agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni148Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2014, 11:10   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Merhaba ben nerden bula bilirim acaba meyvesi yenen bir türünü?

In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 17:40   #62
Ağaç Dostu

Kıbrısta yol kenarlarında çok gördüm ancak 2-3 çelik alma fırsatım olmadı hiç çok üzüldüm

Eski 04-06-2014, 19:34   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-11-2009
Galeri: 3
Çiçeklerini göstermeye başladılar.

Eklenen Resimler

Maude, sonkez, YeniBON ve 9 kişi beğendi.
athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2014, 07:18   #64
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
bu kaktüs suda bile kolayca köklenen bi kaktüs ben hep suda köklendirdim

Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2014, 08:02   #65
Ağaç Dostu

Maude's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2008
Galeri: 4
Mayıs ayında eşimin ailesini ziyarete gittiğimde bir tanıdığın yıllanmış saksısından almıştım üç ayrı parça. Bir tanesi 3 hafta kadar önce çiçek açtı. Bir diğeri de ikinci parçasını büyütüyor. Bu da bizim çiçeğimiz.

Eklenen Resimler

Maude Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2014, 02:50   #66
Ağaç Dostu

sonkez's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
İnşallah benim sarı kaynanamda açarda çiceklerini görürüz....

Eklenen Resimler

sonkez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2014, 12:57   #67
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
İşte benim kaynanam

Eklenen Resimler

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2014, 18:31   #68
Ağaç Dostu

Bana bir adet küçük fide yollayabilecek ya da satın alabileceğim bir yer söyleyebilecek hayırsever var mı? Zira fidancılarda hep microdays türü var

Eski 20-09-2014, 00:01   #69
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Bahsettiğiniz hint inciri dedigimiz, meyvesi yenen cins ise bende moru var. Benim resimleri paylaştığım sayfadan bakarsanız, istediginizden ise ben yollayabilirim.

Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2014, 15:49   #70
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Kayınvalidem ne zamandır istiyordu bende onun için diktim bunu.. Tüm uyarılarıma ve ısrarıma rağmen kışın bunu kalorifer peteğinin yanına konduracak ve bir güzelde sulayacaktır Bakalım ömrü ne kadar olur.

Eklenen Resimler

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2017, 06:34   #71
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Tropikal-Subtropikal Meyve Agaclarinın bakımı

kaynanadilim çiçek açmıyor nasıl açtırabilirim ( doğal yollarla )

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2017, 13:37   #72
Ağaç Dostu

coskun8553's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2012
Name:  _20170720_222824.jpg
Views: 2033
Size:  42.7 KB

Kaynana dili kaktüsünün bu türü çiçek açıyor mu acaba, bilgi verebilecek olan bir arkadaş var mı ?

coskun8553 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2017, 10:00   #73
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskun8553 Mesajı Göster
Eklenti 654261

Kaynana dili kaktüsünün bu türü çiçek açıyor mu acaba, bilgi verebilecek olan bir arkadaş var mı ?
Kaynanadilinin her türü çiçek açıyor

chuckybebek79 beğendi.
Eski 31-08-2017, 18:31   #74
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Opuntia

Düzenleyen siflera12 : 13-09-2017 saat 14:52
Eski 14-06-2018, 02:49   #75
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Arkadaşlar, merhaba.
Bu bitkileri parkın bir kenarına atılmış bir halde bulmuştum.
Diktikten sonra keyifleri yerinde gözüküyordu.
Lakin bir süre sonra fotoğrafda göreceğiniz şekilde sıra dışı bir şekil aldı.
Işık yetersizliğinden mi böyle oldu, yoksa böyle olması normal midir?
Düşüncenizi merak ediyorum. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2018, 11:18   #76
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yardimcierhan Mesajı Göster
Arkadaşlar, merhaba.
Bu bitkileri parkın bir kenarına atılmış bir halde bulmuştum.
Diktikten sonra keyifleri yerinde gözüküyordu.
Lakin bir süre sonra fotoğrafda göreceğiniz şekilde sıra dışı bir şekil aldı.
Işık yetersizliğinden mi böyle oldu, yoksa böyle olması normal midir?
Düşüncenizi merak ediyorum. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
Evet, ışık yetersizliği bu duruma yol açıyor... Yılbaşı çiçeği, atlas çiçeği gibi tropik / yarı tropik türler hariç, kaktüsler tüm gün güneşte en iyi formlarına ve renklerine kavuşurlar... O ince uzun çıkmış kısımlar için yapabileceğiniz bir şey yok, onları dipten kesip atın, bitkiyi en az 4-5 saat tam güneş göreceği bir yere koyun, böylece yeni yaprakların sağlıklı çıkmasını sağlamış olursunuz... Yalnız bitki uzun süre güneşsiz kaldığı için birden yoğun güneş yanıklara yol açabilir... Yarım saat, bir saat, bir buçuk saat gibi her gün artan sürelerle güneşe alıştırırsanız yanıkları önlemiş olursunuz... Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2018, 01:05   #77
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Çok teşekkür ederim Mesut Bey, dediklerinizi uygulayacağım. Sağ olun!

Mesut Temiz beğendi.
yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2018, 19:24   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2018
Tatile didime gittiğimde sokaklarda çok fazla karşılaştım ve bu parçaları aldım 2 haftadır bu şekildeler ve köklendiler. Kesip aldım 1-2 gün sonra toprağa diktim tuttular. Sorum şu küçük olan kaynanadilimi çünkü sizin attığınız fotoğraflarda benzeri yok. Birde kaktüs hakkında hiç bir bilgim yok radyasyonu emdikleri doğrumudur ?

puura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2018, 10:39   #79
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi puura Mesajı Göster
Tatile didime gittiğimde sokaklarda çok fazla karşılaştım ve bu parçaları aldım 2 haftadır bu şekildeler ve köklendiler. Kesip aldım 1-2 gün sonra toprağa diktim tuttular. Sorum şu küçük olan kaynanadilimi çünkü sizin attığınız fotoğraflarda benzeri yok. Birde kaktüs hakkında hiç bir bilgim yok radyasyonu emdikleri doğrumudur ?

küçük olanı da opuntia'nın bir parçası, ancak meyvesi... Yani meyvesini dikmişsiniz... Peki köklenir mi? Valla benim bir opuntia'mın bir meyvesi sonradan yaprak (aslında o yassı kısımlar yaprak değil, gövde, ancak şekil itibarıyla yaprak diyoruz) verdi ve oradan gelişmeye devam etti.. Yani opuntia meyvenizin köklenip bir opuntia bitkisi olarak gelişme ihtimali var...

"Radyasyon emme" olayına gelecek olursak, bir kere çok sayıda radyasyon türü var. Radyasyon "ışınım" demektir ve bir merkezden her yere yayılır... Bilgisayar gibi cihazlar az miktarda elektromanyetik radyasyon yayarlar (bizde genel kullanım olarak radyasyon deyince genellikle nükleer radyasyon anlaşılır)... Bir şeyin sizi elektromanyetik ışınımdan koruyabilmesi için ışınım kaynağıyla aranızda olması gerekir, çünkü elektromanyetik ışınım merkezden düz çizgiler (doğrular) şeklinde yayılır.. Örneğin bir kurşun levha gibi bir cismin radyasyon kaynağıyla aranızda olması gerekir... Bu bakımdan, en azından "elekromanyetik radyasyonu" emme olayı şehir efsanesi.....
Bitkiler bunu değil de şunu yapıyorlar: havadaki bizim için zararlı bazı gazları bünyelerinde tutuyor ve bu bakımdan havayı temizliyorlar.. Örneğin mobilyalarda yapışkan ya da boya olarak kullanılan bazı maddeler onlarca yıl bizim için zararlı gazlar yaymaya devam ediyorlar... Bitkiler bu gazları belli ölçüde absorbe ediyor... Bununla ilgili bir makale okumuştum bir tarihte.. Orada hangi bitkilerin daha etkili olduğu inceleniyordu, ama çok yıl geçti, bitkileri spesifik olarak hatırlamıyorum...

Eski 02-08-2018, 09:36   #80
Ağaç Dostu

eoe1234's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Mis kokulu

Eklenen Resimler

eoe1234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2018, 01:48   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
küçük olanı da opuntia'nın bir parçası, ancak meyvesi... Yani meyvesini dikmişsiniz... Peki köklenir mi? Valla benim bir opuntia'mın bir meyvesi sonradan yaprak (aslında o yassı kısımlar yaprak değil, gövde, ancak şekil itibarıyla yaprak diyoruz) verdi ve oradan gelişmeye devam etti.. Yani opuntia meyvenizin köklenip bir opuntia bitkisi olarak gelişme ihtimali var...

"Radyasyon emme" olayına gelecek olursak, bir kere çok sayıda radyasyon türü var. Radyasyon "ışınım" demektir ve bir merkezden her yere yayılır... Bilgisayar gibi cihazlar az miktarda elektromanyetik radyasyon yayarlar (bizde genel kullanım olarak radyasyon deyince genellikle nükleer radyasyon anlaşılır)... Bir şeyin sizi elektromanyetik ışınımdan koruyabilmesi için ışınım kaynağıyla aranızda olması gerekir, çünkü elektromanyetik ışınım merkezden düz çizgiler (doğrular) şeklinde yayılır.. Örneğin bir kurşun levha gibi bir cismin radyasyon kaynağıyla aranızda olması gerekir... Bu bakımdan, en azından "elekromanyetik radyasyonu" emme olayı şehir efsanesi.....
Bitkiler bunu değil de şunu yapıyorlar: havadaki bizim için zararlı bazı gazları bünyelerinde tutuyor ve bu bakımdan havayı temizliyorlar.. Örneğin mobilyalarda yapışkan ya da boya olarak kullanılan bazı maddeler onlarca yıl bizim için zararlı gazlar yaymaya devam ediyorlar... Bitkiler bu gazları belli ölçüde absorbe ediyor... Bununla ilgili bir makale okumuştum bir tarihte.. Orada hangi bitkilerin daha etkili olduğu inceleniyordu, ama çok yıl geçti, bitkileri spesifik olarak hatırlamıyorum...
Cevabınız için çok teşekkürler bilgi sahibi oldum ve küçük olan yani meyvesi köklendi küçük saksıya alırken görmüştüm. Hemde 2-3 haftadır toprakta yemyeşil duruyor bakalım neler olacak

Mesut Temiz beğendi.
puura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2018, 13:27   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2018
Asiri Buyuyen Kaynana Dili Kaktus

Merhaba arkadaslar
Fotografini duzgun ekleyemedim sanirim.
Cok az bilgiyle iki yildir bir suru kaktus buyutuyorum. Turlerine latince adlarina cok hakim degilim. Benim bir tane irice bir kaynanadili kaktusum var. Aldigimda iki adet kuresel govdesi vardi, minnak boyutlarda degildi ama. Su zamana kadar cok hizli uzama gerceklestirmeye basladi. Kuresel formunu kaybetti zamanla. Ben isik sorunu olabilecegini dusundugumden 3-4 kez yerini degistirdim. Uzadikca saksisini buyuttum, buyume ve gelismesi koklerine donsun diye. Zamaninda bir yerde, belli bir ayda bu kaktus turunun bogumlarindan koparilip ayri dikilmesi gerektigini okumustum. Ama daha kucuktu ve bu bilginin uzerinde durmadim. Su an boyu 1 metre civari. Sanirim mevsimsel olarak da bogumundan ayrilmasi icin uygun zaman degil. Ne yapabilirim yardimci olursaniz sevinirim. Ama lutfen eve uygun degil demeyin. Biz bir yildir birlikteyiz bitki cocugum oldu benim gidip dogaya uygun diye baska yerlere gomup birakamam onu. Bu asiri uzama, kuresel formu kaybetme, bogumdan ayirip(ki nasil yaparim hicbir fikrim yok) baska yere dikme ile ilgili bilgi verebilirseniz cok sevinirim.

Eklenen Resimler

birol baser beğendi.

Düzenleyen Duyguozcan : 06-10-2018 saat 13:28 Neden: Fotograf ekleyebilmisim diye
Duyguozcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2018, 22:35   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2018
Gercekten nasil da yardimci bir site. Gozlerim yasardi. Mukemmel!

Mesut Temiz beğendi.
Duyguozcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2018, 22:56   #84
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Duyguozcan Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar
Cok az bilgiyle iki yildir bir suru kaktus buyutuyorum. Turlerine latince adlarina cok hakim degilim. Benim bir tane irice bir kaynanadili kaktusum var. Aldigimda iki adet kuresel govdesi vardi, minnak boyutlarda degildi ama. Su zamana kadar cok hizli uzama gerceklestirmeye basladi. Kuresel formunu kaybetti zamanla. Ben isik sorunu olabilecegini dusundugumden 3-4 kez yerini degistirdim. Uzadikca saksisini buyuttum, buyume ve gelismesi koklerine donsun diye. Zamaninda bir yerde, belli bir ayda bu kaktus turunun bogumlarindan koparilip ayri dikilmesi gerektigini okumustum. Ama daha kucuktu ve bu bilginin uzerinde durmadim. Su an boyu 1 metre civari. Sanirim mevsimsel olarak da bogumundan ayrilmasi icin uygun zaman degil. Ne yapabilirim yardimci olursaniz sevinirim. Ama lutfen eve uygun degil demeyin. Biz bir yildir birlikteyiz bitki cocugum oldu benim gidip dogaya uygun diye baska yerlere gomup birakamam onu. Bu asiri uzama, kuresel formu kaybetme, bogumdan ayirip(ki nasil yaparim hicbir fikrim yok) baska yere dikme ile ilgili bilgi verebilirseniz cok sevinirim.
Opuntia türlerinin evde pek güzel olduğunu görmedim ama dışarda çok güzel oluyorlar

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 02-11-2018, 00:49   #85
Ağaçsever

Makbule2's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2018
Galeri: 4
Merhaba arkadaşlar bugün biryerde kaynana dili görüp koparttım pek bilgim olmadığı için internetten araştırma yaptım kopartığım şey meyvesiymiş onu öğrendim dışı yeşil içi turuncu idi olgunlaşmamıştı sanırım tohumlarını ayırdım. Acaba şimdi tohumu eksem tutar mı yoksa olgunlaşmamış meyve olduğu için tutmaz mı onu merak ediyorum .şimdiden cevap verenlere teşekkür ederim.

Mesut Temiz beğendi.
Makbule2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2018, 16:34   #86
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Makbule2 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar bugün biryerde kaynana dili görüp koparttım pek bilgim olmadığı için internetten araştırma yaptım kopartığım şey meyvesiymiş onu öğrendim dışı yeşil içi turuncu idi olgunlaşmamıştı sanırım tohumlarını ayırdım. Acaba şimdi tohumu eksem tutar mı yoksa olgunlaşmamış meyve olduğu için tutmaz mı onu merak ediyorum .şimdiden cevap verenlere teşekkür ederim.
Büyük ihtimalle tutar, ancak çimlenmesi çok uzun sürebilir ve çimlendikten sonra yaşatması ve büyütmesi de zor ve uzun olacaktır.. Bir daha aynı yere uğradığınızda yassı yapraklarından birini dibinden (diğer yaprağa bağlandığı noktadan) kesip alırsanız çok daha kolay büyütürsünüz... Kestiğiniz yaprağı 5-6 gün sıcak bir odada tutarak kesik yerin iyice kuruyup kabuk bağlamasını sağlayın. Sonra dipten 1/3 ya da 1/4'lük kısmı toprağın içinde kalacak şekilde bir saksıya dikin.. Biraz sulayın, belli bir süre sonra köklenecektir...

Makbule2 beğendi.
Eski 06-11-2018, 18:38   #87
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Duyguozcan Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar
Tamamen güneş ışığıyla ilgili.. Kaktüslerin büyük çoğunluğu tüm gün doğrudan güneş ışığı almak ister ve ancak bu durumda gerçek biçimini ve rengini alabilir... Bunu sağlayamıyorsanız en azından günde birkaç saat doğrudan güneş ışığı sağlarsanız makul bir görünüme ve sağlığa sahip olacaktır... Bu sağlanamadığında bitki ışığa ulaşmak için incecik uzar... O yapraklar zaten bir süre sonra kendi ağırlıklarını bile taşıyamayıp kırılır, bükülür... Renk olarak da solgun olurlar ve dokuları da zayıf ve kırılgan olur, o alttaki yapraklar gibi sağlam olmazlar... O ince uzun çıkan yaprakları diplerinden kesip atmanızı ve bitkinizi evinizin en çok güneş alan yerine yerleştirmenizi öneririm... Yalnız bunu "alıştırarak" yapmalısınız, yoksa ilk günden uzun saatler güneş altında bırakırsanız yaprak yanıkları oluşur... İlk gün yarım saat, ikinci gün 1 saat... şeklinde gidebilirsiniz... Çıkan yapraklar çok sağlıklı ve güzel görünümlü olacaktır...

Not: Tabii ki kaktüslerin kış soğuğuna dışarıda dayanamayacaklarını göz önünde bulundurarak bu konumlandırmanın balkon gibi açık bir ortamda değil, iç mekanda yapılması gerekiyor... Mayıs ortalarında ise (İstanbul için) balkon ya da varsa teras gibi bir ortama çıkarın, açıkta hem hava hem güneş alsın, harika bir form kazanacaktır...

Eski 14-01-2019, 23:46   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2018
Kaktüsümü birkaç gündür eve geldiğimde boğumlarından yere düşmüş şekilde görüyorum. Hiç bi sıkıntısı yok gibi duruyordu bugüne kadar. Hatta dökülen yerleri yemyeşil kuru da değil. Şalkınım. Böyle 3 parça döküldü sürekli. Sizce neden olabilir.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Hakuka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2019, 04:02   #89
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakuka Mesajı Göster
Kaktüsümü birkaç gündür eve geldiğimde boğumlarından yere düşmüş şekilde görüyorum. Hiç bi sıkıntısı yok gibi duruyordu bugüne kadar. Hatta dökülen yerleri yemyeşil kuru da değil. Şalkınım. Böyle 3 parça döküldü sürekli. Sizce neden olabilir.

Resimde göründüğü kadarıyla bir problem yok, sağlıklı görünüyor opuntia'nız (muhtemelen bir 'opuntia microdasys'). Fiziksel bir darbe, çarpma falan olmuş olabilir mi? Evde kedi varsa mesela, bunu çok yaparlar.. Ya da ev halkından biri istemeden çarpmış olabilir belki...
Bence kopan parçaları 3-4 gün kurumaya bırakın, ardından aynı saksıya dipleri 2-3 santim toprağın içinde kalacak şekilde dikin.. Köklendiklerinde daha kalabalık ve dolgun bir görünümü olur saksınızın... Ya da ayrı bir saksıya ekip çoğaltabilirsiniz..
Yeni çıkan yaprakların aşırı cılız, uzun, solgun ve cansız olduklarını fark etmişsinizdir.. Kışın güneş görmedikleri için böyle oluyor... Sonradan da genişleyip normal formlarını almayacaklar maalesef.. Ben kışın çıkan bu tür yaprakları koparıp atıyorum, çünkü kendi ağırlıklarını bile taşıyamıyorlar bir süre sonra... Kışın sulamayı iyice azaltmak, bitkiyi bu dönemde yeni yaprak vermemeye teşvik ediyor..

Eski 15-01-2019, 05:34   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Resimde göründüğü kadarıyla bir problem yok, sağlıklı görünüyor opuntia'nız (muhtemelen bir 'opuntia microdasys'). Fiziksel bir darbe, çarpma falan olmuş olabilir mi? Evde kedi varsa mesela, bunu çok yaparlar.. Ya da ev halkından biri istemeden çarpmış olabilir belki...
Bence kopan parçaları 3-4 gün kurumaya bırakın, ardından aynı saksıya dipleri 2-3 santim toprağın içinde kalacak şekilde dikin.. Köklendiklerinde daha kalabalık ve dolgun bir görünümü olur saksınızın... Ya da ayrı bir saksıya ekip çoğaltabilirsiniz..
Yeni çıkan yaprakların aşırı cılız, uzun, solgun ve cansız olduklarını fark etmişsinizdir.. Kışın güneş görmedikleri için böyle oluyor... Sonradan da genişleyip normal formlarını almayacaklar maalesef.. Ben kışın çıkan bu tür yaprakları koparıp atıyorum, çünkü kendi ağırlıklarını bile taşıyamıyorlar bir süre sonra... Kışın sulamayı iyice azaltmak, bitkiyi bu dönemde yeni yaprak vermemeye teşvik ediyor..
Çarpma ihtimali hiç yok. Acaba boğumlardan kendi ağırlığını tartamamamış olabilir mi?

Hakuka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024