agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni2758Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-01-2017, 20:53   #1471
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Name:  Schlumbergera CYP 2106.jpg
Views: 2422
Size:  40.7 KB

Bu da Kıbrıs' taki yılbaşı çiçeğim. İlk göz ağrım. Bu anaç bitkiden elde ettiğim çeliklerle büyüyen yavrular bende daha hiç çiçeğini açmadı. Bu sene çelikten büyüyen yavruların 2. senesi. Bir kaç tomurcuğu döktü ama üzerinde hala numunelik bir tomurcuk var. Bakalım açarsa onu da paylaşırım sevinç içinde. 😊

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2017, 12:25   #1472
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gül Batur Mesajı Göster
...........
Bu yılbaşı suyun içinde gözüküyor. Doğru mu?

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2017, 21:09   #1473
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Sayın çiçeksever. Evet diatomit te üç yaşında suyunu haftada bir değiştiriyorum ayda birdefa 20 20 20 veriyorum.

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2017, 07:06   #1474
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Kavanozun ağzında saksı mı var? Sanki kökler suyun içinde gibi gözüküyor.

Eski 05-01-2017, 21:35   #1475
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Evet küçük bir saksıda saksının içinde de diotomit var. Ancak gördüğünüz bitkinin kökü değil, onlar bayan çorabı. Saksının alt deliklerinden geçirdiğim 2 adet fitil şeklinde gördüğünüz geniş bayan çorabı

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2017, 23:04   #1476
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gül Batur Mesajı Göster
Yeni yıl sağlık mutluluk getirsin...
Gül hanım. Harikalar . Emeklerinize sağlık.

Gül Batur beğendi.
alaoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2017, 12:42   #1477
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2012
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyziuslu Mesajı Göster
....Bizde henüz üçüncü yılını yaşıyan yılbaşı çiçeğimiz bu sene Aralık ve Şubat sonlarında tomurcuklanarak Ocak ve Mart aylarında iki kez çiçeklendi.Ocak sonlarında birinci çiçeklenme bitince dinlenme dönemine gieceğini düşünüp suyunu azaltmaya karar vermiştim.Bir aylık dinlenmeden sonra tekrar tomurcuklandı.Mayıs-Kasım arasını balkonda kısmi gölgeli bir yerde ve az su ile geçirmesi yanında Kasım'da içeri aldıktan sonra iki kez 20 20 20 NPK'lı gübre vermemin rolü olmuştur diye düşünüyorum......
.
2017 Ocak ayında tek bir çiçek bile açmadı.Hiç tomurcuk çıkarmadı.Oysa yazın yine balkonda ve Güneş alan bir konumda idi.

feyziuslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2017, 16:52   #1478
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2016
Sevgili A _Nomad ve Lusoari ilginiz için çok teşekkür ederim o gün hemen kopan yaprakları diktim bir hafta oldu ama gelişme yok iki yaprak da çürüdü kalanların tutmasını bekliyorum .Saksı değiştirmeyi düşünmemiştim .Formda daha önceki yazılan tavsiyede marketlerde fazla sulama yapıldığı için olabilir azaltılmalı demişti ben de oldukça azalttım.Sanki artık yapraklarını dökmesi neredeyse sonlandı geriye fazla yaprak kalmadı ama ... Umutla bekliyorum

YeniGine ve A_NOMAD beğendi.
Gülizar ş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2017, 06:24   #1479
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Kayiplar cok ama bizimkiler hayatta kalmayi basardi,Baharda tekrar saksi degisimi yapacagim. Umarim, bir daha boyle bir aksilik yasamam.

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2017, 12:02   #1480
Ağaç Dostu

sardunya18's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Çok isteyip durduğum ama yılbaşımı paskalyamı ayırt edemediğim güzelim Soğuk seviyor biliyorum ama ben baş köşeye koydum çiçekleri geçene kadar gözümün önünde dursun dedim.Saksı değişimi yapmadım sadece içine oturtuverdim .

Eklenen Resimler

sardunya18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2017, 12:18   #1481
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Sizinki yılbaşı. Paskalya yuvarlak papatya şeklinde çiçek açıyor.

Muda ve sardunya18 beğendi.
Eski 10-02-2017, 10:40   #1482
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Yılbaşı bence gölge ve kuytu (soğuk hava akımlarına kapalı) yer seviyor. Dışarıda tuttuğum yılbaşılarımın ocak ayındaki soğuklarda tomurcukları tam açamadan yandı. İçeri taşıdıktan sonra dökülmeye direnen tomurcuklar çok güzel ve parlak çiçekler açtı.

YeniGine ve A_NOMAD beğendi.
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2017, 11:33   #1483
Ağaç Dostu

asya-'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2009
Pembe yılbaşı çiçeklerim

Eklenen Resimler

asya- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2017, 12:19   #1484
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2017
Merhaba yılbaşı çiçeğinden annemde de var, ilk gittiğimde minik bir parçasını alıp dediğiniz yöntemi deneyeceğim. Öğrendiğime çok memnun oldum, teşekkür ederim.

*Duygu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2017, 14:03   #1485
Yeni Üye

Gamzula's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Ne zamandır bu çiçekten arıyorum misafirliğe gittiğim bir evde görmüştüm, sonrasında da hiç bir yerde bulamadım. Nereden bulabilirim bilgisi olan var mı?

Gamzula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2017, 14:21   #1486
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gamzula Mesajı Göster
Ne zamandır bu çiçekten arıyorum misafirliğe gittiğim bir evde görmüştüm, sonrasında da hiç bir yerde bulamadım. Nereden bulabilirim bilgisi olan var mı?
Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas - agaclar.net

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2017, 01:41   #1487
Yeni Üye

Dökülen yılbaşı kaktüsü yapraklarını dikeli neredeyse beş ay oldu. Bazıları tek boğum olduğu halde köklenmeyi başardılar. Ama nedense gözle görünür bir gelişme yok bir iki lobunda yeni yapraklar için tomurcuklar oluşturduğunu görünce çok sevindim. Oluşan tomurcuklar haftalardır aynı büyüklüğünde bir türlü büyümüyor? Ne istiyorlar acaba ?

Eski 07-06-2017, 08:07   #1488
Ağaçsever

Mişel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2016
merhaba bir şey sormak istemiştim bu görülenler yaprak mı yoksa çiçekler mi gelecek .
daha erken değil mi çiçek için?

Eklenen Resimler

celalim01 ve mutlu_inan beğendi.
Mişel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2017, 10:14   #1489
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2012
Sayın Mişel;
Yaprak oluşumuna benziyor.

hakanersoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2017, 11:41   #1490
Ağaçsever

Mişel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakanersoz Mesajı Göster
Sayın Mişel;
Yaprak oluşumuna benziyor.
teşekkür ederim Hakan Bey bana da öyle geliyor yeni edindiğim için çok anlayamadım ..

hakanersoz beğendi.
Mişel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2017, 23:20   #1491
Yeni Üye

Kesinlikle yaprak.Büyüdükçe yeşile dönüyorlar. Aman diyeyim çok sulamayın. Su ihtiyacından fazla gelince tomurcuklarını da bu yeni oluşan yaprakcıkları da döküyor.

Eski 24-06-2017, 06:31   #1492
Ağaç Dostu

petulya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2007
Yılbaşı Çiçeği kök çürümesi

Merhaba,

Ekte resmini eklediğim yılbaşı çiçeğinin yaprakları çiçek verdikten sonra pörsümeye başlayıp, düzelmeyince toprağından çıkardığımda kök kalmadığını çürüdüğünü gördüm. çürükleri temizledim ancak, üst toprak seviyesinden yukarıya doğru yaklaşık 10 cm kadar kısmı odunumsu görüntü almaya başlamış, acaba bu uzun 40 cm lik dalları önce suya koysam bitki kendini toparlayıp bu odunumsu kısımların kenarlarındaki azcık etli kısımlardan tekrar kök vermeye başlar mı? bitkiyi nasıl kurtarabilirim? Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Muda, celalim01, Milla ve 2 kişi beğendi.
petulya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2017, 16:38   #1493
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mişel Mesajı Göster
merhaba bir şey sormak istemiştim bu görülenler yaprak mı yoksa çiçekler mi gelecek .
daha erken değil mi çiçek için?
bence sadece yaprak bu yeni gelenler

ersinbursa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2017, 17:42   #1494
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi petulya Mesajı Göster
...önce suya koysam bitki kendini toparlayıp bu odunumsu kısımların kenarlarındaki azcık etli kısımlardan tekrar kök vermeye başlar mı? bitkiyi nasıl kurtarabilirim?...
Öncelikle geçmiş olsun.

Suya koyarsanız bitkinizin kalan sağlam yerleri de çürür, siz kurtardığınız kısımları direkt hafifçe nemli toprağa daldırın ve en az bir hafta boyunca hiç sulamayın. Daha sonra sadece toprağa daldırdığınız bölgeye, toprak kurudukça azar azar (sadece toprağı nemlendirecek kadar) su verirsiniz.

Direkt güneş görmeyeceği havadar bir yerde bu şekilde sonbahara kadar devam edin, yaz dinlenme dönemine denk geldiği için köklenmesi uzun sürecektir, endişelenmeyin. Suyunu fazla kaçırmazsanız sonbaharda uçlardan yeni yapraklar yapmaya başlayarak köklendiğini size gösterecektir.

Kolay gelsin.

Lonicera beğendi.
Eski 24-07-2017, 19:47   #1495
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2015
Normal suladim iki hafta şehir dışına çıktım, iki hafta sonra geldim hiç birşey olmamış, tekrar çok fazla sulayip şehir dışına çıktım bir hafta sonra geldim,ne yazık ki çürümüş, susuzluk değil fazla su bitkileri öldürüyor, üzüldügum içinde dün bir yerde rastlayinca yenisini aldım.

snob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2017, 17:03   #1496
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi snob Mesajı Göster
Normal suladim iki hafta şehir dışına çıktım, iki hafta sonra geldim hiç birşey olmamış, tekrar çok fazla sulayip şehir dışına çıktım bir hafta sonra geldim,ne yazık ki çürümüş, susuzluk değil fazla su bitkileri öldürüyor, üzüldügum içinde dün bir yerde rastlayinca yenisini aldım.
bitkinin kabı biraz büyükse eğer kışın sulamadan uzun süre dayanır sorun olmaz suyu hiç sevmiyor desem yeridir o nedenle çok az sulamakta fayda var.

Bu arada bende edindim ama bu sefer koleksiyon için kullanılan türlerin peşindeyim özellikle görmüş olduğum ama türkiyede bulup alamadığım Parlament mavisi olan yılbaşı çiçeği özellikle bir gün denk gelirim diye düşündüğüm tür.

Name:  P_20171128_184802_vHDR_On (690 x 518).jpg
Views: 882
Size:  37.1 KB

Rengi çok güzel geldi bana hiç tereddüt etmeden aldım.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2017, 12:41   #1497
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Schlumbergeraların özellikle sarı ve beyaz çiçekli olanlarında, sonraki çiçeklenmelerde çiçek renkleri pembeye dönüşüyor.

Acaba bunu engellemenin bir yolu var mıdır, bu konuda bilgisi olan var mı?

Aşağıdaki fotoğrafta görülen tomurcuk sapsarı çiçeklenen bir schlumbergeraya ait ama gördüğünüz gibi şu an tamamen pembeye dönüşmüş durumda...

Name:  IMG_20171212_140117.jpg
Views: 920
Size:  37.8 KB

Eski 14-12-2017, 12:34   #1498
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Schlumbergeraların özellikle sarı ve beyaz çiçekli olanlarında, sonraki çiçeklenmelerde çiçek renkleri pembeye dönüşüyor.

Acaba bunu engellemenin bir yolu var mıdır, bu konuda bilgisi olan var mı?

Aşağıdaki fotoğrafta görülen tomurcuk sapsarı çiçeklenen bir schlumbergeraya ait ama gördüğünüz gibi şu an tamamen pembeye dönüşmüş durumda...

Eklenti 662509
Renk değişimi nasıl oluyor bilmiyorum ama daha önce sarı yetiştiren vardı forumda ve çok aşı büyüktü en az 5 yıllık civarı onda değişmeden büyüdüğüne göre bilmediğimiz bir durum var. normalde ben tek eflatuna yakın renk diye biliyorum bunları ama son 3 senedir hiç görmediğim renkleri mevcut buna limon yeşili açan rengi de dahil belki ORTANCA' lara yapıldığı gibi katkı maddesi ile renkleri değişiyordur Mavi rengi elde edebilmek için katkı maddesi kullanılabiliyor ortancada ama etkisi geçince yine aynı orjinal rengine dönüyor bendeki yavru ağzı olanın bile renginin değişmeyeceği meçhul seneye.

A_NOMAD beğendi.
Eski 14-12-2017, 13:26   #1499
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih_Soydemir Mesajı Göster
Renk değişimi nasıl oluyor bilmiyorum ama daha önce sarı yetiştiren vardı forumda ve çok aşı büyüktü en az 5 yıllık civarı onda değişmeden büyüdüğüne göre bilmediğimiz bir durum var. normalde ben tek eflatuna yakın renk diye biliyorum bunları ama son 3 senedir hiç görmediğim renkleri mevcut buna limon yeşili açan rengi de dahil belki ORTANCA' lara yapıldığı gibi katkı maddesi ile renkleri değişiyordur Mavi rengi elde edebilmek için katkı maddesi kullanılabiliyor ortancada ama etkisi geçince yine aynı orjinal rengine dönüyor bendeki yavru ağzı olanın bile renginin değişmeyeceği meçhul seneye.
Cevabınız için teşekkür ederim.

Eğer yanlış anımsamıyorsam doğal renkleri kırmızı, pembe, sarı ve beyaz ile sınırlı, bunların dışındaki renkler bir şekilde sonradan kazandırılmış ama mavi renk dışında (ki mavi çiçekli schlumbergera ben hiç görmedim) boya maddesi kullanıldığını/kullanılabileceğini pek sanmıyorum. Bu bitkiler sulamaya karşı bile fazlasıyla hassaslar, boya gibi bir katkı maddesine kayıtsız kalmazlar diye düşünüyorum ama elbette insanoğlu bunun bir yolunu bulmuş da olabilir, hemen itiraz etmemek lazım

Asıl gereken 'satış için üretim yapanlardan' bilgi almak ama hiç öyle birini tanımıyorum, buralarda satışını yapanlar da genellikle zincirin üçüncü-beşinci halkası. Yani onlar sürekli bu sarıları, beyazları çoğaltabiliyorlarsa mutlaka özel bir yöntemi/bir püf noktası olmalı...

O çok büyük sarı schlumbergerası olan üyeyi hatırlıyorsanız belki ona danışılabilir

Sizin yavruağzında değişiklik olmaz gibi geldi bana, umarım yanılmıyorumdur, çok güzel maşallah

Eski 15-12-2017, 10:22   #1500
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

genetik mühendisliği sayesinde her şey mümkün maalesef. İsrail de özel tohumlar var Domates tohumu dikiyorsun kök kısmında da patates veriyor gerisini siz düşünün artık. Kötü mü bu yapılanlar diye soracak olursanız özel durumlar için hayır kötü değil elbette ama bu yapılan genetik müdahaleler eğer gıda amaçlı bitkilerde yapılırsa çok değişik sorunlara sebebiyet vermektedir. Kültür çiçeklerinde yapılan Hibritlemenin zararına hiç rastlamadım.

https://www.aliexpress.com/item/Rare...StoreLevelAB=0

buradaki renklerin içinden çok özel olan 5 renk hariç hepsini gördüm ve esas hedefim bu 5 bulunmayan renk. Türkiye de yavruağzı renge ben bu sene ilk defa denk geldim zaten Türkiye de.

Tohumdan yetiştirme işi bana biraz garip geldiği için beklemekten başka çare yok belki gelirler seneye ülkemize de bu hibritler.

A_NOMAD beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024