agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-hastaliklari/)
-   -   Kaktüs çürümesi, yumuşaması (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-hastaliklari/12958.htm)

Mesut Temiz 06-02-2018 18:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Myrilla (Mesaj 1530437)
size bir sorum daha olacak. BU bitkiyi kaç günde bir sulamak doğru olur ? Kimileri kışın hiç sulamasan bile olur diyor. Kimileri haftada bir diyor. Kafam çok karıştı

Her sukulent için aynı şeyi söylemek mümkün olmasa da, kışın çok az sulamanızda fayda var.. Aloeler kışın haftalarca sulanmasa da bir sıkıntı olmaz, ama özellikle serin bir yerde duruyor, az güneş ışığı alıyorsa, fazla su çürümelere, mantarlara, dolayısıyla bitkinin kaybedilmesine yol açabilir. Ben içeride serince bir odada tuttuğum aloelerimi son 2-3 aydır belki 2-3 haftada bir suluyorum, gayet sağlıklılar.
Ancak yazın durum çok farklı. Yazın sıcaklarında, daha çok güneş ışığı aldıkları şartlarda 2 günde bir suluyorum ve çok iyi büyüyorlar bu şekilde..
Kolaylıklar, bol şans diliyorum...

Myrilla 06-02-2018 18:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz (Mesaj 1530438)
Her sukulent için aynı şeyi söylemek mümkün olmasa da, kışın çok az sulamanızda fayda var.. Aloeler kışın haftalarca sulanmasa da bir sıkıntı olmaz, ama özellikle serin bir yerde duruyor, az güneş ışığı alıyorsa, fazla su çürümelere, mantarlara, dolayısıyla bitkinin kaybedilmesine yol açabilir. Ben içeride serince bir odada tuttuğum aloelerimi son 2-3 aydır belki 2-3 haftada bir suluyorum, gayet sağlıklılar.
Ancak yazın durum çok farklı. Yazın sıcaklarında, daha çok güneş ışığı aldıkları şartlarda 2 günde bir suluyorum ve çok iyi büyüyorlar bu şekilde..
Kolaylıklar, bol şans diliyorum...

söz veriyorum son soru. Succulentin çürüdüğü aynı toprak ve saksıya başka bitki dikilir mi ? yoksa o toprağa bakteri bulaştığı için toprağı atmak mı daha iyi olur ?

Mesut Temiz 06-02-2018 18:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Myrilla (Mesaj 1530441)
söz veriyorum son soru. Succulentin çürüdüğü aynı toprak ve saksıya başka bitki dikilir mi ? yoksa o toprağa bakteri bulaştığı için toprağı atmak mı daha iyi olur ?

Ben bu gibi durumlarda hemen ekmiyorum, genellikle birkaç ay sonra kullanıyorum o saksıyı + toprağı. Ancak bitkide kesik, yaralanma vb. yoksa, topraktaki bakteri dış çeperi aşıp bitkinin içine giremez. Ben tedbir olarak yine de bekletiyorum ya da hiç olmadı orta kısmını bir kürekle çıkarıp oraya yeni toprak koyuyor ve o şekilde kullanıyorum... Ancak dediğim gibi, sağlam bir bitkiye zararı olacağını sanmam...

Myrilla 06-02-2018 18:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz (Mesaj 1530442)
Ben bu gibi durumlarda hemen ekmiyorum, genellikle birkaç ay sonra kullanıyorum o saksıyı + toprağı. Ancak bitkide kesik, yaralanma vb. yoksa, topraktaki bakteri dış çeperi aşıp bitkinin içine giremez. Ben tedbir olarak yine de bekletiyorum ya da hiç olmadı orta kısmını bir kürekle çıkarıp oraya yeni toprak koyuyor ve o şekilde kullanıyorum... Ancak dediğim gibi, sağlam bir bitkiye zararı olacağını sanmam...

herşey için teşekkürler.....

KaktüsümBenim 07-02-2018 20:25

Kaktüsüm Buruşuyor, Acil Yardım Lütfen!

1 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar, sizlere acil bir sorum olacak. Cevap verirseniz çok sevinirim. Bir süredir yumuşamakta olan kaktüsümü toka yardımıyla ayakta tutuyordum. Ancak artık buruşmalar da başladı. Sizce nasıl kurtarabilirim? Teşekkürler şimdiden...

Mesut Temiz 07-02-2018 21:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi KaktüsümBenim (Mesaj 1530539)
Merhaba arkadaşlar, sizlere acil bir sorum olacak. Cevap verirseniz çok sevinirim. Bir süredir yumuşamakta olan kaktüsümü toka yardımıyla ayakta tutuyordum. Ancak artık buruşmalar da başladı. Sizce nasıl kurtarabilirim? Teşekkürler şimdiden...

Kaktüsünüzü suluyor musunuz? İçeride durduğu anlaşılıyor, o yüzden soğuktan donmuş olma ihtimalini geçiyorum. Sanki aşırı susuzluktan büzüşmüş gibi geldi bana.

Not: Kaktüsünüz bir opuntia türü ve böyle solucan gibi cansız uzaması güneş ışığı almamasından kaynaklanıyor.. Haliyle bu da kendini taşıyamama sebeplerinden biri olmuştur.

KaktüsümBenim 08-02-2018 09:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz (Mesaj 1530551)
Kaktüsünüzü suluyor musunuz? İçeride durduğu anlaşılıyor, o yüzden soğuktan donmuş olma ihtimalini geçiyorum. Sanki aşırı susuzluktan büzüşmüş gibi geldi bana.

Not: Kaktüsünüz bir opuntia türü ve böyle solucan gibi cansız uzaması güneş ışığı almamasından kaynaklanıyor.. Haliyle bu da kendini taşıyamama sebeplerinden biri olmuştur.

Cevabınız için teşekkür ederim öncelikle. Yazın haftada bir, kışın iki haftada bir olacak şekilde suluyorum. Odamda güneş alacak bir konumda duruyor. Daha fazla alması için balkona yerleştirdim bugün. Bunun dışında ne yapabilirim? Sizce yaşama şansı var mı?

Mesut Temiz 08-02-2018 14:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi KaktüsümBenim (Mesaj 1530588)
Cevabınız için teşekkür ederim öncelikle. Yazın haftada bir, kışın iki haftada bir olacak şekilde suluyorum. Odamda güneş alacak bir konumda duruyor. Daha fazla alması için balkona yerleştirdim bugün. Bunun dışında ne yapabilirim? Sizce yaşama şansı var mı?

Büyüme aşamasında çok zayıf gelişmiş, o yüzden dış etkenlerden çabuk etkileniyor... Güçlü yaz güneşi altında yetişmiş kaktüsler kalın, sağlam ve çok daha dayanıklı oluyor, tam şeklini alıyor.
Balkon soğuksa, bu kadar zayıf bir kaktüsü öldürebilir. Soğuk yerine evin içinde en aydınlık alan şimdilik daha uygun olur.
Bu şekilde ince, cansız gelişmiş kaktüsler sonradan güneş görse de orijinal formlarını almıyorlar. Yani bir opuntia formunu alacak kadar kalınlaşmaz artık. Ama oldukça toparlanır ve bundan sonra vereceği yapraklar (daha doğru ifadeyle dallar) çok canlı ve gerçek formlarında olabilir. Onları ayrıca köklendirip birçok sağlıklı kaktüs elde edebilirsiniz.
Yazın daha sık sulayın. Ben yaz sıcaklarında ve güneş altında tuttuğum kaktüslerimi her gün ya da iki günde bir suluyorum. Önemli olan geçirgen olmayan toprak ya da deliksiz saksı nedeniyle sürekli çamurlaşmış bir toprakta kalmaması. Kışın çok daha az sulanıyor tabii. Ama siz bu kaktüsünüzü evin sıcakça ve en çok güneş ışığı alan yerinde özellikle toparlanana kadar kuru bırakmadan güzelce sulayın. Eğer o alt kısımlar çürümediyse suladıkça şişecekler ve kaktüsünüz kısa sürede toparlanmaya başlayacaktır.
Bol şans diliyorum...

KaktüsümBenim 09-02-2018 00:05

Hocam bugün kaktüs toprağı ve vitaminli kaktüs suyu aldım. Toprağını yeni aldığımla değiştirip, vitaminli suyu normal suyla karıştırarak az miktarda koydum. Çubuk ve toka yardımıyla tutturdum. Aksi taktirde dik duramıyor. Dediğiniz şekilde en çok güneş alan yere koydum ama malum pek güneş yok. Buruşmaya başlayan yerleri kesmemi, budamamı önerir misiniz? Bir de bugün baktığımda daha da solgun, buruşuk görünüyordu. Sanki bir an önce bir şeyler yapmazsam yaşamayacakmış gibi...

lvntbkdmr 09-02-2018 09:26

3 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar,

Kaktüsümüz bir süredir yan yatıyordu, bizde sürekli taşla destekleyip düzeltiyorduk ama geçenlerde farkettikki kaktüs yumuşacık olmuş. Çekip çıkardığımızda kökünün çürüdüğünü, içininde boşaldığını gördük. Fotoğraflarda görüldüğü gibi kesip içindeki çürük kısımları boşalttık, bi kağıdın üzerine koyup karanlık bi odaya koyduk ama doğrumu yaptık size sormak istedim.

myc 09-02-2018 09:38

Lütfen yardım

5 Eklenti(ler)
merhabalar ,
teraryumda baktıgım kaktüslerim nedeni anlamadığım bir şekilde soluyor çürüyor ve yumuşuyor. sebebinin ne olduğunu bilmediğim için müdahale edemiyorum. lütfen bana yardım edin kaktüslerimi kurtaralım :(

Mesut Temiz 09-02-2018 11:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lvntbkdmr (Mesaj 1530692)
Merhaba arkadaşlar,

Kaktüsümüz bir süredir yan yatıyordu, bizde sürekli taşla destekleyip düzeltiyorduk ama geçenlerde farkettikki kaktüs yumuşacık olmuş. Çekip çıkardığımızda kökünün çürüdüğünü, içininde boşaldığını gördük. Fotoğraflarda görüldüğü gibi kesip içindeki çürük kısımları boşalttık, bi kağıdın üzerine koyup karanlık bi odaya koyduk ama doğrumu yaptık size sormak istedim.

Evet, mevcut durum için doğru yapmışsınız Sayın lvntbkdmr. Sadece, karanlık odaya koymanıza gerek yok, ben daha da çabuk kuruması için bilakis sıcak bir ortamda güneşe doğru çeviriyorum kesik tarafı.
Bu mevsimler çoğu kaktüs türü için en zor dönemler... Hava soğuk ve rutubetli, güneş çok az... Ev ortamında soğuktan korunsalar da havanın yüksek nemi ve güneşsizlik, mantar ve küf kökenli hastalıkları tetikliyor... Bazı kaktüs türleri bunlara daha dayanıklı olsa da bazıları çok hassas...
Kaktüsünüzde hiç çürük kısım kalmamalı, üzerine bulaşmış çürük dokular varsa onlar da iyice yıkanmış olmalı.. Şimdi birkaç gün kurusun, kesik kısımlarda kabuksu bir doku oluşsun... Kesik yerlerin iyice kuruduğunu gördüğünüzde, makul bir derinlikte nazikçe toprağa dikin ve arada sulayarak normal bakımını yapın.. Bir süre sonra köklenip büyümesine devam edecektir.. Ancak çürümeye yol açan bakteri vb. etken diğer kısımlara da nüfuz ettiyse yapacak bir şey yok, bir iki gün içinde o kısım da yumuşar.. Ama umarım kurtarırsınız.. Bol şans...

lvntbkdmr 09-02-2018 12:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz (Mesaj 1530712)
Evet, mevcut durum için doğru yapmışsınız Sayın lvntbkdmr. Sadece, karanlık odaya koymanıza gerek yok, ben daha da çabuk kuruması için bilakis sıcak bir ortamda güneşe doğru çeviriyorum kesik tarafı.
Bu mevsimler çoğu kaktüs türü için en zor dönemler... Hava soğuk ve rutubetli, güneş çok az... Ev ortamında soğuktan korunsalar da havanın yüksek nemi ve güneşsizlik, mantar ve küf kökenli hastalıkları tetikliyor... Bazı kaktüs türleri bunlara daha dayanıklı olsa da bazıları çok hassas...
Kaktüsünüzde hiç çürük kısım kalmamalı, üzerine bulaşmış çürük dokular varsa onlar da iyice yıkanmış olmalı.. Şimdi birkaç gün kurusun, kesik kısımlarda kabuksu bir doku oluşsun... Kesik yerlerin iyice kuruduğunu gördüğünüzde, makul bir derinlikte nazikçe toprağa dikin ve arada sulayarak normal bakımını yapın.. Bir süre sonra köklenip büyümesine devam edecektir.. Ancak çürümeye yol açan bakteri vb. etken diğer kısımlara da nüfuz ettiyse yapacak bir şey yok, bir iki gün içinde o kısım da yumuşar.. Ama umarım kurtarırsınız.. Bol şans...

Cevabınız için çok teşekkür ederim, bu sabah baktığımda içinde beyazlıklar vardı gene, küfümsü bi tabakada vardı. Böyle salatalık dilimi kadar kalana kadar kessemmi sizce ? şu an fotolardaki gibi içi oyuk biçimde duruyor

Mesut Temiz 09-02-2018 14:56

Sayın lvntbkdmr, ucunda çok ufak bir parça kalırsa yaşama şansı çok az. Eğer çürümeye yol açan organizma içine tamamen yayıldıysa zaten kısa süre içinde tamamı çürür.
çürük kısımların ayrılması çok keskin ve temiz bir bıçak vs. ile yapılmalı, keserken dokular ezilmemeli, düzgün bir kesik olmalı. Ayrıca, kesildikten sonra da o bölgeye dokunulmaması, tutulmaması, ezilmemesi, bir yere temas etmemesi, sadece sıcakça bir ortamda, mümkünse güneşe çevirerek kuruması sağlanmalı.
Bitkinizi kaybetseniz bile bu uygulama bundan sonraki kaktüslerinizde de işinize yarar. Ayrıca kaktüsleri ayırarak çoğaltırken de bu işlemi yapıyoruz.
Bol şans...

handesonmez 12-02-2018 08:28

benim kaktüsüm de devriliyor. hiç dikeni kalmadı. ve yumuşak. bununn adı sukulent de olabilir toprağından çıkardım kökü çürümüş gibi de değil ne yapmalıyım

elifaydin 12-02-2018 11:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi handesonmez (Mesaj 1530920)
benim kaktüsüm de devriliyor. hiç dikeni kalmadı. ve yumuşak. bununn adı sukulent de olabilir toprağından çıkardım kökü çürümüş gibi de değil ne yapmalıyım

Bir fotoğraf daha kolay yol gösterilmesini sağlayacaktır sayın handesonmez.

Blackhawk2007 12-02-2018 21:21

Yıllardır iş yerimin penceresinin önünde kaktüs ve sukulent yetiştiririm. Denemediğim toprak türü, şekli ve karışımı kalmadı. Ancak, her çeşidin ayrı toprak tercihi olduğundan olsa gerek; bir türlü olumlu tam bir sonuç alamadım. Yaklaşık 3-4 ay önce bir marketten solucan gübresi aldım ve saksı topraklarını solucan gübresi ile değiştirdim. 3-4 aydır olumsuz bir durum yaşamadım ancak doğru yapıp yapmadığım konusunda şüphelerim var. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim... Saygılarımla.

tubamba 01-07-2018 15:37

Merhabalar. Acanthocalycium türü kaktüsüme yaklaşık 4 haftadır bakıyorum. İlk gediğinde de biraz sallanıyordu fakat gün geçtikçe yamulmaya başladı. Tamamen kafasını eğince toprağını biraz havalandırıp düzelttim fakat aynı şekilde eğilmeye devam etti. Alttan kaldırıp bakınca çürümüş gibi görünüyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Lütfen yardımcı olun bu kaktüs benim için çok kıymetli.

tubamba 01-07-2018 15:38

Kaktüsümün resmini de eklemek istedim fakat nasıl ekleyeceğimi bulamadım.

tubamba 01-07-2018 18:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lvntbkdmr (Mesaj 1530692)
Merhaba arkadaşlar,

Merhaba Sayın lvntbkdmr. Kaktüsünüzün son durumu nedir acaba?

Frat 29-08-2018 17:18

Benim de baktığım halihazırda 2 tane kaktüsüm var. Yaklaşık 2-3 yıldır bakmaktayım fakat bugün fark ettim ki bir tanesi kökünden çürümüş. Biraz inceledim ve elimde kaldı. Gövdesi kökünden tamamen ayrıldı. Acaba onu hayata döndürebilir miyim?

Mesut Temiz 29-08-2018 20:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Frat (Mesaj 1547195)
Benim de baktığım halihazırda 2 tane kaktüsüm var. Yaklaşık 2-3 yıldır bakmaktayım fakat bugün fark ettim ki bir tanesi kökünden çürümüş. Biraz inceledim ve elimde kaldı. Gövdesi kökünden tamamen ayrıldı. Acaba onu hayata döndürebilir miyim?

2-3 yıldır baktığınız için belli bir büyüklükte olduğunu varsayıyorum. Çürük yerlerden hiç kalmayacak şekilde temiz bir bıçakla kaktüsünüzü kesin. Kesik yer iyice kuruyup kabuk bağlayıncaya kadar 3-4 gün açık havada, tercihen güneşe doğru çevirerek kurutun. Daha sonra kaktüsünüz dik durabilecek şekilde birkaç santimi toprak içine gömülü halde toprağa dikin... Sonra normal şekilde sulamaya devam edersiniz... Eğer çürüme iyice yayılmamışsa bu şekilde kaktüsünüzü kurtarabilirsiniz... Bol şans...

Frat 31-08-2018 22:14

Kaktüsüm morarmaya başladı.

Kaktüsüm kökünden çürüme yapmıştı ve hafif morarıklık vardı. Forumda bir üyenin tavsiyesi üzerine toprağa ekmeden öyle beklemeye karar verdim fakat bugün morarıklığı iyice yukarılara çıkmış vaziyette. Acaba öldü mü? :(

malina 01-09-2018 12:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Frat (Mesaj 1547263)
Kaktüsüm kökünden çürüme yapmıştı ve hafif morarıklık vardı. Forumda bir üyenin tavsiyesi üzerine toprağa ekmeden öyle beklemeye karar verdim fakat bugün morarıklığı iyice yukarılara çıkmış vaziyette. Acaba öldü mü? :(

Mesajınızı buraya taşıdım. Ayrı bir konu olarak açmanız takip açısından zorluk çıkaracaktır.

Mesut Temiz 02-09-2018 19:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Frat (Mesaj 1547263)

Belli bir bölümü çürüyüp yumuşamaya başlamış kaktüslerin kurtarılmasında yapılacak en acil ve önemli şey çürümenin yayıldığı kesimin tamamen kaktüsten ayrılması. Küçük bir çürümüş bölge kalması durumunda diğer kısımlara yayılabiliyor ve tamamını öldürebiliyor.. Çürüme kaktüsün geneline yayıldıysa zaten kurtarma imkânı kalmıyor o andan sonra...
Yapılan rutin işlem, çürümenin yayılmadığı yere kadar temiz bir bıçakla kesip, sağlam kaktüs bölümünü kurutmak... Eğer dibi çürüdüyse, üstte kalan sağlam kaktüsün kesik kısmını iyice kuruyup kabuk bağladıktan sonra uygun derinlikte toprağa dikip normal suladığınızda köklenip gelişmeye devam ediyor...
Ancak sanırım çürüme kaktüsünüze iyice yayılmıştı uygulamayı gerçekleştirdiğinizde.. Neyse, canınız sağolsun, bol bol sağlıklı kaktüsler yetiştirmeniz dileğiyle...

Mltmmltm 03-09-2018 16:51

Merhaba kaktüsümde beyaz noktadırlar vardı onları kulak pamuğuyla sirkeli suyla sildim sonra sararmaya ve yumuşamaya başladı ne yapabilirim

yeşili seven 24-09-2018 12:47

Merhaba 🖐🏻

Kaktüsümün toprağı çok kuruduğunda ona yarım çay bardağı su verdim 10 gün evde yoktum ve döndüğümde kaktüsümün içi solmuştu yere yapışmışlar. Sönmüş balon gibi. 3 başı vardı 2 sini bu şekilde kaybettim. Sadece 1 baş kaldı bunu nasıl koruyabilirim ne yapmamlazım. Kaltüsüm neden söndü ? Yardımcı olursanı çok memnun olacağım

yeşili seven 24-09-2018 13:02

fotoğrafları burada

4 Eklenti(ler)
Eklenti 681075

Eklenti 681076

Eklenti 681077

Eklenti 681078

Pixeliarmus 27-09-2018 23:58

Kaktüsüm fotoğraflarda gördüğünüz gibi bir taraftan rengi açılmaya ve buruşmaya başladı. Diğer taraf canlı ve iyi durumda gözüküyor. Saksısından dolayı hava alamadı diye düşündüm çıkardım. Kesilmesini tavsiye etmişsiniz çoğunlukla ama çok küçük kıyamadım yarısını kesmeye. Sizce kesmek zorunda mıyım yoksa toparlayacak gibi mi görünüyor? Fikirlerinizi bekliyorum

Pixeliarmus 27-09-2018 23:59

3 Eklenti(ler)
Eklenti 681231
Eklenti 681232
Eklenti 681233

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024