agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni2758Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2011, 17:11   #871
Yeni Üye

m.ural's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esmasalim Mesajı Göster
bende yakın zamanda bi marketten aldım aynısından. varmıydı küçük tomurcuğu aldığımda yoksa yeni mi çıktı farkında değilim ama birkaç yaprağında var küçük tomurcuk gibi birşey ama sanki çok mu yavaş büyüyor buçiçek bilmiyorum??? daha önce hiç yetiştirmedim
ben daha önce yetiştirmiştim büyümesi oldukça hızlıydı ancak çiçek verme uzun bir zaman almıştı. Şimdi aldığım yılbaşı çiçeğim ise tomurcuklarını döktü ama her geçen gün büyümeye başladı, artık seneye ilk çiçeğini verir sanırım.

m.ural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 00:20   #872
Ağaçsever

elifsirin's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2010
bu da benim bebeğim

Eklenen Resimler

elifsirin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 13:45   #873
Ağaç Dostu

kar-topu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Benim yılbaşımın yapraklarında nokta nokta küfe benzer bişeyler var ve hasta yapraklar dökülüyor , bitki hastalıkları bölümüne baktım ama anlayamadım bitkim yapraksız kalacak sizce ne yapabilirim?

kar-topu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 15:07   #874
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Arkadaşlar Bauhouse da Pembe, Beyaz ve Kırmızı Paskalya var

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2011, 16:48   #875
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Böyle bir şey gördünüz mü hiç?
Fotoğraf bir apartmanın 4. kat balkonuna ait.. Varın büyüklüğünü siz düşünün..
Diğerlerini apartmanın bahçesinden çektim.. Hiçbirinde çiçek belirtisi yok..

Eklenen Resimler

hakanersoz beğendi.
selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2011, 17:07   #876
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Kaynana dline aşılanmış gibi duruyor yanılıyormuyum? cok büyümüş

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2011, 20:41   #877
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Yılbaşı çiçeğim mevsimi şaşırdı, çıldırdı

Eklenen Resimler

Maviş beğendi.
acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2011, 21:17   #878
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Sevgili füsun, yılbaşı adını değiştirmek lazım. )Haziran başı acacaklar benim tomurcuklar.
Üzerleri tomurcuk dolu, şaşırıyorum mevsimler gibi)

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2011, 21:23   #879
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Demek seninkiler de böyle cemocuğum Kışın çok az, tek tük açtılar, Mart başı balkona çıkınca kendilerine geldiler, çoştular Beyazın da üstü tomurcuk dolu

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2011, 21:31   #880
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Şaştı yavrucaklar napsınlar bu havalarda Ben bile şaştım. Dün güneş, bugün kalorifer yak offf

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2011, 16:12   #881
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2011
merhaba bu siteyi iyi ki buldum benim yılbaşı çiçeğim nerdeyse 7 senedir bir kere açtı okuduklarımdan anladım ki ben onu zok zorlamişim

sevim kör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 20:35   #882
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Benim yılbaşı acıcak gibi durmuyor şimdilik yapraklarını seyrediyorum
bu arada beyaz cicekli

Eklenen Resimler

Maviş beğendi.
iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 17:35   #883
Ağaçsever

narincir's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2011
Merhaba,
Çiçeğim Schlumbergera mı yoksa Rhipsalidopsis gaertneri **** Hatiora gaertneri dediğiniz türden mi anlayamadım yardımcı olabilir misiniz?
Gerçi ben aldığımda Aralıktı ve tomurcukluydu ama eve gelince yer değiştirmekten sanırım tomurcukları döküldü. Şimdi yeni yeni yapraklar üretiyor.
Şimdiden teşekkürler,

Eklenen Resimler

narincir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2011, 10:42   #884
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Sayın narincir, çiçeğiniz Schlumbergera gibi görünüyor.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2011, 15:10   #885
Ağaçsever

narincir's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2011
Çok teşekkürler. Pencere kenarına güneş alan bir yere çektim umarım nazlanmaz.

narincir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2011, 22:41   #886
Ağaçsever

akca86's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2011
Bizimde yılbaşı çiçeğimiz var, açtığı zaman resmini çeker koyarım.

Hatırlıyorum da küçükken heyecanlanırdım yılbaşı yaklaşırken acaba açıcak mı diye kontrol edip dururdum ve filizlendiğiini görüncede çok sevinirdim. Açtı mı da ayrı bir zevk olurdu.. Şimdilerde ise fark ediyorum ki yılbaşlarına denk gelmiyor ne zaman açacağı belli olmuyor. Mevsimler gibi onun da zamanı şaştı bende bu duruma şaştım..

akca86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2011, 11:39   #887
Ağaç Dostu

yigit666's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Schlumbergera

rengi sarı olan schlumbergera eminönü çiçek pazarından aldım .

Eklenen Resimler

Maviş beğendi.
yigit666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2011, 16:58   #888
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2010
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dansel Mesajı Göster
Aldığımda çiçekli olan,daha sonra (en az 5 yıl olmuştur)asla çiçeklenmeyen,hatta öldü ölecek dediğim paskalyalarım coştu.Ama fotoğrafında göreceğiniz gibi yapraklarıda can yok,suyu çekilmiş gibi.Renkleri de bir garip oldu.Ölüm öncesi iyilik mi acaba diyorum.Ne yapabilirim?Yardımcı olursanız sevinirim.
Sayın Dansel bitkinin durumunu sorgulamanız iyi olmuş ama biraz geç olmuş. Yani şu hali çok sağlıklı gözükmüyor. Yıllarca açmamasının sebebi de gerekli şartların sağlanmamasıdır. Gerekli besin, iklim şartları sağlanmazsa açmaz. "Ölüm öncesi iyilik" düşüncesinde bir anlamda haklısınız. Ama bitkinin amacı iyilik yapmak değil, çiçek açıp tohum bağlamak ve neslinin devamını sağlamak olabilir. Yani hayata tutunmaya çalışıyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi manjong Mesajı Göster
ölecek olsa bu kadar çiçek açmaz herhalde,maşallah çiçeklerini taşıyamıyor,toprak değişimi,biraz da besin takviye ederseniz,sanırım kendini toparlar.
Sayın manjong yukarıda da yazdığım gibi bitkilerin bol çiçek açtığı dönemlerden biri de şartların kötüleştiği, hayatlarının tehlikeye girdiği dönemlerdir. Tohum bağlayıp nesillerini sürdürmek isterler. Rahatı yerinde olan bitkiler bol çiçeklenmez.

Alıntı:
Sevgili bettyycim ve manjong teşekkürler.Ben de şayet ölmezlerse çiçekleri bitince toprak değişimi yapayım diyordum.ayrıca vitaminlerim de.Bütün kış dışarda duruyor(2 yıldır).Yaprak renginin böyle olması bu yüzden olabilir mi?
Toprak değişimi ve vitamin takviyesi denenebilir. Eğer geç kalınmışsa faydası olmayacaktır. Paskalyalar etli yapraklı oldukları için kışın soğuktan etkilenebilir. Soğuklardan korunması gerekirdi. Yaprak rengi kesinlikle dışarda durduğu için olmuş.

Alıntı:
Besin takviyesini şimdi mi yoksa çiçekler bitince mi yapmalıyım?
Çiçekler geçtikten sonra bir süre dinlenme dönemine girecekler. Bu dönemde besin verilmez ve su azaltılır. Çiçekler geçtikten iki üç hafta sonra besin vermeye başlayabilirsiniz. Dinlenme döneminde toprak değişimini de tavsiye etmem. Zaten bitki dinlenme dönemlerini es geçmiş, iliği kurumuş gibi duruyor. O nedenle kendini toparlaması için yardım etmek lazım. Umarım düzelir.

sariefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2011, 15:45   #889
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Mevsimini şaşıran Schlumbergera

Eklenen Resimler

Maviş beğendi.
bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2011, 17:58   #890
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2011
Sayın sariefe,verdiğiniz bilgiler bana yol gösterecek.Dediğiniz gibi,umarım geç kalmamışımdır.

Dansel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2011, 10:13   #891
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2011
bu da benim yılbaşı çiçeğim,
1 ay içerisinde dico isimli(b5a'ya benzer bir gübre) gübre verdim, çiçeğin bütün yapraklarından yeni yapraklar çıktı

Name:  Görüntü0011.jpg
Views: 3003
Size:  34.8 KB
Name:  Görüntü0021.jpg
Views: 5929
Size:  33.7 KB

serkyil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2011, 08:45   #892
Ağaç Dostu

Cizmeli Kedi's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2011
Ben de yazın denemek için bir yaprak edinip bir saksının kenarına dikmiştim. Hiç umudum yoktu ama tuttu. Şimdi kendi saksısına almak istiyorum ama doğru zaman mı? Toprak önerileriniz nedir?

Cizmeli Kedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2011, 10:02   #893
Ağaç Dostu

Cizmeli Kedi's Avatar

Bir de varyete hakkında biraz aklım karıştı. Bendekinin yaprakları şuna benziyor:

Yılbaşı Çiçeği (Schlumbergera)

Aşağıdaki tabloya bakarak benimkinin ince uzun yaprak yapısından dolayı paskalya çiçeği varyetesinden olduğunu düşündüm doğru mudur?

Düzenleyen Cizmeli Kedi : 09-10-2011 saat 19:22
Eski 26-10-2011, 23:56   #894
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cizmeli Kedi Mesajı Göster
Bir de varyete hakkında biraz aklım karıştı. Bendekinin yaprakları şuna benziyor:

... tabloya bakarak benimkinin ince uzun yaprak yapısından dolayı paskalya çiçeği varyetesinden olduğunu düşündüm doğru mudur?

Sayın Cizmeli Kedi, paskalya ile yılbaşı ilk önce çiçeğinden ayrılır. Bu iki bitki tamamen farklı çiçek yapısına sahiptir. Tabloda çok açık olarak gözüküyor. Sizin eklediğiniz fotoğraftaki bitkinin cinsi çiçeğine göre bir Schlumbergera, türü de yaprak yapısına göre russelliana' dır.

Eski 28-10-2011, 12:12   #895
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2009
sayın sariefe, bilgilendirici mesajlarınız ve tablolarınızdan çok faydalandım. şu an bende bir schlumbergera russelliana bir de rhipsalidopsis gaertneri var. bu iki bitkiyi çevremdeki insanlar da çok karıştırmaktaydılar bu sayede onlar da doğru ayrımı öğrendiler.

bendeki schlumbergera torfa dikili durumda gelmiş olsa da 3 ayda bir tomurcuklanıyor, sukulent toprağı buldum ve değiştirmemden bitki hoşlanır mı emin olamıyorum. kuzey penceresinde 1 yıldır ve hayatından memnun. biraz yavaş yaprak çıkarmakta. forumda pek gür, sırma saçlar gibi demet demet schlumbergera'lar gördüm gözüm gönlüm açıldı. emek veren herkesin emeğine sağlık.

l i t t l e gardener

SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2011, 23:12   #896
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Sayın SerDag, işinize yaramasına sevindim.

Toprak bir bitki için hayati öneme sahip bir unsur değil. Öyle ki topraksız tarım diye de birşey var. Tabi toprağın da örtücü vazifesinden sonra bitki üzerinde önemli etkileri var. Belli bir zaman sonra özelliğini kaybetmesi bazı sorunlara yol açacaktır. Bu nedenle tazelenmesi ya da takviye edilmesi gerekir. Genelde bir çok bitki için 2-3 senede bir toprak değiştirilmesi önerilir. Burada kasıt tam toprak değişimidir ama ben sizin endişelerinizi anlayarak ve de hak vererek eski toprağın ve yeninin yarısını karıştırarak elde edeceğiniz karışımı kullanmanızı tavsiye ederim. Bu haliyle bitkinizi olası adaptasyon sorunundan bir nebze de olsa korumuş olursunuz. Bu uygulamayıda 2-3 yılda bir önerilen tam değişim yerine 1-2 yılda bir yaparsanız daha sağlıklı bir bakım yapmış olursunuz diye düşünüyorum.

Tomurcukların sebebini ise sizin de belirttiğiniz gibi bitkinizin 1 yıldır mevcut yerinde hayatından memnun olmasına bağlıyorum. Öyle ki uygun sıcaklık ve ışık hatta besin sağlanmış ki bitkiniz size tomurcuklarıyla gülümsemiş.

Biraz yavaş yaprak çıkarma olayına gelince tamamen mevsimle alakalı. Bu bir sorun değil. Gerekli dinlendirmeleri ve bakımı yaptığınızda ilk baharla birlikte daha da gelişecektir. Forumdaki gelişmiş bitkilerle arasındaki tek fark zaman. Sarf edilen emeğe gelince fazlasını vereceğinize şüphem yok.

Eski 29-10-2011, 01:50   #897
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

sayın Sariefe ilginize ve bilgilendirici yanıtınıza çok teşekkür ederim. bugün dediğiniz gibi paskalyanın köklerini çok silkelemeden, tuttuğu torftan çok sökmeden, sadece en altta hiç kök yapmadığı torfu alarak sukulent toprağına diktim. azıcık da su verdim. üzerinde zaten tomurcuk yok, ondan cesaret aldım. bitki sadece 2 yaşında ve ilk yıl çok sıcakladığı odalarda dolaştı, ufacık kalıp yumuşamıştı. şimdi toparlıyor. inşallah çiçeğini de görürüz.
pekçok yılbaşı ve paskalyayı büyük saksılarda görüyorum. çiçeklenme için saksıda sıkışma, orta ya da ufak boy saksıda tutma noktası bu bitkiler için de geçerli midir? bana büyük saksılarda geldiler, bugün değiştirirken gördüm ki alttan 3-4 parmak toprağa erişmemiş bile daha. tekrar çok teşekkür ederim ilginize.

l i t t l e gardener

Eski 29-10-2011, 14:05   #898
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Geçen kış hatta buzamanlardan başlayarak içeride sabah ışığı alan bitkim tomurcuklarından sadece birini açmış diğerlerini dökmüştü. Yazı balkonda öğleye kadar güneş alan bir yere aldım yerini sevdi, gelişti.

Şu an aynı yerde ve tomurcuklanmış durumda. Ama hava soğuk. Doğrusu kaygılanıyorum.
içeri alsam mı, karar veremedim. Yine dökmesinden çekiniyorum.

Görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2011, 20:58   #899
Ağaç Dostu

Cizmeli Kedi's Avatar

Benim nazlım da balkonda duruyor şimdilik. Ben de içeri mi alsam orada mı bıraksam karar veremiyorum.

Sayın serdag, sizden cesaret alarak ben de yarın saksı değişimi yapacağım. Şu anda başka bir bitkinin yanında ekili birkaç yaprağım var sadece, kendi evine taşınsın artık değil mi

Eski 30-10-2011, 00:44   #900
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

sayın aygün, yerini değiştirmeyin. tüm tomurcukları dökülür. balkonunuz camlı mı? bu bitki soğuğa bir nebze dayanıyor. o havaya rağmen tomurcuklandıysa zaten dayanıyordur. -10 C'lere falan hemen düşmeyecek havalar.

sayın cizmelikedi, eğer tomurcuk yoksa alın. varsa dokunmayın. saksı büyük olmasın. eğer sadece birkaç yapraksa azıcık daha gelişmesini bekleseniz? yavruyken saksı değişiminden sonra zorlanabilir kuzucuk. merak etmeyin çok kök yapmıyor. biraz geliştirsin kendini derim ben sanki.. ama siz bilirsiniz tabii.
bol çiçekli günler,

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024