agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni264Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-01-2012, 20:05   #331
Ağaç Dostu

sinan yavuzz's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
fotoğrafıda bu

Eklenen Resimler

Asia ve serkan_istanbul beğendi.
sinan yavuzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2012, 08:45   #332
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinan yavuzz Mesajı Göster
bu bendeki kaktüs sevdası sizlerden bulaştı diyebilirim bir kaç tane kaktüsüm var bazı sorularım olcak
-kaktüsümde bikaç yerinde kurumalar var bunlar daha büyür mü ?
-kaktüsümü salonumuza sabah güneşi alan bir yere koydum umarım yanlış yapmamışımdır
-kaktüsümün türünü bilen varsa sevinirim bide bu tür çiçek açıyo mu ?
-bide saksısı çok küçük kaktüs sallanıyor saksını değiştirme bu mevsimde uygunmudur

şimdiden teşekkür ederim
sayın sinan yavuz kaktüsünüzün saksını bir ay daha bekleyin değiştirin bişeycik olmaz ayrıca kaktüsünüzü yaz kış dışarda bırakıcaksınız kışın kesinlikle hiç su vermiyceksiniz ama hiç. bahara doğru azar azar su vermeye başladığınızda gücünü çiçeklenmeye vericektir ve kışın dışarda bıraktığınızdada yağmur kar değmiycek üzerine kaktüsleri kış uykusuna yatırmak gerek ve kışlandırmak gerek o zaman çiçek açan cins ise bahara çiçeklenicektir.kaktüsünüzün türünü bilmiyorum ama kaktüsler çok dayanıklı bitkilerdir kolay kolay bişey olmaz çok su vermedikçe çok su verirseniz çürümelerine yol açar.saksını şimdide değiştirebilirsiniz aslında hiç bişey olmaz kumla karışık toprak kulallnın birazcıkda olsa size yardımcı olabildiysem sevinirim hoşçakalın

GÜLSEN_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2012, 22:46   #333
boz
Yeni Üye

boz's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Merhaba arkadaşlar,
Dün bir kaktüs aldım şu küçük saksıda tam tepesine silikonla çiçek yapıştırılanlardan malesef. Kaktüse zarar vereceğini düşünerek çiçeği sökmedim. Sizce doğru mu yaptım? Yoksa bu şekilde olması gelişimini engeller mi?

Bir de o küçücük saksıda olması iyi bir şey değil galiba. Bahara doğru değiştirmeyi düşünüyorum saksıyı.

boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 08:36   #334
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Ben hiç düşünmeden çıkarıyorum o çiçek diye yapıştırdıkları gereksiz şeyleri, tabi çok itina göstererek. Şu ana kadar bu nedenle zarar gören bir bitkim olmadı. Ve eve gelir gelmez de saksısını muhakkak değiştiriyorum, taze toprak ve uygun boyda bir saksıya geçiriyorum, kaktüs ve sukkulentlerin üretim saksıları o kadar minik oluyorki neredeyse içinde toptak kalmamış oluyor çoğu zaman, bunlar benim tecrübe ettiklerim...

Muda beğendi.
Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 09:22   #335
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boz Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,
Dün bir kaktüs aldım şu küçük saksıda tam tepesine silikonla çiçek yapıştırılanlardan malesef. Kaktüse zarar vereceğini düşünerek çiçeği sökmedim. Sizce doğru mu yaptım? Yoksa bu şekilde olması gelişimini engeller mi?

Bir de o küçücük saksıda olması iyi bir şey değil galiba. Bahara doğru değiştirmeyi düşünüyorum saksıyı.
sevgili boz o tepesine yapıştırdıklarını hiç düşünmeden çıkarın lütfen bitkinin büyümesini zorlaştırır zaten bitkiye onu sıcak silikonla yapıştırmak bile sakıncalı. Saksısını ne zaman isterseniz büyütebilirsiniz ama zaten kaktüslerin fazla köklenmeleri olmadığı için çok büyük saksılara ihtiyaçları yok.kumla karışık bahçe toprağı iyi oluyo ayrıca kaktüslerin çiçeklenmesi için(çiçek açan kaktüsleriçin geçerli) kışlandırmak yani kışın dışarda bırakıp kesinlikle bütün kış boyunca su vermemek gerekir.Bahara doğru az az su verince yaza bütün kuvvetini çiçeklenmeye vericektir. Umarım size birazda olsa yardımcı olabilmişimdir.

Eski 18-02-2012, 14:53   #336
Ağaç Dostu

demircool's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2012
Aradığım cevap yazılmış ama ben o yapıştırılan çiçeği çıkartırken dikenleri zarar gördü ve koptu.Şimdi ordan yeni diken gelirmi ya da ordan kurur mu?

demircool Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2012, 17:33   #337
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi demircool Mesajı Göster
Aradığım cevap yazılmış ama ben o yapıştırılan çiçeği çıkartırken dikenleri zarar gördü ve koptu.Şimdi ordan yeni diken gelirmi ya da ordan kurur mu?
sayın demircool ordan diken çıkmaz ama sorun değil, belkide ilerde ordan kaktüsünüz yavru verebilir merak etmeyin bişey olmaz. kaktüsler çok hassas bitkiler değillerdir birde resmini koysaydınız daha fazla bilgi verebilirdim

Eski 18-02-2012, 19:26   #338
Ağaç Dostu

demircool's Avatar

İşte benim zavallı kaktüsüm

Eski 18-02-2012, 23:15   #339
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Alıntı:
İşte benim zavallı kaktüsüm
kaktüsünüz gayet sağlıklı biraz yüyleri gitmiş o kadar buda önemli bişey değil sayın demircool hiç değilse zavallım şimdi rahat rahat büyüycek yalnız donmamasına dikkat ederek biraz kışlandırın çiçek açması için bu gerekli

Eski 18-02-2012, 23:24   #340
Ağaç Dostu

demircool's Avatar

Kışlandırmak nasıl olucak affınıza sığınarak soruyorum ilk kez duydum?

GÜLSEN_ beğendi.
Eski 19-02-2012, 21:46   #341
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Alıntı:
Kışlandırmak nasıl olucak affınıza sığınarak soruyorum ilk kez duydum?
sayın demircool kışlandırmak kışın suyu tamamen kesip dışarda yani balkonda ya da bahçede kuytu bir yerde biraz soğuğa maruz bırakmak ama kesinlikle yağmur ya da kar yağmasın üzerine tabi bu dediklerim don olayı olmayan yerlerde olucak baharda yavaş yavaş suyunu vermeye başlayın yaza bütün kuvvetini çiçeklenmeye vericektir umarım yardımcı olabilmişimdir

Eski 20-02-2012, 00:49   #342
Ağaç Dostu

demircool's Avatar

O zaman ben suyu şu an itibariyle kesiyorum.Ben Ankara'da yaşıyorum ve hava çok sert nasıl yapıcam bunu karar veremedim sn GÜLSEN?

Eski 20-02-2012, 08:08   #343
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Alıntı:
O zaman ben suyu şu an itibariyle kesiyorum.Ben Ankara'da yaşıyorum ve hava çok sert nasıl yapıcam bunu karar veremedim sn GÜLSEN?
kesinlikle suyu tamamen kesin ankaranın soğuğunu iyi bilirim dışarı koymayın sadece serin bir yerde kalabilir **** ısı olmayan bi odada kalabilir ama bahara kadar asla hiç su vermeyin

Eski 20-02-2012, 08:28   #344
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Ben öyle kaktüsler gördüm ki, üstelik hem bahçede hem saksıda olanları, sahil kesiminde ama üzerlerine bol miktarda yağmur yağıyor.
Bir kaktüsüm var diatomitte, yaklaşık 3-4 aydır kök kısımları da pek susuz kaldı sayılmaz. Yine de ölmedi. Zannedersem çok hassas olanlar etkileniyor sadece.

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 14:38   #345
Ağaç Dostu

demircool's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GÜLSEN_ Mesajı Göster
kesinlikle suyu tamamen kesin ankaranın soğuğunu iyi bilirim dışarı koymayın sadece serin bir yerde kalabilir **** ısı olmayan bi odada kalabilir ama bahara kadar asla hiç su vermeyin
O zaman toprağı çok kötü görünüyor.Salon soğuk oraya koyayım öyleyse baharda tekrar eski haline devam ederimBitane daha var onudamı aynı şekilde yapayım?

Eski 22-02-2012, 07:34   #346
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Alıntı:
O zaman toprağı çok kötü görünüyor.Salon soğuk oraya koyayım öyleyse baharda tekrar eski haline devam ederimBitane daha var onudamı aynı şekilde yapayım?
sayın demircool toprağına birazda kum katarsanız daha iyi olucaktır ayrıca bir önceki mesajda arkadaşımız sahil kesimindeki kaktüslerden bahsetti, evet kaktüsler çok dayanıklı çiçeklerdir tabi bu bulunduğumuz ilin hava koşullarına göre çok değişiyor. benim yazdan sonra içeri almadığım bütün kaktüslerimden birisi kışın karına donuna rağmen çiçek açtı hemde balkonda bi kaç günlüğüne aldım içeri ve tekrar geri dışarı çıkardım içerde kalsaydı baharın geldiğini düşünüp sıcak ortamda daha farklı gelişicekti şaşırtmamak için tekrar dışarı koydum diğer kaktüslerimde tomurcuk vermeye başlamış bahara doğru suyu yavaş yavaş vermeye başlayınca çiçeklerini sizlerle paylaşıcam, KAKTÜS ÇİÇEKLERİ BÖLÜMÜNDE

Eski 23-02-2012, 14:16   #347
Ağaç Dostu

demircool's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GÜLSEN_ Mesajı Göster
sayın demircool toprağına birazda kum katarsanız daha iyi olucaktır ayrıca bir önceki mesajda arkadaşımız sahil kesimindeki kaktüslerden bahsetti, evet kaktüsler çok dayanıklı çiçeklerdir tabi bu bulunduğumuz ilin hava koşullarına göre çok değişiyor. benim yazdan sonra içeri almadığım bütün kaktüslerimden birisi kışın karına donuna rağmen çiçek açtı hemde balkonda bi kaç günlüğüne aldım içeri ve tekrar geri dışarı çıkardım içerde kalsaydı baharın geldiğini düşünüp sıcak ortamda daha farklı gelişicekti şaşırtmamak için tekrar dışarı koydum diğer kaktüslerimde tomurcuk vermeye başlamış bahara doğru suyu yavaş yavaş vermeye başlayınca çiçeklerini sizlerle paylaşıcam, KAKTÜS ÇİÇEKLERİ BÖLÜMÜNDE
Sevgili GÜLŞEN mesajlarınızı takip ediyorum,bitkilerinizide tabi..Çok yardımcı oldunuz çok teşekkür ediyorum.Nasıl kum olur bu?inşaat kumu,dere kumu ya da hazır satılan kaktüs topraklarımı iyi olur?

Eski 24-02-2012, 08:59   #348
boz
Yeni Üye

boz's Avatar

Kaktüsümü altında delik olmayan bir saksıya dikmemde sakınca var mı acaba?

Eski 24-02-2012, 10:49   #349
Ağaç Dostu

Cizmeli Kedi's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2011
Bence mutlaka altını delin.

Cizmeli Kedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 14:29   #350
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Alıntı:
Sevgili GÜLŞEN mesajlarınızı takip ediyorum,bitkilerinizide tabi..Çok yardımcı oldunuz çok teşekkür ediyorum.Nasıl kum olur bu?inşaat kumu,dere kumu ya da hazır satılan kaktüs topraklarımı iyi olur?
sevgili demircool inşaatlardaki kumlardanda katabilirsin dere kumuda olabilir inceliği çok önemli değil, sizlere azıcıkda olsa faydam oluyorsa ne mutlu bana ayrıca ben kaktüslerimi normal bahçe toprağına dere kumu katıyorum gayette iyiler inşaatlarda oluyo bulmakta zorlanıcanı zanetmiyorum sevgiyle kal

Eski 25-02-2012, 14:29   #351
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boz Mesajı Göster
Kaktüsümü altında delik olmayan bir saksıya dikmemde sakınca var mı acaba?
sayın boz saksının altını delmezseniz kaktüsünüz çürüyebilir

Eski 25-02-2012, 18:17   #352
boz
Yeni Üye

boz's Avatar

Bahsettiğim saksıyı delmek zor biraz, en iyisi başka saksıya dikmek o zaman. Teşekkür ediyorum yorumlarınız için.

GÜLSEN_ beğendi.
Eski 28-02-2012, 11:11   #353
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2012
kaktüsümdeki sorun nedir?

merhabalar..

fotoğrafını eklediğim kaktüsümün üstünde tuz atılmış gibi bir görüntü oluştu. taşınma sonrasında oluşan bu durum tüm dallara yayıldı.. ne yapabilirim??

yardımcı olursanız sevinirim..
teşekkürler..

Eklenen Resimler

byam80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 11:18   #354
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Sayın Byam80, sulamaları üstten yapıyorsanız, bu sulama suyundaki kireç tortusu olabilir. Maalesef buna bir çare yok sanırım. Ancak bundan sonraki sulamaları kaktüse değidirmeden ve ya saksı altlığından yaparsanız, daha da çoğalmasını önlemiş olursunuz..

Fotoğraftan tam anlamayamadım ama diğer bir ihtimalde unlu bit bulaşmış olabilir...

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 11:40   #355
Yeni Üye

öncelikle cevabınız için teşekkürler..

unlu bite daha önce başka bir bitkimde rastlamıştım.. ondan değil.. eminim..

sulamayı üstten yapmıyorum.. ancak kireç benzeri bir tabaka var dediğiniz gibi.. bu oluşumlardan sonra bazı bölgelerde çürüme oldu.. ancak yayılmadı..
yayılmadığı için ben mekan ve iklim değişimine bağlı olabileceğini de düşünüyorum.. tabi emin değilim.. :S

çok fotoğraf çektim ancak en iyileri bu malesef..

bir sorum daha olacak.. bu kaktüs cinsi çiçek açar mı??

ilginiz için teşekkürler..

Eski 28-02-2012, 11:57   #356
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Bu kaktüs çiçek açar, Mammillaria türüne ait bir kaktüstür. Ancak fotoğraftan gördüğüm kadarıyla pencereden uzakta bitkiniz, daha çok ışığa ihtiyacı var gibi görünüyor. Pencere içine koymanızı tavsiye ederim... Bir de çiçek açması için kışı biraz soğuk ortamda geçirmesi gerekir...

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 12:05   #357
Yeni Üye

normalde cama yakın bir yerde duruyor.. fotoğraf için yerini değiştirmiştim

çiçek açması için soğuk ama aydınlık bir ortam gerekiyor anladığım kadarıyla bunu sağlamaya çalışacağım..

çok teşekkürler..

Eski 02-03-2012, 21:08   #358
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Bu gün Mart ayının 3'ü.Kaktüsleri sulamaya başlasak mı?Yoksa biraz daha bekleyelim mi?
Selamlarımla.

Düzenleyen kartal124 : 03-03-2012 saat 23:10
kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 11:20   #359
Ağaç Dostu

Cizmeli Kedi's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2011
Hava hala soğuk, bence bekleyelim. ama üstatlar daha iyi bilirler...

Cizmeli Kedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 23:10   #360
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Sayın Çizmeli Kedi,
Haklısınız, zaten pekte suya ihtiyaçları varmış gibi de durmuyorlar.Ayrıca sulamaya başlarken de önce fısfısla başlamak lazımmış.
Selamlarımla.

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024