agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni2758Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-11-2012, 17:37   #1081
-

Giriş Tarihi: 24-11-2012
merhabalar bende aranıza yeni katıldım benimde yılbaşı çiçeğim var pembe renkli çelikten tutturmayı başardım şuan bitane çiçeği ve 2 tane tomurcuğu var.inşallah bakabilirim

levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2012, 08:32   #1082
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2011
Geçen yıl aldığımda benimkilerde döküldü.Korkmayın.Bu yıl bol bol çiçek vermekteler.Muhteşem görünüyorlar.

Cizmeli Kedi beğendi.
ayseldeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2012, 16:35   #1083
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Merhaba arkadaşlar geçen yıl aldığım ve bir kaç tanesini aynı saksıya diktiğim yılbaşı çiçeklerim gördüğünüz kadarıyla tomurcuklandılar.Yerinden kımıldatmamam gerektiğini küseceğini ve çiçeklerini dökeceğini biliyorum.Şimdi hala Adana da burada havalar çok da soğuk değil daha fazla soğuduğu zaman içeri almam gerekmez mi.Kış geldiğinde içeri almak gerektiğini de biliyorum.Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım....Tomurcuklanma zamanı sulamamak gerektiğini bildiğim için fısfısla bile su vermiyorum ama hafif çiseleyen yağmur yapraklarını bu hale getirdi.....Bana bir fikir verin lütfen....

Eklenen Resimler

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 10:53   #1084
Yeni Üye

piri demir's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2010
geçen sene yapraktan diktiklerim,yarım karış anca büyüdü normalmidir.sulama işini kaçgünde bir vermeliyim.acaba ne zaman çiçek verirler.yardımınızı bekliyorum.selamlar.

piri demir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 11:51   #1085
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sayın piri demir, şuanda yılbaşı kaktüsünün gelişme dönemi o nedenle suyu rahatlıkla verebilirsiniz. Tabi iki sulama arasında toprağın tamamen kurumasına dikkat edin. Besin de ilave edebilirsiniz sulama suyuna. Normalde çiçeklenme geçtikten sonra sulama azaltılır. Sizin bitkiniz daha yeni gelişme gösterdiğinden çiçeklenmeyebilir ama düzenli sulama, besin takviyesi ve bol ışıkla gelişip, çiçeklenecektir bitkiniz.

Cizmeli Kedi beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 14:53   #1086
Yeni Üye

piri demir's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2010
çok teşekgür ederim sayın selenn,yaprak olarak amarikadan getirtmiştim 6 değişik renkte.

piri demir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 10:14   #1087
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
Sayın piri demir, şuanda yılbaşı kaktüsünün gelişme dönemi o nedenle suyu rahatlıkla verebilirsiniz. Tabi iki sulama arasında toprağın tamamen kurumasına dikkat edin. Besin de ilave edebilirsiniz sulama suyuna. Normalde çiçeklenme geçtikten sonra sulama azaltılır. Sizin bitkiniz daha yeni gelişme gösterdiğinden çiçeklenmeyebilir ama düzenli sulama, besin takviyesi ve bol ışıkla gelişip, çiçeklenecektir bitkiniz.
Daha çok öğreneceğimiz şey var daha diye düşünüyorum.Şimdi yılbaşı kaktüslerini tomurcuktayken sulamanın yanlış olduğunu duymuştum.Kasım aralık ayından sonra içeriye almak gerekiyor diye biliyorum acaba tomurcuklar büyüyünce mi içeri alacağız.Kırılan kopan çelikleri diksek şimdi tutar mı köklenme için gerekli sıcaklık mevcut olmasa bile...

Eski 04-12-2012, 11:38   #1088
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili mmanager, gelişme döneminde ben Schlumbergeralara düzenli su veriyorum. Bu sene her ne kadar tomurcuklanma benim bitkilerimde olmadıysa da normalde tomurcukların gelişimini sürdürmeleri için toprağı nemlendirecek kadar su veriyorum. Ama burada dikkat etmemiz gereken sulamayı ayarlamak. Eğer çok fazla su ve sık sık su veririseniz tomurcuklar açmadan dökülüyor. Benim yaptığım toprak tamamen kurudukça sulamak ve tomurcuk kaybı yaşamadım bu şekilde.

Ben yılbaşı çiçeklerini mecburen burada balkonum olmadığından kapalı mekanda yetiştiriyorum. Normalde Kasım'da iç mekana almak lazım. Tomurcukların büyümesini beklemenize gerek yok. Kırılan ve kopan yapraklar sorunsuz köklenecektir. Ev içerisindeki kaloriferli ortamın ısısı onları köklendirmeye yetiyor.

Burada ayrıca bir dipnot olarak yazmak istiyorum. Benim yılbaşı çiçeklerim bu sene tomurcuklanmadı diye belitmiştim mesajımda. Sebebi bitkiyi aldığımdan beri aynı toprakta tutmamdı. Çiçekçiler genelde bitki köklensin ve çabuk gelişsin diye cocopeat veya torflu toprakları tercih ediyorlar. Uzun süre aynı malzemede kalan bitki kökleri zamanla inceliyor, cansızlaşıyor. Bu nedenle bitki çiçekçiden alındıktan sonra tomurcuk yoksa üstünde toprağının yenilenmesi gerek diye düşünüyorum. Aksi taktirde zamanla cansızlaşıp, çiçek veriminin azaldığı gözlemleniyor. Tecrübe ile sabittir

Eski 04-12-2012, 11:50   #1089
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Ben de tomurcuklanan yılbaşı çiçeğimin tomurcuklarına bir şey olmasın diye içeri almayınca, dün gece yağan şiddetli yağmur ve dolu tüm saksıyı doldurdu ve üzerindeki dolularla birlikte içeri aldım.

Olumlu ya da olumsuz gelişmeleri burada paylaşırım.

selenn ve mrduran beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2012, 09:44   #1090
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sevgili mmanager, gelişme döneminde ben Schlumbergeralara düzenli su veriyorum. Bu sene her ne kadar tomurcuklanma benim bitkilerimde olmadıysa da normalde tomurcukların gelişimini sürdürmeleri için toprağı nemlendirecek kadar su veriyorum. Ama burada dikkat etmemiz gereken sulamayı ayarlamak. Eğer çok fazla su ve sık sık su veririseniz tomurcuklar açmadan dökülüyor. Benim yaptığım toprak tamamen kurudukça sulamak ve tomurcuk kaybı yaşamadım bu şekilde.

Ben yılbaşı çiçeklerini mecburen burada balkonum olmadığından kapalı mekanda yetiştiriyorum. Normalde Kasım'da iç mekana almak lazım. Tomurcukların büyümesini beklemenize gerek yok. Kırılan ve kopan yapraklar sorunsuz köklenecektir. Ev içerisindeki kaloriferli ortamın ısısı onları köklendirmeye yetiyor.

Burada ayrıca bir dipnot olarak yazmak istiyorum. Benim yılbaşı çiçeklerim bu sene tomurcuklanmadı diye belitmiştim mesajımda. Sebebi bitkiyi aldığımdan beri aynı toprakta tutmamdı. Çiçekçiler genelde bitki köklensin ve çabuk gelişsin diye cocopeat veya torflu toprakları tercih ediyorlar. Uzun süre aynı malzemede kalan bitki kökleri zamanla inceliyor, cansızlaşıyor. Bu nedenle bitki çiçekçiden alındıktan sonra tomurcuk yoksa üstünde toprağının yenilenmesi gerek diye düşünüyorum. Aksi taktirde zamanla cansızlaşıp, çiçek veriminin azaldığı gözlemleniyor. Tecrübe ile sabittir
İyi günler verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.Benim yılbaşı kaktüslerimin çiçek açmasını kaktüsler için olan sıvı gübre vermeme bağlıyorum
Ayrıca mutlaka saksısını değiştiriyordum.Atlaslara da aynı sıvı gübreden verdim bir kaç tanesi yeni çelikler veriyor.Geceleri 7 derece olacağı yazıyordu haberlerde acaba Hollanda dan gelen atlaslar zarar görürmü? Gündüz 15 derece olsa bile...Teşekkürler sağolun...Saygılar...

Eski 07-12-2012, 11:07   #1091
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili mmanager, Hollanda'dan gelen Atlaslarınız çelik mi? Köksüzler mi? Dış mekandalar mı hala?

Eski 07-12-2012, 12:30   #1092
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
İstanbul Salı pazarından Trabzon'a taşındı.

Eklenen Resimler

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2012, 13:56   #1093
Ağaç Dostu

yigit666's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Yılbaşı çiçeğim açtı...

Yılbaşı çiçeğim açtı...

Eklenen Resimler

yigit666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2012, 09:23   #1094
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sevgili mmanager, Hollanda'dan gelen Atlaslarınız çelik mi? Köksüzler mi? Dış mekandalar mı hala?
Atlaslar hala balkondalar bazıları köksüz olabilir ama bazıları köklü.Yerli türler balkonda sıcağa soğuğa alışkın olacağından birşey olmaz diye düşünüyorum fakat sera ortamında yaşayanları içeri almak gerekir diyorum.Şu anda bulundukları ortamı sera gibi naylon örtüyle kapladım ama yine de riske girmek istemediğim için bu akşam içeri alacağım...

selenn beğendi.
Eski 12-12-2012, 14:13   #1095
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Tomurcuklarına bakıp pembe diye aldığım da kırmızı çıktı..
Name:  101_0176.jpg
Views: 2040
Size:  26.4 KB
Name:  101_0177.jpg
Views: 2017
Size:  67.3 KB
Çok sevimliler.. Ama artık balkonda yer kalmadı..
Almak isteyenler için kipaya gelmiş..
Name:  IMG_0211.jpg
Views: 2111
Size:  53.6 KB

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2012, 16:34   #1096
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Ben de tomurcuklanan yılbaşı çiçeğimin tomurcuklarına bir şey olmasın diye içeri almayınca, dün gece yağan şiddetli yağmur ve dolu tüm saksıyı doldurdu ve üzerindeki dolularla birlikte içeri aldım.

Olumlu ya da olumsuz gelişmeleri burada paylaşırım.
Olumsuz gelişme yok, tomurcuklarını büyütüyor.

Name:  yılbaşı.JPG
Views: 2338
Size:  39.5 KB

Name:  yılbaşı1.JPG
Views: 2094
Size:  19.7 KB

Name:  yılbaşı2.JPG
Views: 2077
Size:  22.7 KB

Eski 14-12-2012, 19:47   #1097
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Yılbaşınız bu sezona çok güzel hazırlanmış Sdurul Abla, harika görünüyor. Hem yapraklarının canlılığı, hem tomurcuk bollluğu, maşallahı var. Bu geçen yıl ki Biricik değil mi?
Benimkin de daha tomurcuk falan görünmüyor, yazı güneşin alnında geçirince, çiçek açmak için naz yapıyor galiba.

tuya, mrduran ve incii beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2012, 20:33   #1098
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Sevgili sakdag,

Evet geçen yıl, dört tomurcuğundan üçünü döküp birini açan Biricik bu.

Yazı, öğleden akşama kadar güneş alan balkonda, koruyucu tül arkasında geçirdi. Tam olarak açana kadar içim rahat değil ama.

Sizinkiler tomurcuk yapmakta biraz geç kalmışlar sanki, umarım bundan sonra olur.

selis ve sakdag beğendi.
Eski 15-12-2012, 01:44   #1099
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 81
Geçtiğimiz yıl küçücük birer fidan olan bitkiler,

Çok güzel açtılar.
Geçtiğimiz hafta balkonda yağmurda kaldılar. Evde değildim.Gelince içeri aldım, Tomurcuklarını dökmeden açmaya devam ettiler.

Eklenen Resimler

Hülya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 08:50   #1100
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2011
Sevgili sakdag benimkilerde bütün yaz güneşin altındaydı.Çiçekleri geçmek üzere.Sarı rengide nerden çıktı?Şimdi onuda mı arıyacağım.? Selamlar.

ayseldeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 11:01   #1101
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Çiçeği kendinden büyük

Üzeri tomurcukluyken sıcak ortama aldım. Neysi ki tomurcuğunu dökmedi.

Eklenen Resimler

Düzenleyen sakagun : 17-12-2012 saat 12:44
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 12:29   #1102
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Serin ortamda çiçeği daha uzun süreli dayanıyor. Fazla sıcağa aldıysanız güzelliği daha kısa süreli göreceksiniz

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 12:46   #1103
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Burada 4-5 gündür kırağı oluyor. Geçen sene büyük bir yılbaşı çiçeğimi ve atlasımı kaybettim. O yüzden bunu içeri aldım.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 12:56   #1104
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Benim mutfağım aspiratör deliği yüzünden diğer yerlere göre biraz daha serin oluyor. Benimki mutfakta epey uzun süreli çiçekli kaldı. Annem salonda tutuyor. Onun çiçekleri hemen soluyor.

Kapalı balkonda gülümün üstünde 2 tane açmış çiçek var. Oranın ısısı 9-10 derece civarlarında. 40 gündür çiçekler solmadı duruyor.

İçerisi kadar sıcak değil ama dışarısı kadar da soğuk olmayan bir ortamda tutmak iyi oluyor.

züleyha, sakagun ve sakdag beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 19:16   #1105
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Tomurcukluyken mecburen yer değiştirdiğim Schlumbergera, ilk çiçeklerini yılbaşına bir hafta kala açtı.

Views: 2192
Size:  25.7 KB

Diğer fotoğrafları burada.

Eski 24-12-2012, 02:35   #1106
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2011
Benim yılbaşımın üzeri tomurcuk dolu. Ama daha tomurcuklar çok küçükler ve çok yavaş büyüyorlar. Çiçek açmakta geç mi kalmış sizce ?

Ana gibi beğendi.
dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 13:22   #1107
Ağaç Dostu

Değerli arkadaşlar geçenlerde nasıl olsa dökülüyor diye çiçeği dökülmüş yılbaşı çiçeklerimin 5 tanesini tek bir saksıya dikmiştim çok güzel duruyordu her gören ooo ne kadar da güzel gelişmiş demekten kendini alamıyordu hatta .Evde ışık alması ve fazla sıcak ortamı sevmediği için salonda pencerenin kenarına koydum ama bir kaç gündür bazıları çeliklerini dökmeye başladı.Salonun ısısı akşamları 10-12-14 derece arasında değişiyor .Yeni saksıya aldığım için torflu toprağını biraz temizlemek istedim zaten beş taneyi sığdırmak için toprağını etrafından biraz temizlemem gerekti.Toprağına az da olsa organik hayvan gübresi ekledim dökülen bazı lobların koptuğu yerde çürümeler gördüm .Acaba bu konuda fikri olan arkadaşlar yardım edebilirler mi...Salonda üşümüş olabileceğini düşünüyorum bu sebeple daha fazla ısınan oturma odasına aldım.Çürümeyi durdurmak için toprağını fön makinasıyla kurutsammı acaba .Geçen yıl aldıklarımın durumu aşağıdaki gibi...

Eklenen Resimler

Eski 24-12-2012, 18:30   #1108
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dağçiçeği Mesajı Göster
Benim yılbaşımın üzeri tomurcuk dolu. Ama daha tomurcuklar çok küçükler ve çok yavaş büyüyorlar. Çiçek açmakta geç mi kalmış sizce ?
Sayın Dağ çiçeği, yılbaşılar kasım ayından başlayıp mart ayının başlarına kadar çiçeklenme gösterirler. O yüzden geç kalmış sayılmaz. Benim yılbaşım daha tomurcuk bile çıkarmadı, şubat sonlarına doğru açıyor. Zaten yılbaşı çiçeklerine şubat çiçeği de deniyor.

Tomurcuklar yaklaşık bir- bir buçuk ayda gelişimlerini tamamlayıp açıyorlar.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 21:49   #1109
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Tomurcukluyken mecburen yer değiştirdiğim Schlumbergera, ilk çiçeklerini yılbaşına bir hafta kala açtı.

Eklenti 356816

Diğer fotoğrafları burada.
Son hâli.

Views: 2364
Size:  40.8 KB

Eski 02-01-2013, 22:07   #1110
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Maşallah çok güzel. Benim yılbaşı çiçeğim de tek tomurcuk bile yok, farklı türler galiba.. http://www.agaclar.net/forum/attachm...399-x-600-.jpg

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024