agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-hastaliklari/)
-   -   Donmuş Kaktüsler Kurtarılır mı? (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-hastaliklari/26619.htm)

sakdag 15-03-2012 07:42

Donmuş Kaktüsler Kurtarılır mı?

2 Eklenti(ler)
Aşağıda fotoğrafları olan bu kaktüsüm çok büyük olduğu için mecburen kışı sürekli dışarda geçirdi, -8,-9 dereceleri gördü ve yağmur ve karlardan saksısı komple su dolmuştu.Soğuklarda komple buz kalıbı haline geldiğini gördüm. Şu an hala dış mekanda, ama hala canlı, sadece yaprak uçlarında yer yer büzüşmeler var, ancak baharla beraber canlanacağını tahmin ediyorum.

Bu kaktüsüm devamlı dışarda durduğu için soğuk dayanımı oluştu diyebilirim. Ancak kaktüs iç mekanda ise birden bire soğukta kaldıysa şoka girip ölme riski çok büyük bence. Kaktüs donduysa çözüldüğünde muhallebi gibi pelte pelte olacaktır, ancak sizinki iyi görünüyor gibi...

Eklenti 274115
Eklenti 274116

Sevgi Durul 15-03-2012 07:49

Sevgili sakdag, bu kaktüsünüzün ilerleyen gelişmelerini, iyi ya da kötü yönde, paylaşırsanız bizler için önemli bir bilgi olacaktır. Sevgiler...

ferba266 15-03-2012 07:50

daha şiddetli soğuklarda bile kaktüs ve sukulent çeşitlerine pek birşey olmaz. resimde gördüğüm kadarı ile sadece birazcık zorlanmıştır. inşallah kendine gelir.
saygılarımla.

sakdag 06-04-2012 11:50

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 925612)
Sevgili sakdag, bu kaktüsünüzün ilerleyen gelişmelerini, iyi ya da kötü yönde, paylaşırsanız bizler için önemli bir bilgi olacaktır. Sevgiler...

İşte kaktüsümün son durumu, yaşıyor, sağlıklı ve canlı. Bol güneş aldığı için güzel pembe renklere büründü ;)
Uç kısımlardaki kurumalara özellikle dokunmadım, şu an kendini tamir ediyor. Daha sonra kendiliğinden düşecektir buralar ve yeni sürgünler oluşturacaktır.

Eklenti 280228

selenn 20-05-2012 00:11

Sayın sakdag Opuntialar kışa dayanıklı bitkiler. Üzerlerine kar da yağsa pek etkilenmiyorlar. -10 dereceye kadar hatta -20 derecelere kadar dayanıklı türleri var. Kışı çetin şartlarda atlatsa bile baharla birlikte canlanır. Sizin bitkiniz de buna en güzel örnek olmuş.

Genel anlamda yazmak isterim ki kışa dayanıklı türleri bilmek gerekli, tabi bazı türler her ne kadar dona karşı dayanıklı bile olsa burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus var; o da bitkinin toprağının tamamen kuru olması. Bazı kışa dayanıklı, hardy diye tabir edilen, bitkiler sonbahar sonunda ilk donlardan önce az miktarda sulandıktan sonra yağmur almayan bir konumda dış mekanda muhafaza edilebilir. Don da olsa bitki kökü zarar görmez. Ama toprak ıslaksa bir de üzerine hava dona çekerse topraktaki su buz kütlesi halinde bitki kökünü sarıyor. Bu da bitkinin dayanıklılığını zorlayan bir durum oluşturuyor.
Şahsi fikrim bitkileri kışa dayanıklı bile olsalar yağmurdan korunaklı bir alanda muhafaza etmek.

sakdag 22-05-2012 09:17

1 Eklenti(ler)
Kışın donan kaktsümün en son hali, kuruyan uçlar sürgün vermeye başladı. Kendini salmış halinden eser yok, çok neşeli.. İnternetteki fotoğraflarda çiçek açmış örneklerini gördüm, 6 yıldır bende ancak hiç çiçek açmadı daha, çıkan her sürgünü acaba çiçek mi diye takipteyim. Çiçeğinin bir özelliği yok, klasik kaynana dili gibi açıyor ancak ilk çiçeği olacak diye meraktayım...;)
Sağında solunda da yaptığım aşılar var... Açmamaya devam ederse benim aşı ağacım olacak...;)

Eklenti 298880

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024