agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni2758Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2013, 23:27   #1111
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Maşallah çok güzel. Benim yılbaşı çiçeğim de tek tomurcuk bile yok, farklı türler galiba.. http://www.agaclar.net/forum/attachm...399-x-600-.jpg
Sayin Sudenur sizinki sanirim Paskalya cicegi, mart nisan ayi gibi tomurcuklanir.... Ilerleyen zamanda ciceklerini görürsünüz insallah

GÜLSEN_ ve Sudenur beğendi.
incii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 23:30   #1112
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Son hâli.

Eklenti 359011
Masallah sayin SDurul, iki gün gecikmeli de olsa zamanlama müthis.., Güzel ciceklerinizin keyfini cikarin

Sevgi Durul beğendi.
Eski 02-01-2013, 23:58   #1113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi incii Mesajı Göster
Sayin Sudenur sizinki sanirim Paskalya cicegi, mart nisan ayi gibi tomurcuklanir.... Ilerleyen zamanda ciceklerini görürsünüz insallah
Ben de o umut bekliyorum. Geçen sene Şubat-Mart ayı gibi almıştım, eve getirdiğim günün üçüncü günü tüm çiçek ve tomurcuklarını dökmüş olsa da kan kırmızısı çiçekleri vardı. Yine olacak inşallah.

selis ve incii beğendi.
Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2013, 15:11   #1114
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 81
Kırmızı ve beyazın uyumu :)

Name:  1-DSC00012.jpg
Views: 7713
Size:  33.8 KB

Eklenen Resimler

Hülya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 10:12   #1115
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Maşallah çok güzel. Benim yılbaşı çiçeğim de tek tomurcuk bile yok, farklı türler galiba.. http://www.agaclar.net/forum/attachm...399-x-600-.jpg
Arkadaşlar daha yılbaşı çiçeğinizin açabilmesi için taze toprağa ihtiyaç var. Mesela 2 yıldır aynı toprağın içindeyse ve besin takviyesi yapmıyorsanız açmayacaktır .

Kaktüsler için olan sıvı gübreden kullansaydınız olurdu ,elimde menekşeler için olan sıvı gübreden var bunu vereyim olur diye düşünürseniz yanılırsınız olmaz...Azot oranı düşük fosfor ve potasyum oranı yüksek olacak mutlaka....

2. faktör kesinlikle şimdi kış aylarındayız ya akşam saat 4.00 da havalar kararır yani günler kısa geceler uzundur. İşte yılbaşı çiçeği de kısa günlerin çiçeğidir .Hava karanlıktaysa o da karanlık ortamda olmayı ister.
Şu anda kış mevsimindeyiz kimilerinin çiçeği oturma odasındadır ve kullanılan bir odada yani aydınlıkta olduğu için çiçek açmaz.Kullanılmayan serin bir ortamı olan odanız varsa oraya gün ısığını alacak hava karardığında tamamen karanlıkta olacak şekilde bir odaya koymanız halinde başarılı olursunuz.

3. faktör çiçeğiniz tomurcuklanmaya başladı iyi oturma odasına alayım da çiçeklerini izleyeyim, içim açılsın derseniz yanılırsınız tomurcuklarını döker. Oturma odaları sıcaktır az önce de belirttiğim gibi aydınlıktır, bu da yılbaşı çiçeğinin sevmediği bir ortamdır. Çiçek açsa bile çiçeklerinin ömrü kısa olur.

Bendeki yılbaşı çiçekleri 1 aydır açıyor ve hala açmaya devam edecek gibi.Yapı mrketlerde ekim ayının sonlarında satılmaya başlanmıştı .Üreticiler çiçekleri kandırıp ortamı günler kısalmadan erken karartma yapıyorlarmış. Eee hal böyle olunca bizim saf yılbaşı çiçekleri erkenden açıyormuş.Tavukları kandırıp ortamı karartıp besleyip günde iki yumurta yumurtlattıkları gibi.....Bu ayrıntılara dikkat ederseniz sizin çiçekleriniz de açar....Başarılar, saygılar...

Düzenleyen mmanager : 10-01-2013 saat 09:57
mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 22:51   #1116
Ağaç Dostu

sibelim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2010
yılbaşı akşamı açan güzel

yılbaşı akşamı açmaya başlayan kayın validemin güzeli

Eklenen Resimler

sibelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 00:24   #1117
Ağaç Dostu

addo's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2010
11 tomurcuktan biri erken açınca güzelliği görmek için sadece yönünü değiştirdim küçük olanlar döküldü sadece bu 3 tane kaldı.

Eklenen Resimler

addo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2013, 22:26   #1118
Yeni Üye

yaz gülüm's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2012
Merhabalar benimde uzun zamandır yılbaşı çiçeğim var fakat çiçek açmıyorlar ve eskisi gibi canlı değiller. Tam kurumuyolarda çiçekte açmıyorlar. Çiçeğim neden bu durumda olabilir sizce? Yerini beğenmemiştir diye yerini de değiştirdim fakat değişin bir şey olmadı. Bana çiçeğim için önerebiliceğiniz vitaminler var mı çiçeğimi canlandırmak için??

yaz gülüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 17:41   #1119
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Bende yıllardır bulunan yılbaşı çiçeğim, bu yıl oldukça fazla çiçeklendi. Açanların yanı sıra, birçok da tomurcuk barındırıyor. Çapı hayli büyüktür, 3-4 yılda bir gençleştirme yapıyorum.

Eklenen Resimler

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 21:41   #1120
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2013
arkadaşlar çelik olarak aldığım yılbaşı çiçeğimi sizlerle paylaşmak istedim.kontrol ettiğimde köklendiğini gördüm.sizce ne kadar sürede büyümeye başlar ve seneye çiçek açma ihtimali var mı?ayrıca kapalı mekanda mı yoksa açık mekanda mı tutmalıyım?yardımlarınız için teşekkürler...

Eklenen Resimler

akgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 02:11   #1121
Ağaç Dostu

addo's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi addo Mesajı Göster
11 tomurcuktan biri erken açınca güzelliği görmek için sadece yönünü değiştirdim küçük olanlar döküldü sadece bu 3 tane kaldı.
benim bücür tekrar çiçeklenmeye başlamış.

addo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2013, 16:07   #1122
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Yılbaşı çiçeğimin tüm tomurcuklarıyla açmış son halini de ekliyorum

Name:  SANY0004.jpg
Views: 7031
Size:  66.9 KB

Name:  SANY0003.jpg
Views: 9350
Size:  73.3 KB

Name:  SANY0002.jpg
Views: 7199
Size:  71.9 KB

Eski 20-02-2013, 01:18   #1123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Sayın nikon beğen tuşuyla bırakamıcam kırkbinkere maşallah çok güzel.

nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2013, 11:08   #1124
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Sayın nılgun_dogan, güzel sözleriniz için size ve tüm beğenilerini ifade edenlere teşekkür ederim. Daha iyisi sizlere olur inşallah

Eski 20-02-2013, 11:16   #1125
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Sayın Nikon, bitkiniz gerçekten göz alıcı...

Yaz-kış sürekli aynı yerinde, iç mekanda mı tutuyorsunuz? Bitkiniz kaç yıllık?

Bu yaz sürekli güneşte duran yılbaşım, sadece bir adet çiçek vererek beni cezalandırdı sanırım...

nikon_ beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2013, 11:32   #1126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Sayın Nikon,

Muhteşem görsel şölen bizim için. Bu kadar sıhhatli olmasında püf noktalarınız var mı acaba? Bendeki tomurcuklarını teker teker açıyor. Hepsini bir açmış görmek kısmet olmadı.

nikon_ beğendi.
Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2013, 11:58   #1127
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Sayın Nikon, bitkiniz gerçekten göz alıcı...

Yaz-kış sürekli aynı yerinde, iç mekanda mı tutuyorsunuz? Bitkiniz kaç yıllık?

Bu yaz sürekli güneşte duran yılbaşım, sadece bir adet çiçek vererek beni cezalandırdı sanırım...
Sayın sakdag, bu bitki sürekli olarak even dışında kapalı balkonda duruyor. Yılbaşı çiçeklerinin iyi çiçeklenmesi için soğuk dönemini yaşaması gerekiyor, yoksa ya az açıyor ya da hiç açmıyor. Bu yıl sonbahardan itibaren azar azar sıvı bitki gübresi verdim. Dozu çok az tuttum her seferinde. Çiçeklenmeye de yine dışarıda soğukta iken başladı, sadece görselliğini yaşamak için bu dönemde salona aldım. Oda ısısı dahi mevcut tomurcuklarından bir kısmını dökmeye neden oldu. O nedenle bu bitkiyi her halukarda, donmayacak soğuk bir ortamda tutmak çiçeklenme açısından oldukça yararlı olacaktır. Bu bitkinin yaşını hatırlamıyorum ama oldukça yaşlı. 3-4 yılda bir bundan aldığım dalları başka saksılara dikip yeni genç bitkiler oluşturmaya çalışıyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Sayın Nikon,

Muhteşem görsel şölen bizim için. Bu kadar sıhhatli olmasında püf noktalarınız var mı acaba? Bendeki tomurcuklarını teker teker açıyor. Hepsini bir açmış görmek kısmet olmadı.
Sayın Benol Hazaroğlu, geçen sonbahardan itibaren bu bitkiye biraz daha fazla özen göstermeye çalışmıştım, o da bundan memnun kalmış olacak ki görsel bir ziyafet sundu bize. Yukarıda da belirttiğim gibi, sonbahardan itibaren azar azar sulamayla birlikte düşük dozda sıvı gübre takviyesi yaptım. Bu dönem boyunca hep dışarıda ve soğukta kaldı. Soğuk dönem geçirmesi çok önemli çiçeklenmenin iyi bir seviyede olması için.

Eski 20-02-2013, 12:34   #1128
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Sayin nikon, bende sirf begen buttonuna basip gecmek istemedim,

Masallah deyim gercekten harika görünüyor, ellerinize saglik.
Ayrica bakimi hakkinda tecrübelerinizi yazdiginiz bizlerle paylastiginiz icin kendi adima cok tesekkür ederim.

nikon_ beğendi.
Eski 23-02-2013, 19:07   #1129
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Arkadaşlar yılbaşı çiçeğimin birinin yaprakları soldu gibi aşırı sulama yapmadığım halde dibi çok da kuru değil acaba neden böyle yaprakları soldu gibi duruyor aslında çiçek de açmıştı acaba şimdi toprağını değiştirsem bahar gelmeden iyi olur mu hassas bir çiçek olduğunu biliyorum dallarının alt kısımları odunsulaşmaya başladığı ve epey bir yaşı olduğu için ölmesinden korkuyorumbir fikir verecek kimse arıyorum.Toprağı fazla hoşuma gitmiyordu fakat ölmesindne korktuğum için yazın değiştirmeye cesaret edememiştim.Tavsiyelerinizi bekliyorum saygılar sunarım....

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 12:00   #1130
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Çok sağlıklı görünmüyor ancak bu kadar.

Eklenen Resimler

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 23:13   #1131
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Sayın mmanager, bendeki yılbaşı çiçeği genelde az sulandığında soluk bir renk alıyordu. Dallardan birini hafifçe çekin, hemen sökülmüyorsa çürüme olmamıştır. Sulama konusunda bir sorun görmüyorsanız, düşük dozlarda sıvı gübre verin ve güneş altında bırakmayın.
Sayın Benol Hazaroğlu, aslında güzel çiçek açmış ama biraz soluk renkli görünüyor galiba yaprakları. Sulamaya dikkat edip biraz da küçük miktarlarda gübre vermeye başlarsanız yaprak renkleri daha iyi olabilir.

Eski 09-04-2013, 22:50   #1132
Yeni Üye

piri demir's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2010
arkadaşlar,yılbaşı çiçeğim yeni tomurcuk vermeye başladı.sulamayı ne kadar zaman aralıklarla verebilirim,şuan vitaminde ilave edebilirmiyim.vitamin olarak ne tavsiye edersiniz.teşekgür ederim

piri demir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 14:10   #1133
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-09-2012
Ben yılbaşı çiçeği dikmiştim ocak ayında köklenmediği gibi kurumadı da yerinde sayıyor ne yapabilirim. Bir aydan fazla oldu enzim yapmıştım ondan veriyorum diğer çiçekler hızlı gelişti fakat bunda hiç hareket yok. Hergün iki üç saat güneş alıyor.

evzel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2013, 22:43   #1134
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
rengini bilmediğim bir yılbaşı çiçeği edindim bugün,mutluyum

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 15:07   #1135
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Bu başlıkta Yılbaşı Çiçeği (Schlumbergera) ve Yılbaşı Çiçeği (Schlumbergera) mesajlarda eklediğim yılbaşı çiçeğimin ya biyolojik saati şaştı ya da enerjisi fazla gelmiş olmalı ki yine çiçek tomurcuğu yapmaya başlamış Görünüşe göre de hayli fazla çiçek açacağa benziyor. Önceki çiçekleri geçtikten sonra bitkiyi yine kapalı balkona almıştım ve düzenli olarak gübrelemeye devam etmiştim. Sanırım bu nedenle yeniden çiçeklenecek güce sahip oldu.

Name:  yilbasi01.jpg
Views: 7170
Size:  29.3 KB

Name:  yilbasi03.jpg
Views: 6653
Size:  28.8 KB

Hatta, bazı yapraklarından üçer tane çiçek tomurcuğu çıkarıyor;
Name:  yilbasi02.jpg
Views: 6309
Size:  24.9 KB

Eski 07-05-2013, 16:25   #1136
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Ve sonunda ikinci baharını yaşıyor (yoksa kışını mı demeli? ) yılbaşı çiçeği. Tekrar, kışın açtığı kadar yoğun olarak çiçeklerini açmaya başladı.

Name:  yilbasi01.jpg
Views: 21104
Size:  72.5 KB

Name:  yilbasi02.jpg
Views: 13921
Size:  71.1 KB

Name:  yilbasi03.jpg
Views: 27269
Size:  62.8 KB

Eski 07-05-2013, 20:13   #1137
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Arkadaşlar hepinizin resimlerindeki gibi bir yılbaşımız olması için ne yapmalıyız?

Bir de şunu merak ediyorum: saksı değişimi için belirli bir ay var mı yoksa istediğimiz zaman değiştirsek olur mu? Bizimki aldığımızdan bu yana (1 yıldan fazla) aynı minik saksıda ve sanırım saksıda da torf var. Yeni saksıya geçirsem toprak karışımı nasıl olmalı? Örneğin normal toprak, kum ve torf karıştırsak uygun olur mu?

Bir de dediğim gibi sizler böyle coşturmak için özel bir şey veriyor musunuz? Kaktüs- sukulent grubuna pek aşina değilim, az sulanması gerektiğini filan bile geç öğrendim açıkçası. Artık direkt güneş alan pencerede değil normal ışık alan bir sehpada duruyor.

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 22:58   #1138
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Galeri: 12
Benim çelik olarak dıktiğimyılbaşı çiçeğim yaklaşık üçüncü ayda nihayet yaşam belirtilerini gösterdi.

Name:  001.jpg
Views: 6255
Size:  32.4 KB

Name:  004.jpg
Views: 6279
Size:  19.0 KB

adneser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2013, 00:55   #1139
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Arkadaşlar hepinizin resimlerindeki gibi bir yılbaşımız olması için ne yapmalıyız?

Bir de şunu merak ediyorum: saksı değişimi için belirli bir ay var mı yoksa istediğimiz zaman değiştirsek olur mu? Bizimki aldığımızdan bu yana (1 yıldan fazla) aynı minik saksıda ve sanırım saksıda da torf var. Yeni saksıya geçirsem toprak karışımı nasıl olmalı? Örneğin normal toprak, kum ve torf karıştırsak uygun olur mu?

Bir de dediğim gibi sizler böyle coşturmak için özel bir şey veriyor musunuz? Kaktüs- sukulent grubuna pek aşina değilim, az sulanması gerektiğini filan bile geç öğrendim açıkçası. Artık direkt güneş alan pencerede değil normal ışık alan bir sehpada duruyor.

Cymbelina cım ben geçen hafta değiştirdim saksısını. Bu kış almıştım ve saksı toprağı torftu. Saksısını değiştirirken kökünü fazla zedelemeden ekmeye çalış Ben bahçe toprağına ektim. Ama kendi saksısı çok küçüktü hiç dokunmadım toprağına.
Bitki bu yaz aldığı besinlerle gelişip güç depolamalı ki kışın çiçek açabilsin. Bu yüzden besin alımı da önemli.Kışa girerken çiçek açması için çayın deminden bazen de kahve ile limon suyu döküyorum. Bunu şöyle hazırlıyorum. Bir bardak suya bir tatlı kaşığı pişmemiş kahve ve iki üç damla limon suyunu karıştırıp bitkime döküyorum. Toprağın üzerinde kalmamalı sinek yapabiliyor. Bunu geçen yıl denedim iyi geldi bol bol çiçek açtı. Ben bir kere verdim bu karışımı ama ne sıklıkla verilmeli bilmiyorum. Kimsenin bitkisinin ölümüne sebep olmak istemem.
Birde soğuk hava ve karanlığın etkiside söz konusu tabii. Bu etkenler daha önceki mesajlarda yazılmış zaten. Her şehirin iklimi değişik olduğu için kesin konuşamıyorum ama ben havalar soğuyana dek balkonda tutuyorum. Bunun zamanını belirlemek zor biraz çünkü ev ortamına alınca bitki şoka girmemeli. Dışarısı aşırı soğuk olursa içeri aldığımızda adapte olamaz.

Cymbelina beğendi.
dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2013, 01:22   #1140
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adneser Mesajı Göster
Benim çelik olarak dıktiğimyılbaşı çiçeğim yaklaşık üçüncü ayda nihayet yaşam belirtilerini gösterdi.

Eklenti 400986

Eklenti 400987
benimde 2 gün evvel diktiğim 3 farklı renk çeliğim var umarım çok beklemem yaşam belirtileri için

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024