agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-01-2007, 23:02   #31
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Herkese selam. Sevgili "A2k5I4n6" şu gruba bir gözat bakalım ekmek çıkarmı.
http://groups.yahoo.com/group/PitayaFruit/
Ben bir ara üye olmuştum ama girip kurcalamadım halen. Demin bakayım dedim kopyalamak için adresi. Bir de site çarptı gözüme bakın bir isterseniz
http://reddragonfruit.com/

Yorgunlukla dalgınlık birleşince ikinci sayfaya bakmamışım. Hüseyin Abi yine aydınlatmış bizi. Saolsun
Bende mi denesem acaba, hatta tarife uyan (aşılı kısmı alınmış yeni sürgünü çıkmış) bir kaktüs var elimde. Fakat dölleme kısmını bilmiyorum. Kaktüsleri döllemekle ilgili ayrı bir konu mu açsak? Meyve ve tohum üretebilmek için döllemek şart olsa gerek.

bottistar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2007, 23:11   #32
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2006
Yukaridaki foto da gorunenler asi kaktuslerin anac kisimlari yani Hylocereus undatus.
http://images.google.com/images?svnu...us&btnG=Search
Asi olan kisimlar curur **** kurursa anacdan yeni surgunler vermeye baslar ve bunlar da hava kokleri vererek sarilacak yer ararlar. Eger ortami severse kisa zamanda uzayip daha sonra da sarkmaya baslar ve yine ortami severlerse cicek acarlar.
Daha once de belirttigim gibi cicekleri kendiniz dollemeniz gerekiyor, bunu suluboya fircasi ile yapabilirsiniz ve boylelikle dollenmis cicekler tohum yapmak icin meyva olusturacaktir.

uyar11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2007, 23:16   #33
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Hmm. Herşeyi anladım da, sanırım temelde bir bilgi eksikliğim var. Söylediğin seneryoda dişi ve erkek organların ikisi de çiçeğin içinde mi? Fırçayla dölleyebildiğimize göre öyle geldi. Eğer öyleyse bu bütün kaktüslerde gerçekleşir mi? Meyve vermeyenlerde çiçek aşamasında döllesek tohum verir mi ?

Eski 31-01-2007, 23:31   #34
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Cogunlukla gerceklesir, istisnalar haric,
Bazi kaktusler de dolleme kendiliginden olusur, bazilari ise dolleyici bir unsur arar ve bazilarinda da disi ve erkek bitki ayridir.
Ayrica kaktusun Hybrid ise elde edecegin tohumdan ayni kaktusu elde edemezsin. Bu yuzden oncelikle kaktuslerinin cinslerini ve ozelliklerini bilmen gerekiyor.

Eski 31-01-2007, 23:33   #35
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Ayrica ayni cins kaktus dolleyeceksen tohum kalitesi bakimindan ayni cins baska bir kaktus secmelisin. Eger Hybrid olusturmak istiyorsan birbirine uyan kaktusleri iyi bilmelisin

Eski 01-02-2007, 14:00   #36
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Teşekkürler. Sanırım bu konu bayağı incelenmesi gereken bir konu. Peki genellemek gerekirse "düğme yapılı kaktüsler şöyledir, kolon yapılı kaktüsler şöyledir" gibi şeyler söylenebilir mi döllenme ve üreme konusunda ? Yoksa bütün kaktüslerin spesifik özellikleri mi var çoğunlukla ?

Eski 02-02-2007, 14:06   #37
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Antalyada Frenk yemişi diye pazarda satılır

Eklenen Resimler

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2007, 17:35   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2007
Selamlar;

Pitahaya ile ilgili bir de aşağıdaki linki incelemenizi öneririm.

www.ilovepitaya.com

dryalcincoskuner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2007, 05:37   #39
Ağaç Dostu

Mehmet Ali Aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2006
Galeri: 19
Dikenli incir veya hint inciri denilen kaktusun meyvasini severim tohumlari ile birlikle mideye indiriyorum.Yanliz bu meyvayi kopaririken çok dikkat etmek gerekiyor çunki dikenleri tam bir bela elinize saplanip içinde kiriliyor.
Bu kaktusun yapraginida denedim .Taze yapraklari kesip dikenleri temizleyin taze fasulye buyuklugunde seritler halinde kesin(zaten tadi taze fasulye ile bamya arasinda biraz yapiskansi?) tavada biraz sivi yagda kiraztin ustune yumurtada kirabilirsiniz.Yapraklardan tursuda yapiliyor.

Mehmet Ali Aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 15:38   #40
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uyar11 Mesajı Göster
Sevgili akin,
Aradigin seyi en kolay nasil bulabilecegini soyleyeyim istersen sana.
Piyasada satilan ithal asi kaktuslerini gormussundur, hani uzerlerinde renkli kaktusler asili olan, iste bunlarin ustteki kaktusu yok edersen alttaki anac yeni surgunler verecektir. Uygun kosullari olusturabilirsen ve kisin 10 dereceden asagiya dusurmessen birkac sene icinde birkac metreyi bulacak pithayan olacaktir. Cicek actirmayi basarip suni dollemeyi de yaparsan (normalde, gece cicek acip yarasalar tarafindan dolleniyorlar) meyvalarini toplayabilirsin. Olanaksiz degil ama kolay da degil. Yine de sana kolay gelsin.
Sayın uyar11,

Bahsetmiş olduğunuz aşılı kaktüslerden bir tane edindim. Bahsettiğiniz yöntemi denemek istiyorum. Belki birkaç sene sonra bende pithaya üretebilirim.
Resimde görülen bitkinin alt kısmı pithaya. Üst kısmı farklı bir türden aşılama değil mi? Üst kısımdaki kaktüsün türü nedir ve kaktüsün kırmızı renk olması nasıl sağlanıyor acaba? Yeni çıkan tomurcuklarda sarı ve kırmızı renkler birarada.

Düzenleyen saydemir : 25-11-2007 saat 18:49
saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2007, 00:24   #41
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Resimdeki asi kaktusunun ust tarafi Gymnocalycium michanovicii.Neden boyle renkli? uzun hikaye, Kisaca istersen 70li yillarda Japonlarin bitkiler uzerindeki genetik arastirmalar yaptiklari zamanda ortaya cikmis, klorofilsiz olduklari icin yesil olmayan ve kendi basina koklenemeyen, bu yuzden de her daim baska bir kaktus uzerine asilamak suretiyle yasayabilen ve o zamandan beri cok populer olan bir kaktus.
Basarilar,

Eski 14-04-2007, 18:25   #42
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Teşekkürler...

Kendi besinini üretemediğinden yaşayabilmesi için başka bitki üzerine aşılamak gerekiyor anladığım kadarıyla. O zaman üst kısmı ayırdığımda ayırdığım kısmı yaşatma şansım yalnızca başka bir kaktüse aşılamak suretiyle olucak değil mi? Toprağa dikersem yaşama şansı yok.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2007, 19:34   #43
Yeni Üye

tropikalmeyveler's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
bende pitahaya çeliği veya tohumu arıyorum nerden bulabilirim acaba arkadaşlar yardımcı olur musunuz.

tropikalmeyveler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2007, 20:13   #44
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalmeyveler Mesajı Göster
bende pitahaya çeliği veya tohumu arıyorum nerden bulabilirim acaba arkadaşlar yardımcı olur musunuz.
Forumlarda gezinirken çarptı gözüme istediğiniz bilgi. Likapa(yaban mersini) başlığında Trabzon'da bir üretici adresi var. Kargo ile gönderiliyormuş. Pithaya da mevcut.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2007, 15:50   #45
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalmeyveler Mesajı Göster
gittigidiyorda satılmakta eğer ilgilenirseniz.

bu arada bir şey sormak istiyorum. aşılı kaktüs alsak.
aşının biraz altından kessek yani ana gövdeyi ortadan bölsek
altta pitaya gövdesi kendi kendine üstte ise aşılı pitaya ve renkli kaktüs yaşayabilir mi?

ataser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2008, 10:12   #46
Yeni Üye

Dragon Fruit (Ejder Meyvesi) Hakkında

Selam Arkadaşlar,

Ejder meyvesi yetiştirmek için bir arkadaşımın yurtdışından getirdiği tohumları çimlendirdim. Çimlenmeleri çok kolay oldu. Ancak bitkiler çok zor büyüyor. Farklı ortamlarda tuttum ayırdığım fidanları. Neredeyse bir yıl oldu çok ciddi bir ilerleme kaydetmedi fidanlar. yahoo daki pitaya grubuna üye oldum, oradaki tartışmalardan edindiğim sonuç tohumdan yetiştirmek 3 yıl gibi uzun ve zorlu bir işlem. En garantisi çelikle yetiştirmek. Yetiştirirken önemli bir nokta da bitkinin doğrudan güneş ışığı görmemesi gerekiyor. Hele de bizimki gibi güneşi kuvvetli ülkelerde daha dikkatli olmak lazım. Evimin salonuna aldığım fidanlar daha koyu yeşil ve daha canlı, ancak boyları pek uzamadı ve kalınlaşmadılar. Kuzeye bakan balkona koyduklarım ise hem daha kalınlaştılar hemde diğerlerine göre biraz daha uzunlar. Güney-Batıya bakan balkonumuzdaki fidanlar ise çok ciddi bir fark ortaya koymadılar diğerlerine oranla. Bu arada fidanların hiçbirine gübre veya ilaç uygulaması yapmadım. Birde rüzgardan çok çabuk etkileniyolar. Aşırı rüzgar alan yerlerde suyunu kaybedip pörsüyorlar.

Şimdilik inatla büyümelerini bekliyorum. Bakalım nereye kadar gidebileceğiz.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 01-07-2008, 12:26   #47
Yeni Üye

gultekin2017's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Galeri: 3
TEKİLA:meksikada uretilen damitik alkollu icki.hammadesi kaktus (AGAVE)
kaktüsden içkide güzel oluyor.sade yenmiyor içiliyorda.

gultekin2017 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2008, 17:49   #48
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2008
bu türlere nası sahip olabilirim izmirde yardımcı olcak varmi bana

Llama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2011, 20:29   #49
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Galeri: 12
Merhaba ,
Yirmibeş yıl kadar önce Adana'da, sanırım Taş Köprüye yakın bir cadde üzerinde bir binanın cephesini asma gibi kaplamış devasa bir kaktüs görmüştüm. Pithayaya benziyordu. O yıllarda, Adana'yı bilen arkadaşlar mutlaka hatırlayacaklardır. Bu kaktüs halen hayatta ise bir resmini koyarlarsa, bir çok arkadaş hayret edecektir.

naturefan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2011, 23:56   #50
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2011
Pitaya ılgıncmıs hakıkaten... meksıka deyınce aklıma hep kaktus gelır zaten cografyacı olmama ragmen daha bır suru seyde gelıyor ama nedense ılk kaktus gelır aklıma bu ulkeyı anınca meksıka mutfagında tuketıldıgıne hıc sasırmadım

paophi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 19:43   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2013
peyote kaktüsü

peyote kaktüsünü nerede bulabilirim? **** tohumunu. türkiyede kullanılan ismi farklı mı?Peyote kaktüsü (Lophophora williamsii), San Pedro kaktüsü (Echinopsis pachanoi), Peru meşale kaktüsü (Echinopsis peruviana) bu kaktüsler de olabilir. tohumunu yollayacak biri var mı?

delhikahini Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2013, 17:02   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2012
Forumda yeni biri olarak ben de bu bilgiyi paylaşmak istedim.Adana da yaşadığım için yaz mevsiminde buralarda satılan dikenli incirin çok faydalı olduğu bağırsakları temizlediği ve C vitamini açısından zengin olduğu söylenmektedir.Köylerde doğal çit olarak kullanılır evlerin etrafında yetişir ve meyveleri de dikenlidir.Bu yüzden çatal ve bıçak yardımıyla soyularak yenilir....

kemal dorter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 12:58   #53
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi naturefan Mesajı Göster
Merhaba ,
Yirmibeş yıl kadar önce Adana'da, sanırım Taş Köprüye yakın bir cadde üzerinde bir binanın cephesini asma gibi kaplamış devasa bir kaktüs görmüştüm. Pithayaya benziyordu. O yıllarda, Adana'yı bilen arkadaşlar mutlaka hatırlayacaklardır. Bu kaktüs halen hayatta ise bir resmini koyarlarsa, bir çok arkadaş hayret edecektir.
Sevgili Naturefan,

Bahsettiğiniz kaktüs hala duruyor yerinde, en son geçen yaz Adana'ya gittiğimde sapasağlam duruyordu. Cereus peruvianus latince adı, 4-5 mt'ye kadar boylanabiliyor ve yenilebilir meyveler veriyor. Bir daha Adana'ya yolum düşerse fotoğrafını çekmeye çalışayım.

kolaylıklar dileklerimle...

Eski 29-04-2013, 10:44   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2013
Bu dikenli kaktüs dediğimiz meyveyi bende yayaşdığım sitenin bahçesindeki 3-4 mt'lik kaktüsten maşa ile koparıp yiyordum. Ne olduysa 2011'deki kış şartlarında epeyce yıprandı ve bu Şubat ayına kadar iyice küçüldü. Geçen gün bahçıvanların sağlıksız olan bölümlerini budadıklarını gördüm. Sanırım 1 mt nin altına düşmüş. Ama tabandaki gövdesi halen sağlam gibi... Nasıl bir yöntem uygulanarak bu bitki kışa kadar toparlanabilir. Yıllarca bu şartlarda yaşamasına rağmen bozulma göstermesinin sebebi nedir?

Umut Katipoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2013, 18:54   #55
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2013
kaynana dilinin meyvesi olgunlaştı ben de yedim..çok lezzetli bişey değildi ama tadı kötü de değil..minik çekirdekler vardı içinde

kaktüsçüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2013, 13:44   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2013
satılık peyotesi olan var mı ? yardımcı olursanız sevinirim )

peyote01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2013, 17:08   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2013
Çok güzel bilgiler.

cem310 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 11:03   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delhikahini
peyote kaktüsünü nerede bulabilirim?
Peyote'yi ancak çiçekçi çiçekçi gezerek bulabilirsin Türkiye'de. Tohumunu bulmak neredeyse imkansız, ki zaten tohumdan yetişkin bir kaktüs haline gelmesi yıllar alır.

Ben iki sene önce iki kök bulmuştum bir çiçekçide,kökteki butonları saksılara ayırdım,bir çoğu çürüdü, bir kısmı da yavaş yavaş olgunlaşıyor. Fakat dediğim gibi ben İstanbuldayım ve gördüğüm her çiçekçide durur,kaktüselere bakarım,şu ana kadar bir kere denk geldi peyote.

Experimadness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 11:05   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi peyote01 Mesajı Göster
satılık peyotesi olan var mı ? yardımcı olursanız sevinirim )
Kardeş yukarıda bahsettiğim gibi sadece bir kere gördüm satıldığını. Onu da ben alıp çoğalttım. Özellikle Türkiye'de internette satılık bulabileceğini zannetmiyorum

Experimadness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2020, 14:58   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2020
Saguaro kaktüs yetiştiren var mi

emirk_67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024