agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-hastaliklari/)
-   -   Kaktüs Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-hastaliklari/16466.htm)

ziraatteknikeri 13-10-2010 09:55

kaktüsler bilindiği üzere çok su istemezler ancak hiç sulamamak ta belli yere kadar.
onun için ayarını iyi tutturmalısınız. sulama yaparken gövdeye deymemesine dikkat edilirse daha iyi olur.

Fatih 13-10-2010 12:52

Sevgili Nazlı endişe etmeye gerek yok.Benim ilk aldığımda da sallanıyordu ve bu gibi içe çökmelerde oldu ama fazla sorun oluşturmadı.Biraz bekleyin eğer dipten çürüme belirtisi görürüseniz kesip kurutursunuz.Zaten üst kısmın tek başına yaşama oranı çok düşük.

umutyolcusu 13-10-2010 13:39

Sayın cellin,o başlıkları okudum ama sanırım çok sabırsızım.O yüzden hemen saksıya diktim.En iyisi çıkarayım ve sık sık görmeyeceğim bir yere koyayım.

Fatih bey,aşılı kakatüslerdeki kırmızı kısımların yavrularından direk toprağa koyulduğunu görmüştüm yabancı bir sitede.Belki sizde görmüşsünüzdür.Çünkü bu sitede link verilmişti.Ben de kendisi kopan bir parçayı koydum kumlu toprağa.Bakalım tutacak mı?İki hafta kadar da oldu,Öylece duruyor.

umutyolcusu 13-10-2010 15:06

Sayın cellin.Aşılı kaktüslerimi topraktan çıkarıp yıkadım.Artık sabredeceğim inşaallah.
Aşılı kısımdan kopan parçayıda toprağa koymadan beklettiniz her halde.Daha önce başka bir parçayı öyle beklettim.En sonunda suyunu kaybetip kurudu gitti.Bu sefer toprak üstünde duruyor.Çok ümütliyim ama belli olmaz tabi.

Eser İlhan 13-10-2010 15:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi saydemir (Mesaj 684195)
Bende kendi kaktüslerimdeki bir hastalığı merak ediyorum. Kaktüslerin üzerinde kırmızı bölgelerle başlayıp kaktüsün tamamını kaplıyor ve bir süre sonra kaktüsün ölümüne sebep oluyor. Artık kırmızılık gördüklerimi diğerlerinden izole etmeye çalışıyorum. Nasıl bir tedavi uygulayabilirim bunlar için?

Bu tür lekelere kırmızı örümcekler yol açabiliyor.Çok küçük oldukları için gözle fark etmek çok zor.Bir büyüteçle ve çok dikkatlice incelemenizi öneririm.

umutyolcusu 13-10-2010 19:49

Aşılı kaktüsüm bir değil iki tane.Yani iki tane borçlanacaksınız:D:D:D

Şaka bir yana aslında doğrusu sizin uygulama.Hep okuyorum ama ilk defa böyle bir şey başıma gelince acemilik işte:oe
Köklenirse buradan haber vermeye çalışırım.

nazlı2323 14-10-2010 02:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Fatih (Mesaj 704580)
Sevgili Nazlı endişe etmeye gerek yok.Benim ilk aldığımda da sallanıyordu ve bu gibi içe çökmelerde oldu ama fazla sorun oluşturmadı.Biraz bekleyin eğer dipten çürüme belirtisi görürüseniz kesip kurutursunuz.Zaten üst kısmın tek başına yaşama oranı çok düşük.

Neden aşılıyorlar yeniyim kaktüs konusunda madem yaşamayacak sorunlu oluyor bunlar bu çok da güzel çiçek açtı bana çiçeğini de sundu

nazlı2323 14-10-2010 02:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cellin (Mesaj 704451)
Sevgili Nazlı2323 acaba kaktüsünüzü fazla sulamış olabilirmisiniz? Sanki çürümeye başlamış gibi. Aynı durumu yaşadım çünkü.
Sevgili Umutyolcusu umarım kurtulur kaktüsünüz. Bende böyle yapıyorum yanlız sizden farklı olarak ben toprağa dikmiyorum. Köklerini tamamen temizleyip toprağın üzerinde kök çıkarana kadar bekletiyorum. Kesinlikle su vermiyorum. Sevgiler...

Belediyenin satış noktasından aldım ve de çok suluyorlardı adama söyledim ama umurunda bile değil

Fatih 14-10-2010 12:42

Sevgili Nazlı aşılamalarında ki neden de o zaten.Yaşatabilmek!

Aşılı kısım yeşil olduğu için bu kaktüsleri aşılıoyrlar.bildiğim kadarıyla bazıları aşısızda köklenebiliyor.Çiçekleri güzel oluyor.Benim iki tane var biri beyaz açtı biri pembe.Beyaz tam beyaz sayılmaz ama.

a1919 23-11-2010 13:52

2 Eklenti(ler)
Merhabalar,
kaktüslerimden birinin gövdesinde kabuk gibi bir şeyler olmuş. Sanki üst kısmı kurumuş bir deri gibi görünüyor. Fotoğrafını çekmeye çalıştım ama net bir görüntü elde edemedim. Yine de tecrübeli arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

bitkici_volkan 27-02-2011 23:09

Merhabalar. çekmiş olduğunuz resimlerden çok anlaşılmıyor fakat kabuk gibi dediğiniz için bir takminde bulundum kendi kendime. Sanki elimiz kanar ve kabuk bağlar aynı ona benziyorsa, aynı şey benimde başıma geldi. ve zamanla dahada yayılmaya başlamıştı. Kaktüsümünde yaşamasını çok istediğim için elime bir bıçak alıp o bölgeyi güzelce temizledim. daha sonra o bölgeyi yıkadım ve kuruması için o şekilde bıraktım. Birdaha kaktüste ona benzer hiçbir belirti oluşmadı biraz şekli bozuldu ancak şuanda yavrularının güzelliği ve hayatta olması benim için daha önemli. Ancak sizin kaktüsünüz daha küçük benimkinden ve oluşan sıkıntıda büyük ise size o şekilde kesmenizi tavsiye edemem.

Ayşe Yıldız 30-03-2011 11:30

2 Eklenti(ler)
Aşılı kaktüsü ben kestikçe hastalık yayıldı sanırım şu aşamada ne yapmalıyım?
Eklenti 199382
Eklenti 199383

mrmusti 30-03-2011 11:42

SAyın Ayşe Yıldız,
KAktüsünüzü aşısından ayrın. Birleşme yerinden yarım parmak kadar kesin, 3-5 gün kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra toprağa dikin. Hastalık kaktüse gelmeden kurtarmış olursunuz. Kaktüsün ismi Gymnocalycium mihanowichii.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ayşe Yıldız (Mesaj 776650)
Aşılı kaktüsü ben kestikçe hastalık yayıldı sanırım şu aşamada ne yapmalıyım?
Eklenti 199382
Eklenti 199383

yağ-mur 31-03-2011 18:25

4 Eklenti(ler)
kaktüsümdeki bu kahverengi lekeler için ne yapabilirim o yerleri kesmeyi düşündüm doğru olur mu?

mrmusti 31-03-2011 19:06

Şimdilik kesme, sanırım kuruyor uçları. Kuruyunca esersiniz.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yağ-mur (Mesaj 777426)
kaktüsümdeki bu kahverengi lekeler için ne yapabilirim o yerleri kesmeyi düşündüm doğru olur mu?

yağ-mur 31-03-2011 19:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mrmusti (Mesaj 777452)
Şimdilik kesme, sanırım kuruyor uçları. Kuruyunca esersiniz.

teşekkür ederim peki altlardaki kahverengi lekeler için ne yababilirim onun hakkındada bilgi verirseniz sevinirim

Ferda Ülkümen 31-03-2011 19:49

1 Eklenti(ler)
Yazlıkta bıraktığım Opuntia brasiliensis hastalanmış, bu lekelerin ne olduğunu biliyormusunuz?

acemifüsun 31-03-2011 22:03

Aşılı kaktüsümün gövdesinde kahverengi lekeler oluştu, ve gövde biraz sarardı:( Sorun nedir ve ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olur musunuz?

mrmusti 01-04-2011 08:35

Birşey yapmanıza gerek yok. Her bitkinin gövdesinde oluşabilen lekeler. Yalnız kontrol etmenizde fayda var. Lekelerin kuruduktan sonrası oluşabilen küçücük yuvalar bazı parazitler için barınma yeri olabilir.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yağ-mur (Mesaj 777459)
teşekkür ederim peki altlardaki kahverengi lekeler için ne yababilirim onun hakkındada bilgi verirseniz sevinirim

skaraca 01-04-2011 14:14

Kaktüs hastalığı

2 Eklenti(ler)
Kış aylarında evimde ısının 0 derecenin üzerinde olduğu zamanlarda havalandırma amaçlı camını açtığım cam balkonda kapalı ortamda bulunan kaktüslerimden iki tanesinde aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü şekilde lekeler oluştu.

Mavimsi Paloskia kaktüsteki leke iç kısma doğru çürüme oluşturuyordu. Ben lekenin olduğu yerden üste bulunan kısmı kestim. Kök kısmını ise attım. Ayrıca birkaç kök birleşmişti. Onları ayırdım.

Cereus Peruvianus ise aynı şekilde duruyor. Biraz lekelerde büyüme oldu ama çürüme yok. Hemen her tarafında leke var, bir kısmını kesip, kalanı kurtarmamda mümkün değil gibi.

Paloskia bir anlamda tedavi edildi ama Cereus için yapabileceğim birşey var mı? Bundan sonra bu şekilde bir sorunla karşılaşmamak için ne yapmalıyım?

mrmusti 01-04-2011 15:58

Sayın skaraca, Nasıl bizler sıcak ortamdan birden soğuk ortama ğeçtiğimizde hemen nezle, grip gibi hastalanıyorsak, bitkilerde birer canlı olduğu için ani sıcaklık değişikliklerinde hastalanabiliyorlar. Özellikle kışın yaşadıkları ortamı özellikle bozmamak gerekiyor. Havalandırmayı yapmak için uygun sıcaklığı beklemek zorundayız. Veya açılacak pencereye orta kalınlıkta bir perde germiş olsaydınız, ısı birden değişmiyecek ve bitkilerde bozulmalar olmıyacaktı.
Polaskiaya gerekli operasyonu yapmışsınız, cereusu biraz daha bekleyin, durumuna göre ona da aynı şekilde, çürüme olursa eğer, olduğu yerin üstünden keserek 3-5 gün bekleyip dikin. Çürüme yoksa lekeler kalır, cereusun görüntüsü bozulur sadece.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi skaraca (Mesaj 777845)
Kış aylarında evimde ısının 0 derecenin üzerinde olduğu zamanlarda havalandırma amaçlı camını açtığım cam balkonda kapalı ortamda bulunan kaktüslerimden iki tanesinde aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü şekilde lekeler oluştu.

Mavimsi Paloskia kaktüsteki leke iç kısma doğru çürüme oluşturuyordu. Ben lekenin olduğu yerden üste bulunan kısmı kestim. Kök kısmını ise attım. Ayrıca birkaç kök birleşmişti. Onları ayırdım.

Cereus Peruvianus ise aynı şekilde duruyor. Biraz lekelerde büyüme oldu ama çürüme yok. Hemen her tarafında leke var, bir kısmını kesip, kalanı kurtarmamda mümkün değil gibi.

Paloskia bir anlamda tedavi edildi ama Cereus için yapabileceğim birşey var mı? Bundan sonra bu şekilde bir sorunla karşılaşmamak için ne yapmalıyım?

Ayşe Yıldız 01-04-2011 16:57

Alıntı:

Eğer Benim Gymnocalycium mihanovichideki gibi bir durumsa bu hastalık çok çabuk yayılıyor. Kestiğimde içinin paslanmış gibi çürümüş olduğunu gördüm. Çok sık kontroller edin. siyahlığın etrafından yumuşayarak ilerliyor. Eğer kesmeyi düşünürsenizde. İçindeki sarı gibi görünen kısmıda alın. Çünkü o ısımlarda hastalanmış demektir. Ben aşı yaptığım yeri kesmiştim ve sanırım sarı olan yeri iyice temizleyemedim. Tereddütlüydüm ve sonra hastalık devam etti.
Anaç kısmı ayırdım bakalım köklendirebilecek miyim. Hastalıklı kısım neredeyse gövdeye kadar gelmiş. Ve bu süreç bir haftada oldu.

skaraca 02-04-2011 22:02

Teşekkürler sayın mrmusti ve Ayse Yıldız. Polaskia için beklemedeyim ve şu anda bir sorun yok gibi görünüyor.

cellin 04-04-2011 20:13

Alıntı:

Sayın Skaraca kaktüsleriniz pas hastalığı olmuş. Hastalık çabuk yayılır ve diğer bitkileriniz içinde tehlikelidir. Kimyasal mücadele öneririm.

mrmusti 05-04-2011 10:25

Şimdilik birşey yapmanıza gerek yok. Bitki büyüdükçe o yapraklarını zaten atacak.
Yeni filizler gelince, büyüdükçe altta kalan yapraklar kurur, gövdeden keserek atarsınız.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yağ-mur (Mesaj 777459)

harmania 07-04-2011 09:10

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar, fotoğrafda da göreceğiniz gibi kaktüsümde lekeler var.İki senedir var fakat çok dib kısımdaydı.Ben de gövde odunlaşıyor zannettim üzerine düşmedim.Bu sene birden yukarı doğru çoğaldı.Bunun ne olduğunu bilen var mı? Yedi senelik kaktüsümü kaybetmek istemiyorum.Diğer kaktüslerimle de yanyana duruyor.Acaba onlara da zarar verecek birşey mi?

Teşekkür ederim.
Eklenti 201445

cellin 07-04-2011 20:27

Sayın Harmania 2 senedir var diyorsunuz. Bu bir zararlının yaptığı birşey olsa çoktan kaktüs çürümüş olurdu. Bu nedenle kabuklu bit olma ihtimalini eliyoruz. Sizin dediğiniz gibi gövde odunlaşması hiç değil. Muhtemelen bir virüs bu hastalığa sebep olmuş. Bir ziraatçiye göstermenizi öneririm. Diğer bitkilerinizden uzak tutun. Kesin neticeyi öğrenene kadar önlem alın.

yağ-mur 08-04-2011 01:08

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mrmusti (Mesaj 780097)
Şimdilik birşey yapmanıza gerek yok. Bitki büyüdükçe o yapraklarını zaten atacak.
Yeni filizler gelince, büyüdükçe altta kalan yapraklar kurur, gövdeden keserek atarsınız.

çok teşekkür ederim sayın mrmusti,aşağıdaki kaktüsüme de bir bakabilirseniz ne yapabilirim:(çok mu üstüne düşüyorum ben bunların yoksa gerçekten bakamıyormuyum kaktüslere

mrmusti 08-04-2011 10:18

Sayın yağ-mur, sanırım kaktüslerinize çok su veriyorsunuz. Su verme aralığını biraz açın. Toprağı kurumadan verdiğiniz su, bitkileri yumuşatır, çürütür. Kurtaramazsınız. Bu bitkiyi saksısından çıkarıp çürüyen kısımlarını temizleyin, toprağınıda değiştirin, diğerlerinide çürütmesin.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yağ-mur (Mesaj 781833)
çok teşekkür ederim sayın mrmusti,aşağıdaki kaktüsüme de bir bakabilirseniz ne yapabilirim:(çok mu üstüne düşüyorum ben bunların yoksa gerçekten bakamıyormuyum kaktüslere

yağ-mur 09-04-2011 01:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mrmusti (Mesaj 781944)
Sayın yağ-mur, sanırım kaktüslerinize çok su veriyorsunuz. Su verme aralığını biraz açın. Toprağı kurumadan verdiğiniz su, bitkileri yumuşatır, çürütür. Kurtaramazsınız. Bu bitkiyi saksısından çıkarıp çürüyen kısımlarını temizleyin, toprağınıda değiştirin, diğerlerinide çürütmesin.

dediğiniz gibi yaptım sayın mrmusti inşallah kurtulur,bu kış hiç su vermemiştim geçenlerde verdim özellikle sulamamaya dikkat ediyorum neden böyle oldu anlamadım çok sıkışıktı ondan mı acaba:(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024