agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs ve Sukulent Alınacak Mekanlar, Seralar, Etkinlikler... (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-ve-sukulent-alinacak-mekanlar-seralar-etkinlikler/)
-   -   Seramızdaki kaktüslerden bir bölüm (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-ve-sukulent-alinacak-mekanlar-seralar-etkinlikler/4083.htm)

uyar11 17-04-2007 23:04

Seramızdaki kaktüslerden bir bölüm

5 Eklenti(ler)
Herkeze selamlar,
Islerimizin yogunlugundan uzun zaman pek vakit ayiramadim buraya. Arada sirada ugrasam da pek biseyler yapamadim, biraz da kaktuslerin acmalarini bekledim diyebilirim.
Sizlere calistigim seradan bir kac foto yolluyorum, vakit buldukca burasini renklerdirmeye ugrasacagim.
Saygilar,

uyar11 17-04-2007 23:19

5 Eklenti(ler)
fotolarin kaliteleri pek iyi degil zira mobil telefon ile bu kadar oluyor

Todor 17-04-2007 23:54

Bize görsel şölen sunuyorsunuz sevgili Uyar11. Teşekkür ederiz.:)

Müjgan 18-04-2007 08:08

Aah ahhh...süperler. Bir de net ve daha detaylı görünebilseler...:)
Ben makro çekimleri seviyorum sanırım;)

ephesos 18-04-2007 08:59

sayın uyar11 beni deli ediyorsunuz:mad: :dilli: :p size başka birşey diyemeyeceğim ;)
süperler uf ya

ferdi binici 18-04-2007 09:22

merhaba Uyar Bey
valla kıskandım sizi biliyorumki bunlar satış amaçlı olanlar sizin kendi kaktüsleriniz bunlardan daha bakımlılar asıl ben onları merak ediyorum.fotoğraflarınızı sabırsızlıkla bekleyeceğim.

selenn 18-04-2007 10:09

Sevgili Uyar Bey,

Bu güzellikleri paylaştığınız için çok teşekkürler. Çok kıskandığımı da söylemeden geçemeyeceğim.

Dilek Erbil 18-04-2007 11:21

Sayın Uyar,sizi kıskanmamak elde değil....ne güzel bir işiniz var,size çok imrendim.Bu hollandalılar beni deli ediyor,o soğuk ülkede bu güzellikleri nasıl yetiştiriyorlar ve bizim gibi sıcak ülkelere pazarlıyorlar....Mevsimlik işçi arıyorlarmı para istemez sadece biraz bilgi:))Stress atmaya gidelim forumcek...Arada bir saksı değiştiririz,sulamayı sanırım zaten bilgisayarla ayarlıyorlar....Umarım daha çok resim görmeye fırsatımız olur...

habibe 18-04-2007 15:59

Mest oldum.. Elinize gönlünüze sağlık Uyar11

aybala 18-04-2007 16:43

Kaktüslerinizin yanı sıra asıl seranızdaki düzene hayran oldum. Nasıl bu kadar düzenli olabiliyor. Yani saksıları dizmesi, bakımı...çok zor olmalı.

Todor 18-04-2007 16:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aybala (Mesaj 96466)
Kaktüslerinizin yanı sıra asıl seranızdaki düzene hayran oldum. Nasıl bu kadar düzenli olabiliyor. Yani saksıları dizmesi, bakımı...çok zor olmalı.

Aynı şeyi düşündüm bende. Burası ticari bir işletme. Yani devamlı bitki üretiliyor, pazara gönderiliyor, dışardan mal alınıyor vs vs.

Yukarıdaki düzen için kaç kişi çalışıyor?

Oğuzhan 18-04-2007 17:27

Harika çok güzeller.İştah açıyorlar.:)

uyar11 18-04-2007 23:36

Hepinize ayri ayri tesekkurler,
Niyetim sizleri kiskandirmak degil, sadece bilgilendirmek. Ama kiskanmamak da elde degil, dogrusunu soylemek gerekirse ben bu duyguyu hergun yasiyorum.
Seramiz hakkinda biraz bilgi vereyim isterseniz;
Ben ve is arkadaslarim (10 kisi) uretim bolumunde calismaktayiz. Bu bolumde uc adet saksilama makinasi var, birincisi sadece 5,5 cm, ikincisi 6,5 cm ve 8,5 cm, ucuncusu de 10,5 cm ve 13 cm lik saksilar icin. birinci ve ikinci makinada ucer kisi, ucuncu makinada ise tek kisi calismakta, ayrica bir de ucuncu makina ile birlikte kombine calisan robotumuz var, bunun gorevi, daha onceden araliksiz bir sekilde dizilmis olan saksilari masadan alip yeni bir masaya araliklarla yerlestirmesi. Burada hersey robot tarafindan gerceklestiriliyor, biz sadece basinda gozlemci olarak kaliyoruz. Bu bolumde hersey son sistem ve full otomatik, masalar otomatik olarak saksi makinasina gelir ve doldugunda otomatik olarak seradaki yerine gider, bosalan masalar yine otomatik olarak yikamaya gider ve tekrar kullanilmak uzere istif edilir. Sadece bizim bolumumuzde 34 sira ve her sirada 44 masa var. Diger bolumlerle birlikte 3000 adet masamiz bulunmakta.
Benim buradaki gorevlerimin basinda bu sistemleri programlamak ve diger makinalarin ayar ve bakimlariyla birlikte herhangi bir problem **** ariza ciktiginda mumkun oldugu kadar hizli bir sekilde calismasina devam ettirmek, neyin nasil yapilacagini diger arkadaslara anlatmak.
ileriki gunlerde sizlere bu sistemlerin de fotolarini gonderirim insallah ve boylelikle daha cok bilgi sahibi olmus olurusunuz.
Simdilik hepinize saygi ve sevgiler,

hfz 18-04-2007 23:49

Sera da, kaktüsler de muhteşem... Yutkunmaktan boğazım acıdı..:dilli: Hakikaten görsel bir şölen.. Bizlerle paylaştığınız için çok çok teşekkürler Sn. Uyar11..;)

selenn 19-04-2007 11:16

yeni paylaşımlarınızı ve güzellikleri merakla bekliyorum Sayın Uyar11

YEŞİLCİ 19-04-2007 13:15

Sayın Uyar,
Gerçekten çok şanslısınız,öyle bir ortamda çalışmak çok zevli olmalı ? Bir çiçeğin hayat serüvenini baştan sona gözlemleyebiliyorsunuz.Bu güzellikleri bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.

zeonka 19-04-2007 13:22

Burası kaktüs cenneti olmalı.Göz alıcı insan burda gönüllü çalışır :)

doğan 19-04-2007 21:41

sayın Uyar gerçekten çok şanslısınız. Böyle bir ortamda bulunmak büyük zevk kaynağı olmalı. bizler izlerken bile haz duyduk. adamlar işin ehli, bizler gibi amatör değiller. Lâle soğanlarını bile bizden alıp geliştirdiler. Bizlerde bakakaldık.Maalesef işin sonunu getiremiyoruz. İşinizde başarılar.

DevrilgenKayik 19-04-2007 21:56

Uyar11, bize bu masaların işlemlerin nasıl olduğuna dair fotograf da gönderebilir misiniz. Benim fotoğraflara bakarken ağzım açık kaldı ama bu otomatik işlemleri de anlıyamadım. Kaktüsler, toprağı saksılara otomatik mi yerleştiriliyorlar? Umarım sorum çok aptalca değildir.

uyar11 19-04-2007 22:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi DevrilgenKayik (Mesaj 96872)
Uyar11, bize bu masaların işlemlerin nasıl olduğuna dair fotograf da gönderebilir misiniz. Benim fotoğraflara bakarken ağzım açık kaldı ama bu otomatik işlemleri de anlıyamadım. Kaktüsler, toprağı saksılara otomatik mi yerleştiriliyorlar? Umarım sorum çok aptalca değildir.

Saksilar toprak dolmus ve deligi acilmis sekilde onumuze geliyor ve biz de sadece deligin icine kaktusu yerlestirip topragini biraz bastiriyoruz. cok kucuk kaktusleri otomatik olarak kendi diken makinalar da var ama biz kullanmiyoruz. Insan eliyle olmasi daha iyi, yoksa biz issiz kaliriz ;)
Bugun birkac foto daha cektim, formatlarini duzelttikten sonra buraya yerlestiririm.
Saygilar,

uyar11 19-04-2007 23:22

1 Eklenti(ler)
Bu makina 5,5 cm saksilar icin, saksilar toprakla dolmus ve kaktuslerin dikilecegi delikler acilmis sekilde onumuze geliyor ve biz de kaktusleri yerlerine dikiyoruz.

uyar11 19-04-2007 23:28

2 Eklenti(ler)
Bu da 10,5 cm ve 13 cm lik makina. Bugun arkadasimiz Kalanchoe thyrsiflora dikti. bu makinada tek basina calisiyor yardimcisi robot, masaya yerlestirme isini robot yapiyor.

uyar11 19-04-2007 23:33

1 Eklenti(ler)
Masa dolduktan sonra otomatik olarak raylar uzerinde seradaki yerine goturmesi icin transport robotuna gidiyor. Bu robot seranin icinde hangi siraya gidecekse oraya goturup sirasina koyuyor, ****** onceden hangi kaktus hangi siraya gidecek ve kac masa olmasi gerekiyor bu bilgileri robota yukluyoruz.

uyar11 19-04-2007 23:43

1 Eklenti(ler)
Bosalan masanin yerine hemen yenisi yine otomatik olarak geliyor ****** yikanip temizlenmis bir sekilde. Masalar ustten asansor dedigimiz sistemle geliyor.

uyar11 19-04-2007 23:46

1 Eklenti(ler)
Makinalara toprak da otomatik olarak geliyor. Fotoda ustte gorunen kanallardan her makinaya ayri ayri toprak gidiyor ve her makina ihtiyaci kadar toprak aliyor.

Todor 20-04-2007 06:27

Teşekkürler Uyar11. Bunlar bizim için çok önemli belgeler. Hollanda'nın neden çiçekçilikte dünyada bir numara olduğunu anlayabiliyoruz.

darla 20-04-2007 15:09

Süper segili Uyar11.Teknolojinin yapamayacağı şey yok..
Resimler için ellerine sağlık..

yılgın 20-04-2007 19:54

Kardeş bizi umutlandırdığın için teşekkürler.Geçenlerde bir sitede ,yurt dışına gitmiş bir vatandaş,orada cinselliğin pazarlandığı klüpleri tanıtıyordu.Şimdi sizin aktardığınız bilgiler karşısında duygulandım,tekrar teşekkürler.

gubse 20-04-2007 22:52

Çok güzel bir yer. Fotoğraflar harika. Herkes gibi bende kıskandım. Bizimle bu bilgileri paylaştığınız için teşekkürler uyar11.

kızılelma 21-04-2007 10:39

arkadaşım gerçekden çok güzel teşekkür ederim.Bu kaptüsler acaba sabit boylumudurlar yoksa büyüyenleri de varmıdır.Yardımcı olursan sevinirim.Teşekkürler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024