agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-hastaliklari/)
-   -   Kaktüste büyüme sorunları (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-hastaliklari/34459.htm)

birgaripyolcu 24-04-2014 19:56

Kaktüste büyüme sorunları

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar birkaç kaktusum vardı,bir kaçı öldü,sanırım fazla sulamadan.3 tanesi ise ne çürüme,ne göçme,ne de sallanma yok ancak oldukları gibi hiç büyüme yok geçen yılda olduğu gibi.Yalnız birinde kiremit rengi lekeler oluştu .Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

confuest 06-05-2014 21:08

o kiremit rengi lekeler pek hayra alamet gibi durmuyor cok buyuk ihtimalle mantar. Sana ilac gonderebilirim kargoyla eger istersen, diger kaktuslerinde de koruma amacli bir kere ilaclama yapmanda fayda var. Ben her bahar yapiyorum ve kaktuslerim gayet sagliklilar.

cidik 21-08-2015 11:57

Kaktüste biçimsiz büyüme

3 Eklenti(ler)
Bu kaktüs iki yılda bu hale geldi. Orta kısmı inceyken üst kısımları genişleyip uzamaya devam ediyor. Alt kısmında da resimdeki gibi siyahlaşmalar var.Kaktüs hakkında bilgi sahibi değilim yardımcı olur musunuz lütfen?

cidik 22-08-2015 00:10

Bir fikri olan yok mu acaba kaktüsüm ağırlıktan eğilmeye başladı :(

A_NOMAD 22-08-2015 00:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cidik (Mesaj 1403275)
Bu kaktüs iki yılda bu hale geldi. Orta kısmı inceyken üst kısımları genişleyip uzamaya devam ediyor. Alt kısmında da resimdeki gibi siyahlaşmalar var.Kaktüs hakkında bilgi sahibi değilim yardımcı olur musunuz lütfen?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cidik (Mesaj 1403399)
Bir fikri olan yok mu acaba kaktüsüm ağırlıktan eğilmeye başladı :(

http://www.agaclar.net/forum/kaktus-...lari/12958.htm

hira 22-08-2015 05:26

Çürümesinin bu durumla alakası yoktur bence. Kaktüsünüz bir dönem, ışıkalamayacağı bir yerde kalmış gibi. Aynı sorun Bizde, rebutia muscula da meydana gelmişti. Umarım adını dogru yazmışımdır :o

cidik 22-08-2015 12:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1403410)
Çürümesinin bu durumla alakası yoktur bence. Kaktüsünüz bir dönem, ışıkalamayacağı bir yerde kalmış gibi. Aynı sorun Bizde, rebutia muscula da meydana gelmişti. Umarım adını dogru yazmışımdır :o

Aslinda hep cam kenarinda durur.Peki ne yapmak gerekir kendiliğinden düzelir mi? :(

A_NOMAD 22-08-2015 17:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1403410)
Çürümesinin bu durumla alakası yoktur bence..

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cidik (Mesaj 1403460)
...Peki ne yapmak gerekir kendiliğinden düzelir mi? :(

Sadece daha önce de vermiş olduğum linki tıklamanız yeterli, sizin kaktüsünüzün sorunu çürüme-yumuşama değil ama aradığınız cevaplar o linkte mevcut olduğu için vermiştim zaten :)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD (Mesaj 1403404)

cidik 23-08-2015 00:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD (Mesaj 1403511)
Sadece daha önce de vermiş olduğum linki tıklamanız yeterli, sizin kaktüsünüzün sorunu çürüme-yumuşama değil ama aradığınız cevaplar o linkte mevcut olduğu için vermiştim zaten :)

Söylediğiniz link i inceledim son sayfada benzer bir durum var. doğru anladıysam eğer sanırım kaktüsü kesip köklendirmem gerekecek? ama kesmeye kıyamıyorum acaba o ince kısmı kendiliğinden kalınlaşmaz mı?

A_NOMAD 23-08-2015 00:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cidik (Mesaj 1403561)
...kesmeye kıyamıyorum acaba o ince kısmı kendiliğinden kalınlaşmaz mı?

Kesmezseniz o ince kısımdan kırılabilir, orası kendiliğinden kalınlaşmaz.

cidik 23-08-2015 00:34

Zaten şuan eğildi iyice.İlginç bir şekilde bu kaktüs her gün büyüyor. Çok oluyorum ama bir kaç soruyu arka arkaya sormak istiyorum.
Kalın kısmı kesilecek, bir kaç gün güneş almayan bir yerde bekletilecek ve toprağa dikilecek. Bu şekilde değil mi? Peki o kökün olduğu ince kısmı çöpe mi atacağım? :( Bir de bu kaktüs çiçek açıyor mu?

A_NOMAD 23-08-2015 01:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cidik (Mesaj 1403563)
...Peki o kökün olduğu ince kısmı çöpe mi atacağım? :( Bir de bu kaktüs çiçek açıyor mu?

Aynen söylediğiniz gibi yapacaksınız. Köklü gövde aynı yerinde kalabilir, böylece iki kaktüsünüz olmuş olur...

Kaktüsünüzün çiçek açma durumu hakkında bilgim yok.

cidik 23-08-2015 21:24

Çok teşekkür ederim yardım ettiğiniz için. Umarım ise yarar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024