agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs ve Sukulent Alınacak Mekanlar, Seralar, Etkinlikler...
(https)

Beğeni Düzeni32Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-12-2012, 15:27   #31
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Sıkıntılarımı bu başlık altında mı yazsam diye çok düşündüm ama aklımdayken yazayım dedim Uygun değilse gerekli yere taşınır nasılsa

Önce, yazacaklarımla özel olarak birilerini kastetmediğimi, bunların çok genel düşüncelerim olduğunu belirteyim. Kimse üstüne alınmasın. Alınanlar da hemen savunmaya geçmek yerine önce bir özeleştiri yapsınlar lütfen.

Daha önce de bir yerlerde yazmıştım: Hepimiz bu foruma ilk girdiğimiz günden başlayarak aynı heyecanları yaşıyoruz. Bu heyecanımızla bitkilerimizi bizler gibi düşünen bitkiseverlere gösterip, duygularımızı paylaşıyoruz ve tabii ki büyük keyif alıyoruz. Zaten bu forumun kuruluş amacı da bitkiseverleri bir araya getirmek. Bu heyecanı yaşayacağız da, bu arada biraz daha bilgi ve estetiğe önem vermemiz gerekmez mi?

Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri bölümünde başlık açmanın amacı nedir? Bir başlık sahibi olmak, o başlığı gezeceklerle görsel ve bilgi anlamında birşeyler paylaşmak değil midir? Peki bu başlıkların hepsinin bu amaçlara hizmet ettiğini söyleyebilir miyiz, hiç sanmıyorum. Kendi adına başlık açmış ve açacak olanların bu başlıklarını sorumluluğunu üstlenmeleri gerekmiyor mu? Başlık açmakla iş bitmiyor, önemli olan o başlığa sahip çıkıp, sonunu getirebilmek.

Kendi adına başlık açıp beş-on bitkiyi göstermenin, açana veya bakana nasıl bir getirisi var çok merak ediyorum. Amaç o bitkileri sadece göstermek mi olmalı, yoksa aynı ilgi alanlarını paylaşarak uzun süreli dostluklar edinmek mi? Ne dersiniz? Başlık açmaya karar vermeden önce biraz forumu gezip, bilgi edinerek yetkinleştikten sonra ziyaretçileri ağırlamaya karar vermek, o başlığın sorumlulğunu üstlenmek adına daha doğru olmaz mı?

Bir de işin fotoğraf boyutu var. Bulanık bir şekilde veya karanlıkta çekilmiş veya yan yatmış fotoğraflar nasıl beğenilip de başlıklara yükleniyor, gerçekten şaşırıyorum. Bitkinin ne olduğunu anlamak mümkün değil, hiç bir görsel zevki yok, bir bilgi yok. Bir diğer anlayamadığım konu da yan çekilip düzeltme gereği bile duyulmadan yüklenmiş fotoğrafları düzgün görmek için bilgisayarımı habire yana çevirmem mi gerekiyor acaba?

Çok severek gezdiğimiz, bilgiler edindiğimiz, gördüğümüz fotoğraflar karşısında "oyoyoyoy" dediğimiz çok sayıda üye başlığı var. İyi ki varlar da gözlerimiz, gönüllerimiz ve beyinlerimiz doyuyor onlar sayesinde. Bu örnekleri ve özenleri gördükten sonra kimse kusura bakmasın ama rastgele ve özensiz bir şekilde açılmış üye başlıklarına bakmak hiç içimden gelmiyor.

Kendi evini bir düzene koymadan misafir ağırlamak isteyen var mı aramızda, hiç sanmıyorum. O zaman şunu bilmemiz önemli: Bu site ve bu forum hepimizin, dolayısıyla düzgün bir şekilde kullanmak da hepimizin görevi.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 16:01   #32
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Yer örtücüler bölümündeki sukulentler hakkında bir çalışmanız olacak mı acaba?
Sukulent başlığında toplansalar bence daha iyi olur...
Kaktüs ve Sukulent Başlıklarını düzenliyoruz sevgili sakdag. Yerörtücü grubuna giren sukulentleri de düzenleyeceğiz ama tek tek başlıkları incelemek biraz zaman alıyor. O sırada bekliyor, teşekkürler dikkate aldığınız için.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 17:20   #33
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Senecio ana başlığı altında "S. rowleyanus", "S. herrianus", "S.articulatus" başlıkları toplanabilir.
"Senecio rowleyanus",
"Senecio herrianus",
"Senecio articulatus"

diye açılsa ne olur?

Çünkü kaktüsleri böyle yaparsak diğer bitkilerin başı kel mi, onlar ne olacak? Domatesler de alttürleri için ayrı başlık istemezler mi?

bunun altından bu forum yapısı ile kalkamayız. O kadar ayrı bölüme girip çıkmak da insanı yorar... Olabildiğinde az bölüm daha işlevseldir diye düşünüyorum.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 17:41   #34
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2012
Galeri: 6
Merhaba,kaktus bölümünde uzun kaktuslerle yuvarlak şekilli kaktusler ayrı olabilrmi acaba?uzun kaktuslerle ilgili ayrı bölüm olsa,zenfre'nin listesi çok başarılı.buda benim fikrim sevgilerimle.

Düzenleyen almanyalı : 07-12-2012 saat 09:06 Neden: eksik yazı
almanyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 18:41   #35
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
"Senecio rowleyanus",
"Senecio herrianus",
"Senecio articulatus"

diye açılsa ne olur?

Çünkü kaktüsleri böyle yaparsak diğer bitkilerin başı kel mi, onlar ne olacak? Domatesler de alttürleri için ayrı başlık istemezler mi?

bunun altından bu forum yapısı ile kalkamayız. O kadar ayrı bölüme girip çıkmak da insanı yorar... Olabildiğinde az bölüm daha işlevseldir diye düşünüyorum.
O koyu yazılmış olanlar zaten açılmış, şu anda var Benim önerim, o alttürleri ana bir tür başlığı altında toplamaktı.

Zaten siz bunu daha önce bir konuşmuşsunuz, sen de kabul etmişsin de, ondan hani şeettiydim

sevim.K beğendi.
Eski 06-12-2012, 19:40   #36
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
O

Zaten siz bunu daha önce bir konuşmuşsunuz, sen de kabul etmişsin de, ondan hani şeettiydim
Etmiş miyim?

Alıntı:
Forumda kaktüs ve sukulentler bölümüne bunları kategoriler olarak ekleyemeyiz.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 20:12   #37
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Devamında da bunu demişsin ama.

Alıntı:
Şöyle yapabiliriz: Bu listenin olduğu yeni bir sayfa açarız, (listeyi tabii ki azaltırsınız (Bunların hepsinin açılması gerekmiyor. (Çünkü bir kısmına zaten dokunamayacağız, demişsiniz) Bu sayfa bir kişinin sorumluluğunda olur.
Gidişatı ben mi yanlış anladım? Daha sonra da zenfree azalttığı listeyi yazmış. Sanki bana türlerle ilgili bir düzenleme yapılacakmış gibi gelmişti. Gerçi konu o noktada tıkanmış galiba. Aslında benim önerim zaten açılmış olan başlıklardaki türleri bir araya toplayarak düzenlemekti.

Sitenin işleyişi konusunda neyin doğru olduğunu en iyi sen bilirsin. Eğer altından kalkılmayacak bir yük getirecekse, tabii ki önerimi geri çekerim. Teklif var, ısrar yok

selis beğendi.

Düzenleyen nevsune : 07-12-2012 saat 08:44
Eski 18-02-2013, 12:21   #38
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Değerli arkadaşlar,

Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri sayfalarında bitki fotoğrafları ile birlikte bitki isimlerinin ve bilgilerinin yeralması hepimize bilgi edinmek anlamında kolaylık sağlıyor.

Kimi zaman Kaktüs ve Sukulent sayfası sahibi arkadaşlarımızdan bitki fotoğraflarına ilaveten birkaç satır bilgi ve deneyimlerini eklemelerini rica ediyorum. Bunun sebebi ise keyif alarak dolaştığımız bir üyenin kaktüs ve sukulent sayfasında okuduğumuz ufak bir not, bir anı aklımızda ansiklopedik bilgilere göre daha kalıcı oluyor.

Bitki isimleri birçoğumuza kafa karıştırıcı gelebiliyor. İsimlerini bilmeyebiliriz ya da aklımızda tutamayacak kadar uzun isimlere sahip olabilir kaktüslerimiz ama bir kaktüs ya da sukulenti alıp eve getirdiğimizde o bitkiyi yaşatabilmek, güzel çiçeklerini görebilmek için o bitkinin bakımını da öğrenmemiz gerekiyor. İsmini bilmeden de bu pek mümkün değil.

Kaktüs ve Sukulentleri etiketleme konusunda bu anlamda forumda yeralan birkaç başlığın ismini ve linkini hatırlatmak istiyorum. İsimlendirme konusunda sıkıntı yaşayan arkadaşlara bu başlıklar faydalı olacaktır.
Öncelikle türlere göre karşımıza en sık çıkan kaktüs ve sukulent fotoğraflarının yeraldığı Albümler bize genel fikir verecektir. Öncelikle bu iki başlığı kullanmanızı öneririm.

Kaktüs Türleri Albümü

Sukulent (ve Benzeri) Türler Albümü

Bu fotoğraf albümlerinden sonuç alamazsanız altta linkini verdiğim "Bu Kaktüsün Adı Nedir?" ve "Bu Sukulentin Adı Nedir?" başlıklarında geriye doğru arama yaparak fikir sahibi olabilir, emin olamama durumunda bu başlıklarda kendi kaktüs ve sukulent fotoğraflarınızı paylaşıp isimlerini sorabilirsiniz.

Bu kaktüsün adı nedir? (2006-2014)

Bu sukulentin adı nedir? (Sormadan önce ilk mesajı okuyun)

İlginize teşekkürlerimle...

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2019, 17:37   #39
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2019
Meraba degisik kaktus cinsleri bulabilecegim bir yer onerirmisiniz

YRKaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024