agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni2758Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2007, 22:32   #61
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Hafize bu ay değiştirebilirsiniz. Saksı değiştirme ile ilgili dergiye bu aya yazdığım yazıyı okumanızı öneririm

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2007, 18:03   #62
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Red face

Merhaba
Benimde yılbaşı çiçeğim var 2 senedir hiç çiçek açmadı çünkü yerini sürekli değiştirdim.Şimdi sizlerden öğrendimki yerinin değiştirilmemesi gerekiyomuş.şimdi ona uygun olduğuna inandığımım bol ışık alan camın yanına koydum.umarım seneye açar.Birde arkadaşımdan duydum saksısı küçük olursa daha çabuk açar demişti.Acaba doğrumu.bende tam saksısını değiştirmeyi düşünüyodum.Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.sevgiler.

zeonka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2007, 18:25   #63
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Saksı değiştirme konusunda kimseden bir yorum gelmediği için bende geçen gün bir boy büyük bir saksıya değiştirmeye karar verdim.Ama saksısını değiştirdikten sonra yapraklarında hafif bir buruşma meydene geldi.Köklerine bir zarar da vermedim saksı değişimi sırasında.Acaba normal birşeymidir.Yılbaşı çiçeğime bişey olsun istemiyrum.Sulamadan mı acaba lütfen birileri yardım etsiiiin.

Eski 26-03-2007, 09:55   #64
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Ya susuz kaldı ya da fazla su vermiş olabilirsin.Ya da çok güneş alan bir yerde ise yapraklar buruşabiliyor.Fazla suladıysan toprak iyice kurusun.Kedine gelir.Toprak kuruyunca yapraklarına su püskürt.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2007, 19:50   #65
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Çok teşekkürler Elfogi.Sanırım suyunu biraz fazla kaçırmış olabilirim.Tekrar sulamak için iyice kurumasını bekliycem.

Eski 02-04-2007, 13:26   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Merhaba benim birkaç ay önce genç sürgünlerini koparıp toprağa ektiğim yılbaşı çiçeklerim kök vermişler.Minik ve beyaz kökler onları ayrı topraklı bir saksıya aldım.
Ayrıca çok yaşlı yılbaşı çiçeğim de vardı onun uçlarından minik kırmızı tomurcuklar çıkıyor.Balkonda gelişti işallah çiçekleridir.Bakalım öyleyse süper..

darla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2007, 18:41   #67
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
yılbaşı çiçeklerini başka bir kaktüse aşılasam tutturabilir miyim acaba deneyen var mı arkadaşlar?

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2007, 22:17   #68
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
yılbaşı çiçeklerini başka bir kaktüse aşılasam tutturabilir miyim acaba deneyen var mı arkadaşlar?
Ben denemedim ama gördüm.. Muhteşem idi..

15 cm kadar kalın bir Atlas üzerine iki koldan yılbaşı aşılamışlar ve yılbaşı burada salkım salkım büyümüştü.. Denerseniz resimlerini bekleriz..

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 00:23   #69
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Bu gün çiçeklerimi sularken yılbaşı çiçeğinde minicik kırmızı noktalar gördüm ilk önce kırmızı örümcek sandım.Aklıma forumdakiler geldi dikkat edince çiçek açmaya başladığını fark ettim (124 nolu mesajdaki gibi)

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2007, 12:19   #70
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
benim 94 numaralı mesajdaki resimde görülen çiçekle sizlerin 141 ve 146 numaralı mesajdaki resimdeki aynı çiçek değil herhalde.Benim bildiğim yılbaşı çiçeği buzaman kalmıyor.Sizinkiler atlas çiçeğine benziyor.Forumda resimleri var.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2007, 19:41   #71
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Bendeki kocaman.10 senedir benimle büyüyor.Her seferinde dallarından kırıp veriyorum.Çok sevdiğim bir çiçek.Rhipsalidopsis gerçek adı
Normal yılbaşından farklı.Senede iki sefer açıyor.Şu aylar tomurcuk patlaması geçiriyor. Açma Zamanı.Birde kışın açar.
Sizinki normal yılbaşı mı?

Eski 25-04-2007, 16:53   #72
hfz
Ağaç Dostu

Question

Elfogiii....

Senin gönderdiğin yılbaşını çürüttüm..
Bugün kontrol ederken biri elimde kaldı. Zaten korkuyordum çünki ortasında bir koyuluk vardı.. Hepsi gitmiiiiiiişş... Kestim bütün kötü yerlerini kaldılar minicik. Zaten ortası olmazsa tutmaz ki!

Bütün keyfim kaçtı!..

Eski 26-04-2007, 00:08   #73
Ağaçsever

çoban püskülü's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2007
Exclamation

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerrin uslu Mesajı Göster
Ben bir hata yaptım;Kendime açan yılbaşı çiçeği aldım,2 gündür herşey güzeldi fakat bu gece tomurcuklarını dökmüş,sabahtan beri araştırıyorum, bu yılbaşı cadısının tomurcukları çıkınca yerinin değişmemesi gerekiyormuş. Aklıma hemen şu soru geldi, tomurcukları olan yılbaşı çiçeğinin tomurcuklarını ,ortam değişikliğinden kaybeden arkadaşımız var mı?
zerrin hanım benim yılbaşı çiçeğim balkonda mutlu mesut yaşıyordu fakat tomurcuklanınca kumrular tomurcukları yiyor diye(en sedikleri yeşilliktir yılbaşı çiçeği)içeri almak zorunda kaldım,en azından kalanlar kurtulsun istedim.hanımsultan ev ortamını sevmezmiş meğer bütün tomurcuklar açmadan döküldü.hem kırmızısının,hem turuncusunun çiçeğinden oldum.o yüzden birincisi içeri almayın serinlik sever,ikincisi kumru ve güvercinlerden uzak tutun.

çoban püskülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2007, 00:13   #74
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çoban püskülü Mesajı Göster
zerrin hanım benim yılbaşı çiçeğim balkonda mutlu mesut yaşıyordu fakat tomurcuklanınca kumrular tomurcukları yiyor diye(en sedikleri yeşilliktir yılbaşı çiçeği)içeri almak zorunda kaldım,en azından kalanlar kurtulsun istedim.hanımsultan ev ortamını sevmezmiş meğer bütün tomurcuklar açmadan döküldü.hem kırmızısının,hem turuncusunun çiçeğinden oldum.o yüzden birincisi içeri almayın serinlik sever,ikincisi kumru ve güvercinlerden uzak tutun.
Maalesef benim ki evin içinde yaşıyor.Balkona çıkarabilirim aslında ama balkonlarım çok güneşli.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2007, 00:30   #75
Ağaçsever

çoban püskülü's Avatar

Angry

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerrin uslu Mesajı Göster
Maalesef benim ki evin içinde yaşıyor.Balkona çıkarabilirim aslında ama balkonlarım çok güneşli.
şu an benimkilerde evde yaşıyor ama gelişmiyor ve açmıyorlar.alt komşumun her renginden var ve maşallah çok sağlıklılar onun da balkonu güneş,benin de evim beşici kat ve aşırı güneş,işinize karışmak gibi olmasın ama onu dışarı koyun bence o dışarıyı seviyor.tıpkı küpe gibi,nar çiçeği gibi,ful gibi.ben de çıkardım ama kuşlar ahh kuşlar...

Eski 26-04-2007, 00:42   #76
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çoban püskülü Mesajı Göster
şu an benimkilerde evde yaşıyor ama gelişmiyor ve açmıyorlar.alt komşumun her renginden var ve maşallah çok sağlıklılar onun da balkonu güneş,benin de evim beşici kat ve aşırı güneş,işinize karışmak gibi olmasın ama onu dışarı koyun bence o dışarıyı seviyor.tıpkı küpe gibi,nar çiçeği gibi,ful gibi.ben de çıkardım ama kuşlar ahh kuşlar...
Kuşlar için misina gerebilirsiniz.Yarın ilk işim yılbaşı çiçeğimi dışarı çıkarmak.Benim ev de en üst kat ve güney-batı cephesi aşırı güneşli.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2007, 00:55   #77
Ağaçsever

çoban püskülü's Avatar

fazla rüzgar almasın ama günden güne serpilip güzelleşecek kızınız.komşumun yıbaşısı halen çiçekli zerrin hanım.

Eski 26-04-2007, 13:54   #78
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Sayın Hfz. çokmu suladınız.Tutar fazla sulmayın.tutmasada bakarız çaresine.İstersen yollarım yine nasılsa bendeki dev gibi.**** ben sana köklendirip yollarım.Tabii istersen.Benim kızım şu anda çok çiçekli şimdi kıyamam.

Eski 01-05-2007, 19:36   #79
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Benim yılbaşı çiçeğimi pamuk bitleri sarmıştı zor kurtardım. Mine hanımın siteye yazdığı ilacı denedim, işe yaradı da kurtuldum onlardan. Umarım seneye çiçeklerini esirgemez bizden.

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 20:27   #80
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
yılbaşı çiçeklerim onlara ilaçlama yapmıştım ama ondan sonra ne kadar yıkarsam yıkayayım ilaç lekelri çıkmadı

Eklenen Resimler

ceviz ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 21:08   #81
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Merhaba arkadaşlar,

Maşallah ne güzel çiçek açmış yılbaşı çiçekleriniz. Ben de bundan 3 sene evvel bir tanıdığımdan bir saksı yılbaşı çiçeği almıştım. O gün bugündür çiçek açması için evin her köşesine taşıdım. Besin takviyesi yaptım ama nafile hiç çiçek açmadı geçenlerde saksısını da toprağını da değiştirdim şimdi salonda cam önünde yapraklarına düzenli su püskürtüyorum ama galiba açmayacak. Var mı bunun özel bir yöntemi bir yerlerde yanlış yapıyorum galiba. Fikirlerinizi bekliyorum.
Sevgi ve selamlar

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 21:15   #82
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sevgili selenn yerini pek degiştirme bence çünkü bu konuda çok hassas. Benim yılbaşım çiçek açtığında annem yerini değiştirince tomurcuklarını dökmeye başlamıştı. Bu konuda pek bilgim yok ama senin çiçekte bir sorunmu var acaba. Başka bir yerden çelik almayı denesene....

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 10:16   #83
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Sevgili Selenn Yılbaşın devamlı yer değiştitlmesini sevmez.Bol ışık alan yerde kalsın.Çiçek açtıran gübreyle 15 günde bir sula.Sonbaharda sulamayı azalt.Çok az sula.Bu kış Açacaktır.Bu bahsettiğim normal yılbaşı..

Ferda 'nın resimleri farklı bir tür kaktüs.Onun açma zamanı şimdi.

Eski 03-05-2007, 10:18   #84
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

O kırmızının anaçı bende şu anda ful çiçekli ..İstersen çiçek zamanı geçince gönderirim.Adresini özele gönderirsen seve seve paylaşmak güzel.

Eski 05-05-2007, 20:34   #85
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Benim yılbaşı çiçeğim de yaklaşık 2 senelik.Bende yerini sürekli değiştirip durdum.Şimdi 6 aydır yerini sabitledim ama hiç çiçek açaçağa benzemiyor.Yaprak gelişimi çok güzel maşallah ama çiçek açmasını çok istiyorum.Bunun için beklemekten başka çarem yok galiba.Bide birzamanlar bu çiçeğin dişisi ve erkeği varmış diye duymuştum.Doğruluğunu hiç bilmiyorum.Artık bende benimkinin erkek olduğuna inancım güçleniyo. Acaba başka birileride duymuşmudur diye merak ediyorum...

Eski 08-06-2007, 14:51   #86
Ağaç Dostu

Merhaba,
Benim senelrdir yetiştirdiğim yılbaşı çiçeğimi budamamla açması bir oldu.
Çiçeğin yaşlı kısımlarını yonttum ve açmaya başladı çok ilginç...

Eski 08-06-2007, 14:55   #87
hfz
Ağaç Dostu

Sevgili Darla ,

Yeni mi yaptınız bu budamayı? Çiçek zamanı geçti diye biliyorum. Bu zamanda açmaması gerek.

Ayrıca yaşlı kısımlar çiçeğin en başında, toprağa yakın yerdeler. Onları kestiğinizde üzerindeki tüm yapraklar da gidecektir. ' Yaşlı kısımlarını yonttum' işlemini bu yüzden anlayamadım. Biraz daha ayrıntılı yazar mısınız?

Eski 08-06-2007, 15:08   #88
Ağaç Dostu

Sevgili hfz birkaç ay önce çok yaşlı odunlaşmış kısımlarını yontmuştum işe yaramazlar diye.
Şimdi de birkaç dalı var ve bir adet çiçeği oldu bitkimin.

Eski 08-06-2007, 15:12   #89
hfz
Ağaç Dostu

Yontma işleminde anladığım kadarıyla dalları da azaltmışsınız. Yani bir nevi budama yapmışsınız. Çiçeklerinize çok sevindim. Bilirim ne güzel bir duygudur.

Eski 08-06-2007, 18:16   #90
kaktüs

ferdi binici's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Galeri: 14
buda benim schlumbergera'm yani yıbaşı çiçeğim.Bendeki de yılbaşında açmıştı ama şimdi ikinciye açtı.

Eklenen Resimler

ugurdogan76 beğendi.
ferdi binici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024