agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni1172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-01-2011, 17:28   #241
Ağaç Dostu

aysahay's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2010
Teşekkür ederim Bettycim. Evet biraz geç kaldı. Çünkü yaralıydı. Kenarına dikilmiş olan parçalar ondan kopmuştu bende yanına diktim.

aysahay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 18:47   #242
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2010
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysahay Mesajı Göster
Ben rhipsalidopsise benzettim ama bir de siz bakın.. Tomurcuk veriyor galiba..

Eklenti 189249
Doğru benzetmişsiniz sayın aysahay. Rhipsalidopsis Gaertneri' ye benziyor. Fakat Schlumbergera Russelliana' da olabilir. Çiçeğini görmek lazım bence. Tür belirleme için resim ekleyeceğim.

sariefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 01:07   #243
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Arrow Lütfen Okuyun

Bitkilerinizi isimlendirmek için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz. Çiçek açma zamanları bitkilerin doğasında yani Kuzey Amerika' da çiçek açtığı zamanlardır. Bitkinize yaşattığımız iklime göre açış zamanlarında kaymalar olabilir.

Saygılarımla...

Eklenen Resimler

tiya ve Maviş beğendi.
Eski 19-01-2011, 23:49   #244
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Sayın; sariefe, sizinle aynı kanaatteyim.
Bu iki bitki birbirine çok karıştırılıyor. Ve Rhipsalidopsis "Paskalya Kaktüsü" için ayrı bir bölüm olmadığı için çiçeğini veya yapraklarını benzeten herkes bu bölüme yazıyor .

Belki çoğu kişi bitkisini yanlış tanıyor, çiçek açma dönemleri farklı, dolayısıyla dinlenme ve gübreleme gereksinimleri de farklı bitkiler. Bu anlamda bu birleşmişliğin ayrılması çok iyi olur, ama nasıl olur bilmem, zor bir iş . Eski mesajlar ayıklanamasa bile en azından bundan sonra Rhipsalidopsis sahipleri için ayrı bir bölümde paylaşımları devam ettirmek iyi olacak diye düşünüyorum.

Bende 3 renk Rhipsalidopsis Gaertneri var. Bir tanesini kaybetmek üzere iken tek lobunu köklendirebildim. Şimdi gözüne bakıyorum yaprak çıkarsın diye...

Sağlıklı günler dilerim.

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 21:03   #245
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rodoslu Mesajı Göster
Sayın; sariefe, sizinle aynı kanaatteyim.
Bu iki bitki birbirine çok karıştırılıyor. Ve Rhipsalidopsis "Paskalya Kaktüsü" için ayrı bir bölüm olmadığı için çiçeğini veya yapraklarını benzeten herkes bu bölüme yazıyor .

Belki çoğu kişi bitkisini yanlış tanıyor, çiçek açma dönemleri farklı, dolayısıyla dinlenme ve gübreleme gereksinimleri de farklı bitkiler. Bu anlamda bu birleşmişliğin ayrılması çok iyi olur, ama nasıl olur bilmem, zor bir iş . Eski mesajlar ayıklanamasa bile en azından bundan sonra Rhipsalidopsis sahipleri için ayrı bir bölümde paylaşımları devam ettirmek iyi olacak diye düşünüyorum.

Bende 3 renk Rhipsalidopsis Gaertneri var. Bir tanesini kaybetmek üzere iken tek lobunu köklendirebildim. Şimdi gözüne bakıyorum yaprak çıkarsın diye...

Sağlıklı günler dilerim.
Sayın rodoslu, iki bitkiyi birbirinden ayırmak için yönetimle konuşmayı düşünmüyor değilim. Eğer uygun görülürse ben tüm mesajları inceleyip gerekli ayırımı yaparım. Ne anlamda olursa olsun "Yanlış" hiç sevmediğim bişey.

Bende de 5 yılbaşı 1 paskalya (kırmızı) var. Farklı paskalya renkleri arıyorum. Umarım sizin bitkiniz eski günlerine kavuşur.

Saygılar...

Eski 20-01-2011, 21:51   #246
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sariefe Mesajı Göster
Sayın rodoslu, iki bitkiyi birbirinden ayırmak için yönetimle konuşmayı düşünmüyor değilim. Eğer uygun görülürse ben tüm mesajları inceleyip gerekli ayırımı yaparım. Ne anlamda olursa olsun "Yanlış" hiç sevmediğim bişey.

Bende de 5 yılbaşı 1 paskalya (kırmızı) var. Farklı paskalya renkleri arıyorum. Umarım sizin bitkiniz eski günlerine kavuşur.

Saygılar...
Pembe Paskalyan bende unutma köklendireyim mi? kendin mi denemek istersin

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 22:32   #247
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim Mesajı Göster
Pembe Paskalyan bende unutma köklendireyim mi? kendin mi denemek istersin
Zaten paskalyalarımın tedarikçisi sizsiniz sayın bettyycim. Sayenizde varlar. İsterseniz tabi ki köklendirebilirsiniz. Bende yapabilirim. Takdir sizin yani

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bernacyhn Mesajı Göster
İşte bu çok güzel bir haber Sevgili sariefe, hemen florasanları araştırmaya balıyorum ve para biriktirip onlardan alıyorum Çok teşekkür ederim
Sağlıklı günler/bitkiler dilerim...

Eski 21-01-2011, 11:00   #248
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sariefe Mesajı Göster

Saygılar...

Sayın sariefe;
Umarım konuşmanız olumlu sonuçlanır da bu karşıklık biter. Bu yönde gereken yardımı yapabilirim.

Belirttiğim gibi bende 3 renk paskalya var, galerideki fotoğrafta renkleri görebilirsiniz. İstediğiniz renk varsa çelik yollayabilirim.

Mutlu günler.

Eski 22-01-2011, 02:12   #249
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Paskalya kaktüsüyle en çok karıştırılan yılbaşı kaktüsü olan Schlumbergera Russelliana' nız var. Oldukça yaşlı bir bitki. Fotoğraftan göründüğü kadarıyla besinsiz kalmış. Zayıflamış, güçsüzleşmiş ve sararmış.

Yapılacaklar konusunda sayın bettyycim' e katılıyorum. Dediklerini yapın. Yalnız toprak değiştirmek için Nisan' ı bekleyebilirsiniz. Çiçeklenme geçince bırakın bitkiniz dinlensin. Okumadıysanız 1074 nolu mesajda yazdıklarımı da okuyun. Bütün tomurcuklar açmasada 1-2 tanesi çiçek açacak gibi gözüküyor. Bu aşamada yerinden oynatmayın. Gövdesine fıs fıs yaparak nemlendirin.

Sağlıklı bitkiler/günler dilerim.

Eski 25-01-2011, 14:49   #250
Ağaçsever

koala980's Avatar

Paskalya çiçeğim

Geçen ilkbaharda saksısını büyüterek değiştirdiğim çiçeğimin durumu çok kötü görünmemesine rağmen (bazı yapraklarda hafif büzüşme vardı) toprağı çamurlaşmış gibiydi.Bugün saksısından çıkardım ve çoğu dal birbirinden ayrıldı.Ayrıca kök dibinden minyatür bir solucana benzer beyaz bir kurtcuk çıktı. Bazı kökler tamamen çürümüş vaziyetteydi.
Forumdan okuduklarım doğrultusunda kumlu toprak,perlit ve humuslu saksı toprağı (torf değil) ile eşit ölçüde karıştırdığım harca dikmeyi düşünüyorum.Doğru yolda mıyım diye sormak istedim. Bahsettiğim canlı için ilaçlama gerekir mi?Tabi dikmek için bir iki gün bekleyeceğim ve ne olur ne olmaz çelik alacağım.Teşekkürler.
Eklenti 190232

Eklenti 190233
Eklenti 190234

Eklenen Resimler

Maviş beğendi.
koala980 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 20:46   #251
Ağaç Dostu

asya-'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2009
Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koala980 Mesajı Göster
Geçen ilkbaharda saksısını büyüterek değiştirdiğim çiçeğimin durumu çok kötü görünmemesine rağmen (bazı yapraklarda hafif büzüşme vardı) toprağı çamurlaşmış gibiydi.Bugün saksısından çıkardım ve çoğu dal birbirinden ayrıldı.Ayrıca kök dibinden minyatür bir solucana benzer beyaz bir kurtcuk çıktı. Bazı kökler tamamen çürümüş vaziyetteydi.
Forumdan okuduklarım doğrultusunda kumlu toprak,perlit ve humuslu saksı toprağı (torf değil) ile eşit ölçüde karıştırdığım harca dikmeyi düşünüyorum.Doğru yolda mıyım diye sormak istedim. Bahsettiğim canlı için ilaçlama gerekir mi?Tabi dikmek için bir iki gün bekleyeceğim ve ne olur ne olmaz çelik alacağım.Teşekkürler.
Eklenti 190232

Eklenti 190233
Eklenti 190234
Sayın koala980; toprak karışımı hakkında çok bilgim yok ama çiçeğinizi çok suluyormuşsunuz gibi geldi ve buna bağlı olarakta kök kısımlarda çürümeler olmuş. Toprağın kurumasına izin vermeden mi suluyordunuz? Bahsettiğiniz canlı içinde bence ilaçlamaya gerek yok zaten toprağını değiştireceksiniz. Daha deneyimli arkadaşların önerilerinide bekleyin isterseniz.

asya- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2011, 19:51   #252
Ağaçsever

koala980's Avatar

Sayın Asya-
Sanırım biraz sabırsız davrandım ve dün akşam çiçeğimi yeni saksısına diktim. Umarım kökleri yeterli olur. Bu arada siteyi okumaya başlamadan önce sık suluyordum ve saksı harcı hiç uygun değilmiş. Artık bekleyeceğim tutar mı diye. Evlilik yıldönümümüzde eşimin anneannesi dikip vermişti. 6-7 yıllık bir çiçek yani. Umarım kurtulur.Açtığı zaman çok güzel oluyordu. Umarım o fotoğrafları da paylaşırım.Teşekkürler.

Eski 31-01-2011, 21:34   #253
Ağaç Dostu

asya-'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2009
Exclamation

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koala980 Mesajı Göster
Sayın Asya-
Sanırım biraz sabırsız davrandım ve dün akşam çiçeğimi yeni saksısına diktim. Umarım kökleri yeterli olur. Bu arada siteyi okumaya başlamadan önce sık suluyordum ve saksı harcı hiç uygun değilmiş. Artık bekleyeceğim tutar mı diye. Evlilik yıldönümümüzde eşimin anneannesi dikip vermişti. 6-7 yıllık bir çiçek yani. Umarım kurtulur.Açtığı zaman çok güzel oluyordu. Umarım o fotoğrafları da paylaşırım.Teşekkürler.
Sayın koala980
işi garantiye almak için eğer zarar vermeden yapabilirseniz üst boğumlardan yeni fide alın ve ekin. Eğer mevcut kökleriyle tutmazsa belki yeni fideleyeceğiniz yeni bir fideyle çiçeğinizi yinede kurtarabilirsiniz.

asya- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2011, 22:53   #254
dlk
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-09-2010
Mevsimi olmasada iki ay önce yılbaşı çiçeği ektim. Tomurcuklandı açmaya çalışıyor. Bu mevsimde açması normalmi. Suyunu nasıl vermeliyim.

dlk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2011, 12:48   #255
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Sayın dlk;

yılbaşı kaktüsünün türleri vardır. Hepsinin çiçeklenme zamanı birbirinden farklıdır. Hemen yukarıdaki türdense (Schlumbergera Russelliana) çiçeklenme zamanı Ocak-Şubat aylarıdır ki bu da çiçeklenmesi için normaldir. 1068 numaralı mesajda bu anlamda bilgi mevcut. Çiçeklenme dönemlerinde yılbaşı kaktüsleri az fakat düzenli olarak sulanmalıdır. Yeri değiştirilmemelidir. Yoksa tomurcuklarını dökecektir.

Saygılar...

Eski 20-02-2011, 22:50   #256
Ağaçsever

koala980's Avatar

Saksı karışımı doğru mu?

Paskalya çiçeğimin yaprakları biraz soluklaştı ve sanki biraz yumuşadı gibi. Daha önce 37.sayfada durumunu paylaşmıştım.Gerçi toparlama şansı var mı bilmiyorum.Acaba toprak harcı uygun olmadı mı?

Forumdan okuduklarım doğrultusunda kumlu toprak,perlit ve humuslu saksı toprağı (torf değil) ile eşit ölçüde karıştırdığım harca dikmeyi düşünüyorum

Bu harç ile sulamada zorlanıyorum açıkçası. Çünkü çok sert bir karışım oldu.El ile dokunulduğu zaman harç kurumuş mu çok iyi anlaşılmıyor. Bende göz kararı su koyuyorum. Ama zaten kök problemi yaşadı. O yüzden bitki için muallakta bir durum var(Az mı sulanıyor çok mu?)Bu konuda pratik uygulayabileceğim bir şey var mıdır?Harcı değiştirmek gerekir mi?Aldığım çelikleri de aynı karışıma diktim. Onların da sulamasında problem yaşıyorum. Önerileriniz olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Eski 21-02-2011, 08:46   #257
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Sayın koala980; bence o harç uygun değil. Yılbaşı kaktüslerinin toprakları aksine çok yumuşak ve geçirgen olmalı, zaten yapı marketlerde satılan yılbaşı kaktüslerine bakarsanız topraklarının oldukça geçirgen ve yumuşak olduğunu göreceksiniz..

Ben bol humuslu toprak, perlit ve kendi insiyatifimle biraz da yosun parçaları ekliyorum, şu ana kadar bir sorun yaşamadım..

Bu konuda daha derin bilgiye sahip arkadaşların da katkılarını bekliyoruz.

Eski 29-05-2011, 17:13   #258
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Kırmızı yılbaşı çiçeğim açtı.

Not: Paskalyaymış.

Eklenen Resimler

tiya, Maviş ve sinan68 beğendi.
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 22:14   #259
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Sevgii sakagun sizin çiçeğiniz Rhipsalidopsis gaertnerii yani paskalya çiçeği, yılbaşı çiçeği olan Schulumbergera yani çiçeğiniz normal zamanında açmış

Eski 08-06-2011, 16:25   #260
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Paskalyam bugün ilk tomurcuğunu açtı

Eklenen Resimler

Maviş ve sinan68 beğendi.
Eski 09-06-2011, 00:39   #261
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Şimdi bendekinin açıp açmadığınızı sorma sebebinizi anladım. Sizdeki coşmaya hazırlanıyormuş Üç güne bu bitki tadından yenmez

Eski 09-06-2011, 08:55   #262
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Aynen öyle bu sene coştu bizim arkadaş

Eski 09-06-2011, 11:10   #263
Ağaçsever

manjong's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Paskalyam....

Eklenen Resimler

manjong Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2011, 11:37   #264
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Maşallah. Bu ne bereket böyle, ellerinize sağlık. Hemen bir nazarlık takmak lazım bu güzelliğe.

Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2011, 12:29   #265
Ağaçsever

manjong's Avatar

Çok Teşekkür Ederim Sayın Birol Ketenci.

Eski 09-06-2011, 12:42   #266
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Maşallah, bu paskalya da coşmuş. Ellerinize sağlık sayın manjong.

Eski 09-06-2011, 13:33   #267
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Rengide çok hoş gül kurusu

Eski 09-06-2011, 18:18   #268
Ağaçsever

manjong's Avatar

Teşekkür ederim,sayın Sariefe..

Eski 09-06-2011, 18:22   #269
Ağaçsever

manjong's Avatar

Sayın Bettyycim,aslında rengi koyu kırmızıydı,daha sonra bu renge döndü.

Eski 12-06-2011, 15:51   #270
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2011
Aldığımda çiçekli olan,daha sonra (en az 5 yıl olmuştur)asla çiçeklenmeyen,hatta öldü ölecek dediğim paskalyalarım coştu.Ama fotoğrafında göreceğiniz gibi yapraklarıda can yok,suyu çekilmiş gibi.Renkleri de bir garip oldu.Ölüm öncesi iyilik mi acaba diyorum.Ne yapabilirim?Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

tiya ve ebruelif beğendi.
Dansel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024