agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-hastaliklari/)
-   -   Kaktüslerde Kireçlenmeye Benzer Tortu (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-hastaliklari/18967.htm)

bahtiyar02 26-01-2010 21:02

Kaktüslerde Kireçlenmeye Benzer Tortu
 
5 Eklenti(ler)
Sevgili dostlar kaktüslerimden bir kaçında boyun bükme ve gövde kısımlarında kireçlenmeye benzer tortu oluşmakta.Sadece bu iki kaktüs türünü içerde tutuyorum.Diğerleri seramda.Bu iki kaktüs türü çiçek açarmı?
Saygılar

selenn 27-01-2010 01:34

Bahtiyar Bey,

Fotoğraflardan bahsettiğiniz tortuyu gözlemleyemedim fakat kaktüsleriniz çok sağlıklı gözüküyor. Yayılan kaktüsünüzdeki sarkmalardan endişelenmeyin. Susuzluktan ya da farklı bir sebepten olduğunu zannetmiyorum. Başları yukarı doğru, sanırım yayılmaya niyetlenmiş.

Bir tek 3. ve 4. fotoğraftaki kaktüsünüz sanırım az ışık görüyor. Uçlarda incelmeler farkettim biraz daha bol ışık alabilecek bir ortamda bulunursa formunu toparlayacaktır.

Normalde bahara kadar kaktüsleri sulamıyorduk fakat bu iki türünüz ısıtmalı bir ortamda bulunduklarından suya ihtiyaç duyacaklardır. Hoş zaten sizin kaktüsleriniz bana son derece sağlıklı gözüktüler.

bahtiyar02 27-01-2010 12:29

Sevgili selenn;
Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler sayesinde sevindim.Işık ihtiyacı için seraya diğer kaktüslerimin yanına almam daha iyi olacak gibi.
Saygılar

PlentyPlant 27-01-2010 12:59

Sayın Selenn'in söyledikleri doğru Bahtiyar Bey. Ek olarak bir tek şeyi belirtebilirim: Fotoğraflarınızdan gözlediğim kadarıyla, toprağınızda biraz tuzlanma var. Özellikle dallanmış olanında. Üst tabakasını bir santimetre kadar alıp torf ile takviye eder ve çok fazla sulamazsanız, hiç problem olmayacaktır.
Fotoğraftaki kaktüsleriniz zamanı ve şartları uygun olduğunda çiçekleneceklerdir.
Güle güle büyütün.

Hhatice 27-01-2010 13:54

sevgili bahtiyar02 çok güzel büyümüşlar maşallah

bahtiyar02 27-01-2010 19:34

Sevgili PlentyPlant ve sevgili Hhatice;
En büyük sıkıntım veya sanırım yanlış anlamam sonucu kaktüslerimin topraklarının hazırlanması.Bazı kaktüslerimin toprakları Humuslu toprak,ince dere kumu ve iri dere kumu kullandım.Bazılarında ise sadece torf kullandım.Sadece torf kullandıklarım gelişmeleri çok yavaş hatta yok denecek kadar az.Diğer kaktüslerimde ise belli düzeyde gelişmeleri.Sulama konusuna gelince toprak tam kurumadan sulamıyorum. Serada tutuyorum.Seranın şuanda 8 derece ısısı var.Saat:20,30 itibariyle.Umarım sağlıklı bir şekilde büyütürüm.Çok teşekkür eder saygılar sunarım.

selenn 28-01-2010 23:57

Bahtiyar Bey haklısınız sırf torfta çok mutlu olmuyorlar, dere kumu ile karıştırıp biraz da taş ilave ederseniz daha uygun olur sanırım. Seraya aldığınızda bahara kadar sulamayın bence. Eğer çok güneşli bir hava olursa biraz nemlendirirsiniz.

Ben ev içerisinde sıcak ortamda bulunduklarından sulamayı önermiştim. Serada eminim daha keyifli olacaklardır.

bahtiyar02 16-02-2010 13:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selenn (Mesaj 570769)
Bahtiyar Bey haklısınız sırf torfta çok mutlu olmuyorlar, dere kumu ile karıştırıp biraz da taş ilave ederseniz daha uygun olur sanırım. Seraya aldığınızda bahara kadar sulamayın bence. Eğer çok güneşli bir hava olursa biraz nemlendirirsiniz.

Ben ev içerisinde sıcak ortamda bulunduklarından sulamayı önermiştim. Serada eminim daha keyifli olacaklardır.

Sevgili Selen;
Seramda akvaryum olduğundan geçen yıl birçok kaktüsüm sanırım nemli ortamdan dolayı çürümüştü.Bu yıl sizin gibi içeri aldım.Şuan problem görünmüyor.Havalar ısındığında çeki düzen vermem gerekecek.Saygılar


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020