agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni29Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-02-2014, 17:13   #61
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Name:  2014-02-27 17.04.02.jpg
Views: 5111
Size:  78.5 KB

Name:  2014-02-27 17.04.38.jpg
Views: 5083
Size:  76.0 KB

Name:  2014-02-27 17.05.06.jpg
Views: 5097
Size:  74.2 KB

Name:  2014-02-27 17.05.21.jpg
Views: 5024
Size:  72.3 KB

Sevgili drhegeli. Söylediğiniz gibi kazımayı denedim ama bitkiye ait kırmızı bir nokta gibi. Kesinlikle böcek değil..

Bunlar şimdi çektiğim resimler. Üstteki yavrulara bile bulaşmış. Ayırmayı deneyecektim ama malesef her yerinde benekler var. Ana gövde de sararmış.

Pas mantarı gibi bir şeyler okudum. Kırmızı olması onu düşündürdü.. Olabilir mi acaba?

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 20:16   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Pas, mantari bir hastalıktır. Genelde, sık sulanan çim, gül gibi bitkileri tutar. Ayrımı da kolaydır. Bir peçeteyi lezyona sürterseniz, kırmızı-turuncu pas rengi peçeteye bulaşır.

Etken zararlılar değilse, (mantari ve/veya bakteriyel) enfeksiyon olarak kabul etmek doğru olur. Kırmızı Örümcek konu başlığında, "diğer bitkilerin arasında, kenarda, gölgede duruyordu" demişsiniz. Kaktüsler böyle ortamları sevmezler. Öncelikle, bulaşmayı önlemek için opuntianızı diğer bitkilerinizden ayırın. Aydınlık ve havadar bir yere alın. Sulama yapmayın. Lekeleri takip edin. Sayıları arttıyor mu? Çapları genişliyor mu? Sırf yerini değiştirmek bile bitkinin direncini arttırabilir. Lezyonlar artarsa, o zaman sistemik bir fungusit denenebilir.

Not: Fungisit önerdim ama... Zararlılara ve hastalıklara kullanılan kimyasalların, esasında zehir olduğunu unutmayın. Az veya çok, insan sağlığını olumsuz etkilerler. Bağ-bahçe, tarla gibi rüzgar ve yağmur etkisine açık, beşeri temasın az olduğu geniş alanlar için tasarlanmışlardır. Çoğu ev içi uygulamaya uygun değildir.

Geniş enfeksiyonal lezyonları olan bir bitkim olsa, şahsi tercihim bitkiyi imha etmek olurdu.

YeniBON ve kokett beğendi.
drhegeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 21:19   #63
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drhegeli Mesajı Göster
Pas, mantari bir hastalıktır. Genelde, sık sulanan çim, gül gibi bitkileri tutar. Ayrımı da kolaydır. Bir peçeteyi lezyona sürterseniz, kırmızı-turuncu pas rengi peçeteye bulaşır.

Etken zararlılar değilse, (mantari ve/veya bakteriyel) enfeksiyon olarak kabul etmek doğru olur. Kırmızı Örümcek konu başlığında, "diğer bitkilerin arasında, kenarda, gölgede duruyordu" demişsiniz. Kaktüsler böyle ortamları sevmezler. Öncelikle, bulaşmayı önlemek için opuntianızı diğer bitkilerinizden ayırın. Aydınlık ve havadar bir yere alın. Sulama yapmayın. Lekeleri takip edin. Sayıları arttıyor mu? Çapları genişliyor mu? Sırf yerini değiştirmek bile bitkinin direncini arttırabilir. Lezyonlar artarsa, o zaman sistemik bir fungusit denenebilir.

Not: Fungisit önerdim ama... Zararlılara ve hastalıklara kullanılan kimyasalların, esasında zehir olduğunu unutmayın. Az veya çok, insan sağlığını olumsuz etkilerler. Bağ-bahçe, tarla gibi rüzgar ve yağmur etkisine açık, beşeri temasın az olduğu geniş alanlar için tasarlanmışlardır. Çoğu ev içi uygulamaya uygun değildir.

Geniş enfeksiyonal lezyonları olan bir bitkim olsa, şahsi tercihim bitkiyi imha etmek olurdu.
Açıklayıcı cevabınız için çok teşekkür ederim.

Şöyle ki kışın dinlenme döneminde oldukları için üstü kapalı kuzey cephesi balkonuma koydum. Bunu yapma sebebim de güney cephesinde ara ara İstanbulun yalancı baharlarına aldanmasından korkmamdı. Kuzeyde hep serin kalır diye düşündüm. Marttan itibaren güney cephesindeki üstü açık daha havadar balkona alıyorum. Sıkışık bir ortamda değildi toplamda 15 kadar kaktüsümle beraber büyük bir rafta duruyolar birbirleriyle dip dibe değillerdi.

Ancak benim endişem geçen hafta birden bire 20 derecelere çıkan havadan sonra bu hafta benim evimin bulunduğu bölgede kar yağacak kadar soğuk hava yaşamamız oldu. Geçen haftaki hava değişiminden mantar olduğunu düşünüyorum bu nedenle.

Hepsini inceledim diğerlerinde bir sorun gözükmüyor. Ama devamlı bakıyorum. Bu opuntiamı da çok havadar bir pencere önüne aldım komple ayırdım diğerlerinden. Bakalım büyüyecek mi benekler..

Fungisit bakıcam ama dediğiniz gibi zaten o tarz ilaçlar çok yoğun ve profesyonel boyutlarda satılıyor tarım ilacı satılan yerlerde. Küçük bir opuntia için balkonumda o ilacı kullanmayı düşünmem. İmha etmek daha mantıklı. Öncesinde ev yapımı birkaç ilaç deneyeceğim..

Eski 27-02-2014, 21:42   #64
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Name:  Capture3.jpg
Views: 4949
Size:  46.9 KB

Burda daha belirgin oldu

Eski 01-03-2014, 17:05   #65
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kokett Mesajı Göster
Eklenti 472861

Burda daha belirgin oldu
Dün opuntiamı alıp bauhausun yolunu tuttum. Oradaki ziraatçi arkadaş fungusit olarak cansamil 72 wp önerdi. Bir tür mantar olduğunu söyledi. Bugün ilaçlamayı yaptım. Gelişmeleri paylaşıcam..

gingy beğendi.
Eski 28-09-2014, 18:32   #66
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Merhabalar; bu lekeler hakkında görüşleriniz nelerdir?

Çürüme mi?

Mantar mı?

Bir başka bir şey mi lütfen ne oldkları ve yapmam gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz?

Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

altintasna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 01:41   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2015
kaktuste lekelenmeler olustu

Arkadaslar merhaba, kaktusumun uzerinde lekelenmeler cikti. Her gecen gun lekeler daha da kahverengi oluyor. Lekelerin oldugu yerlerde cokmeler meydana geldi. bakimini aksattim islerimden dolayi. Yardimci olursaniz sevinirim.

Eklenen Resimler

ilginn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2015, 10:27   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2015
Acaba bu lekeler neden oluştu kaktusum kurtarabilir mi

pinarrrr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2015, 04:44   #69
Yeni Üye

altank's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Opuntia'mda büzüşme ve beyazlaşma...

Herkese merhaba ☺ Birdenbire bir büzüşme ve toz serpilmiş gibi beyaz bir lekelenme başladı, hasta ve halsiz gözüküyor. İnternet den ve kitaplardan tam bir tesbit ve çözüm bulamadım maalesef... Acil önlem olarak fungusit ve insektisit karıştırarak püskürtme yaptım ve biraz da toprağa döktüm. Bilirkişilerden yardım rica ediyorum, şimdiden teşekkürler arkadaşlar.

altank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2016, 18:52   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Merhaba arkadaslar, bir ay olmuyor bir arkadasim bana kaktus hediye etti, ama kaktusum sararmaya solmaya basladi, dikenlerinin oldugu cikintilarda hafif kararmalar var ve icine cokuyor, kaktusumu seviyorum kurtarabilir miyim? Yoksa curume baslangicimi? Yanyana kucuk kucuk 5 taneydi, iki tanesinde sararma var. Digerleri koyu yesil renkli... Sararanlari kurtarabilir miyim acaba? Cabuk cevap gelirse cok sevinirim ������

Sümeyye Önder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2016, 23:09   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2009
kaktüsümde kahverengi lekeler ve kuruma

Yaklaşık 8 senedir baktığım, büyüttüğüm, türünü de bilmediğim, kaktüste önce bordo lekeler başladı, önce kendiliğinden sandım ancak giderek kahverengi lekelerin yayılmakta olduğunu gördüm. Mantardan şüphelendim, güvendiğim bir çiçekçiye götürdüm, anti-fungal bir sprey verdi. Ancak bitkinin belli kısımları kurumaya başladı. Kalan bitkiyi nasıl kurtarabilirim ve kıvrımlardaki kurumalar dolayısıyla zaten çürümeye mahkum olan parçaları kesip bir şekilde köklendirmem mümkün olabilir mi? Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

catlady Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2017, 13:56   #72
Yeni Üye

rainbow_girl's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2012
Merhaba
Benim kaktüsümdede siyah lekeler oluştu ne yapmam gerekiyor bilemedim

Eklenen Resimler

rainbow_girl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2017, 14:45   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2016
Name:  IMG_2729.JPG
Views: 3899
Size:  45.4 KBName:  IMG_2730.JPG
Views: 3888
Size:  44.4 KB

merhabalar. kaktüslerimde böyle lekeler oluştu. yazın balkona koymuştum ondan sonra oldu güneşten mi acaba? ve ne yapmalıyım düzelir mi ?

bayankaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2017, 20:37   #74
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bayankaktüs Mesajı Göster
Eklenti 661681Eklenti 661682

merhabalar. kaktüslerimde böyle lekeler oluştu. yazın balkona koymuştum ondan sonra oldu güneşten mi acaba? ve ne yapmalıyım düzelir mi ?
Evet, kaktüsleriniz güneşte yanmış... Her ne kadar kaktüsler çöl bitkisi olsalar ve tüm gün yoğun güneş altında kalmayı sevseler de, aylarca az güneş gördükten sonra birden maruz kaldıklarında üzerlerinde yanıklar oluşuyor.. O kısımlarda düzelme olmaz, ancak bitkiniz büyüdükçe yanık kısımlar yeni büyüyen kısımların altında kalacak ve görünmeyecektir. Kışı içeride geçirdikten sonra kaktüslerinizi balkon gibi güneş alan bir mekana çıkarırken yavaş yavaş alıştırırsanız bu sorun yaşanmayacaktır.. Örneğin, yaşadığınız şehrin iklimine göre Mayıs'ta kaktüslerinizi dışarı aldıysanız, ilk birkaç gün 20 dakika tutup güneşten çekebilirsiniz... İkinci hafta 1 saat tutup daha sonra günde birkaç saatten fazla güneş almayan bir yere koyun.. Alışınca tüm gün de sorunsuzca güneş altında durabilir.

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2018, 10:56   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2018
Kaktüslerin Lekelenmesi

Herkese merhabalar,

Kaktüs ve sukulentleri çok seviyorum, hepsine itinayla bakmaya çalışıyorum. Ama maalesef aynı yerden aldığı bu dört kaktüsümde bazı lekelenmeler oluştu. Tam olarak ne olduklarını ve ne yapmam gerektiğini bilemedim. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

İyi günler dilerim.

Eklenen Resimler

aakcar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2018, 14:48   #76
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aakcar Mesajı Göster
Herkese merhabalar,

Kaktüs ve sukulentleri çok seviyorum, hepsine itinayla bakmaya çalışıyorum. Ama maalesef aynı yerden aldığı bu dört kaktüsümde bazı lekelenmeler oluştu. Tam olarak ne olduklarını ve ne yapmam gerektiğini bilemedim. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

İyi günler dilerim.
Kaktüs/Sukulent hastalıkları konusunda daha tecrübeli bir arkadaş cevap yazıncaya kadar size belli bir fikir vermek amacıyla yazıyorum.. Öncelikle ufak kurumuş alanlar gibi görülen yerler önemli bir sorun oluşturmuyor... Onlar kaktüsün zamanında fiziksel hasar görmesiyle, uzun süre az güneş gördüğü bir ortamdan birden güneşe çıkarılmasıyla, ya da üzerinde kalan damlacıkların güneş ışığını mercekleyerek yanıklara yol açmasıyla vb. ilgili olabilir. Kaktüsünüz büyüdükçe o alanlar daha ufak ve yüzeysel hale gelecektir ve yeni yaprak/dallarda da tekrarlanmazsa göze bile batmayacaktır...
Resimlerden tam seçemiyorum ama, eğer sukulentinizin/kaktüsünüzün üzerinde oluşmuş pamuk gibi ve/veya yapışkan kütleler varsa, onlar böcek parazitlerdir ve ciddi bir sorun oluştururlar.. Kaktüsünüze çok ağır hasar verir hatta öldürebilirler.. Bunlar için ilaçlar, forumda bulabileceğiniz örneğin arap sabunu ve su karışımının püskürtülmesi gibi çözümler var.. Ancak bence ilk iş olarak yumuşak bir resim fırçasıyla (varsa) bu tür pamuksu/yapışkan oluşumları fiziksel olarak temizleyip bitkiyi hemen rahatlatmanız.. O arada da forumdan parazite karşı hangi yöntemi uygulayabileceğinizi öğrenip kararlaştırabilirsiniz..
Kolaylıklar, kaktüslerinize de uzun sağlıklı yıllar..

Eski 27-01-2018, 22:15   #77
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
.................... Ancak bence ilk iş olarak yumuşak bir resim fırçasıyla (varsa) bu tür pamuksu/yapışkan oluşumları fiziksel olarak temizleyip bitkiyi hemen rahatlatmanız............
"Fırça" demişsiniz fikir olması amacıyla paylaşayım dedim. Özellikle kaktüslerde dikenlerin arasında kalan toprakları, kurumuş minik çiçek artıklarını temizlemek için kullandığım fırça.

Semt pazarlarında bulabilirsiniz. makyaj malzemesi satan yerlerde çok çeşitleri var ancak cebiniz çürür, hanımınızdan annenizden edinmeye çalışırsanız da nereniz çürür bilemem

Saygılar

Eklenen Resimler

cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2018, 20:54   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Kaktüs/Sukulent hastalıkları konusunda daha tecrübeli bir arkadaş cevap yazıncaya kadar size belli bir fikir vermek amacıyla yazıyorum.. Öncelikle ufak kurumuş alanlar gibi görülen yerler önemli bir sorun oluşturmuyor... Onlar kaktüsün zamanında fiziksel hasar görmesiyle, uzun süre az güneş gördüğü bir ortamdan birden güneşe çıkarılmasıyla, ya da üzerinde kalan damlacıkların güneş ışığını mercekleyerek yanıklara yol açmasıyla vb. ilgili olabilir. Kaktüsünüz büyüdükçe o alanlar daha ufak ve yüzeysel hale gelecektir ve yeni yaprak/dallarda da tekrarlanmazsa göze bile batmayacaktır...
Resimlerden tam seçemiyorum ama, eğer sukulentinizin/kaktüsünüzün üzerinde oluşmuş pamuk gibi ve/veya yapışkan kütleler varsa, onlar böcek parazitlerdir ve ciddi bir sorun oluştururlar.. Kaktüsünüze çok ağır hasar verir hatta öldürebilirler.. Bunlar için ilaçlar, forumda bulabileceğiniz örneğin arap sabunu ve su karışımının püskürtülmesi gibi çözümler var.. Ancak bence ilk iş olarak yumuşak bir resim fırçasıyla (varsa) bu tür pamuksu/yapışkan oluşumları fiziksel olarak temizleyip bitkiyi hemen rahatlatmanız.. O arada da forumdan parazite karşı hangi yöntemi uygulayabileceğinizi öğrenip kararlaştırabilirsiniz..
Kolaylıklar, kaktüslerinize de uzun sağlıklı yıllar..
Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim, dediğiniz yöntemi uygulayacağım . İnşallah kakatüslerim iyileşir bir an evvel. İyi akşamlar diler, saygılar sunarım.

Mesut Temiz beğendi.
aakcar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2018, 19:08   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2016
Un gibi lekeler

Kaktüsümde un gibi toz oluştu. Rengi de değişti. Kabuk bağlayıp döküyor. Sebebi mantar mı acaba ?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
favci64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2018, 01:02   #80
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi favci64 Mesajı Göster
Kaktüsümde un gibi toz oluştu. Rengi de değişti. Kabuk bağlayıp döküyor. Sebebi mantar mı acaba ?
Resimden göründüğü kadarıyla kalın bir kabuk bağlamış o yaprağın üzerini... Mantar-küflerde bu kadar kalın bir doku görmedim hiç. Çok yüzeysel oluyor onlar, elinizi sürtünce temizleniyorlar... Eski yapraklarda zamanla kabuk oluşuyor, ama o yavaş yavaş gelişiyor, bu ona da benzemiyor..
Tabii mantar/küf ya da un biti de olabilir... Mantarlar ve un biti gibi parazitler için ev yapımı oldukça etkili çözümler var forumda... Ben olsam ilk iş olarak yumuşak bir fırçayla iyice bir fiziksel temizlik yapardım. Bu arada da, ilgili sayfalarda uygun ev yapımı ya da kimyasal ilaçları araştırıp karar verebilirsiniz...
Hatta o çok etkilenen yaprağı bitkiden ayırmayı da düşünebilirsiniz... Onu da fırçayla ve suyla iyice temizledikten ve ilaç uyguladıktan sonra ayrıca köklendirmeyi deneyebilirsiniz...

Eski 20-03-2018, 01:42   #81
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi favci64 Mesajı Göster
Geçmiş olsun, bu görüntü güneş yanığı gibi duruyor. Güneş yanığı değilse (yani bu kaktüs kesinlikle direkt güneş altına hiç çıkmadıysa) bir kimyasal madde o bölgeye temas etmiş ve yakmış da olabilir.

Kaktüsünüzün etkilenen bölgesini eski haline getirmeniz mümkün değil ancak zamanla kendisi yara kabuklarının -tamamını olmasa da- bir kısmını atabilir. Elinizle kabukları çıkarmayı da deneyebilirsiniz ama yüksek olasılıkla kaktüsünüz bu işlemden zarar görecektir.

'İlla yemyeşil olsun, böyle bir görüntü istemiyorum' derseniz etkilenen lobu keserek uzaklaştırabilirsiniz, eğer 'kalsın böyle, bakalım zamanla ne kadar düzelecek' derseniz de kendi haline bırakın ama direkt öğlen güneşi alan yerde bırakmayın

Mesut Temiz beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2018, 23:03   #82
Yeni Üye

Sağolun arkadaşlar. Üzerindeki un gibi tozu temizleyip ilaçlayayım bskslım ne olacak. Normal bi çiçek olsa şimdiye ölmüştü heralde. Ama maşallah sağlam bi yapısı var.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 23-03-2018, 23:05   #83
Yeni Üye

Güneşte hiç bulınmadı hocam ben istanbuldan burdura taşındım ondan sonra başladı bu şey neyse. Kesmekte istemiyorum bakalım artkk

Eski 14-04-2018, 01:22   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bayankaktüs Mesajı Göster
Eklenti 661681Eklenti 661682

muhtemelen güneş yanığı

dincersaral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2018, 01:23   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Geçmiş olsun, bu görüntü güneş yanığı gibi duruyor. Güneş yanığı değilse (yani bu kaktüs kesinlikle direkt güneş altına hiç çıkmadıysa) bir kimyasal madde o bölgeye temas etmiş ve yakmış da olabilir.

Kaktüsünüzün etkilenen bölgesini eski haline getirmeniz mümkün değil ancak zamanla kendisi yara kabuklarının -tamamını olmasa da- bir kısmını atabilir. Elinizle kabukları çıkarmayı da deneyebilirsiniz ama yüksek olasılıkla kaktüsünüz bu işlemden zarar görecektir.

'İlla yemyeşil olsun, böyle bir görüntü istemiyorum' derseniz etkilenen lobu keserek uzaklaştırabilirsiniz, eğer 'kalsın böyle, bakalım zamanla ne kadar düzelecek' derseniz de kendi haline bırakın ama direkt öğlen güneşi alan yerde bırakmayın
kimyasal bir şey sıktınız mı?

dincersaral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2018, 11:12   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2017
kaktüs ve sukulentlerimde lekeler cıktı.

merhaba arkadaslar forumda yeni sayılırım
bende gecen sene basladı bu kaktüs sevdası
sizlere birkac sorum olucak.
kaktuslerimin uzerinde bi kac beyaz nokta olusmaya basladi bunlar hastalik belirtisi mi ?
birde ben bir rafli ciceklik yapip kaktuslerimi kapali cam balkonda tutuyorum cok soguk olmuyor ama bir sorun olur mu ?

Eklenen Resimler

Mustafakıral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2019, 01:07   #87
Ağaçsever

uuluc's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2019
Kaktüste Pas Lekesi

Merhaba arkadaşlar,

Kaktüsümün üzerinde pas lekesine benzer lekeler oluştu, sorun nedir ne yapabilirim yardımınızı rica ederim.

https://i.ibb.co/PFLmFn0/IMG-2680.jpg

uuluc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2019, 03:47   #88
Ağaçsever

uuluc's Avatar

Yardım edecek kimse yok mu ?

Eski 02-06-2019, 20:15   #89
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensclate Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

Kaktüsümün üzerinde pas lekesine benzer lekeler oluştu, sorun nedir ne yapabilirim yardımınızı rica ederim.

https://i.ibb.co/PFLmFn0/IMG-2680.jpg
Snırım kaktüsünüz cam arkasında tutuyorsunuz cam mercek görevi üstlendiği için bitkinizi yakmış aklınızda bulunsun kış güneşinde bile cam arkası koymak çok tehlikelidir.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2019, 00:16   #90
Ağaçsever

uuluc's Avatar

Aynen öyle cam arkasındaydı, cevabınız için çok teşekkür ederim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024