agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni135Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-01-2019, 07:40   #91
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakuka Mesajı Göster
Çarpma ihtimali hiç yok. Acaba boğumlardan kendi ağırlığını tartamamamış olabilir mi?
Eski yapraklar oldukça güçlü, sağlıklı ve sağlam görünüyorlar. Büyürken yeterli güneşi aldıkları belli oluyor. Hiçbir kuruma, pörsüme falan da yok yapraklarda. Normalde hem kendi ağırlıklarını hem de üzerlerinde gelişen çok sayıda yaprağın ağırlığını çok rahat taşırlar. Aynı türden bende var ve epey büyük. Yeni yapraklar çıktıkça alttakilerin bağlantı noktaları onları taşıyacak şekilde değişime uğrayarak genişliyor, sağlamlaşıyor. Zamanla da odunsu bir nitelik alıp çok rahat taşıyor.
Bitkinizde unlu bit vs. gibi bir parazit de görünmüyor. Bence şu aşamada en iyisi normal bakıma devam etmek ve düşmüş olan yaprakları da değerlendirip köklendirmek.
Bol şans diliyorum..

siflera12 beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2019, 06:40   #92
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Bendede 2-3 çeşit opuntia türü var ama hiçbiri de meyve vermiyor meyve vermeyi geçtim çiçek bile açmıyorlar büyük ihtimalle bahçem çok güneş almadığı için

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mesut Temiz beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2019, 16:23   #93
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Bendede 2-3 çeşit opuntia türü var ama hiçbiri de meyve vermiyor meyve vermeyi geçtim çiçek bile açmıyorlar büyük ihtimalle bahçem çok güneş almadığı için

Yaz boyu yoğun güneş alması opuntia'larda çiçek açmayı çok teşvik edici bir etken... Ayrıca, bitkinin belli bir büyüklüğe gelmesi de gerekiyor... Ama türle de ilgili, bazıları çabuk çiçek açarken, bazı türler kolay kolay çiçek vermiyorlar...
opuntia microdasys'in çiçeklenme konusunda isteksiz bir tür olduğunu söyleyebilirim... 25-30 yıldır bakıyorum, tüm yaz tam güneş altında kalıyorlar, kocaman oldular (ve bir sürü saksı var), ama tek bir saksının sadece bir kez çiçek açtığını hatırlıyorum bunca sürede...

Çiçek açtıktan sonra, çiçeğin sap kısmı çoğunlukla meyveye dönüşüyor. Ancak bazı türlerin meyveleri hem küçük, hem de şişkin ve etli de değil...

siflera12 beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2019, 16:26   #94
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Yaz boyu yoğun güneş alması opuntia'larda çiçek açmayı çok teşvik edici bir etken... Ayrıca, bitkinin belli bir büyüklüğe gelmesi de gerekiyor... Ama türle de ilgili, bazıları çabuk çiçek açarken, bazı türler kolay kolay çiçek vermiyorlar...

opuntia microdasys'in çiçeklenme konusunda isteksiz bir tür olduğunu söyleyebilirim... 25-30 yıldır bakıyorum, tüm yaz tam güneş altında kalıyorlar, kocaman oldular (ve bir sürü saksı var), ama tek bir saksının sadece bir kez çiçek açtığını hatırlıyorum bunca sürede...

Çiçek açtıktan sonra, çiçeğin sap kısmı çoğunlukla meyveye dönüşüyor. Ancak bazı türlerin meyveleri hem küçük, hem de şişkin ve etli de değil...
Güneş alan yere koydum hepsini , gövdesi ağaç gibi oldu ama vermiyor işte bendekilerin 3 tanesi normal kaynanadili ama türleri farklı bir diğeri zaten yenmiyor

Mesut Temiz beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2019, 00:15   #95
Yeni Üye

Al Tan's Avatar

Giriş Tarihi: 06-03-2018
Çok sağlıklılar, sulamayı ne sıklıkta ve ne kadar yapıyorsunuz? Benimkiler şu aralar büzüşmüş durumda. Sulama az mı, çok mu kararsızım.

Al Tan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019