agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni10124Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-10-2016, 12:29   #1471
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2013
Unhappy

uzun aramalar sonunda çok şükür bende bir tane atlas bulabildim çiçekçide okadar kötü bir yere koymuşlarki sanırsın gereksiz bi eşya gibi..siz ne yaptınız ben bunu ararken perişan oldum dedim hemen aldım o kadar gözüm dönmüşki çiçekçiye nasıl kızdıysam artık o an 100tl dese alacam yani kısaca artık benimde bir atlasım var şimdiki merak konusu ne renk acaba..

annebonsai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2016, 17:47   #1472
Yeni Üye

Atlası buldugum sevindim ama kafam karıştı bu atlas tır degilmi fotoğraf yüklemeye çalışacağım cevaplarsanız sevinirim

Eklenen Resimler

evdeçiçek beğendi.
Eski 25-10-2016, 17:50   #1473
Yeni Üye

Buda yine aynı umarım atlastır

Eklenen Resimler

Milla ve oğuz13 beğendi.
Eski 25-10-2016, 18:10   #1474
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi annebonsai Mesajı Göster
Bitkiniz pitaya gibi görünüyor, aşağıdaki başlıkların yardımı olacaktır:

Yalancı Pitaya

Pitaya Yetiştiriciliği

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2016, 18:33   #1475
Yeni Üye

Galiba dediğiniz gibi pitaya benim atlas sevinci de yine kursağımda kaldı yine hüsran yani...

Eski 25-10-2016, 19:16   #1476
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
...benim atlas sevinci de yine kursağımda kaldı yine hüsran yani...
Aşağıdaki başlığı takipte kalın bence, üyelerimiz orada dönem dönem atlas paylaşımı yapıyor:

atlas

Eski 25-10-2016, 19:51   #1477
Yeni Üye

Sayın A_NOMAD teşekkür ederim biraz msj sayım artınca Güler Hanımdan istiycem çünkü orayı takipteyim de msj sayımın azlığından dolayı isteyemedim ordaki konu biraz farklı☺☺☺ bilginiz varmı bilmiyorum.

Eski 25-10-2016, 20:29   #1478
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
...ordaki konu biraz farklı☺☺☺ bilginiz varmı bilmiyorum.
Paylaşım yaptığımız üyelerin forumda aktif üyeler olmasını tercih ediyoruz evet, hem üyenin ailemizin bir parçası olması (insan, evladını hiç tanımadığı/güvenemediği birine emanet etmek istemiyor haliyle) güven veriyor hem de paylaştığımız bitkilerin akıbetinden haberdar olabilmek açısından...

Eminim siz de hak verirsiniz buna zamanla

Eski 22-11-2016, 19:03   #1479
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Gece gece misss.

Eklenen Resimler

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2017, 19:43   #1480
Yeni Üye

Tutastepe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2016
kılçık atlası çok güzel açmış.

Tutastepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 17:31   #1481
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Alıntı:
Bitkiniz pitahya fakat o da çok güzel çiçekler açıyor.Pitahyanın dipten çıkan dallarını kesip ana dalın bir destek yardımıyla dik durup 1,5 metre olduktan sonra üstten çıkan dallarla çiçek açıp tozlaşmasını sağlarsanız meyve alabilirsiniz.Pitahya için geleceğin meyvesı diyorlar zaten..

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 17:47   #1482
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Gelişmeleri merak ediyorum
Nasıl, bebek atlaslar gelişti mi
Bebek atlaslarım ne yazık ki öldüler tohumdan kaktüs üretim konusunda çok tecrübeli bilgili bir arkadaşım bana viyollere aktarmamı söylemişti ben de öyle yaptım ama diktiğim viyollerin gözü küçük olduğundan sanırım gelişemediler ve öldüler.Neyse artık önümüzdeki baharda elinde atlas çiçeği tohumu olan arkadaşlardan tohum kapsülü bekliyorum.Baharda yeniden açanlar olursa artık tekrar deneyeceğim.Ben genellikle cocopeat kullanıyordum arkadaşım cocopeatın içinde besin olmadığını ve tohumu beslemediğini savundu.Artık ondan tohum yetiştirirken kullanılan ince elenmiş ithal torf alıp deneyeceğim.Tabi tecrübe etmek maksadıyla melocactüs ve guatamala monstra tohumu da ekmiştim.Sulamanin nemlendirmenin düzenli olması gerektiğini anladım.Güneş alan kapalı balkonda şimdiden tomurcuklar belirince atlasın birinde yeniden ümitlenmeye başladım.Paypal ın da faaliyetlerini durdurması tohum bile getirtmemize engel oldu doğrusu.Düşe kalka öğreneceğim artıkSelamlar.

Jezebel beğendi.
Eski 11-01-2017, 09:20   #1483
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
Bebek atlaslarım ne yazık ki öldüler tohumdan kaktüs üretim konusunda çok tecrübeli bilgili bir arkadaşım bana viyollere aktarmamı söylemişti ben de öyle yaptım ama diktiğim viyollerin gözü küçük olduğundan sanırım gelişemediler ve öldüler.Neyse artık önümüzdeki baharda elinde atlas çiçeği tohumu olan arkadaşlardan tohum kapsülü bekliyorum.Baharda yeniden açanlar olursa artık tekrar deneyeceğim.Ben genellikle cocopeat kullanıyordum arkadaşım cocopeatın içinde besin olmadığını ve tohumu beslemediğini savundu.Artık ondan tohum yetiştirirken kullanılan ince elenmiş ithal torf alıp deneyeceğim.Tabi tecrübe etmek maksadıyla melocactüs ve guatamala monstra tohumu da ekmiştim.Sulamanin nemlendirmenin düzenli olması gerektiğini anladım.Güneş alan kapalı balkonda şimdiden tomurcuklar belirince atlasın birinde yeniden ümitlenmeye başladım.Paypal ın da faaliyetlerini durdurması tohum bile getirtmemize engel oldu doğrusu.Düşe kalka öğreneceğim artıkSelamlar.
Sevgili mmanager, Manyas'dan dönmeden önce atlaslarımda tohum kapsülleri var, isteyen arkadaşlara gönderirim diye yazmıştım. Ses seda çıkmayınca öylece bıraktım. Gerçi sizin istediğiniz türden mi bilmiyorum ama hala varsa yani düşmemişlerse gönderirim.

lusoari beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2017, 16:14   #1484
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Arkadaşınız sizi çok etkilemişe benziyor.
Ben benim bebek atlasları normal elenmiş inşaat kumunda baktım.
Damlalıkla gübreli su verdim diplerine.
Aç suzuz kalmıyorlar, saten ufacıklar, çok bir şeye ihtiyaçları olmuyor.
Atlas bir epifit olarak gelişir, çok büyük saksılara ve gübreli saksı harçlarına ihtiyaç duymaz.
Haftalık sıvı gübre eklersiniz suyuna, o kadar

lusoari beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2017, 15:29   #1485
Ağaç Dostu

Güler Hanım çok sevinirim çok teşekkür ederim.Cinsi hiç önemli değil ama hangi renk olduğunu bilirsek daha iyi olur tabii ki. Tohum kapsülleri düşse bile yere düşmüştür belki de.İlle de atlas çiçeği atlas çiçeğiiii.Mesajınızı görmemişim demek ki yoksa böyle bir çağrıya duyarsız kalamazdım asla..İsterseniz adresimi özelden size gönderebilirim.

Eski 19-01-2017, 15:38   #1486
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Arkadaşınız sizi çok etkilemişe benziyor.
Ben benim bebek atlasları normal elenmiş inşaat kumunda baktım.
Damlalıkla gübreli su verdim diplerine.
Aç suzuz kalmıyorlar, saten ufacıklar, çok bir şeye ihtiyaçları olmuyor.
Atlas bir epifit olarak gelişir, çok büyük saksılara ve gübreli saksı harçlarına ihtiyaç duymaz.
Haftalık sıvı gübre eklersiniz suyuna, o kadar
Aslında arkadaşımdan çok benim hatam var .Bayram tatilinde memlekete gitmiştim kardeşime ısrarla çiçekleri sulamaya gitmesini söyledim.O da rahatsızlanmış gidememiş geldim ki ölmüşler.Yoksa ben de öğrendim aslında yaprak gübresini fıs fısla vermeyi.Bu şekilde kuruyan dalların diplerinden yeni sürgünler bile çıkarmıştım.Selamlar.

Jezebel beğendi.
Eski 19-01-2017, 16:50   #1487
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Güler Hanım çok sevinirim çok teşekkür ederim.Cinsi hiç önemli değil ama hangi renk olduğunu bilirsek daha iyi olur tabii ki. Tohum kapsülleri düşse bile yere düşmüştür belki de.İlle de atlas çiçeği atlas çiçeğiiii.Mesajınızı görmemişim demek ki yoksa böyle bir çağrıya duyarsız kalamazdım asla..İsterseniz adresimi özelden size gönderebilirim.
Adresinizi yazın ama tohum kapsülü diye de belirtin ki yanlışlık olmasın. Manyas'a gittiğimde bakacağım.

Eski 10-02-2017, 13:40   #1488
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Cultural Information | Epiphyllum Society of America

Atlas köklendirme

Kesme işleminden bir bitkiye başlama

"Episler", kesimlerden kolayca elde edilir. Bu basit adımları uygulamanız yeterlidir.

1. Yaklaşık 6-8 inç uzunluğunda bir kesim elde edin. İstenirse ekilecek bitene kök teşvik edici hormonu uygulayın.

2. Kesimi üzerinde kallus oluşmasına izin vermek için, serin, kuru, karanlık bir yerde en az on gün süreyle kesmeyi sağlayın.

3. Karşılıklı olarak 4 inçten büyük olmayan nispeten küçük bir kap kullanın. Episler biraz köklü olmak ister.

4. Dikim yapılırken, boşaltma işleminde, toprağın altındaki iki veya daha fazla izolasyonla kesmeyi tutun. Kesme işlemi kendi başına duruncaya kadar kesme işleminin etrafına saksı karışımını ekleyin. Karışımı sıkıştırmayın.

5. İki hafta boyunca İÇME SUYU. (İsteğe bağlı - birkaç günde sis ile toprağa batırmayın.) Kesme kökleşmeye başladığında ve yeni bir büyüme gösterdiğinde suya başlayın. O andan sonra, karışımın kemikli olmasına asla izin vermeyin. Ne zaman su isterse suyun boşaltma deliklerinden çıkmasına izin verin. İsterseniz, buğulanmaya devam edin. Episler kaktüs ailesinin üyeleriyse de, ihtiyaçları çöl kaktüsünden farklıdır.

Epiphyllums için kültürel talimatlar

IŞIK - Doğrudan öğlen güneşi yok. % 75 gölge tercih edilir. Erken sabah veya öğleden sonra güneş iyi olur.
SOĞUK - Epizeleri dondan koruyun.
ZEMİN - Sıkışmaya karşı direnç için gevşek, hızlı boşaltma ve hafif asit, 1/3 kaba malzeme ile.
SU - Kökleri biraz nemli tutun, ancak asla hantal tutmayın.
GÜBRE - Yüksek azotlu gübrelerden kaçının. Haziran ayından başlayarak aylık olarak yarı dayanıklı olarak dengeli bitki yemekleri (10-10-10) kullanın veya yalnızca zaman ayırma türünü kullanıyorsanız Haziran ayında kullanın. Kasım ayında yeni büyümeyi güçlendirmek için 0-10-10 kullanın ve tomurcuklanmayı teşvik etmek için yine Şubat ayında kullanın. Kışın gübrelemeyin.
ÇİÇEKLER , bir ya da iki yılda çiçek açar, genellikle en çok çeşit için Haziran'dan Şubat'a kadar.
LABEL ismiyle kesiyor. Epi'nin tenceresine bir isim etiketi koyun, bundan sonraki yılların adını bileceksin.
Daha kapsamlı kültür bilgi için, "Kültür İpuçları" bölümüne bakın , sezonu kilitlenmiştir, Bülteni (ESA üç aylık bülteni).

Güler, Jezebel ve YeniGine beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2017, 11:11   #1489
Ağaç Dostu

Ben de bildiğim bir şeyleri ekleyeyim dedim.Atlas çelikleri kesildikten sonra hemen dikilmez .Bir hafta 10 gün gölge bir yerde kesilen yerin kabuk bağlaması beklenir eğer enli bir çelikse V şekli verilerek kesilir.Sonra toprağa dikilir ve sulanmaz toprağın nemi o çeliğe bir kaç gün daha yeter.Bir kaç gün sonra sulanır.Haftada bir aralıklarla sulanır.Bu haftalık dönemlerin arasında fısfısla yaprağı nemlendirilir.Asla güneş almayan bir yerde köklendirilmelidir.Buna karşılık aydınlık ve havadar bir yer olmalıdır.Bir aydan sonra esas yerine taşınabilir.Ben bakamıyorum ben köklendiremiyorum diyen kişilerin hatası kesildikten hemen sonra dikmek ve toprağını çok sulamaktır.Atlas çiçeği nemi seviyor ama nemli bir ortam istiyor toprağı değil.

Eski 11-02-2017, 11:26   #1490
Moderatör

Güler's Avatar

Teşekkürler Muda, teşekkürler mmanager.

Bilgi paylaşıldıkça güzeldir, çoğalır, değerlenir.... demişler.

eoe1234 beğendi.
Eski 16-02-2017, 17:03   #1491
Ağaç Dostu

Atlas çiçeğinin kardeşi diyorum rhipsalislere kokusu hafif parfüm veya portakal çiçeği gibi.1 ve 2. resim rhipsalis eliptica3. resim rhipsalis ewaldiana.

Eklenen Resimler

Eski 16-02-2017, 17:45   #1492
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Atlas çiçeğinin kardeşi diyorum rhipsalislere kokusu hafif parfüm veya portakal çiçeği gibi.1 ve 2. resim rhipsalis eliptica3. resim rhipsalis ewaldiana.
Bitkileriniz güzelmiş ama onların kendi başlığı var, orada paylaşmanız daha doğru olacaktır.

Rhipsalis (Mistletoe Cactus)

Eski 28-02-2017, 13:32   #1493
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2014
Sayın Milla sayesinde edindiğim atlaslar

Eklenen Resimler

esmaesma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2017, 14:26   #1494
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Saksılandık bile. Tavsiyelerinize açığım. Yanlış yaptığım ya da yapmam gereken birşeyler var mı? Bir gecelik gelin şimdilik geçici saksıda.

Eklenen Resimler

Muda, Milla, A_NOMAD ve 3 kişi beğendi.
Eski 28-02-2017, 18:11   #1495
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Güle güle büyütün sayın esmaesma. İnanıyorum ki kısa zamanda köklenirler. Yeni evlerini seveceklerinden eninim

esmaesma beğendi.
Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2017, 20:22   #1496
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Tekrar çok teşekkür ederim sayın Milla.

Milla beğendi.
Eski 14-03-2017, 21:27   #1497
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Bir gecelik gelin epiphyllum oxypetalum köklendi. Diğer üç tür de köklendi. Tam tür isimlerini bilen arkadaşlar yardım edebilirler mi?

Eklenen Resimler

çiçeksever, Muda ve Milla beğendi.
Eski 14-03-2017, 21:36   #1498
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Bu da diğer tür.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 14-03-2017, 23:38   #1499
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esmaesma Mesajı Göster
Bir gecelik gelin epiphyllum oxypetalum köklendi. Diğer üç tür de köklendi. Tam tür isimlerini bilen arkadaşlar yardım edebilirler mi?
İyi, güzel köklenmişler de yavrucukları neden söktünüz ki? Çelikleri rahatsız etmemek lazım, aksi halde köklenmiş bile olsalar kaybedebilirsiniz. Keşke dokunmasaydınız, umarım bozulmazlar.

Karakteristik özellikleri çok bariz olan birkaç tür dışında bu şekilde yani görüntülerine göre tür tespiti yapabilmemiz neredeyse imkansız, çünkü elimizdeki atlasların hemen hepsi hibrit ve tam isimlerini ancak hibritleyen merkez neresiyse onlar bilebilir. Onlar da ellerinden çıktıktan sonra isim bilgisi kaybedilmişse, sonradan karşılarına çıkınca tanımazlar zaten...

Kısaca ''Epiphyllum sp.'' deyip geçebilirsiniz.

Muda ve aysesaribas beğendi.
Eski 15-03-2017, 12:27   #1500
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Çok teşekkür ederim sayın A-NOMAD . Malesef merakıma yenilip köklenmişler mi diye baktım. Ancak tam olarak söktüm diyemem Zaten çok çok hafif bir toprak ve çok az bir kısmını toprak altına koyup köklendirdim. Ve hiç incitmeden aynı şekilde yerlerine yerleştirdim. Büyük ihtimalle kökler zarar görmemiştir. Yani umarım öyledir. Artık hiç ellemem

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024