agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni148Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-01-2019, 07:40   #91
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakuka Mesajı Göster
Çarpma ihtimali hiç yok. Acaba boğumlardan kendi ağırlığını tartamamamış olabilir mi?
Eski yapraklar oldukça güçlü, sağlıklı ve sağlam görünüyorlar. Büyürken yeterli güneşi aldıkları belli oluyor. Hiçbir kuruma, pörsüme falan da yok yapraklarda. Normalde hem kendi ağırlıklarını hem de üzerlerinde gelişen çok sayıda yaprağın ağırlığını çok rahat taşırlar. Aynı türden bende var ve epey büyük. Yeni yapraklar çıktıkça alttakilerin bağlantı noktaları onları taşıyacak şekilde değişime uğrayarak genişliyor, sağlamlaşıyor. Zamanla da odunsu bir nitelik alıp çok rahat taşıyor.
Bitkinizde unlu bit vs. gibi bir parazit de görünmüyor. Bence şu aşamada en iyisi normal bakıma devam etmek ve düşmüş olan yaprakları da değerlendirip köklendirmek.
Bol şans diliyorum..

siflera12 beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2019, 06:40   #92
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Bendede 2-3 çeşit opuntia türü var ama hiçbiri de meyve vermiyor meyve vermeyi geçtim çiçek bile açmıyorlar büyük ihtimalle bahçem çok güneş almadığı için

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mesut Temiz beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2019, 16:23   #93
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Bendede 2-3 çeşit opuntia türü var ama hiçbiri de meyve vermiyor meyve vermeyi geçtim çiçek bile açmıyorlar büyük ihtimalle bahçem çok güneş almadığı için

Yaz boyu yoğun güneş alması opuntia'larda çiçek açmayı çok teşvik edici bir etken... Ayrıca, bitkinin belli bir büyüklüğe gelmesi de gerekiyor... Ama türle de ilgili, bazıları çabuk çiçek açarken, bazı türler kolay kolay çiçek vermiyorlar...
opuntia microdasys'in çiçeklenme konusunda isteksiz bir tür olduğunu söyleyebilirim... 25-30 yıldır bakıyorum, tüm yaz tam güneş altında kalıyorlar, kocaman oldular (ve bir sürü saksı var), ama tek bir saksının sadece bir kez çiçek açtığını hatırlıyorum bunca sürede...

Çiçek açtıktan sonra, çiçeğin sap kısmı çoğunlukla meyveye dönüşüyor. Ancak bazı türlerin meyveleri hem küçük, hem de şişkin ve etli de değil...

siflera12 beğendi.
Eski 18-03-2019, 16:26   #94
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Yaz boyu yoğun güneş alması opuntia'larda çiçek açmayı çok teşvik edici bir etken... Ayrıca, bitkinin belli bir büyüklüğe gelmesi de gerekiyor... Ama türle de ilgili, bazıları çabuk çiçek açarken, bazı türler kolay kolay çiçek vermiyorlar...

opuntia microdasys'in çiçeklenme konusunda isteksiz bir tür olduğunu söyleyebilirim... 25-30 yıldır bakıyorum, tüm yaz tam güneş altında kalıyorlar, kocaman oldular (ve bir sürü saksı var), ama tek bir saksının sadece bir kez çiçek açtığını hatırlıyorum bunca sürede...

Çiçek açtıktan sonra, çiçeğin sap kısmı çoğunlukla meyveye dönüşüyor. Ancak bazı türlerin meyveleri hem küçük, hem de şişkin ve etli de değil...
Güneş alan yere koydum hepsini , gövdesi ağaç gibi oldu ama vermiyor işte bendekilerin 3 tanesi normal kaynanadili ama türleri farklı bir diğeri zaten yenmiyor

Mesut Temiz beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2019, 00:15   #95
Yeni Üye

Al Tan's Avatar

Giriş Tarihi: 06-03-2018
Çok sağlıklılar, sulamayı ne sıklıkta ve ne kadar yapıyorsunuz? Benimkiler şu aralar büzüşmüş durumda. Sulama az mı, çok mu kararsızım.

Al Tan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2019, 22:18   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2019
Buda benim kaktüsüm

Benimde böyle Bi kaktüsüm var fakat uc dalları inceldi saksısını değiştirdim bu kezde yumuşadı saldı kendini bir aydır çok üzülüyorum ne yapmam gerek

evandevan5 beğendi.

Düzenleyen gülşahayşe : 27-11-2019 saat 22:21 Neden: Resim yükleme yapamadım
gülşahayşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2020, 12:31   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2020
selam arkadaşlar..uzun zamandır bu sayfada yazılmamış ama ben sırf bu sorumu sorabilmek için üye oldum, umarım cevap alabilirim..fotografını eklediğim kaynana dili bana hediye geldi..yaklaşık 6 aydır bende ama hakkında çok bilgi sahibi değilim..okadar hızlı yeşillenmeye başladı ki ben de şaşırdım..diğer kaktüslerim gıdım gıdım uzarken bu birden topuzlar ve yeşil yelpaze gibi yapraklar çıkarmaya başladı..bilgisi olan soruma cevap verebilir mi? bu yeşil uzantılar meyveye mi dönüşecek yoksa çiçek mi açacak? bu türün meyvesi olur ise yenir mi? zehirli olma ihtimali var mı? bir de ne sıklıkta su vermeliyim? haftada bir 200 ml kadar döküyorum dibine, yeterli mi? çok teşekkürler

Eklenen Resimler

evandevan5 beğendi.
alsef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2020, 20:33   #98
Ağaç Dostu

Galip Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alsef Mesajı Göster
selam arkadaşlar..uzun zamandır bu sayfada yazılmamış ama ben sırf bu sorumu sorabilmek için üye oldum, umarım cevap alabilirim..fotografını eklediğim kaynana dili bana hediye geldi..yaklaşık 6 aydır bende ama hakkında çok bilgi sahibi değilim..okadar hızlı yeşillenmeye başladı ki ben de şaşırdım..diğer kaktüslerim gıdım gıdım uzarken bu birden topuzlar ve yeşil yelpaze gibi yapraklar çıkarmaya başladı..bilgisi olan soruma cevap verebilir mi? bu yeşil uzantılar meyveye mi dönüşecek yoksa çiçek mi açacak? bu türün meyvesi olur ise yenir mi? zehirli olma ihtimali var mı? bir de ne sıklıkta su vermeliyim? haftada bir 200 ml kadar döküyorum dibine, yeterli mi? çok teşekkürler
benim bildiğim kadarı ile bu meyve yapmayan cins. sarı veya kırmızı çiçek açıyorlar. gelişimi aşırı hızlı. bitki güneş görmez ise yapraklar oval şekilden uzun kötü bir görüntü oluşturuyorlar. genelde geçirgen toprakları sever kaktüs türlerinin hepsi. yani toprağın içinde kum ve taş (lav, pomza, çakıl taşı vb.) olursa daha iyi olur. normalde bahar aylarında 15 günde 1 sulanması yeterli yaz aylarında havalar ısındığı için sulama 3-4 güne kadar inebiliyor.

evandevan5 beğendi.
Galip Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2020, 15:26   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alsef Mesajı Göster
size hediye gelen benim yetiştirdiğimle aynı.ben tek yaprak alıp büyüttüm.bu bende ikinci yılı.iki yaprak almıştım.ikiside çatıda yılı geçirdi.soğuktan tkilenmedi.ikiside aynı yerde olmasına rağmen birinde 50-60 çiçek gözü oluştu.diğerinde 2-3 tane var ve kendini yaprak büyütmeye verdi.aynı ortamda olmasına rağmen farklı davranış sergilediler.sizinkine gelirsek barız şekilde az ışık aldığı anlaşılıyor.imkan varsa bol ışıklı güneşli yere koyun.az ışıkta çiçek ve meyve vermesi mümkün gözükmüyor.ayrıca bu bitki çok arsız.budama yapmak şart.

evandevan5 beğendi.
askcocugu20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2020, 15:58   #100
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antienflamatuar Mesajı Göster
Eklenti 7518

Bu da benim kaynana dilim. Mersin'deyken doğadan söküp getirmiştim. Tuttu yeni dallar çıkardı.

Evimde bir kaktüs köşesi oluşturmayı düşünüyorum. Çabuk büyüyen bu kaynana dilini de en arkaya yerleştireceğim.
Konunun uzmanlarına sorsam büyüme hızını arttırmak için büyük saksı önerirler mi?
Ve kaynana dili çok köklenme yapan bir bitki midir?
valla en cok muğla bodrum da pazarda adam toplamış satıyor gördüm
tadı güzel fena değil.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2020, 13:16   #101
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

opuntia stricta olduğunu tahmin ettiğim kaktüsüm çok uzun yıllardan sonra çiçek açtı...
Bu türe 40 yıldır bakıyorum, şimdiye kadar yalnızca 20 yıl kadar önce bir kez çiçek açmıştı.. Geçen gün baktım, birkaç çiçek var üzerinde.. Birkaç tanesi de açıp solmuş haldeydi...

Not: Türden çok emin değilim, üçüncü resimde yaprak şekli ve uzun tekli dikenleri görülüyor... Türünü kesin bilen varsa, bilgilendirirse çok memnun olurum...

Eklenen Resimler

Eski 25-10-2020, 14:44   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2020
Demek benim zavallı Opuntia'mın da derdi ışıksızlıkmış...

Eklenen Resimler

eecceemm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024