13:42   #439
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
Firtinada kaktusum devrilmis ve bir gun oylece kalmis eve geldigimizde gorduk. Hemen dokulen topragini doldurdum kaktuste yumusama vardi bir de govdeden cikan yavrusu kopmustu bi iki gun bekletip pet bardaga diktim bi gun sonra da suladim az bi miktar. Tutar mi boyle? İlk defa kaktus dikiyorum

yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2013, 14:18   #440
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili yaprak7, diktiğiniz yavruyu bir süre hiç sulamayın. Toprağı kuru kalsın, köklendikten sonra gelişmeye başlayacaktır. Ardından azar azar sulamaya devam edebilirsiniz. Direkt güneş altında kalmasın saksısı.

Eski 15-06-2013, 14:32   #441
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
Sevgili yaprak7, diktiğiniz yavruyu bir süre hiç sulamayın. Toprağı kuru kalsın, köklendikten sonra gelişmeye başlayacaktır. Ardından azar azar sulamaya devam edebilirsiniz. Direkt güneş altında kalmasın saksısı.
su an mutfakta duruyor. Balkona cikarmali miyim yoksa mutfak pencere onu dogru mudur? Cok tesekkurler

yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2013, 14:51   #442
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Uygundur pencere önü de. Ben balkonda olma ihtimaline karşı yazmıştım.

Eski 28-07-2013, 00:22   #443
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-07-2013
Sayın Kagan,
Dr. Süleyman Demir ile Doç. Dr. Murat Ertuğrul Yazgan'ın birlikte hazırlamış olduğu "Kaktüsler ve Sukkulentler" adlı kitabı e-posta ile gönderebileceğinizi yazmışsınız. Eğer bu kitabı e-posta adresime gönderirseniz size çok minnettar olacağım.
Saygılarımla
mimarhakandulger@gmail.com

YeniBON beğendi.
efekentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2013, 23:46   #444
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Merhabalar,

Küçük sayılabilecek boyutlarda kaktüslerim var. Ama bu kaktüsleri farklı saksılarda değil tek bir ortamda, büyükçe bir bakır leğende yetiştiriyorum. Sizce farklı türleri aynı toprakta yetiştirmenin bir zararı olur mu? Mesela sulama şekilleri vs. farklılık gösterir mi?

Saygılarımla.

crzysscrckr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2013, 03:47   #445
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi crzysscrckr Mesajı Göster
Merhabalar,

Küçük sayılabilecek boyutlarda kaktüslerim var. Ama bu kaktüsleri farklı saksılarda değil tek bir ortamda, büyükçe bir bakır leğende yetiştiriyorum. Sizce farklı türleri aynı toprakta yetiştirmenin bir zararı olur mu? Mesela sulama şekilleri vs. farklılık gösterir mi?

Saygılarımla.
Sayın crzysscrckr. Kaktüslerinizin olduğu leğeni ve kaktüslerin fotoğraflarını net bir şekilde yükleyebilirseniz ayrıntılı bilgiler verebilecek arkadaşlar aramızda mevcut. Çoğu bitkinin farklı istekleri var. Ben de aynı cinsten kaktüslerimi küçük iken büyük bir saksıda biraz daha büyümeleri ve bakım kolaylığı açısından bir arada tuttum. Daha sonra ayırdım. Ancak bakır kapların en büyük problemi üzerindeki kalay olmadığı zaman insanları içinde duran yiyeceklerin yenilmesi durumunda zehirleyebilmesi. Bitkiler de canlı olduğuna göre içinde bulundukları bakır leğenin kalaylı değil veya kalay eskimiş bozulmuş ise toprağı dolayısıyla kaktüslerinizi zehirleyebileceğini düşünüyorum. En kısa zamanda mümkün olan en az toprak ile başka saksılara kaktüslerinizi nakletmeniz daha iyi olur düşüncesindeyim.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2013, 18:49   #446
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Bakırın zehirleyici etkisi var, evet. Onu engellemek için içine toprak koymadan önce leğenin her yerini alüminyum folyo ile kapladım İşe yaramış olmalı zira 2 seneyi aşkın bir süredir sadece 1 türde zayiat var, o da sanırım sık döşemeden kaynaklandı.

Eklenen Resimler

crzysscrckr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2013, 16:35   #447
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
2012 den beri sag kalan kaktuslerim.. Fotografi 2 ye boldum..

Name:  2013-08-18 17.29.51.jpg
Views: 2311
Size:  15.2 KB
Name:  2013-08-18 17.29.24.jpg
Views: 1709
Size:  18.3 KB

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2013, 16:28   #448
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Arkadaşlar merhaba,

Opuntia microdasys hakkında bir sorum olucak. Tavşan kulagı dediğimiz. bizim kulakların üstünden bir sürü yeni kulak çıktı ve bir anda gelişti. ama sanki ana gövde taşıyamıyor. Eğilmeye başlamış gibi.Ne yapsam bilemedim. Saksısını büyütüp gövdenin bir kısmını topragın altına mı gömsem. Yoksa kulakları kopartıp çoğaltsam... ama bir yandan büyüsün istiyorum. Kulaklar çıkarken ana gövde nasıl güçlenir..

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2013, 07:48   #449
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili kokett, saksı altından kökler çıkmıyorsa saksıyı büyütmeyin bence. Fakat saksı derinliği az ise daha derin bir saksıya alabilirsiniz. Gövdeyi toprak altında kalacak şekilde yerleştirirseniz sulama sonrası gövde sürekli nemli kalır ve toprak kuruyana kadar ana gövde yumuşama gösterir.

Zamanla ana gövde yeni sürgünleri taşıyacak kadar güçlenecektir. Sürgün vermeye devam ettiği sürece kaktüsünüz sağlıklı demektir. Kaktüsünüzün boyunda bir tahta parçası ile ana gövdeyi destekleyebilirsiniz.

kokett beğendi.
Eski 18-09-2013, 10:25   #450
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Sevgili selenn, bizim yaramaz geçen hafta kendisini saksısıyla beraber yere atınca saksı değiştirmenin şart olduguna karar verdim. Daha geniş bir saksıya aldım. Şimdi eğilme devam ediyor ama en azından daha saglam. Kendini toparlar diye umuyorum. Çok hızlı gelişiyor, yetişemiyorum

Edit : 5 Gün içersinde dikleşti kendileri. Çok mutlu oldum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
Sevgili kokett, saksı altından kökler çıkmıyorsa saksıyı büyütmeyin bence. Fakat saksı derinliği az ise daha derin bir saksıya alabilirsiniz. Gövdeyi toprak altında kalacak şekilde yerleştirirseniz sulama sonrası gövde sürekli nemli kalır ve toprak kuruyana kadar ana gövde yumuşama gösterir.

Zamanla ana gövde yeni sürgünleri taşıyacak kadar güçlenecektir. Sürgün vermeye devam ettiği sürece kaktüsünüz sağlıklı demektir. Kaktüsünüzün boyunda bir tahta parçası ile ana gövdeyi destekleyebilirsiniz.

Düzenleyen kokett : 21-09-2013 saat 10:33
kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024