agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-10-2007, 00:42   #1
Ağaç Dostu

Kagan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2005
Galeri: 54
Kaktüs ve Sukkulentlerde İnsektisit ve Fungusit Kullanımı

Tropik bitkiler yetiştirirken bitkilerime insektisit (böcek öldürücü) ve fungusit (mantar öldürücü) ilaçlar uygulamıştım...

Kaktüs ve sukkulentlerim dış ortamda olduğu için onlara da insektisit ve fungusitleri periyodik olarak kullanmak istiyorum ama tepkilerinin nasıl olduğunu bilmediğim için cesaret edemiyorum.

Bu yaz sadece Captan ve kükürt uygulaması (hem püskürtme, hem de topraktan verme olarak) yaptım ve bir zarar görmediler...

Asıl sormak istediğim hangi ilaçları (insektisit ve fungusit) kaktüs ve sukkulentlere topraktan sulama olarak verebiliriz (ki bitkilerin bünyelerine de geçsin, dolayısıyla uzun etkili olsun)... Sukkulentler arasında özellikle Lithops'ların bu konuda durumları nedir?

Kaktüsler ve sukkulentler (özellikle Lithops'lar) hakkında bilgili olan arkadaşlar bilgi ve deneyimlerini burada belirtirlerse çok yararlı olacaktır diye düşünüyorum...

Kagan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2007, 00:53   #2
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2006
Sevgili Kagan,
Biz serada insektisit olarak Admire (Bayer) kullaniyoruz ve oldukca etkili.
Turkiye de varmi bilemiyorum. Bilen arkadaslar vardir sanirim,
Saygilar

uyar11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2007, 00:57   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2007
ilaç

Sayın Kagan, Bizim üç serada da kaktüs ve sukulentler var, ilacın dozunu kaçırmadan sistemik esaslı ilaçları püskürtme yoluyla ilaçlama yapıyoruz herhangi bir sorun şimdiye kadar olmadı. Çok az ( 30 adet) ama lithopslarada veriyoruz hepsi bir arada çünkü. Selamlar.

mehtap gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2007, 01:01   #4
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kagan Mesajı Göster
Sevgili Uyar11, bilgi için teşekkür ederim. Ama asıl öğrenmek istediğim topraktan sulama olarak da verebileceğimiz ilaçlar. Çünkü (bildiğim kadarıyla) kaktüs ve sukkulentlerin üstderisi pek geçirgen değil. Dolayısıyla püskürtme yaptığımızda ilaçları bünyelerine öteki bitkiler kadar alamıyorlar...
Biz de sulama suyuna veriyoruz. Zira bahsettigim ilac sistematik yapiya sahip yani bitki bu suyu alinca, o bitkiye musallat olan zararlilar, bitkinin oz suyunu emmeye kalkinca bin pisman oluyorlar. Belirli araliklarla yapilan bu uygulama cok etkili oluyor.

Eski 19-10-2007, 22:23   #5
Ağaç Dostu

petulya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2007
Sayın Uyar,

Admire Pro (Bayer) ilacı solusyon olarak hazırlarken bu karışımın içine nötr reaksiyon olucak şekilde karıştırılabilecek bir fungusit (küllenme) için ilaç kullanıyormusunuz? Veya bilginiz varmı? (malum Hollanda çiçek ülkesi ! ) )
Varsa ilacın jenerik adını etken maddesiyle birlikte verirmisiniz? Tabi bu ilaçları salon ve balkon süs bitkileri için soruyorum. Teşekkürler

petulya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 17:24   #6
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi petulya Mesajı Göster
Sayın Uyar,

Admire Pro (Bayer) ilacı solusyon olarak hazırlarken bu karışımın içine nötr reaksiyon olucak şekilde karıştırılabilecek bir fungusit (küllenme) için ilaç kullanıyormusunuz? Veya bilginiz varmı? (malum Hollanda çiçek ülkesi ! ) )
Varsa ilacın jenerik adını etken maddesiyle birlikte verirmisiniz? Tabi bu ilaçları salon ve balkon süs bitkileri için soruyorum. Teşekkürler
Sevgili petulya,
Bizim kullandigimiz ilaclar tamamen profesyonel ve amatorlerin bunlara ulasmasi biraz zor.
Ama Admire, sanirim amatorler icin de kucuk dozlarda satiliyor. Kutu uzerinde **** satici firmadan bu konu hakkinda rahatlikla bilgi alabilirsiniz. Biz karistirma yapmiyoruz. Her ilac veya gubre, bilgisayar kontrolunde sirasi gelince uygulaniyor. Bu iste rastgeleye **** tesadufe yer yok.
Sanirim forumda bu konu hakkinda ehliyetli ve tecrubeli arkadaslar var. Umarim onlar size bu konuda yardimci olabilirler.
Saygilar,

Eski 25-10-2007, 18:27   #7
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Admire pro bulamıyabilirsiniz ancak aynı aktif madde ile (Imidacloprid) Confidor adı ile, veya benzeri bir aktif madde ( Acetamiprid) Mospilan adlı ziraii sistematik ilaçlar Türkiye'de bulunabilmektedir.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2012, 00:34   #8
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Peki arkadaşlar mantar ölüdürücü olarak evde yapabileceğimiz ilaçlar yok mu ...

birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 10:09   #9
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birgaripyolcu Mesajı Göster
Peki arkadaşlar mantar ölüdürücü olarak evde yapabileceğimiz ilaçlar yok mu ...
Ev yapımı ilaçlar başlığını inceleyebilirsiniz.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024