agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni2758Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2008, 09:41   #241
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Arkadaşlar, benim de iki minik saksıdaki yılbaşı çiçeğimden birisi ikinci defa birçok tomurcuk verdi açmaya hazırlanıyorlar. Bende birkaç gün içinde resimlerini koymaya çalışayım. Bir defa hazır sıvı besin vermiştim.

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 10:30   #242
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guler Mesajı Göster
Sevgili balıkçı , biz evvelden çocukken bir ha haayyyy, çekerdik. Siz öyle zannedin, değil mi nevsune hanım. Var olmasına var da, benim gözüm doymuyor, sizdekiler değişik renk diye istedim.
Ağabeyinize hürmetler, Dr.ablamın da çok selamı var.
Güler

(Ve aleykumselam.)

Tüh be

Neyse sağlık olsun.

Bir şey soracağım.

Bendeki yılbaşılar, pembe çiçekli fakat bir tanesinin çiçekleri, bir kenarından basık, düz gibi, katmerli, diğerininki her tarafı aynı. Bunlar farklı cins mi, farklı çiçek mi?
Ayy! ne biçim tarif bu
Dur resimlere bakayım.

Bulamadım, bulunca buraya eklerim.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 15:00   #243
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2008
Galeri: 2
Bende bir şey söyleyeyimmi?

Merhaba bugün tüm işimi bıraktım ve 16 sayfalık yılbaşı çiçeği serüveninizi hiç atlamadan okudum(afferin bana)Akşam eve gidince iki yıldır açmayan yılbaşı çiçeğimin saksısını değişeceğim ve dallarınıda buduyacağım.Rengini bilmiyorum (açsaydı bilecektim)bilgileriniz için herkese teşekkürler çelik isteyen varsa köklendirip hatta kendi süslediğim minyatür saksılara dikip gönderebilirim.Buda benim teşekkürüm olsun

Tubay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 19:47   #244
Yeni Üye

kaktüsçü's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Herkese merhaba,
Çok mutluyum, sonunda yılbaşım köklendi. Çok düşünceli bir çiçek. Onu kolay ekebileyim diye köklerini en alt lobdan değil de bir üstteki lobdan çıkarttı. Köklerin boyu 3 cm'ye ulaştı. Saksısı, toprağı, taşları hatta yeri bile hazır. Ne zaman ekmeliyim?

kaktüsçü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 22:33   #245
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Hemen ekin kaktüsçü.

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2008, 14:42   #246
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Sevgili İklimsiz,

Yılbaşı çiçekleriniz hala çiçek açıyorlar mı? Benimkiler yılbaşına doğru 15-20 gün çiçeklendiler; o kadar. Şimdiyi yeni yapraklar çıkıyor. Siz aralıklarla gübreleyip devamlı çiçekli kalmasını sağlıyorsunuz. Merak ettim, hala çiçek var mı üzerlerinde, diye )

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2008, 19:24   #247
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Maalesef sevgili Yukka, artık çiçekli değiller.

Eski 11-03-2008, 19:30   #248
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan Mesajı Göster
Sayın Uyar 11
Harikasınız.Siz Neden burda yaşamıyorsunuz.?Döktürmüşsünüz yine.Süper renkler..Bende kırmızısı var.Hersene açıyor.10 yıldır benimle yaşıyor.Çok derdimi çekti gariban.Her isteyene dallarından verdim.En sevdiğim çiçeğim.Bazen senede üç defa açtığı oluyor. Kasımda açmıştı.Ençok nisan mayıs haziran aylarında çoşuyor.Kıpkırmızı oluyor.Sizdeki renklere bayıldım.BEn renklerini çok aradım.Daha henüz bulamadım.İnşallah bulurum ümidiyle aramaya devam ediyorum.
Saygılar Sevgiler Selamlar
Sevgili Oğuzhan (Elfogi) ,

Bana gönderdiğiniz yılbaşı çiçeği tomurcuklandı. Kıpkırmızı çiçek uçları verdi. Harika görünüyorlar. Bu kadar kısa zamanda çiçeklenmeleri tatlı bir sürpriz oldu. Tekrar tekrar teşekkürler.

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2008, 19:58   #249
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sevgili Yukka ,
Güle güle büyütün.Şimdi açma zamanıdır.Benimkide başladı tomurcuklanmaya.Demek ki iyi bakmışsınız.Arada su püskürtün.

Bir düzeltme yapalım.Bildiğimiz yılbaşı çiçeği değil.Baharda açtığı için Paskalya yılbaşısı adı verilir.Rhipsalidopsis gaertneri .Epiphyllum turu bir kaktustur

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2008, 20:32   #250
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Yazılanları okuyunca gidip bir baktım ki, benimkinde de kırmızı kırmızı tomurcuklar var Tekrar tekrar teşekkürler Oğuzhan.

Bizim buralarda (sanırım birçok yerde daha) çiçekler, alınan **** çalınan kişinin adıyla anılır Paskalya yılbaşısı değil onun adı bende, Oğuzhan yılbaşısı

Eski 04-04-2008, 07:51   #251
Yeni Üye

pınar31's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2008
arkadaşlar yılbaşı çiçeğinin bahaus'ta (sanırım doğru yazıyorum) çok güzel bir çeşidi var. sadece 1.5 ytl reklam olmasın ama bence bu dayanıklı çiçeği bu fiyata bulmak zor... "yılbaşı çiçeği benim de olsun " diyenlere duyurulur..

pınar31 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2008, 09:30   #252
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sabahten beri yılbaşı çiçeğini okumaktan, gözlerim çift görüyor. Benimki garibim her koşulda açmış. Güneşte tutuyordum, yerini değiştiriyordum, toparğını pek değiştirmedim. Ama önceleri senede iki kere açarken, son iki senedir sadece Kasım ayında açtı. Artık okuduklarımı da dikkate alacağım.

Yılbaşı çiçeklerinin yuka'ya aşılandıklarını duydum. Deneyen var mı? Paylaşırsanız sevinirim.

Bugün toprak almaya gidecektim, yılbaşı çiçeğinin de toprağını değiştirmek farz oldu.

Bu arada unutmadan yazayım: Önceleri çiçeği hep ev ortamında tutardım. Ama soğuklar geçtikten sonra dışarı çıkarıp, Aralık ayına kadar bırakıyorum, çok daha iyi gelişiyorlar. Hatta bu kış, karda bile bir kaç gün dışarıda unuttum (üzerine kar yağmadı).

lolla beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 15:38   #253
Ağaç Dostu

Sümeyye Polat's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tubaykaradag Mesajı Göster
Bugün çiçekçilere paskalya yılbaşısı gelmiş.Üzerleri salkım salkım çiçek dolu.Benimki tembel tembel yatıyor halaİnanılmaz derecede sinirlerim bozuldu.Şeytan al birkaç tane götür yanına kıskançlıktan çatlasın dedi.Zor tuttum kendimi
Tuba Hanım eğer işe yarayacaksa ben de alayım. Sizinki kaç yıldır açmıyor bilmiyorum ama bizimki [kendisi resimdeki yeşillik oluyor ] neredeyse 10 yıldır bir tane bile açmadı. Susuz bırakınca açıyor yazıyordu forumda ama 2 ay damla vermedim bana mısın demedi. O yüzden her türlü yeni fikre açığım.

Eklenen Resimler

Sümeyye Polat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 17:17   #254
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2008
Galeri: 2
Sümeyye benimkide aynı durumda hala açmıyor.Çiçekçiler dışında Malatya'da açanını görmedim Bende seninkinin boylarında olan yılbaşı çiçeğimi budadım,budanan dalları köklendirip üç farklı saksıda üç farklı toprağa dikip,üç farklı yere yerleştirdim sonuç bekliyeceğim.Açarsa söz sana vereceğim

Tubay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2008, 18:58   #255
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2008
merhaba siteye yeni üye oldum.Yazılanları zevkle okudum.Benim de bir yılbaşı çiçeğim var.ilk kez bu yıl açtı.Çok mutlu etmişti beni.sizinle paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

canerik1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2008, 20:33   #256
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Beyaz çiçekli yılbaşım, uzun süre çiçekli kalarak bu kış beni çok mutlu etmişti. Çiçeklenme dönemi sona erince, havalar da biraz ısındığından tekrar açık havaya, balkona çıkarmıştım.

Birkaç gündür üzerinde bir tane çiçek tomurcuğu var. Erken açmakla sürpriz yapmıştı, şimdi de şaşırttı beni

Eski 14-04-2008, 20:39   #257
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sevgili İklimsiz fotograf yok mu?

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2008, 20:45   #258
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Olmaz olur mu

Eklenen Resimler

Eski 15-04-2008, 08:59   #259
Yeni Üye

kaktüsçü's Avatar

Bu günlerde tüm bitkilerim coştu. Yaklaşık bir ay önce diktiğim çelik de ilk tutma belirtilerini gösterdi. Aynı anda 5-6 tane yeni yaprak çıkartıyor.

Eski 16-04-2008, 22:37   #260
Ağaçsever

phal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2008
Arkadaşlar bu yılbaşı çiçeklerini Bauhaus'tan küçük saksılarda çiçekleri geçmiş halde aldım ve humuslu toprağa hepsini tek bir saksıya ektim.Elimde iki cins var.Sivri çıkıntıları olan yapraklılarda hiç solmuş tomurcuk yok,diğerleri ise solmuş çiçeklerle dolu.Ben hepsinin aynı zamanda çiçekleneceğini umarak aynı saksıya karışık ektim.Acaba her iki cins farklı mevsimlerde mi açacak?Bilgisi olan varsa öğrenmek isterim.
Saygılar.

Eklenen Resimler

phal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 22:52   #261
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Sevgili phal, aynı saksıya diktiğiniz çiçekler, ikisi de yılbaşı olmasına rağmen çiçek açma zamanları farklı.

Ucu tırtıklı olan, yılbaşında çiçekleniyor. Diğeri ise, zaten tomurcukları üzerinde, bu günlerde açması gerekiyor. Ama sizinkinin çiçek tomurcukları solmuş, belki iyi bir bakımla tekrar tomurcuklanırlar.

Eski 17-04-2008, 08:40   #262
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Sn. phal güle güle büyütün.

Son resimdeki yılbaşının çok ilginç, tomurcuklarını yaprağın yanından vermiş. Ben daha önce hiç görmemiştim. Başka gören varmı acaba?

zeonka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 00:44   #263
Ağaçsever

phal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İklimsiz Mesajı Göster
Sevgili phal, aynı saksıya diktiğiniz çiçekler, ikisi de yılbaşı olmasına rağmen çiçek açma zamanları farklı.

Ucu tırtıklı olan, yılbaşında çiçekleniyor. Diğeri ise, zaten tomurcukları üzerinde, bu günlerde açması gerekiyor. Ama sizinkinin çiçek tomurcukları solmuş, belki iyi bir bakımla tekrar tomurcuklanırlar.
Farklı mevsimlerde açıyorlarsa dinlenme dönemleri ve bakımları da farklı olacaktır.Sanırım aynı saksıya ekmekle hata ettim Çok da estetik durmayacak galiba ne dersiniz?

phal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2008, 11:04   #264
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Yılbaşı çiçeğine sıvı kaktüs gübresi kullanan varmı **** kullanılılabilirmi acaba?

Eski 25-04-2008, 11:45   #265
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Fazla olmamak kaydı ile olabilir.Bitkileri birazda kendi haline bırakmak lazım.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2008, 12:20   #266
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Benim krem rengi ithal yılbaşı çiçeğimde tomurcuklar var. Ha açtı ha açacak. marketten alıp eve gelene kadar bütün çiçeklerini dökmüştü. Sizce ne demek oluyor ? Zamansız değil mi?

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 12:03   #267
Yeni Üye

kaktüsçü's Avatar

Ben yılbaşımda sıvı kaktüs gübresi kullanıyorum (aşırı olmamak şartıyla). Bu zamana kadar zararını da görmedim.

Eski 01-05-2008, 12:23   #268
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüsçü Mesajı Göster
Ben yılbaşımda sıvı kaktüs gübresi kullanıyorum (aşırı olmamak şartıyla). Bu zamana kadar zararını da görmedim.
Bende bir arkadaşımdan almıştım kaktüs gübresi ama kullanmaya cesaret edemedim. Bende yavaş yavaş deniyim bakalım. Peki yapraklanma döneminde (yani şimdi) bir zararını görmedim diyorsunuz peki yararı nedir sizce. Yapraklarında güzel bir gelişim varmı.

Eski 01-05-2008, 13:52   #269
Yeni Üye

kaktüsçü's Avatar

Şunu söyliyeyim benim üzerinde gübre denediğim yılbaşını çelikle başka bir yılbaşından aldım. Köklendirdim ve saksıya diktim. Yaklaşık 3 hafta hiçbir değişiklik olmadı. Ama sonra havalar ısındı ve kaktüslerime gübreli su verirken yılbaşına da vereyim dedim. Verdikten 1-2 gün sonra 6-7 yaprak birden çıkarmaya başladı. Aldığımda 6 lobdan oluşan yılbaşımın şimdi (yavru yapraklarla beraber) 14 tane lobu var. Ben de artık (kaktüslere göre daha az) gübreli sıvılı su veriyorum.
Belki de yılbaşım daha küçük olduğu için böyle oldu. Daha büyüklerde nasıl bir etki yaratır bilemiyorum...

Hayat hikâyesi gibi oldu.

Eski 01-05-2008, 16:19   #270
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2008
Merhaba,yaklaşık 12-13 yıldan beri yılbaşı çiçeğimiz vardı. Ana gövde odunlaşmış gibi olunca parçalayıp yeni saksılara dikmek istedim. 2'si köklü 1'i köksüz 3 parçaya ayrıldı, 3 saksıya diktim. Daha önce lobların arasında beyaz beyaz köksü çıkıntılar olduğundan kesin yaşar gözüyle bakıyordum ama aradan 15 gün geçmesine rağmen hala soluk soluk duruyorlar,üstelik lobların arasındaki beyaz köksü çıkıntılar kurudu. Bitki besini vermeye de korkuyorum,ters tepki yaparsa diye..denesem mi?

Sehernaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024