agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler
  • 11 Gönderen sakdag
  • 2 Gönderen selis
  • 1 Gönderen sakdag
  • 3 Gönderen hira
  • 1 Gönderen sakdag
  • 5 Gönderen sakdag
  • 1 Gönderen hira
  • 5 Gönderen siflera12
  • 1 Gönderen bergenia
  • 1 Gönderen Mesut Temiz
  • 1 Gönderen semanurozbek
  • 1 Gönderen UsaN
  • 1 Gönderen Mesut Temiz
  • 1 Gönderen UsaN
  • 1 Gönderen HipnoTc
  • 1 Gönderen siflera12
  • 1 Gönderen HipnoTc
  • 1 Gönderen Mesut Temiz
  • 1 Gönderen ahagagaha
  • 1 Gönderen tungata

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2012, 10:17   #1
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Opuntia monacantha variegata

Kışın donan kaktsümün en son hali, kuruyan uçlar sürgün vermeye başladı. Kendini salmış halinden eser yok, çok neşeli.. İnternetteki fotoğraflarda çiçek açmış örneklerini gördüm, 6 yıldır bende ancak hiç çiçek açmadı daha, çıkan her sürgünü acaba çiçek mi diye takipteyim. Çiçeğinin bir özelliği yok, klasik kaynana dili gibi açıyor ancak ilk çiçeği olacak diye meraktayım...
Sağında solunda da yaptığım aşılar var... Açmamaya devam ederse benim aşı ağacım olacak...

Name:  DSC06427.jpg
Views: 8683
Size:  57.8 KB

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 10:32   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Off ne kadar karışık labirent gibi
Bana yolladığınız böyle olacak demek ki.. Ne kadar eğlenceli )

Mesut Temiz ve hilalll beğendi.
selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 10:39   #3
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Bu kaktüsü aldığımda bir parmak boyundaydı, şimdi 70-80 cm vardır, çiçek açmasa da büyümesini izlemek güzel doğrusu... Gövde renkleri sıcakta soğukta sürekli renk değiştirip duruyor, bunun albenisi de bu özelliği sanırım...

hilalll beğendi.
Eski 07-12-2012, 16:16   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2012
Merhaba sakdağ, aynı kaktüsten bende de var ama çok minik ve hiç büyümüyor. büyümesi için ne yapabilirim.

uluca- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2012, 14:41   #5
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Sayın Uluca_ fotoğraf eklemiş olsaydınız, daha iyi yardımcı olabilirdim. Aslında bu kaktüs çeşidi çok hızlı büyüyen ve kanaatkar bir çeşit. Baharda toprağını değiştirip, bol ışık alan bir yerde bekletmekle başlayın bence.

Eski 22-09-2013, 19:48   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2013
sanırım çiçek açmıyor..ben de hiç çiçeğini görmedim

kaktüsçüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2013, 23:35   #7
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
o kadar kaktüs aşığı varken burada o kadarda ilgi görmemiş bu tür.. ben çok seviyorum oysaki.. şuan büyükçe bir saksıda ve toprağı kötü.. uygun
boyutta bir saksıya güzel bir toprak harcı yapıp aktarmak istiyorum.. seviyorum kaktüsümü o da beni seviyor olmalı ki terk etmedi diğerleri gibi bakımı kolay yani anlayacağınız..

hilalll, sakdag ve jojoba beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2014, 09:10   #8
Ağaçsever

astrophytum35's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2013
Maşallah çiçekli hali çok zor oluyor bu türde ama variegata olması güzelliğine güzellik katıyor.

astrophytum35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2014, 12:15   #9
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Evet, başlığı açalı neredeyse 2 yıl daha geçti, bitki 8 yıllık oldu ama hala çiçek göremedim. Beklemeye devam.

Derya ünal beğendi.
Eski 23-01-2014, 14:14   #10
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Evet, başlığı açalı
neredeyse 2 yıl daha geçti, bitki 8 yıllık oldu ama hala çiçek
göremedim. Beklemeye devam.
Siz 8 yıldır bu kaktüste çiçek görmediyseniz demek ki ben 16 sene beklesemde nafile Kaktüs ve sukulentlerinizi biliyoruz yani

Eski 25-03-2014, 23:46   #11
Ağaç Dostu

gulayb's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Sevgili sakdag, opuntia türlerine çocukluğumdan beri ilgim büyük hatta yakın zamanda birkaç adet yeni opuntiam oldu ve forumda konuları okurken sizin konunuza rastladım. Maşallah bitkiniz çok güzel görünüyor Gövdesindeki açık krem renkli yerler acaba kışın don sebebiyle mi oluştu, eğer öyleyse ağaç fidanlarındaki gibi o kısımların ölmediği aşikar çünkü çok sayıda yavru vermiş üstlerinden. Yoksa bitki yaşlandıkça mı bu odunsu görünüme kavuştu (internette bazı 20-30 yıllık dış mekanlarda duranlarını gördüm, ağacımsı gövdeleri vardı). Bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olacağım.

gulayb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 09:33   #12
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

''Acıların kaktüsü'' opuntiamın son halini ekleyeyim Sevgili Gulayb. Gerçi artık acı çekmiyor, bu kışı rahatça kapalı balkonda geçirdi. Sağına soluna aşı yapmaktan da vazgeçtim. Eski aşılardan bir kaç tanesi duruyor hala ancak pek gelişme yok. Opuntianın kendi sürgünleri çok kuvvetli olduğu için onlara pek besin gitmiyor herhalde.
Sorunuza gelince, evet üst kısımlardaki o krem renkli yerler donlarda oluşmuştu. Bir nevi yara kabuğu gibi.

Kök kısmı yaş aldıkça iyice odunsulaştı. Opuntia ağacı oldu. Boyu da 1 metreye yakınlaştı. Aslında saksı değişimi gerekiyor, saksı patlamaya başladı. Ancak tek başıma saksı değişimi yapmam mümkün görünmüyor. Bitki çok ağır, kaldıramıyorum bile. Bu senede arada bitki besinli suyla sulamayla idare edecek.

Name:  DSC05011.jpg
Views: 7056
Size:  64.5 KB
Name:  DSC05002.jpg
Views: 6584
Size:  59.6 KB

hilalll, hira, Milla ve 2 kişi beğendi.
Eski 26-03-2014, 12:18   #13
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Vaauvv bendeki de böylemi olacak yani Henüz bir karış, bütün kış evde durdu, ara ara su verdim. En eski kaktüsüm. Onunla aynı günde aldıklarımdan eser kalmadı ama bu çok dayanıklı.

sakdag beğendi.
Eski 26-03-2014, 14:57   #14
Ağaç Dostu

gulayb's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Maşallah çok güzel toparlamış ve canlanmış sevgili sakdag, paylaşımınız için teşekkür ederim. Saksısını çatlattığına göre bu yaz bizim kılıç gibi size sürpriz yapabilir, çiçek açabilir belki Saksı değişim için kalın birer çift eldiven ve bolca gazete kağıdına ve uzun kollu kalın giysilere ihtiyacınız olacak gibi görünüyor bu güzellikle başa çıkmak için... Ama eminim yerini bulduğunda, çok daha serpilecek

gulayb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2017, 10:11   #15
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017

Ayrıca meyvesi de var meyvesi küçük ve yeşil renk ( sanırım zor meyve veriyor )
GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Milla, bergenia, Duru ve 2 kişi beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2017, 11:14   #16
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Belki sizlere saçma gelecek ama bitkilerin cinsi olduğunu duydum dişi açarmış erkek açmazmış. İlk öyle şeymi olur dedim ama bir çok türün bazıları yıllarca çiçeğini göremezken bazılarında her yıl açıyor. En basit örneği paşa kılıcı 20 yıl bakıp çiçeğini göremeyen var, yapraktan köklendirip ilk yıl çiçeğini gören var çok garip. Bende de var bundan henüz çok küçük. Açma beklentisiyle almamıştım açtığınıda bilmiyordum zaten ama çiçekleri meyveleri çok şekermiş ***. açar

siflera12 beğendi.
bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2018, 22:56   #17
Yeni Üye

semanurozbek's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Thumbs down

Canım çiçeğimin gövdesi böyle oldu, neden olmuştur bilen var mı acaba?

Eklenen Resimler

semanurozbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2018, 00:01   #18
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi semanurozbek Mesajı Göster
Canım çiçeğimin gövdesi böyle oldu, neden olmuştur bilen var mı acaba?
Bir problem yok göründüğü kadarıyla.. Kaktüslerde, özellikle de dik büyüyen kaktüslerde, yaşlı dokuların üzeri ağaç kabuğu gibi kabuksu bir tabakayla kaplanıyor... İçi de lifleniyor ve zamanla odunsu bir yapıya sahip oluyor.. Böylece büyümeye devam eden kaktüsü taşıyabiliyor... Hatta iri bir opuntia ficus-indica'm vardı, hint inciri meyvesi veren türden.. Karadeniz kıyısında olmasına rağmen on yıl kadar bahçede büyümeye devam etti.. 3 metre yüksekliği ve oldukça fazla genişliği vardı... En alttaki birkaç yaprağı (ki normalde yassıdırlar) tamamen yuvarlak olup kaynaşmıştı ve bir ağaç gövdesinden ayırt edilmeyecek görünümdeydi.. Üst kısmını görmeseniz bir ağacın gövdesi derdiniz.. Yalnızca yaprakların birbirine eklendiği yerde belli belirsiz bir çizgi kalmıştı.. Yani bu bir sorun ya da hastalık değil... Zaten yeni çıkan kısımlar yemyeşil görünüyor...

Uzun süre gölge bir yerde tutulan kaktüsler birden yoğun güneş altında bırakıldığında dış yüzeylerinde yanıklar oluşabiliyor. Ancak o yalnızca güneşin vurduğu yönde oluyor, sizinki o değil..

semanurozbek beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2018, 10:49   #19
Yeni Üye

semanurozbek's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Cool

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Bir problem yok göründüğü kadarıyla.. Kaktüslerde, özellikle de dik büyüyen kaktüslerde, yaşlı dokuların üzeri ağaç kabuğu gibi kabuksu bir tabakayla kaplanıyor... İçi de lifleniyor ve zamanla odunsu bir yapıya sahip oluyor.. Böylece büyümeye devam eden kaktüsü taşıyabiliyor... Hatta iri bir opuntia ficus-indica'm vardı, hint inciri meyvesi veren türden.. Karadeniz kıyısında olmasına rağmen on yıl kadar bahçede büyümeye devam etti.. 3 metre yüksekliği ve oldukça fazla genişliği vardı... En alttaki birkaç yaprağı (ki normalde yassıdırlar) tamamen yuvarlak olup kaynaşmıştı ve bir ağaç gövdesinden ayırt edilmeyecek görünümdeydi.. Üst kısmını görmeseniz bir ağacın gövdesi derdiniz.. Yalnızca yaprakların birbirine eklendiği yerde belli belirsiz bir çizgi kalmıştı.. Yani bu bir sorun ya da hastalık değil... Zaten yeni çıkan kısımlar yemyeşil görünüyor...

Uzun süre gölge bir yerde tutulan kaktüsler birden yoğun güneş altında bırakıldığında dış yüzeylerinde yanıklar oluşabiliyor. Ancak o yalnızca güneşin vurduğu yönde oluyor, sizinki o değil..
Çok şükür. Çok üzülüyordum ölecek diye. Açıklamanız için de çok teşekkür ederim, bu tür de çiçek açıyormuş sanırım ama benimki 2 yıldır bende ve daha çiçek açtığını görmedim

Mesut Temiz beğendi.
semanurozbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2019, 15:44   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2018
Tavsiye

S.a Arkadaşlar bu kaktüsün bakımı sulaması budaması ve güneş ışığı isteği hakkında bilgi almak istiyorum. Yardımcı olacak kimse var mı?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
UsaN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2019, 16:31   #21
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi UsaN Mesajı Göster
S.a Arkadaşlar bu kaktüsün bakımı sulaması budaması ve güneş ışığı isteği hakkında bilgi almak istiyorum. Yardımcı olacak kimse var mı?
Biraz geç bir cevap oluyor ama...
Bu kaktüs maksimum güneş ister... Bu türde normalde budama yapılmıyor, kendisi (iyi güneş görürse) doğal olarak şekilleniyor... Ancak çoğaltmak için çelik alabilirsiniz uygun yerlerden... Sulamaya gelecek olursak, yazın sıcaklarda bol bol sulayabilirsiniz... Önemli olan saksının uygun deliklere sahip olması ve toprağın fazla suyu atabilmesi... Sonbaharda sulamayı azaltırsınız, kışın soğuğa karşı korunaklı, aydınlık bir yere alıp sulamayı iyice azaltırsınız... Toprak yapısına ve saksı büyüklüğüne bağlı olarak net bir şey söylemek mümkün olmasa da, kışın sulamanın epey az olması iyi olur... Bol şans...

UsaN beğendi.
Eski 03-10-2019, 21:43   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2018
Bi kaç denemeden sonra çelikten çoğaldığını fark ettiğim anaç bitkiyi başkasına hediye ettim yeni yavrumu dik bi şekilde büyütüyorum. Bol güneş seviyor

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
UsaN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2019, 17:26   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-08-2017
Merhaba arkadaşlar . Bu kaktüsü 7 senedir büyütüyorum ve şuan 1.7m boyunda . İlk kez bu sene çiçek açma girişiminde bulundu ama 6-7 tanesi hariç tüm çiçekler tomurcuklarını 1-2 hafta muhafaza edip döktüler.Üzerinde kalan çiçek sapları meyve olabilir mi ? Teşekkürler

Mesut Temiz beğendi.
HipnoTc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2019, 05:24   #24
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HipnoTc Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar . Bu kaktüsü 7 senedir büyütüyorum ve şuan 1.7m boyunda . İlk kez bu sene çiçek açma girişiminde bulundu ama 6-7 tanesi hariç tüm çiçekler tomurcuklarını 1-2 hafta muhafaza edip döktüler.Üzerinde kalan çiçek sapları meyve olabilir mi ? Teşekkürler

Evet meyveye dönmüşler.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

HipnoTc beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2019, 23:40   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-08-2017
Ama bunlar hala yeşil peki yenebiliyormu. Ayrica bir kaç meyvesini ayrı saksiya diktim köklenip dal vermeye başladilar. bu mümkün mü ?

Mesut Temiz beğendi.
HipnoTc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2019, 00:46   #26
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HipnoTc Mesajı Göster
Ama bunlar hala yeşil peki yenebiliyormu. Ayrica bir kaç meyvesini ayrı saksiya diktim köklenip dal vermeye başladilar. bu mümkün mü ?
Meyveler, opuntia'nın türüne göre bordo, kırmızı ya da turuncu renge büründüklerinde olgunlaşmış oluyorlar ve o zaman yeniyorlar...
Bütün opuntia'lar meyve verse de, asıl yenen meyveleri veren birkaç iri tür... Bu türlerin meyveleri olgunlaştığında hem iri, hem daha yuvarlak ve daha etli, hem de daha şekerli oluyorlar... Ancak opuntia monacantha'nın meyveleri hem pek şekerli olmuyor, hem de olgunlaştığında da pek etli olmuyor... Bu yüzden, meyve için yetiştirilen bir tür değil...
Meyveler toprağa dikildiğinde gerçekten de kökleniyor ve yeni yapraklar verip normal kaktüs gibi büyüyor... Yıllar önce, bir opuntia monacantha'nın dalında bıraktığım bir meyve yan tarafından bir meyve daha verdi, o da daha sonra yaprak verdi... Bu bana ilginç geldiğinden o meyveyi bitkiden ayırıp köklendirmiştim... Zamanla kocaman bir bitki olmuştu... O meyve dokusu zamanla aynı yapraklarda olduğu gibi kalınlaşıp odunsu bir yapıya bürünmüştü...

HipnoTc beğendi.
Eski 20-11-2019, 00:52   #27
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi semanurozbek Mesajı Göster
Çok şükür. Çok üzülüyordum ölecek diye. Açıklamanız için de çok teşekkür ederim, bu tür de çiçek açıyormuş sanırım ama benimki 2 yıldır bende ve daha çiçek açtığını görmedim
Evet, bütün opuntia'lar gibi opuntia monacantha da çiçek açıyor... Çiçekleri diğer benzer boyuttaki opuntia'lara kıyasla daha küçük ve gösterişsiz, soluk sarı renkli.. Bir de iyice büyümeden ve yaz boyu yoğun güneş ışığı almadan pek açmıyorlar..

Eski 12-01-2020, 12:21   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2020
merhabalar, bir tanıdıktan gelen bu kaktüs sanırım opuntia monacantha türünde. Ama buna nasıl bakmam gerektiğine dair bir bilgim yok. Saksısı küçük gibi geldi bana, acaba yardımcı olabilir misiniz?
https://hizliresim.com/VQqn9r
https://hizliresim.com/M1nGVQ

Mesut Temiz beğendi.
ahagagaha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2020, 16:46   #29
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahagagaha Mesajı Göster
merhabalar, bir tanıdıktan gelen bu kaktüs sanırım opuntia monacantha türünde. Ama buna nasıl bakmam gerektiğine dair bir bilgim yok. Saksısı küçük gibi geldi bana, acaba yardımcı olabilir misiniz?
https://hizliresim.com/VQqn9r
https://hizliresim.com/M1nGVQ
Evet, bitkiniz opuntia monacantha monstrousa. Saksısı küçük değil. Kaktüsler çok toprağa ve büyük saksılara gereksinim duymazlar. Bu türün bakımı oldukça kolaydır...
Donma derecelerinden koruyun. İstanbul'da Aralık'tan Mart sonuna kadar dışarıda kalmasa iyi olur, ancak mümkün olduğunca güneş ışığı alan bir konumda olmalı. Saksısında delik olmalı ve fazla suyu süzdürebilmeli. Yukarıda belirttiğim aylar dışında da balkon ya da bahçede maksimum güneş görürse çok sağlıklı gelişir. Bol şans...

Eski 30-09-2021, 15:55   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2013
https://resimyukle.io/r/hDhw02FQxT

Yaklaşık 3 yaşında olan opuntiamı bu sene saksı değişimi esnasında ikiye böldüm. Büyük kısım bu şekilde kaldı.

Mesut Temiz beğendi.
tungata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024