agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler
  • 2 Gönderen aykut gkbyrk
  • 1 Gönderen Mahmut Tebir
  • 1 Gönderen aykut gkbyrk
  • 2 Gönderen Icarius
  • 1 Gönderen yardimcierhan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-02-2021, 15:41   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-02-2021
opuntia kaktüsüm (tavşan kulağı)

Herkese selam. Kaktüsümü ay önce gross marketten satın aldım. Bugüne kadar sadece defa çok az suladım. yeri de yüksekte pencere yakınında. aldıktan sonra da tane ince dal verdi. sizce sağlıklı görünüyor mu ve nelere dikkat etmeliyim sağlıklı gelişimi için? bu arada tuttuğum yer mutfakla bitişik olan oda dolayısıyla da nemli.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve Alp.er beğendi.
aykut gkbyrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2021, 17:05   #2
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Kaktüsünüz yeterli ışık almadığından ince cılız dal çıkarmış. Güneş alan bir yere koymalısınız.

Mesut Temiz beğendi.
Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2021, 07:35   #3
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
Kaktüsünüz yeterli ışık almadığından ince cılız dal çıkarmış. Güneş alan bir yere koymalısınız.
Pencereye yakın ancak evin içi zaten direkt güneş ışığını çok almıyor. Bu çıkan dallar zamanla kalınlaşmaz mi?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 16-03-2021, 17:29   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2020
Hayır kalınlaşmıyor, balkonunuz varsa ve ışık alıyorsa oraya koyabilirsiniz bence. Bol aydınlık veya direkt güneş gerekli.

Icarius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2021, 23:34   #5
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aykut gkbyrk Mesajı Göster
Pencereye yakın ancak evin içi zaten direkt güneş ışığını çok almıyor. Bu çıkan dallar zamanla kalınlaşmaz mi?
İnce uzamış dallar artık kalınlaşmaz... Onları diplerinden kesip, yeni sağlıklı yapraklar çıkmasını beklemek gerekiyor... Bunun için de mutlaka yoğun güneş alan bir yerde tutmanız gerekli bitkiyi... Kışın az güneşe bağlı olarak bu cılız yaprak sorununu yaşamamak için serince bir yerde tutup çok az sularsanız yeni yaprak vermez... İlkbaharla birlikte yavaş yavaş alıştırarak giderek daha fazla güneşe maruz bırakıp (bunu güneş yanıklarını önlemek için yapıyoruz) yavaş yavaş sulamaya başladıkça yeni yapraklar kalın, sağlam ve gerçek renklerinde çıkıp gelişiyor...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2021, 08:56   #6
Ağaçsever

Herkese günaydın. 7 aydır sahibi olduğum opuntiamın ince yapraklarını kesip ayrı küçük saksılara diktim. Onlar da dal vermeye başladılar. Artık 1 aydır balkonda tutuyorum. Balkonum sadece akşam güneişini 1 saat kadar direkt alıyor. B une kadar yeterli gelişimleri için bilmiyorum ancak ecin başka da uzun süre güneş alan yeri yok. 1'er ay ara ile çektiğim fotoğraflarından kolaj yaptım. Pek büyümedi bu geçen 7 ayda. Sebebi güneşi az görüyor olması olabilir mi ne dersiniz?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 23-09-2021, 22:04   #7
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aykut gkbyrk Mesajı Göster
Herkese günaydın. 7 aydır sahibi olduğum opuntiamın ince yapraklarını kesip ayrı küçük saksılara diktim. Onlar da dal vermeye başladılar. Artık 1 aydır balkonda tutuyorum. Balkonum sadece akşam güneişini 1 saat kadar direkt alıyor. B une kadar yeterli gelişimleri için bilmiyorum ancak ecin başka da uzun süre güneş alan yeri yok. 1'er ay ara ile çektiğim fotoğraflarından kolaj yaptım. Pek büyümedi bu geçen 7 ayda. Sebebi güneşi az görüyor olması olabilir mi ne dersiniz?
Opuntia'lar olabildiğince çok güneş isterler... Tüm gün ya da günün büyük bir kısmında doğrudan güneş altında kaldıklarında en iyi formlarına kavuşuyorlar... Opuntia'nızın doğal yaprak formunu eski yapraklarında net bir biçimde görebilirsiniz... Hatırdan çıkarmamak gerekir ki, bu bitkiler sabahtan akşama kadar yakıcı güneş ışığı altında kaldıkları çöl ortamına uygun yapıya sahipler ve sağlıklı gelişmek için en azından buna yakın yoğunlukta güneş istiyorlar...
İnce büyüyen yapraklar sonradan yeterli güneş ışığı sağlansa bile bir daha normal formlarına kavuşamıyorlar, yeni çıkan yaprakların ağırlığını taşıyamıyorlar... Bence yapılacak en uygun şey inceleri alıp bitkinin yeterli güneş ortamında düzgün formda yapraklar vermesini sağlamak... Yeterli güneşi saylayamadığınız sürece bitki hiçbir zaman sağlıklı ve güçlü yapraklar geliştiremeyecektir... Ortam hiçbir şekilde yeterli güneş ışığını sağlamaya müsait değilse de az güneş isteyen sukulentleri ve diğer bitkileri tercih etmek uygun olur bence... Mesela haworthia'lar ve aloe'ler göreceli olarak daha az güneşte gayet iyi gelişiyorlar (tabii onlar da direkt güneş olmasa da aydınlık bir ortam istiyorlar)...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2021, 07:02   #8
Ağaçsever

Malesef evin konumu böyle, yapacak birşey yok. O ince dalları da atamadım kıyamadım toprağa ektim. Şimdi yavaş yavaş onlar da dal vermeye başladı. Eğer daha da uzarlarsa onlarla da ayrı bir konbin yapmış olurum. İnce kaktüslerim olur. Atamıyorum sonuçta canlı. Yaşayabildikleri kadar yaşasınlar. Seviyorum kaktüs ve sukulentleri ancak sanırım evin güneşi alma durumu buna pek uygun gelmiyor.

Bir de sarı bir mantar gördüm toprağında. Toprağı değiştirmeli miyim? Aslında yaz başında yeni toprak da koydum ama eskisi iyi temizlenmedi köklerden heralde.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 26-09-2021, 11:49   #9
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Dış mekana koyma fırsatınız olursa dış mekanda tutabilirsiniz Aykut Bey. Aslında baktığımız bitkileri seçerken, evimizin konumu da çok mühim. Opuntia'lar sahiden çok güzel ancak direkt güneş ışığı alabilecek bir ortam onlara yaratamıyorsak onlar yerine sizin evinizin konumundan ve aldığı ışıktan memnun olacak filtreli aydınlık seven birçok bitkiye erişebilirsiniz. Ancak kaktüsler Mesut Bey'in de söylediği gibi çöl bitkileri oldukları için çok fazla güneş istiyorlar. Sizin bulunduğunuz konuma uygun bitkiler seçerseniz onlar çok mutlu ve iyi geliştiğinde siz de çok mutlu olursunuz zaten. Sevgiler : ' )

Mesut Temiz beğendi.
yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024