agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2009, 23:59   #1
Ağaç Dostu

eminetirsi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2009
Kaktüste Bitlenme

kaktüsüm bitlendi.yardım edin lütfen.

eminetirsi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 22:09   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Forumda evde yapılan ilaçlarla ilgili başlığa ulaşın.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 23:22   #3
Ağaç Dostu

eminetirsi's Avatar

memet bey lütfen siz araştırıp yardımedin ben bilgisayar kullanmayı yeni öğreniyorum.haliyle ulaşmayı beceremedim.bugün baktım rengi sararmış.gidip verilen herhangi bir ilaç almak istemiyorum.

Eski 22-05-2009, 23:37   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Ev yapımı ilaçlar

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2009, 11:33   #5
Ağaç Dostu

eminetirsi's Avatar

sevgili malina ve sevgili memet...ulaşabildim ve bugün hemen yapıyorum ilacı...zavallı çok hasta ve kurtarabilirsem bunun sebebi siz olacaksınız....şimdiden çok çok teşekkürler.

Eski 24-05-2009, 12:40   #6
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Bitlere karşı evde hazırlanabilen ve bitkiye en zararsız ilaç arapsabunlu su püskürtmek diye biliyorum. Ben birçok bitkimdeki bitleri bu yolla temizledim. Sana da şiddetle tavsiye ederim. Ama bit yerine başka zararlıysa bilemem. Ben de zaman zaman çok çaresiz kalmıştım. Umarım bitkilerini kurtarabilirsin.

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2009, 16:51   #7
Ağaç Dostu

eminetirsi's Avatar

teşekkürler osmann.bende onu deniyorum şuan...umarım iyileşir..ama bit heryerini sarmış...acaba rüzgar yoluyla diğer kaktüslerimede sıçrarmı?

Eski 24-05-2009, 22:04   #8
Ağaç Dostu

eminetirsi's Avatar

o ilacı sıkarken toprağa dökülürse nolur?arkadaşlar.

Eski 25-05-2009, 12:04   #9
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Hiçbirşey olmaz, toprağa da bol bol dökülsün hatta ilaçlı su, toprağın üstünden 2 cm kadar da toprağı alıp atın bence. Siz görmeseniz de orada da böcekler ve yumurtaları vardır.

sonerordo beğendi.
İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2009, 21:36   #10
Ağaç Dostu

eminetirsi's Avatar

tamam olur.atarım yerine yeni toprak koyarım..hatta artık bu sene artık ondan çiçek beklenmez,bitler tükenirsetoprağı komple değiştiririm.olurmu ilkin hanım...

Eski 26-05-2009, 11:40   #11
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Olabilir tabii sayın eminetirsi ama siz önce böceklerden kurtarmaya bakın kaktüsünüzü, gerisi kolay zaten...

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 23:49   #12
Ağaçsever

İnceefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2006
Galeri: 1
İlaçlama yaptıktan 15 gün sonra bir kez daha ilaçlayın ki İlkin Hanımın dediği yumurtalarda ölsün. Aksi taktirde bitler üremeye devam eder.

İnceefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 23:43   #13
Ağaç Dostu

eminetirsi's Avatar

15 gün çok değilmi ben pazar tekrar ilaçlarım diyodum.hem sarmısak ezmeyi unutmuştum.bu kez onuda koycaktım.

Eski 11-06-2009, 00:03   #14
Ağaç Dostu

eminetirsi's Avatar

Arkadaşlar,sanırım bitler gitti,ama bitki son haliyle kaldı.Dalları sarı kaldı.Zaten iki köktü,bir kökünün dallarını kessem,sadece kökü kalsa yani ana gövdesi,ölürmü acaba zavallı?

Eski 27-04-2013, 19:31   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-01-2013
kabuklu bit ve unlu bit için dursban 4

kaktüste kabuklu bit ve unlu bit için dursban 4 kullanmak etkili olur mu? daha doğrusu dursban 4 ün kaktüse bir zararı olur mu? kullanan varsa doz hakkında da bilgi lazım.

morkaktus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 08:52   #16
Yeni Üye

burakhm's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
Herkese merhaba,

Dün işten geldim, bir hevesle kaktüslerime bakayım dedim ve bi tanesini havaya kaldırdım ve tırtıl gibi ufak bişey düştü yere. Şekli unlu bit'e benziyor. ve öteki kaktüsüme baktığımda kırmızı örümcek ile karşılaştım ! ikisinide öldürdüm ama hala vardır sanırım bunlar kaktüslerimde. kış ayı olduğumdan evin içinde bakıyorum kaktüslerime nerden geldi hiç anlamadım. keyfim bi hayli kaçtı. kaktüslerim oldukça dinçler ve bişey olursa çok üzülürüm.

Bu böcekler için tam olarak etki gösterecek(ortadan kaldıracak) bir ilaç öneren varmı ? şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

burakhm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 13:35   #17
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Sayın Burakhm, unlu bitte olabildiğince mekanik temizlik yapmanız gerekiyor, kürdan yardımıyla kaktüsten ayıklayın görünenleri, zira unlanmış şekilde kendini korumaya almış bitlere ilaç pek fayda etmiyor. Tekrar tekrar kontrol edin kaktüslerinizi.

Kırmızı örümcek olduğuna emin misiniz, çıplak gözle görmek çok zordur bu canlıyı?
İki zararlıya aynı anda etki eden ilaç yok bildğim kadarıyla.
Kırmızı örümceği daha belalı gördüğüm için önceliği ona verin derim. Zirai ilaç satan yerlerden bulabilirsiniz.

burakhm beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 22:57   #18
Yeni Üye

burakhm's Avatar

Şöyle anlatayım o zaman.

unlu bit diye gördüğüm şeyi tarif edeyim ben size. 2mm ile 3mm arası beyaz ve hafif şeffaf, çok ayaklı ve hareketliydi.

kırmızı örümcek ise 1mm ile 2mm arası, kırmızı ve kaktüsümün arasına kaçan bişeydi.

resimlerini çekme imkanım olmadı, heyecandan ve sinirden ikisinide öldürdüm

şimdi ne yapmam gerekiyor. endişelenecek bir durum varmı acaba

Eski 05-12-2013, 01:17   #19
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Ne kadar şaşırdım, kaktüslerde bitleniyormuş

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2013, 08:59   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burakhm Mesajı Göster
Şöyle anlatayım o zaman.

unlu bit diye gördüğüm şeyi tarif edeyim ben size. 2mm ile 3mm arası beyaz ve hafif şeffaf, çok ayaklı ve hareketliydi.

kırmızı örümcek ise 1mm ile 2mm arası, kırmızı ve kaktüsümün arasına kaçan bişeydi.

resimlerini çekme imkanım olmadı, heyecandan ve sinirden ikisinide öldürdüm

şimdi ne yapmam gerekiyor. endişelenecek bir durum varmı acaba
Büyük ihtimal ile yanlış alarm. Emin olmak için aşağıdaki linklere bir bakın, sizinkilere benziyor mu?

Unlu Bit (ing. mealy bug)
Kırmızı örümcek (ing. spider mite)

ankstel beğendi.
drhegeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2013, 20:55   #21
Yeni Üye

burakhm's Avatar

unlu bit doğru. ama kırmızı örümcek 1mm veya 2mm di. ama örümcekti yani. kaktüsün içine doğru giriyordu. sonra çıkana kadar bekledim öldürdüm. keşke fotoğrafını çıkseydim.

unlu bit için kullandığınız zirai ilaç önerebilirmisiniz. yayılsın istemiyorum.

Eski 25-01-2014, 21:12   #22
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2011
Selamlar
Bu soru daha önce sorulmuş ama cevap alınamamış.
kaktüs ve sukulentlerdeki unlu bit için kullanabileceğimiz bitkilere zarar vermeyecek etkili bir ilaç tavsiye ederbilirmisiniz.
Buyaz kaktüslerimi fena halde unlu bit sardı ben temizlemekten bıktım onlar üremekten bıkmadı.
çok kez arapsabunlu su yaptım azalır gibi oldu ama geri geldiler bi kaç kez babamın bahçesi için kullandığı bit ilacını kullandım ama fayda etmedi.
tabi bu arada çokça kaktüsümüde kaybettim.
Bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum

yağmur beğendi.
musbet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2014, 22:18   #23
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Sayın musbet;

Öncelikle unlu bit, satın alırken kaktüslerde oluyor. Yeni aldıysanız veya yeni aldığınız bir kaktüs veya benzeri bitkiniz varsa onu diğerlerinden ayırın.

Unlu bitin olduğu kaktüsünüzü zedelemeden çeşmenin altında toprağını dökmeden bir minik fırça(poğoçanın üstüne yumurta sürülen minik fırçalar ideal) yardımıyla yıkayıp bitlerin büyük kısmından kurtulun.

Bu işlemden sonra 1 tatlı kaşığı sirkeyi 5 tatlı kaşığı su ile karıştırıp kaktüsün üstünde nerede bit varsa oraya püskürtün. Ama sakın toprağına gelmesin damlamasın. Saksıyı yan yatırarak bu işlemi yapabilirsiniz. Bir müddet böyle dursun 1 saat kadar. Ardından arap sabunu-zeytinyağı karışımlı bitkisel ilacı hazırlayıp son olarak 1 hafta boyunca bunu kullanın. Bu arada bitkinize su vermeyin. Umarım kurtulursunuz.

Narinkhn beğendi.

Düzenleyen yağmur : 25-01-2014 saat 22:20 Neden: yazım hatası
yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 23:04   #24
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Vakit ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Şuanda çok bitli olanlar diğerlerinden uzakda duruyorlar. Vakit buldukça söylediklerinizi uygulayacağım.
Fakat şöyle bir sorun var zeytinyağlı karışım saksılarda yapış yapış oluyor, yağlı karışım yerine farklı bir zirai ilaç kullanmak istiyorum ama zehir kullanmayada pek gönlüm el vermiyor.
sitede neemazal bitkisel ilaç tavsiye ediliyor
nemazali hangi siteden temin edebilirim bilen arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.

Eski 27-01-2014, 16:25   #25
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Neemazal epey pahalı bir ilaç öncelikle onu belirteyim. 1 litresi 160 tl. Daha küçük ölçülerde satın alabiliyorsunuz elbette. 200 ml gibi.

Yağ için dediğim gibi saksıyı yan yatırıp sıkın toprağa ve saksıya gelmesin. Yağın amacı sanıyorum unlu bitin havayla temasını kesip çoğalmasını engellemekti. Sayın MeyveliTepe'nin bir mesajında yağın görevini yazdığını okumuştum ama bir sürü şey okuyunca tam ne işe yaradığını unutmuşum.

yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2014, 22:07   #26
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Dışardaki kaktüslerimde yağlı karışımı kullanabilirim ama evde camın önünde duran sukulentimede pamuklu bit bulaşmış, elimden geldiğince gördüklerimi temizliyorum ama üremeye devam ediyorlar.
Evde bu yağlı karışımı kullanamayacağım için çok acil neemazal almam lazım
Neemazal pahalı ama sağlık daha önemli kimyasal ilaç kullanmak istemiyorum.
Neemazalı nerden temin edebilirim, hangi siteden alabilirim internette araştırdım ama birşey bulamadım, yardıncı olursanız sevinirim.

Eski 16-02-2014, 20:26   #27
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Siparis verdigim neemazal dün elimi ulaştı, bugün tüm kaktüslerimi tek tek ilacladım ve sildim, temizligide aradan cıkartmıs oldum. Bakalım sonuç neolacak,yaklasık 10 gün sonra tekrar ilaclama yapmayı planlıyorum, İsi garantiye almak lazım.
Olumlu **** olumsuz sonuçları sizlerle paylasacağım.

yağmur beğendi.
Eski 23-04-2014, 22:49   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2014
Merhabalar. Kaktüs koleksiyonuna yeni başladım. Ama malesef kaktüslerimden birinde unlu bit olduğunu farkettim ve dediğiniz şekilde önce temizleyip sirkeli su uyguladım. Daha sonra da toprağını değiştirip arap sabunlu, yağlı suyu uyguladım. Fakat hala çok endişeliyim umarım bitkim kurtulur. Bu işlemleri uygulayan arkadaşlar ne sonuç aldıklarını paylaşırlarsa çok sevinirim. Teşekkürler.

YeniBON beğendi.
cobaltmagenta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2014, 14:12   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Düzenli bir şekilde bu karışımı uygulayın.Mesela düzelene kadar haftada bir.Biraz yıpranıp zayıflıyorlar ama sonra toparlanıyorlar.

Narinkhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2014, 12:36   #30
Ağaçsever

confuest's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2011
Ev yapimi karisimlarin hepsini yaptim ama bitlere hicbir etkisi olmuyor. Bosu bosuna ugrasmayin zahemte girmeyin. Zirai ilac alamayan,bulamayan arkadaslar icin bir yontem paylasiyorum. Bu yontemle unlu bitlerin kokunu kurutabilirsiniz. İlk önce bitkisi saksidan ayiriyoruz , koklerindeki topragi tamamen temizleyip bitkiyi ve kokleri normal suyla yikiyoruz daha sonra bitkiyi dikmeden havadar direk gunes isigi almayan biryere birakiyoruz. 1-2 gun sonra , marketlerde Detan Sinekkıran adlı ilacı bitkinin heryerine püskürtüyoruz ve 3-4 saat bu sekilde beklemesini sagliyoruz, daha sonra bitkiyi tekrar su ile yikayip, temiz bir topraga(eski topragini cope atin) dikiyoruz birkac gun direk gunes isigi almayan biryerde bekletip daha sonra gunesli biryere koyuyoruz. Bu sekilde bitki unlu bitlerden %100 kurtuluyor ve hicbir zarar gormuyor. 2-3 adet kaktuste bu yontemle bitlerden kurtuldum. Bir tanesinin her tarafini bitler istila etmisti koklerine kadar onlarin bile kokunu kuruttu ve kaktuslerim sapasaglam oldular.

confuest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024