agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen Gül Batur
  • 1 Gönderen Mesut Temiz
  • 1 Gönderen Ozlem&
  • 1 Gönderen Mesut Temiz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2013, 12:20   #1
Ağaç Dostu

coskun8553's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2012
Kaktüsten su çıkıyor

İyi günler arkadaşlar benim sorum başlıktan da anlaşılacağı üzere kaktüsümün gözeneklerinden yapışkan sıvılar çıkıyor. Tıpkı çam açağlarında karıncaların yaptığı rezeneler gibi bir de kaktüsümün üst kısmını bir şey kemirmiş ve katüs üstten aşağı kurumaya başladı.Ne yapabilirim acaba ?
Name:  Fotoğraf3024.jpg
Views: 3771
Size:  37.0 KB

Düzenleyen coskun8553 : 29-11-2013 saat 14:50
coskun8553 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 15:48   #2
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Net fotoğraflarını çekip yükleyebilirseniz ne olduğu daha iyi anlaşılır.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2014, 16:12   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2012
Galeri: 2
Kaktüsünüzün türü nedir. Bazı kaktüsler bu tür sıvılar salgılayabiliyor, bende de benzer şekilde sıvı salgılayan bir kaktüs var.

gingy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2018, 14:00   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2018
Acil Yardım Lütfen kaktüsümden su çıkıyor

http://i.hizliresim.com/GDBYdv.jpg

Merhaba yaklaşık 7 aydır skulent ve kaktüs büyütmeye çalışıyorum hep forumlara baka baka firesiz geldim ancak geçen gün çok çabuk büyüyüp yerini seven kaktüsümü eve gelen komşu takılıp kökünden çıkarmayı başarmış,sonra abuk subuk toprağa dikmeye çalışmışlar ben ertesü gün tuhaflık farkettim ,tekrar düzgünce çıkartıp zedelemeden diktim toprağına ama o gördüğüm günden beri ortasında bir yarım hergün sanki yaralanmış insan gibi eğildi sular çıkıyor yardımcı olursanız sevinirim

Ozlem& Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2018, 14:51   #5
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Arkadaşım kaktüsünü yukardan çürüklerini kesat ya tarçın veya kömür tozu sür sulamadan kenarda bırak bir hayli dursun bakalım ne olacak merak etme düzelir kolay gelsin .

Ozlem& beğendi.
Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2018, 16:38   #6
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem& Mesajı Göster
http://i.hizliresim.com/GDBYdv.jpgMerhaba yaklaşık 7 aydır skulent ve kaktüs büyütmeye çalışıyorum hep forumlara baka baka firesiz geldim ancak geçen gün çok çabuk büyüyüp yerini seven kaktüsümü eve gelen komşu takılıp kökünden çıkarmayı başarmış,sonra abuk subuk toprağa dikmeye çalışmışlar ben ertesü gün tuhaflık farkettim ,tekrar düzgünce çıkartıp zedelemeden diktim toprağına ama o gördüğüm günden beri ortasında bir yarım hergün sanki yaralanmış insan gibi eğildi sular çıkıyor yardımcı olursnız sevinirim
Büyük ihtimalle ağır bir fiziksel darbe almış komşunuz çarptığında... Yaralanan yerden bakteri vs. girişiyle çürümeye başlamış... Gül Hanım'ın dediği gibi, o "yumuşayan" yani çürüyen kısmı tamamen çıkaracak şekilde kesmeniz gerekir.. Kestiğiniz yerde hâlâ çürüme/yumuşama varsa daha aşağıdan kesin... Çürüyen kısmı tamamen çıkardığınızdan emin olduğunuzda, belirtildiği gibi toz tarçın ya da kömür tozu sürün... Çürüme sukulentler içinde hızlı yayıldığından bunu bir an önce yapmalısınız... Bunları yaparsanız belki kurtulur kaktüsünüz...
Soğuktan ve aşırı sudan korumanın yanı sıra, sukulentlerin fiziksel darbeye karşı da korunmaları önemli... Ya pek kimsenin yaklaşmadığı noktalarda bulundurmak, ya da ev halkını gereksiz kişilerin o noktalara yaklaşmaması konusunda sıkı tembihlemek gerekli...
Umarım kurtulur kaktüsünüz...

Ozlem& beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2018, 21:31   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gül Batur Mesajı Göster
Arkadaşım kaktüsünü yukardan çürüklerini kesat ya tarçın veya kömür tozu sür sulamadan kenarda bırak bir hayli dursun bakalım ne olacak merak etme düzelir kolay gelsin .
çok teşekkürler dediğinizi yaptım tarçın ektim bekleyeceğim

Eski 15-07-2018, 21:34   #8
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Büyük ihtimalle ağır bir fiziksel darbe almış komşunuz çarptığında... Yaralanan yerden bakteri vs. girişiyle çürümeye başlamış... Gül Hanım'ın dediği gibi, o "yumuşayan" yani çürüyen kısmı tamamen çıkaracak şekilde kesmeniz gerekir.. Kestiğiniz yerde hâlâ çürüme/yumuşama varsa daha aşağıdan kesin... Çürüyen kısmı tamamen çıkardığınızdan emin olduğunuzda, belirtildiği gibi toz tarçın ya da kömür tozu sürün... Çürüme sukulentler içinde hızlı yayıldığından bunu bir an önce yapmalısınız... Bunları yaparsanız belki kurtulur kaktüsünüz...
Soğuktan ve aşırı sudan korumanın yanı sıra, sukulentlerin fiziksel darbeye karşı da korunmaları önemli... Ya pek kimsenin yaklaşmadığı noktalarda bulundurmak, ya da ev halkını gereksiz kişilerin o noktalara yaklaşmaması konusunda sıkı tembihlemek gerekli...
Umarım kurtulur kaktüsünüz...
Mesut Bey çok teşekkürler kestim tarçın sertim ama ne kadar serpeceğimi bilemedim yani üstüne kapatmadan sağlep içerken serptiğimiz gibi yaptım üstü sanki kabuk tuttu galiba kurtardı .

Mesut Temiz beğendi.
Eski 16-07-2018, 00:30   #9
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem& Mesajı Göster
Mesut Bey çok teşekkürler kestim tarçın sertim ama ne kadar serpeceğimi bilemedim yani üstüne kapatmadan sağlep içerken serptiğimiz gibi yaptım üstü sanki kabuk tuttu galiba kurtardı .
Tabii, serpip biraz yaymak yeterli bildiğim kadarıyla...
(Bu arada, bal da benzer bir etkiye sahip.)
Kabuk tutarsa kurtulmuş demektir ve bir süre sonra yanlardan yavru/dal verecektir... Eğer üstte kalan kısım yeterli uzunluğa sahip olsaydı onu da alt kısmından kesip kurutup köklendirebilirdiniz.. Ancak resimden gördüğüm kadarıyla yeterince uzunluğa sahip değil..
Kaktüsünüze uzun bir ömür ve bol bol yavrular vermesini diliyorum...

Ozlem& beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2018, 18:00   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2018
Bende de aynı sorun

omurozer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2018, 17:53   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2018
kaktusum yere dustu ve icinden kan gibi kirmizi koyu bir sivi cikti..cok.sasirdim bu nedir fikri olan varmi

pilhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024