agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-03-2016, 16:31   #1
Ağaçsever

BerfuÇ's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2016
Kaktüsümde Çatlama

Arkadaşlar Selamlar,

Bu sabah farkettim ve çok üzüldüm. Bunun sebebi nedir? 4 kaktüsten iki tanesi çatlamış. Bir çaresi var mıdır?

Eklenen Resimler

BerfuÇ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2016, 17:51   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2011
Uyku doneminden uyandirirken sulamayi yavas yavas cogalmaniz gerekir aniden bol sulama yapmissiniz gibi gorunuyor.

hilalll Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2016, 18:07   #3
Ağaçsever

BerfuÇ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hilalll Mesajı Göster
Uyku doneminden uyandirirken sulamayi yavas yavas cogalmaniz gerekir aniden bol sulama yapmissiniz gibi gorunuyor.
Sn hilalll, aslında ben hiç sulama yapmadım ama 2 kere yağmur altında kaldılar.

Şimdi korumadalar, bu ayda sulamayı düşünmüyorum. Bitkiler bu çatlamayı kaldırabilecekler mi?

Eski 12-03-2016, 18:19   #4
Ağaç Dostu

Merak etmeyin hayatina devam eder o şekilde ornegin silikon cicekleri cikarirken bu tarz yaralanmalar olan cok kaktusum vardi izi belli ama gelismeye devam edebildiler. Yagmur fazla gelmiş dedigim gibi üstatlar daha iyi bilir ******...

Muglada havalar ısınmıstır yavaş yavaş uyandirmaya baslanabilir bence ben gecem hafta başladım .

Ayrica topragimiz bahce topragi agirlikli gorunuyor nasil bir karisim saksı harciniz ?

Kök çürümesi riski fazla süzek , gecirgen toprak olmaması durumunda.

Eski 12-03-2016, 18:24   #5
Ağaçsever

BerfuÇ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hilalll Mesajı Göster
Merak etmeyin hayatina devam eder o şekilde ornegin silikon cicekleri cikarirken bu tarz yaralanmalar olan cok kaktusum vardi izi belli ama gelismeye devam edebildiler. Yagmur fazla gelmiş dedigim gibi üstatlar daha iyi bilir ******...

Muglada havalar ısınmıstır yavaş yavaş uyandirmaya baslanabilir bence ben gecem hafta başladım .

Ayrica topragimiz bahce topragi agirlikli gorunuyor nasil bir karisim saksı harciniz ?
İçimi rahatlattınız

Toprak bahçe toprağı ağırlıklı doğrudur. 3 Ölçek bahçe toprağı, 1 ölçek humuslu torf ve 1 ölçek lav taşı kullanıyorum. Saksıların dibine de lav taşı döküyorum. Sanırım yağmur bahçe toprağındaki taşları yukarı çıkardı.

Çok teşekkürler tekrardan! çok korkmuştum

Eski 12-03-2016, 19:58   #6
Ağaç Dostu

Bahce topragi ve torf kaktusler icin riskli lav tasi gozenek ve mineral icin guzel ama
Karisim oraniniz bence kök curuklerine çok müsait yerinizde olsam hafif iri taneli kum az bahce toprakli daha havadar cabuk kuruyan toprak tercih ederdim.

Benim favori karisisim %50 kadar iri kum,cocopeat , az miktar bahce topragi cok cok az yumurta kabugu ekliyorum hiç kök çürügü yasamadim.Tabi iklimde önemli bizim asiri sıcak ve bir nemsiz havamiz var cocopeat oranını tolore edebiliyoruz.

Son bir tavsiye daha dogadan alınan kum, toprak fırinda sterilize edip kullaniyorum yabanci tohum böcek, mantar vs. gibi sorunlar yaşamıyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024