agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni24Beğeniler
  • 7 Gönderen Hydrosuccess
  • 2 Gönderen kaktüsçüm
  • 2 Gönderen gael
  • 3 Gönderen Mesut Temiz
  • 1 Gönderen CSA3
  • 3 Gönderen Fatih_Soydemir
  • 2 Gönderen evandevan5
  • 2 Gönderen Fatih_Soydemir
  • 2 Gönderen h_dogan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-07-2010, 22:44   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Gymnocalycium

Gymnocalcium yaklaşık 70 Güney Amerika türü içeren bir cinstir.Ana dağılım alanları Arjantin,Paraguay,güney Bolivya,Uruguay ve Brezilya'nın bazı bölümleridir.Çoğu türler yuvarlak ve nispeten küçüktür.(4-15 cm çapında.)Kolay açan parlak renkli çiçekleri, ayrıca kolay bakımları ile de populerdirler.Cins adı 'Gymnocalcium' çiçek tomurcuklarının tüysüz ve dikensiz yapısını tanımlamaktadır.Bu türler kök unlu bitine duyarlıdır.Çiçekler pembe,pembemsi ve bazı türlerde sarıdır.En az günün yarısında güneş alan bitkiler çiçek açabilir.Çoğu tür tohumdan bazıları ise yan dallardan köklendirerek üretilir.
(desert-tropicals.com'dan alıntıdır.)

Bendeki tür büyük olasılıkla G. Friedrichii.Çiçekleri uçuk pembe ve tam olarak açılıyor.3 yıl önce hidrokültür ortamına geçirdim.Genelde sorunsuz,yavaş büyüyen bir tür.Kışları evde tutmama rağmen geçen sene 1 bu sene ise Hazirandan beri tek veya çift olarak 8-10 çiçek verdi.Bu genusdan başka türlere ait bitkileri olanlar var ise bu başlık altında paylaşabiliriz.Bu genusta bazı tür ve alt tür\kültivarlarda taxonomik karışıklığın devam ettiğini belirtmeliyim.Benim kaktüsüm için de farklı bir adlandırma olursa tartışmaya açığım.
Bitkinin genel görünümü,tomurcuk ve çiçek detaylarını paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2013, 19:38   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2013
bunların en güzel tarafı yaz boyu çiçek açmaları..hiç çiçeksiz bırakmazlar beni

Mesut Temiz ve yağmur beğendi.
kaktüsçüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 22:26   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2015
Yaklaşık 5-6 ay önce edindiğim bir "Gymnocalycium horstii" türü kaktüsüm var. Kaktüs hiçbir gelişim göstermedi, çünkü yanılmıyorsam bu 3. saksısı. Sulama konusunda biraz elim korkak, saksı alttan kapalı şu akıllı saksı denenlerden dolayısıyla üstten suluyorum. Aynısından kız arkadaşımda da bulunuyor onunkinde saksı değişimi 1 kez yapıldı ve şu dönemde inanılmaz diken şov yapıyor, yeni dikenler çıkarıyor. Genel olarak dışarıda duruyor güneşi sabah alıyor, 13:00'ten sonra almıyor.

Gelişim gösterememesini sulamadan ve saksı değişiminden kaynaklı olduğunu düşünüyorum ancak haftada 1 sulamaktan korkuyorum. 15-20 gün süresince evde değildim ve sulanmadığından dolayı bayağı bir büzüşmüştü. Geldikten sonra suladım şu an sert ve problem yok gözüküyor.

Her hafta sulanacaksa su miktarı ne kadar olmalı..

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve Muda beğendi.

Düzenleyen gael : 04-06-2015 saat 23:59
gael Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2019, 15:21   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Guzel derleme tesekkurler

fhrsn42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2022, 19:18   #5
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Türünü bilmediğim gymnocalycium cinsinden bu kaktüs en az 10 yıldır bende...
Hiç çiçek açmamıştı, ama bu yıl açmaya karar vermiş...
Çiçekleri gördüğüm birçok gymnocalycium çiçeğine kıyasla küçük, soluk renkli ve gösterişsiz, ama ben yine de sevdim..

Eklenen Resimler

kamil35, Muda ve nevgül beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2022, 23:41   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2022
çok güzelmiş...

Mesut Temiz beğendi.
CSA3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2022, 09:58   #7
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Artık çiçekleri gibi gövdeleride renkli cinsleri var bu türlerin yaklşık 150.000 adet bilinmektedir. kaliteli renk ve desenlere sahip olanları dünyasında 1 milyon tl' ye kadar alıcı bulabilmektedir kendisine. Bizim ülkemizde Süs bitkisi kültürü olmadığı için yeni başlayan kişilerinde yanlış yönlendirilmesine ve bu alanın gelişmesi engellenmektedir. Sosyal medya ortamlarında manasız kavgalar var bunların asıl sebebi tarafların hiç bir şekilde bu hobiden anlamaması tamamen olaylarının Para olmasındandır. Gymnocalycium bütün türler içinde gördüğüm en karmaşık genetiğe sahip bitki her tür genetik çaprazlamasına yanıt verebildikleri için çok acayip türler elde etmek mümkün oluyor. Bazı ChamaeCereus ve Lobivialar ile çaprazlama yapıldığında 6 renk ve daha fazlasına sahip çiçekleri olan türler üretmek mümkün oluyor çiçek çapları 9 cm oluyor. Gerçek anlamda başım ağrımasın sorun yaşadığımda destek alabilmeliyim diyen kişiler bu işi profesyonel olarak yetiştirici ünvanı ile yapabilenleri tercih etmektedir bu durum yurt dışında da aynıdır. Normalde ben halen kendimi bir yetiştirici üretici olarak görmesemde kendi çapımda olabilecek her şeyi araştırıyorum deniyorum. Gymnocalycium deneylerine başlamadan önce Echinopsisler üzerinde başladım çalışmalarıma sonuçlarını görünce Gymnocalycium türlerinde çalışmalarıma başladım. resimdeki türde farklı bir tür ile çaprazlamanın eseridir. Temel formülünü bildiğim için zaman zaman beğendiğim özel lobivia türleri ile denk gelirse çiçekleri çaprazlama yapıyorum. Küçükken bitkiyi bir lobiviadan ayırt etmenin mümkünatı yok diken yapısı birebir aynı oluyor. 3. senesinde çiçek açıyor yani 3 cm olduğunda bitki farklı tür kaktüsler ile çaprazlanan kaktüsler çok aşırı yavaş gelişim göstermektedir ama Lobivia, echinopsis, trichocereus bu 3 tür kendi arasında çaprazlandığında bu tarz yavaş gelişim gerçekleşmemektedir deneme yapacaklar için fikir olsun diye belirttim. Gymnocalyciumlar farklı tür çaprazlamayı kolay kabul etmemektedir o nedenle çaprazlama yaptım kesin oldu demenin mümkünatı yoktur.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2022, 10:30   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih_Soydemir Mesajı Göster
Artık çiçekleri gibi gövdeleride renkli cinsleri var bu türlerin yaklşık 150.000 adet bilinmektedir. kaliteli renk ve desenlere sahip olanları dünyasında 1 milyon tl' ye kadar alıcı bulabilmektedir kendisine. Bizim ülkemizde Süs bitkisi kültürü olmadığı için yeni başlayan kişilerinde yanlış yönlendirilmesine ve bu alanın gelişmesi engellenmektedir. Sosyal medya ortamlarında manasız kavgalar var bunların asıl sebebi tarafların hiç bir şekilde bu hobiden anlamaması tamamen olaylarının Para olmasındandır. Gymnocalycium bütün türler içinde gördüğüm en karmaşık genetiğe sahip bitki her tür genetik çaprazlamasına yanıt verebildikleri için çok acayip türler elde etmek mümkün oluyor. Bazı ChamaeCereus ve Lobivialar ile çaprazlama yapıldığında 6 renk ve daha fazlasına sahip çiçekleri olan türler üretmek mümkün oluyor çiçek çapları 9 cm oluyor. Gerçek anlamda başım ağrımasın sorun yaşadığımda destek alabilmeliyim diyen kişiler bu işi profesyonel olarak yetiştirici ünvanı ile yapabilenleri tercih etmektedir bu durum yurt dışında da aynıdır. Normalde ben halen kendimi bir yetiştirici üretici olarak görmesemde kendi çapımda olabilecek her şeyi araştırıyorum deniyorum. Gymnocalycium deneylerine başlamadan önce Echinopsisler üzerinde başladım çalışmalarıma sonuçlarını görünce Gymnocalycium türlerinde çalışmalarıma başladım. resimdeki türde farklı bir tür ile çaprazlamanın eseridir. Temel formülünü bildiğim için zaman zaman beğendiğim özel lobivia türleri ile denk gelirse çiçekleri çaprazlama yapıyorum. Küçükken bitkiyi bir lobiviadan ayırt etmenin mümkünatı yok diken yapısı birebir aynı oluyor. 3. senesinde çiçek açıyor yani 3 cm olduğunda bitki farklı tür kaktüsler ile çaprazlanan kaktüsler çok aşırı yavaş gelişim göstermektedir ama Lobivia, echinopsis, trichocereus bu 3 tür kendi arasında çaprazlandığında bu tarz yavaş gelişim gerçekleşmemektedir deneme yapacaklar için fikir olsun diye belirttim. Gymnocalyciumlar farklı tür çaprazlamayı kolay kabul etmemektedir o nedenle çaprazlama yaptım kesin oldu demenin mümkünatı yoktur.
sabah sabah içim açıldı vallahi.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2022, 20:34   #9
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 Mesajı Göster
sabah sabah içim açıldı vallahi.
beğendiğinize sevindim bu tarz garip deneme ve çalışmalarım devam edecek geçen sene hep yüzeysel denemeler yaptım bu sene sonuçların kesinliğini doğruladıktan sonra yaklaşık 50 farklı özel renkli çiçeklere sahip bitkileri birbiri ile çaprazladım bazıları onlarca kez denememe rağmen bir tane kese tutup 5 adet tohum verdi bazıları ise her denememde büyük dolu tohum keseleri ile sevindirdi seneye çok fazla çeşit var görücüye çıkacak olan tohumdan yetişmekte olan. İnşallah havalarda bu seneki gibi garip olmaz sıcağı sıcak olarak geçerse bol bol çiçek göreceğiz paylaşımlarımda.

Düzenleyen Fatih_Soydemir : 15-09-2022 saat 20:45 Neden: Yazım hatası
Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2023, 16:41   #10
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Orijinal renkli aşılı kaktüslere örnek. Boyalı olanları istemiyoruz

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve yavuz10 beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024