agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni611Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-07-2014, 06:41   #91
Ağaç Dostu

Maude's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2008
Galeri: 4
Ilginiz için teşekkürler Muda. Sabah güneşini direkt aldığı cumbaya koydum. Bakalım sonuç ne olacak?

Muda beğendi.
Maude Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2014, 11:55   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2014
Merhaba,
Bu kaktüsü bana geçen yıl kardeşim getirdi. Adını da Haydar koymuş :-) ilk geldiğinde küçük bir yumru gibiydi. Büyüdü, saksısını da değiştirdim. Aşağı yukarı on günde bir suluyorum. Yalnız sadece boyuna uzuyor. Daha yavrusu da yok. Enine hiç büyümez mi? Böyle uzayarak kırılacak diye korkuyorum. 13 cm oldu. Yüklediğim resim nisan ayından. Yeni halinin fotografını yükleyemedim, hata veriyor. Kaktüsün üzeri uzun cubuk gibi oldu.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
nsns Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2014, 12:27   #93
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nsns Mesajı Göster
Merhaba,
Bu kaktüsü bana geçen yıl kardeşim getirdi. Adını da Haydar koymuş :-) ilk geldiğinde küçük bir yumru gibiydi. Büyüdü, saksısını da değiştirdim. Aşağı yukarı on günde bir suluyorum. Yalnız sadece boyuna uzuyor. Daha yavrusu da yok. Enine hiç büyümez mi? Böyle uzayarak kırılacak diye korkuyorum. 13 cm oldu. Yüklediğim resim nisan ayından. Yeni halinin fotografını yükleyemedim, hata veriyor. Kaktüsün üzeri uzun cubuk gibi oldu.
Haydar! yeterli ışık alamadığından bu duruma gelmiş. Güneşli, aydınlık bir yere alın.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2014, 17:43   #94
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Haydar Bizimkide Hıdır olsun bari Bakın şunun yaptığına! ben bayram boyunca evde yokum ve göremeyeceğim çiçeğini

Bu arada Haydar'ın saksısını çok beğendim maşallah.

Eklenen Resimler

akçabardak, Milla ve uyap beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2014, 10:16   #95
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2014
Selamlar,

Bu dikenli güzeli pazarda tek başına görünce dayanamadım sordum 5 liraya bırakırım dedi pazarcı dayanamadım aldım, fiyat bana çok uygun geldi de bir sevindirik olmuş halde eve döndüm

Sorum şöyle ben kaktüs acemisiyim, toprağını değiştirmemi tavsiye eder misiniz bu vakitte, bir de değiştir derseniz misal kökünü bir süre kurutmak gibi işlemler yapmalı mıyım?

Son olarak muhabbet kuşlarımın gübrelerini biriktiriyorum, ekleyebilir miyim toprağına?

Saygılar

Eklenen Resimler

eoe1234, sakdag, hira ve 3 kişi beğendi.
suara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2014, 17:48   #96
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suara Mesajı Göster
Selamlar,

Bu dikenli güzeli pazarda tek başına görünce dayanamadım sordum 5 liraya bırakırım dedi pazarcı dayanamadım aldım, fiyat bana çok uygun geldi de bir sevindirik olmuş halde eve döndüm

Sorum şöyle ben kaktüs acemisiyim, toprağını değiştirmemi tavsiye eder misiniz bu vakitte, bir de değiştir derseniz misal kökünü bir süre kurutmak gibi işlemler yapmalı mıyım?

Son olarak muhabbet kuşlarımın gübrelerini biriktiriyorum, ekleyebilir miyim toprağına?

Saygılar

Üstadlar yardımcı olabilir misiniz heyecanımdan duramadım yine yazdım en büyük kaktüsüm bu benim de diğerleri 1 saksıda 4 tane yavru, hurma kadar var yoklar, buna pek bir özendim

Eski 07-08-2014, 20:21   #97
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Toprağını değiştirmenize gerek yok Sayın Suara, gayet iyi görünüyor kaktüsünüz. Yanlızca fazla sulanmış galiba, toprağı iyice kuruduktan sonra sulamayı tekrarlayın.

Kuş gübresi konusuna gelince, ben hiç denemedim; sadece yapısının fazla asidik olduğunu biliyorum. Çok fazla miktarda kullanımı uzun vadede sorun yaratabilir. Dikkatli olmakta fayda var.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2014, 20:57   #98
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Toprağını değiştirmenize gerek yok Sayın Suara, gayet iyi görünüyor kaktüsünüz. Yanlızca fazla sulanmış galiba, toprağı iyice kuruduktan sonra sulamayı tekrarlayın.

Kuş gübresi konusuna gelince, ben hiç denemedim; sadece yapısının fazla asidik olduğunu biliyorum. Çok fazla miktarda kullanımı uzun vadede sorun yaratabilir. Dikkatli olmakta fayda var.

Çok teşekkür ederim Sn Sakdag, iyi durumda olmasına çok sevindim

Eski 07-08-2014, 22:00   #99
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suara Mesajı Göster
Selamlar,

Saygılar
Sayın Suara;

Kaynana topuzu ile ilgili geçen yıl başımdan geçen bir olay var. İki arkadaşa geçen yıl iki ayrı saksıya dikerek kaynana topuzu vermiştim. Bir süre sonra bende ve başkasında olan kaynana topuzlarının büyüdükleri halde bu ikisinin büyümediklerini gördüm. Sebebini uzun süre çözemedim. Bir tanesini ölmesi nedeni ile saksısını alarak köklendirdiğim başka bir çiçek diktim. Büyümesini beklerken bir süre sonra bozuldu ve öldü. Başka bir çiçek daha diktim. O da bir süre sonra bozuldu ve öldü. Özellikle gidip sordum. Mutlaka bir sebebinin olduğunu her şey hazır vaziyette verdiğimi ancak her üç çiçeğin de ölmesinin sonradan eklenen bir şeyin bitkileri öldürdüğünü söyledim. Bir süre düşündükten sonra iyi olur diye biraz güvercin gübresi eklediklerini söyledi. Ben de hatırladım. Güvercin gübresini görünce gayri ihtiyari atmıştım.

Diğer saksı da bende bir yılda hemen hemen hiç büyümedi. Yanına telgraf çiçeği dikmiştim. Yeşil telgraf çiçeği de çok güçlü olmasına rağmen hiç gelişemedi. Uygun bir zamanda topraklarını değiştireceğim.

Daha önce de kuşlara verdiğim güvercin gübresinden bir sürü minik beyaz kurt olduğu için bir daha kullanmamıştım. Güvercin gübresi gibi kuş gübreleri kuvvetli ve sanırım asit oranı da çok yüksek. Özellikle yırtıcı hayvanların gübreleri demiri eritebiliyor. Yedikleri hayvanları sindirebilmesi için çok yüksek asit içermekteler. Eğer kuş gübresi kullanmak istiyorsanız dışarıda toprakta bir yere biraz çukur açıp zaman zaman orayı sulayarak yanmasını ve asidini atmasını sağlayınız. Yanmamış gübreler ağaçları bile kurutuyor ise bizim minik bitkilerimize ne yaparlar.

suara beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2014, 22:15   #100
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sayın Suara;

Kaynana topuzu ile ilgili geçen yıl başımdan geçen bir olay var. İki arkadaşa geçen yıl iki ayrı saksıya dikerek kaynana topuzu vermiştim. Bir süre sonra bende ve başkasında olan kaynana topuzlarının büyüdükleri halde bu ikisinin büyümediklerini gördüm. Sebebini uzun süre çözemedim. Bir tanesini ölmesi nedeni ile saksısını alarak köklendirdiğim başka bir çiçek diktim. Büyümesini beklerken bir süre sonra bozuldu ve öldü. Başka bir çiçek daha diktim. O da bir süre sonra bozuldu ve öldü. Özellikle gidip sordum. Mutlaka bir sebebinin olduğunu her şey hazır vaziyette verdiğimi ancak her üç çiçeğin de ölmesinin sonradan eklenen bir şeyin bitkileri öldürdüğünü söyledim. Bir süre düşündükten sonra iyi olur diye biraz güvercin gübresi eklediklerini söyledi. Ben de hatırladım. Güvercin gübresini görünce gayri ihtiyari atmıştım.

Diğer saksı da bende bir yılda hemen hemen hiç büyümedi. Yanına telgraf çiçeği dikmiştim. Yeşil telgraf çiçeği de çok güçlü olmasına rağmen hiç gelişemedi. Uygun bir zamanda topraklarını değiştireceğim.

Daha önce de kuşlara verdiğim güvercin gübresinden bir sürü minik beyaz kurt olduğu için bir daha kullanmamıştım. Güvercin gübresi gibi kuş gübreleri kuvvetli ve sanırım asit oranı da çok yüksek. Özellikle yırtıcı hayvanların gübreleri demiri eritebiliyor. Yedikleri hayvanları sindirebilmesi için çok yüksek asit içermekteler. Eğer kuş gübresi kullanmak istiyorsanız dışarıda toprakta bir yere biraz çukur açıp zaman zaman orayı sulayarak yanmasını ve asidini atmasını sağlayınız. Yanmamış gübreler ağaçları bile kurutuyor ise bizim minik bitkilerimize ne yaparlar.

Sevgili Muda, yazdıklarınızı okudum da bir ah dedim şimdi...

1buçuk ay kadar önce bahsini ettiğim 4 yavruyu torf+kum+kuş gübresi karışımına dikmiştim, demek ciddi hata yapmışım. Uyarınız için çok teşekkür ederim, zaten 3 saksı çiçeğim var ben de gözlerinin içine bakıyorum, kaş yapayım derken göz çıkarıyormuşum.

Renklerine, dikenlerine, toprağa tutunmalarına bakınca dönülmez bir aşamada olmadığımı tahmin ediyorum yavrular için ne dersiniz, kaktüs toprağı temin edip değişim yapmamı önerir misiniz?

Eski 07-08-2014, 22:34   #101
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Toprak değişiminden sonra yavrularda gerileme var mı ? Büyüme gelişme var mı ? Bu kadar süre sonra eğer bitkileriniz gelişiyor ve herhangibir bozulma belirtisi yok ise sadece gözlemlemenizi bozulursalar toprağını değiştirmenizi önerebilirim.

Bendeki kaktüslerimin toprağını değiştirirken bir arkadaşımın bahçesinde bulunan geçirgenlik durumu yüksek kumlu bir toprak, bahçe toprağı, yanmış hayvan gübresi ve torftan oluşan karışıma dikiyorum. Kaktüs özellikle kaynana topuzu her türlü bahçe toprağında tabi yüksek oranda su tutanlar hariç çok güzel bir şekilde gelişiyorlar.

suara beğendi.
Eski 07-08-2014, 23:10   #102
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Toprak değişiminden sonra yavrularda gerileme var mı ? Büyüme gelişme var mı ? Bu kadar süre sonra eğer bitkileriniz gelişiyor ve herhangibir bozulma belirtisi yok ise sadece gözlemlemenizi bozulursalar toprağını değiştirmenizi önerebilirim.

Bendeki kaktüslerimin toprağını değiştirirken bir arkadaşımın bahçesinde bulunan geçirgenlik durumu yüksek kumlu bir toprak, bahçe toprağı, yanmış hayvan gübresi ve torftan oluşan karışıma dikiyorum. Kaktüs özellikle kaynana topuzu her türlü bahçe toprağında tabi yüksek oranda su tutanlar hariç çok güzel bir şekilde gelişiyorlar.
Alakanız için tekrar teşekkür ederim Sn Muda.

Yavrularım bu şekildeler, gerileme olmadığı gibi gözşe görülür bir gelişme de yok. Tavsiye ettiğiniz gibi bir süre gözlemleyeceğim.

Saygılar

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 07-08-2014, 23:46   #103
Ağaç Dostu

redbullah's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2009
Sayın suara,kuşlar ayrı bir imkanları olmadığı için idrarlarını dışkılarıyla beraber atarlar.Bu nedenle gübreleri yoğun asidik olurlar(Üre-Ürik asit).En az bir sene bekledikten sonra kullanılabilir hale gelir ama yine kaktüslerde değil.Kaktüsler fazla azot içeren gübreleri sevmezler.Hazır satılan sıvı kaktüs gübrelerini incelerseniz,çok az azot olduğunu görürsünüz.Bu nedenle kaktüsleriniz için öncelikle kuş ürünü gübrelerden kaçının.Toprağına gelince hazır satılanlara para vermeyin.Çiçek toprağını 3/1 ve kumu 3/2 oranında karıştırın(Deniz kumu olmaz).Eskiden inşaatlarda deniz kumu kullanılıyordu.Artık tamamı tatlısu kumu.Bir inşaattan alacağınız bir kilo kadar kum size yeterde artar bile.Bu karışımın içerisine bir kaç avuçta mangal kömürü tozu atın(Mantar ve bakterileri engeller).Oldu size kaktüs toprağı.Saksının altına tabak koymayın.Titizliğinizden dolayı koyacak bile olsanız öyle sulayınki tabakta su kalmasın.Kaktüslerin toprağı suyu bünyelerinde tutmamalı.Koyduğunuzda hemen en alttan akıp gitmeli(Drenaj deniyor)Susuzluk kaktüsü öldürmez ama,toprağında çamur şeklinde kalmış olan su,ya çürütür,ya da öldürür.
Kaktüslerinizi güle güle büyütün derken,sizede esenlikler diliyorum..

hira ve suara beğendi.
redbullah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2014, 23:53   #104
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi redbullah Mesajı Göster
Sayın suara,kuşlar ayrı bir imkanları olmadığı için idrarlarını dışkılarıyla beraber atarlar.Bu nedenle gübreleri yoğun asidik olurlar(Üre-Ürik asit).En az bir sene bekledikten sonra kullanılabilir hale gelir ama yine kaktüslerde değil.Kaktüsler fazla azot içeren gübreleri sevmezler.Hazır satılan sıvı kaktüs gübrelerini incelerseniz,çok az azot olduğunu görürsünüz.Bu nedenle kaktüsleriniz için öncelikle kuş ürünü gübrelerden kaçının.Toprağına gelince hazır satılanlara para vermeyin.Çiçek toprağını 3/1 ve kumu 3/2 oranında karıştırın(Deniz kumu olmaz).Eskiden inşaatlarda deniz kumu kullanılıyordu.Artık tamamı tatlısu kumu.Bir inşaattan alacağınız bir kilo kadar kum size yeterde artar bile.Bu karışımın içerisine bir kaç avuçta mangal kömürü tozu atın(Mantar ve bakterileri engeller).Oldu size kaktüs toprağı.Saksının altına tabak koymayın.Titizliğinizden dolayı koyacak bile olsanız öyle sulayınki tabakta su kalmasın.Kaktüslerin toprağı suyu bünyelerinde tutmamalı.Koyduğunuzda hemen en alttan akıp gitmeli(Drenaj deniyor)Susuzluk kaktüsü öldürmez ama,toprağında çamur şeklinde kalmış olan su,ya çürütür,ya da öldürür.
Kaktüslerinizi güle güle büyütün derken,sizede esenlikler diliyorum..

Çok sağolun ne güzel açıklamışsınız, tereddüt edeceğim hiçbir nokta kalmadı Kuş gübresi ile ilgili hem sizden hem Sn Muda dan kaktüslerimin neredeyse kesin şekilde zarar görebileceğini öğrendiğim için içim rahat etmeyecek, yarından tezi yok kurtulayım saksıdaki topraktan.

Saygılar

redbullah ve eoe1234 beğendi.
Eski 08-08-2014, 00:31   #105
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Yavrular gayet sağlıklı görünüyorlar. Bahsettiklerim ise normal boyutlarından daha küçülmüşlerdi. Parlaklık ve canlılık mevcut değildi. Uzun süre ne olduğunu anlayamamıştım. Sizin kaktüslerde bir sorun gözükmüyor. Problem olur ise değiştirirsiniz.

suara beğendi.
Eski 24-11-2014, 23:47   #106
Ağaç Dostu

sinan yavuzz's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Çevremde arayıp da bulamadığım bir kaktüs türü :/ Hepinizin çiçeklerine maşallah hayran kalmamak elde değil

YeniBON ve hira beğendi.
sinan yavuzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 17:11   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2015
Merhabalar bu cinsin binominal ismini bulamadim .. Echinopsis turevlerinden biri gibi gözüktü gözüme ... Yardımcı olabilecek olan varsa sevinirim...

Eklenen Resimler

çiçeksever ve Milla beğendi.
Lady_silk_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2015, 14:10   #108
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Emin olamıyorum ama sanırım tomurcugumuz yok bu yıl... Haklı nedenlerimiz var ama.. 20 tane yavru yapmaya calışıyoruz

Eklenen Resimler

Eski 02-07-2015, 14:19   #109
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Emin olamıyorum ama sanırım tomurcugumuz yok bu yıl... Haklı nedenlerimiz var ama.. 20 tane yavru yapmaya calışıyoruz
Yavrular çiçeğe engel değil. Bitkinizi bol güneş alan yere koyunuz. Tomurcuklanacaktır.

Eski 02-07-2015, 15:31   #110
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Geçen yıl durduğu yerde duruyor hocam, 10 tane çiçek açmıştı o zaman.

Laleci_03 ve Jakin beğendi.
Eski 02-07-2015, 21:08   #111
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Geçen yıl durduğu yerde duruyor hocam, 10 tane çiçek açmıştı o zaman.
Belki size gelene kadar bol güneşte duruyordu . Suyu da çok çok az verelim. Bol güneş alırsa mutlaka çiçeklenecektir. Yıllardır bakarım bu bitkiye. Hiç yoksa 15 tane var. Hepsi de son üç haftadır sürekli çiçekte. Günde en az 4 saat oğle güneşi alırlar.

çiçeksever ve Jakin beğendi.
Eski 02-07-2015, 21:32   #112
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Serada çadırın içindeydi aldıgımda Neyse.. Bu sene özel kaktüs besinimizde var... Açmasada olur ayrıca pamuk pamuk bişeyler var sanki, açar belkide.

Laleci_03 beğendi.
Eski 29-07-2015, 14:51   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Kaktüsü kumlu su geçirgen yumuşak toprağa dikeceksiniz. Saksı delikleri suyu iyi geçirsin. Güneşi çok sever. Bol güneşli yerde tutarsanız çiçek ve gelişmesi iyi olur. Kışın çok Soğuk don olan bölgede ev içine alın. Üzerindeki yavruları koparıp alt kısmı toprağa girecek biçimde dikin köklenip gelişmeye başlar. Böyle çoğaltılır. Çiçekler gece açar 1 gün kalır sonra solar. Beyaz ve pembe açan çeşidi var. Beyaz çeşidin dikenleri daha küçük, pembenin daha iri dikenli.Çiçek geçince dibinden koparıp toprağına karıştırın. Çiçekli sıvı gübre verin. Çok sulamayın. Bırakın toprak iyice kurusun korkmayın zarar gelmez. Aşırı sulamada, sürekli nemli toprakta çürüme yapar. Hayvan gübresi çok kullanmayın. 2 yıl beklemiş yanmış olanları çok az toprağa karıştırın. Gerek bile yok. Evdeki sebzeleri saksıya koyup üstüne toprak koyup nemli bekletin çürüsün bu toprağı kullanın.

hira, Laleci_03 ve Jakin beğendi.
Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2015, 16:08   #114
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Çok teşekkür ederiz, güzel bilgiler. Yanlış anlamadıysam çiçek solduktan sonra toprağına karıştırın dediniz. Amacımız ne burda? Ayrıca o sebzeleri ne kadar bekletmemiz gerekir tam anlamıyla çürüdüklerinde mi kullanacagız? Benim kayınvalidem muz kabuklarını, patates kabuklarını falan evdeki saksılara koyar, çiçeğe vitamin olacakmış.. Eve sinek dolar

Laleci_03 ve Jakin beğendi.
Eski 30-07-2015, 09:33   #115
Ağaç Dostu

Bu işleme yabancı adıyla kompostlama diyoruz. Çürümüş besinli humuslu toprak elde etmek diğer adıyla. Doğal gübreli yumuşak toprak elde etmek. Yaklaşık 1 yılda toprağı iyileştirir. Yapmasanız da olur sıvı gübreler kullanabilirsiniz. Kum çoğunluklu toprak olsun yeter. Bitkiler yaprak,dal,çiçek, kabuklarını döker, böcek hayvanlar ölür. Çürür toprağa karışır. Azot, fosfor,potas yeniden kullanır. Doğa kendini böyle yeniler. Oluşan Sinekler, çürümeye gelen sirke sineği gibi sinekler. Bulunduğu toprağı nemsiz kuru bırakırsanız bir süre sonra yok olur.

Eski 31-07-2015, 14:40   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2013
2 yıl kuzey cephede kalıp da hiç gelişmeyen kaktüsüm 2 aydır doğu cephesinde ve üzerinde de bir sürü yavrusu var yani sanırım yavru
Name:  IMG_20150731_134044831.jpg
Views: 1908
Size:  77.5 KB

tgce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2015, 10:41   #117
Ağaç Dostu

Güneşli yeri çok sever. Çiçek açması ve gelişmesi için güneşli yer gerekir. Toprağı kumlu su geçirgen toprak olsun. Sürekli her gün sulamayın. Bir kez sulayın sonra bulunduğu güneşli yere göre 10 gün sonra. Güneşte kalma saati az ise 10-15 günde bir sulayın. Korkmayın kuraklığa dayanıklıdır. Sürekli aşırı sulu toprakta kökleri ve içi çürümeye başlar. Kendisine benzeyen üzerinde yavrular verir. Yavrular iyice irileşip kökler görünüyorsa ayırıp toprağa yerleştirin. Çiçek olacaksa siyah gri renkli tüylü bir uzantı oluşturur güneş uygunsa zurna şeklinde büyütür açar.

hira beğendi.
Eski 13-08-2015, 10:52   #118
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Ben 3-4 günde bir suluyorum. Şuan elimde en sevdiğim kaktüslerim var, paskalya, yılan, ve echinopsis. Kaybetme korkusu var, geçen kıştan yara kaldı içimde 10 gün susuz bırakmaya korkarım Yavrulardan 1- 2 tanesini yedeklemek adına ayırmak istiyorum ama kararsızım.

Laleci_03 beğendi.
Eski 13-08-2015, 14:28   #119
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Ben 3-4 günde bir suluyorum. Şuan elimde en sevdiğim kaktüslerim var, paskalya, yılan, ve echinopsis. Kaybetme korkusu var, geçen kıştan yara kaldı içimde 10 gün susuz bırakmaya korkarım Yavrulardan 1- 2 tanesini yedeklemek adına ayırmak istiyorum ama kararsızım.
3-4 günde bir sulama aşırı fazla. Susuzluktan hiç bir şey olmaz bu kaktüse. ben haftalrca susuz bırakırım buruştuğuna dahi şahit olmadım.

İri bir echinopsisi keserseniz içinde ne kadar çok sıvı barındırdığına hayret edersiniz. sadece bir kesikten bile dünya kadar sıvı bırakıyor.

Yavrular ise toprağa düşseler bile hemen kök salarlar.

Bu sene saksılanmış küçük echinopsisler...
Name:  MAR_7927.jpg
Views: 1611
Size:  48.2 KB

pulibet, hira, Muda ve 8 kişi beğendi.
Eski 16-08-2015, 15:11   #120
Ağaç Dostu

Kaktüs yavrularının büyütülmesi.

Eklenen Resimler

Muda, Milla, A_NOMAD ve 4 kişi beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024