agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni10125Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-09-2014, 17:23   #1051
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler Sn. A_NOMAD. Doğru bildiklerim yanlışmış demek ki, çok yardımcı oldunuz tekrar teşekkürler

lusoari, A_NOMAD ve Melisa16 beğendi.
Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2014, 07:04   #1052
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Laleci_03 Mesajı Göster
Arkadaşlar atlasım çok cılız ve dayanıksız halde, susuzluğa dayanaklı diye biliyordum ama benim atlasım hemen pörsüyor ve şuan açık balkonda, doğrudan güneş ışığı almıyor. Güçlendirmek için ne yapabilirim? Teşekkürler...
Bu atlas mı, tek gecelik gelin mi?

Seabert74 ve Milla beğendi.
fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2014, 08:42   #1053
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Sevgili fatitoo,
Aynı şeyi ben de düşünmüştüm )

fatitoo ve Laleci_03 beğendi.
Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2014, 08:45   #1054
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Laleci_03 Mesajı Göster
Arkadaşlar atlasım çok cılız ve dayanıksız halde, susuzluğa dayanaklı diye biliyordum ama benim atlasım hemen pörsüyor ve şuan açık balkonda, doğrudan güneş ışığı almıyor. Güçlendirmek için ne yapabilirim? Teşekkürler...
İyi günler Sayın Laleci atlas çiçeğinin mevsimsel özelliği yapraklarının buruşması ve incelmesi.Eğer imkanınız varsa bol bol yapraklarını fısfıslayarak sulayın daha çabuk toparlanacaktır.Yaz mevsiminde böyle oluyor,sonbaharda toparlanıyor. Kolay gelsin.

A_NOMAD ve Laleci_03 beğendi.
mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2014, 12:54   #1055
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Size de iyi günler Sn. mmanager teşekkür ederim öneriler için.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo Mesajı Göster
Bu atlas mı, tek gecelik gelin mi?
Vallahi tam olarak bende bilmiyorum Sn. Fatitoo ama daha dikmeden önce burada Bu bitkinin, çiçeğin adı nedir? (Sormadan önce ilk mesajı okuyun)
ne olduğunu sormuştum bir kişi bana atlas çiçeği demişti tek gecelik gelinde olabilir yani

YeniBON ve Melisa16 beğendi.
Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2014, 13:29   #1056
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Ben Sn.Laleci'nin bitkisinin Epiphyllum curio olduğunu düşünüyorum...
Kesin olarak bir gecelik gelin değil, atlas ama alt türü tahminimden farklı olabilir.

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2014, 13:16   #1057
Ağaç Dostu

Bir gecelik gelin çiçeği değil çünkü onun yaprakları daha inceydi.Yaprağın üstünden yaprak çıkar.Bazen dipten uzun bir sap verir ucunda yapraklar. ağaç gibi büyür.Atlas çiçeği olduğu kesin ama rengi çiçek açmadan bilinemez. En iyisi kimden aldıysanız ona sorun.Bir gecelik gelin çiçeği Adana da mezarlıklarda bile var.Ben boyu 2 metre olanını gördüm.Çoğu zaman çiçek açtığını göremezsiniz bile gece açar sabah olmadan solar.Atlas çiçeği hiç değilse 3-4 gün açık kalıyor.Toparlanması için aydınlık fakat güneş almayan bir yere koyun günde 3-4 kere fısfısla yapraklarını sulayın.Toprağını çok sulamayın o kadar .Geçen yıl yılbaşı çiçeklerimin bazılarını kaybetmiştim aydınlık ve güneş almayan yere taşıdıklarım yaşadı.Bunlar da aynı tür yağmur ormanı kaktüsleri olduğu için istekleri aynı .Yağmur ormanlarında aşırı sis vardır,ağaçların dallarından güneş çok az sızar .Sis de de aşırı nem olur.O ortamı gerçekleştirmiş gibi düşünün.Selamlar...

Eski 02-10-2014, 15:03   #1058
Ağaç Dostu

Yagmur143's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Merhaba, daha önce resimlerini paylaştığım atlaslarımla bu sene üçüncü kez unlu bit mücadelesi veriyorum. Çiçeklerimi unlu bitten kurtaramıyorum. Önceki yıllarda açık balkondaydılar. Bu yıl kapalı balkonda ve daha az güneş alan bir yerdeler. Bunun etkisi olabilir mi?

Yagmur143 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2014, 17:23   #1059
Ağaç Dostu

Evet aynen öyle... Çünkü bu sonuca varmamın nedeni kapalı balkonu olan bir ablam bana leş kaktüsü verdi bir tane saksıyla.Benim balkonum açık olduğu için hiçbir uğraşta bulunmamama rağmen unlu bitler kayboldular.Hatta çiçek bile açtılar.

edelvays58 ve Yagmur143 beğendi.
Eski 05-11-2014, 10:46   #1060
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Sevgili A_NOMAD' ın bana iki ay önce hediye ettiği Atlas. Yeni evini ve sahibesini sevmesi biraz zaman aldı, yavaş ama istikrarlı bir şekilde gelişiyor.

Nasıl buldun sevgili A_NOMAD? Bakımını iyi yapabilmiş miyim?

Name:  Atlas 'sultan'.jpg
Views: 979
Size:  29.9 KB

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 13:30   #1061
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Bence oldukça iyi bakmışsın Sevgili Kelebek çalısı, gözlerime inanamadım ne kadar da büyümüş

Eski 13-11-2014, 15:14   #1062
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Sevgili Güler abladan Bursa toplantısından aldığım çelik, dallandı budaklandı çiçeklerini hala göremedim, gerçi düzenli bir gübreleme programı uygulamadım toplantıda çelik alan arkadaşlarımız vardı onların ki nasıl oldu acaba?

Zülfinaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2014, 01:26   #1063
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Herkese merhaba, artık benim de Güler Atlas'ım var çok mutluyum fakat bir sorun var ki az önce tesadüfen fark ettim. Çeliğimin kesik kısmında biraz çürüme başlamış. Burayı kesip, tekrar kurutup öyle dikmem daha mı iyi olur? Başta yaptığım hata diktikten hemen sonra biraz su vermek oldu sanırım. Bir süre hiç sulamamalı mıyım? Epifit diye biraz neme ihtiyacı olur diye düşünmüştüm ama kötü yaptım galiba. Köklendirmesini tamamen kaktüs gibi düşünerek mi yapmak lazım?

A_NOMAD ve uyap beğendi.
dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2014, 02:58   #1064
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Herkese merhaba, artık benim de Güler Atlas'ım var çok mutluyum fakat bir sorun var ki az önce tesadüfen fark ettim. Çeliğimin kesik kısmında biraz çürüme başlamış. Burayı kesip, tekrar kurutup öyle dikmem daha mı iyi olur? Başta yaptığım hata diktikten hemen sonra biraz su vermek oldu sanırım. Bir süre hiç sulamamalı mıyım? Epifit diye biraz neme ihtiyacı olur diye düşünmüştüm ama kötü yaptım galiba. Köklendirmesini tamamen kaktüs gibi düşünerek mi yapmak lazım?
Sevgili dinozor, çeliğinizin çürüyen kısmını sağlam bölgeye kadar kesin ve birkaç gün kurumaya bırakın. Sonrasında toprağa daldırın ve yine bir süre sulamayın. Sulamaya başladığınızda ise azar azar, sadece çeliğin toprağın içindeki kısmına hafif nem sağlayacak kadar sulayın. Malum kışa girdik zaten; ne kadar az su, o kadar iyi

(Benimkiler henüz sulanmadı ve hallerinden çok memnunlar, sizinkilerle eş zamanlı gelmişlerdi.)

Güle güle büyütün atlaslarınızı

dinozor beğendi.
Eski 21-11-2014, 13:11   #1065
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sevgili A_NOMAD, akşam hemen baştan dikiyorum! Ben toprağı da biraz gevşek ve havadar hazırlamıştım ama köklenene kadar kaktüs toprağı gibi daha sıkı ve kumlu bir toprağa mı aktarsam?

uyap beğendi.
Eski 21-11-2014, 13:52   #1066
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Yok yok, gevşek ve havadar toprak uygundur..

dinozor beğendi.
Eski 21-11-2014, 15:08   #1067
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Evet şimdi silkelenip, özgüvenimi kazanıp akşam tekrar deniyorum Çiçek değil de bir kök görsem yeter Hiç tanımadığım bir bitki, heyecanla karışık bir gerginlik yaşıyorum Çok teşekkür ederim

Eski 03-12-2014, 10:30   #1068
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sevgili A_NOMAD, dün gece toprağından kolay çıkan atlas çeliğime bir bakayım dedim ki ufacık beyaz bir çıkıntı belirmiş sizin taktikleriniz sayesinde

A_NOMAD, Laleci_03 ve uyap beğendi.
Eski 03-12-2014, 11:29   #1069
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Sevgili A_NOMAD, dün gece toprağından kolay çıkan atlas çeliğime bir bakayım dedim ki ufacık beyaz bir çıkıntı belirmiş sizin taktikleriniz sayesinde
Çok sevindim
Artık kurcalamayın da rahat rahat yerleşsin, tutunsun... Bahara daha büyük gelişmeleri (toprak üstündekileri elbette ) heyecanla hep beraber paylaşacağız burada

dinozor, Laleci_03 ve uyap beğendi.
Eski 24-12-2014, 18:00   #1070
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Herkese merhaba, uzun ve sancılı bir uğraştan sonra iyi kötü bir fotoğraf çekebildim Aslında dipte sarı olarak başlayıp turunculaşarak en uçta hafif bir pembelik alan bu minicik atlas tomurcuklarının gelecekteki renkleri hakkında bir fikir sahibi olabilir miyiz? Eğer tahmin yürütemiyorsak da açmaları ne kadar zaman alır?

Tomurcuklar bir anda oluştu İçeride mi dışarıda mı tutmalıyım bilemeyip dışarıya koydum, sonra içeriye almak daha mantıklı geldi. İçeriye aldıktan birkaç gün sonra da bu bebekler oluştu. Ben mi teşvik etmişim, yoksa zaten çiçek açacağı mı varmış?

Eklenen Resimler

sakdag, Milla, alperja ve 1 kişi beğendi.
Eski 24-12-2014, 18:37   #1071
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Herkese merhaba, uzun ve sancılı bir uğraştan sonra iyi kötü bir fotoğraf çekebildim Aslında dipte sarı olarak başlayıp turunculaşarak en uçta hafif bir pembelik alan bu minicik atlas tomurcuklarının gelecekteki renkleri hakkında bir fikir sahibi olabilir miyiz? Eğer tahmin yürütemiyorsak da açmaları ne kadar zaman alır?

Tomurcuklar bir anda oluştu İçeride mi dışarıda mı tutmalıyım bilemeyip dışarıya koydum, sonra içeriye almak daha mantıklı geldi. İçeriye aldıktan birkaç gün sonra da bu bebekler oluştu. Ben mi teşvik etmişim, yoksa zaten çiçek açacağı mı varmış?

Garibim bir içeri, bir dışarı alınmaktan ötürü paniğe kapılmış ve üreme dürtüsü (ölürsem arkamda tohum bırakmaya çalışayım bari diyerek) aktifleşmiş gibi geldi bana zira tomurcuklanmak için çok erken. Üstelik bu dönem dinleniyor olması gerekirdi

Atlas tomurcuklarının çiçeğe dönmesi için oldukça uzun zamana ihtiyaç var ve tomurcuk kocaman olmuşken bile rengini doğru tahmin edebilmek çok zor

Yapacak bir şey yok kuzu kuzu bekleyeceğiz, bakalım tomurcuklarını (muhtemelen kaybedecektir ama...) çiçeğe dönüştürebilecek mi?

Ayrıca tomurcuk görüntüsü çok değişik geldi bana, türü nedir acaba?

(Yanılıyor da olabilirim elbette, bu konuda en usta olan sevgili sakdag'dır... O'nun yorumunu almak daha doğru olur.)

Fotoğrafınızı da çeviriverdim

Name:  IMG_20141224_183337.jpg
Views: 705
Size:  43.3 KB

sakdag, dinozor, uyap ve 2 kişi beğendi.

Düzenleyen A_NOMAD : 24-12-2014 saat 19:04 Neden: Alıntı ekleme..
Eski 24-12-2014, 19:06   #1072
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Bitki atlastan ziyade rhipsalis gibi geldi bana. Bitkinizin tüm resmini görebilirmiyiz Sevgili Dinozor?

dinozor ve A_NOMAD beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 20:29   #1073
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Tam Sevgili A_NOMAD'a cevap yazarken telefonun şarjı bitti... Sevgili sakdag, hemen fotoğraf çekiyorum! En gelişmiş gövdesinin kalınlığı bile 2 cm'den küçük...

uyap beğendi.
Eski 24-12-2014, 20:41   #1074
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Genel görünümü bu ama fotoğraf sizi kandırmasın, gövdeler incecik, 2 cm bile değil... Rhipsalis değil sanki ama bir Güler Atlas olmadığı kesin.

Eklenen Resimler

sakdag, Muda, A_NOMAD ve 2 kişi beğendi.
Eski 24-12-2014, 21:49   #1075
Ağaç Dostu

yigit666's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
sayın dinozor . bitkiniz rhipsalis monacantha minik turuncu çiçekler açar .

dinozor, A_NOMAD ve uyap beğendi.
yigit666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 22:20   #1076
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın yigit666, internetten baktım, meyveleri bile tıpatıp aynı... Çok teşekkür ederim.

Şimdi izninizle ağlamaya gidiyorum...

yigit666, sakdag ve uyap beğendi.
Eski 24-12-2014, 23:27   #1077
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
...Şimdi izninizle ağlamaya gidiyorum...
Neden ki?
Bence çok güzel bir bitki

sakdag ve uyap beğendi.
Eski 25-12-2014, 00:02   #1078
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Yok yok benimki şaka Sevgili A_NOMAD Rhipsalisi zaten çok severim (bu türü yeni öğrendim, bende salicarnioides ve paskalya vardı) ama burada canımı sıkan mevzu başka... Birincisi insanların gözünde tam bir çantada keklik olma ihtimalime canım sıkıldı (belki satanlar da atlas diye almışlardır, kimsenin günahını almak istemem ama insanız işte aklıma düştü bir kere), ikincisi de aklımda olmayan bir bitkiyi biraz fazla tuzlu bir fiyata almış oldum... Sanırım evdeki en pahalı bitkimiz bu oldu, bundan sonra mangalbaşı değil de cemiyet toplantılarına katılırım artık. Üstelik yolda çok tatlı bir beyefendiyle tanışmıştık, O'na da kocaman çiçekler açacak diye çelik vermiştim, meğer atlası biliyormuş, çok sevinmişti. Neyse bakalım, ufaklıklar açınca rhipsalis başlığında paylaşırım fotoğraflarını

Ayrıca: En güzel atlas Güler Atlas! Her yerden kökler çıkıyor, minik minik yavrular büyüyor

Düzenleyen dinozor : 25-12-2014 saat 00:12 Neden: ekleme
Eski 25-12-2014, 09:52   #1079
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Sağolsun Güler hanımın göndermiş olduğu çelikleri dikeli yaklaşık 2 ay gibi oldu. Tutup tutmadığını bilmiyorum. Ama en azından yumuşama gibi bir durum olmadı. Bu dönemde dış ortamda kalması uygunmu yoksa içeriye mi alayım ? İklim olarak kışın belki 2-3 gün -1-2 dereceleri görebilir.

edelvays58 ve uyap beğendi.
ERKEN48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 10:42   #1080
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Güneş gören kapalı bir balkonunuz varsa, içeri almakta fayda var sayın ERKEN48.

Jezebel ve uyap beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024