agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni200Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-12-2020, 14:40   #301
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2020
kaktüs küflenmesi

yardımcı olabilecek var mı acaba ?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
flyway26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2020, 18:18   #302
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flyway26 Mesajı Göster
yardımcı olabilecek var mı acaba ?
Oksijenli suyu 1/100 oranında suyla seyreltin... Yani 1 ölçek oksijenli suyu 100 ölçek suya karıştırın ve bu karışımı fısfısla kaktüsün tüm yüzeyine püskürterek uygulayın... Birkaç gün bu uygulamayı tekrarlarsınız...
Bunun dışında, kaktüsünüz deliksiz bir kapta/saksıda ise mutlaka delikli bir saksıya alın ve uzun bir süre sulamayın... Ayrıca, sıcak, kuru ve güneşli bir ortamda tutun... Kökleri ve iç dokuları çürümediyse toparlayacaktır... Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2020, 00:44   #303
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-12-2020
Merhaba çiçek severler sizlerle sorununu paylaşmak istedim çok cevap aradım ama bu türde bu hastalığın cevabını bulamadım bu leş kaktüsünü yeni aldım cins bir bitki kökten sarama vardı bana geldiğinde çamur gibi topraktaydı değiştirdim sanırım önüne geçtim ama bu akşam kontrol etiğimde bu pas gibi lekeleri gördüm siyah desem değil kahve rengi benek benek bilemiyorum kesmeyi düşünüyorum ama kıyamadım kurtarma temizleme imkanım varsa canlıya zarar vermek istemiyorum şimdiden teşekkürler resim yükleyemiyorum

ProtezKalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2021, 10:02   #304
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2019

Mesut temiz hocam merhaba. Öncelikle size çok teşekkür ediyorum
Sizden aldığım fikirler ve yönlendirmeler sayensinde kaktüslerim çok sağlıklı oldu ve çoğaldı.
Merak ettiğim bir sorum olacaktı size mümkünse eğer. Tavuklara aldığım vitamini kaktüslerin suyuna çok az bir miktar eklesem kaktüslere faydası olurmu mahsuru varmı ?

Mesut Temiz beğendi.
Dream Master Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2021, 17:50   #305
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dream Master Mesajı Göster

Mesut temiz hocam merhaba. Öncelikle size çok teşekkür ediyorum
Sizden aldığım fikirler ve yönlendirmeler sayensinde kaktüslerim çok sağlıklı oldu ve çoğaldı.
Merak ettiğim bir sorum olacaktı size mümkünse eğer. Tavuklara aldığım vitamini kaktüslerin suyuna çok az bir miktar eklesem kaktüslere faydası olurmu mahsuru varmı ?
Merhabalar,
Kaktüslerinizin toparlanmasına sevindim Sayın Dream Master...
Vitaminler hayvanların çok küçük miktarlarda ihtiyaç duyduğu moleküller, bitkilerin bünyelerinde de varlar bilindiği gibi(A, B grubu vitaminler, C vitamini, E vitamini, K vitamini)... Bunlar bitkilerin bünyesinde üretiliyorsa, mutlaka işlevleri vardır... Ancak bunlar bitkiler tarafından topraktan emilemezler.. Zaten toprakta çok kısa sürede bozulurlar... Bitkiler için "vitamin" adıyla satılan ürünler varsa da, bunlar aslında vitamin değil mineral ve organik maddeler içeriyorlar, çünkü toprakta ve suda gerekli mineraller ve organik maddeler olduğunda bitkiler bunlardan ihtiyaç duydukları her maddeyi sentezleyebiliyorlar... Kaktüs ve sukulentler için "sıvı bitki besinleri" var... Bunların kullanımı çok kolay, ambalajda belirtilen oranlarda suyla karştırdığınızda kaktüs ve sukulentlerinizin besin gereksinimlerini tamamen karşılayacaktır... Zaten kaktüs ve sukulentlerin besin gereksinimleri diğer bitkilerin çoğuna kıyasla çok düşük diyebilirim... Bol şans...

Eski 22-01-2021, 12:49   #306
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2021
Sorunun ne olduğunu anlayamadım, açıklayıcı bir bilgi de bulamadım. Çürüme gibi ama emin de olamıyorum. Dipten boğumlar kahverengileşiyor ve o yöne doğru eğiliyor. Kaktüslerimden birini ciddi anlamda kötüleştirdiği fotoğrafta da görülüyor, kurtarılabilir durumda mı? Diğeriyse daha iyi durumda gibi. Kaktüslerimi kurtarmak için ne yapabilirim?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
fraser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2021, 14:37   #307
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fraser Mesajı Göster
Sorunun ne olduğunu anlayamadım, açıklayıcı bir bilgi de bulamadım. Çürüme gibi ama emin de olamıyorum. Dipten boğumlar kahverengileşiyor ve o yöne doğru eğiliyor. Kaktüslerimden birini ciddi anlamda kötüleştirdiği fotoğrafta da görülüyor, kurtarılabilir durumda mı? Diğeriyse daha iyi durumda gibi. Kaktüslerimi kurtarmak için ne yapabilirim?
İlk iki resimdeki bitkiniz (Kaynana Topuzu - echinopsis oxygona) soğuğa oldukça dayanıklıdır.. Fazla sulamaya da diğer kaktüs türlerine kıyasla yine oldukça dayanıklı bir türdür... Çürüme olduğunu sanmıyorum... Göründüğü kadarıyla bitki toprağın çok dışına dikilmiş, yani yeterince derin dikilmemiş... Birkaç santim daha fazla toprağa girecek şekilde yeniden dikmenizi öneririm... Ayrıca ince 2-3 çubukla destekleyebilirsiniz kökleri iyice gelişip bitkiyi sabitleyinceye kadar... Ben çöp şiş için kullanılan bambu şişleri kullanıyorum bu tür küçük bitkileri desteklemek için...
Son resimdeki kaktüsünüz bir mammillaria... Mammillaria'lar soğuğa, fazla neme karşı çok daha hassaslar... Mantar hastalıklarına ve kök çürümesine yatkınlar... Ortam sıcaklığına ve fazla su vermemeye dikkat etmek gerek... Onun durumu için resimden net bir şey söyleyemeyeceğim...

Yalnız kullandığınız saksıları biliyorum, onların alt delikleri yok ve bu nedenle fazla suyu tahliye edemiyorlar. Bence dibi delik ve ayrı altlığı olan saksılar kullanırsanız çok daha iyi olur... Bol şans..

Eski 10-02-2021, 19:56   #308
Ağaç Dostu

ankaramk's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2011
Merhabalar. Ağaçlar.net ailesi. Kaktüslerimde değişiklik fark ettim ve kırmızı örümcek olduğunu fark ettim. Hasta olanları dışarı çıkarmak zorunda kaldım.
mikroskop kamera ile çektim fotoğrafları. Daha önce başına gelen varsa fikirlerini alabilirim

Venus V6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ankaramk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2021, 10:45   #309
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2021
Merhaba 2 adet kaktüsüm var cinslerini bilmiyorum.
Uzun olan kaktüsümün renginde solma, dibinde yumusama ve üstünde kuru kabukumsu bölgeler oluştu
Küçük yuvarlak olanda ise büzüşme var
Saksılarınıda değiştirmeyi düşünüyorum özellikle uzun olanı. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

faruk92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2021, 17:08   #310
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2018
Merhaba kaktüs sever arkadaşlar. Pek çok kaktüsüm var, 3 5 yıldır keyifle yetiştiriyorum onları. Son birkaç gündür birkaçında hastalık tarzı şeyler gözlemliyorum. Bilgisi olanlar beni aydınlatırsanız çok müteşekkir kalacağım. Birinci resimdeki kaktusümde örümcek ağları oluyor sürekli. Ve gözlemlediğim kadarıyla bu durum kaktüsümün yeni çıkardığı bebeğinin büyümesini ve daha fazlalarini engelliyor. 2. Kaktüsümün gövdesinde pas benzeri lekeler var. 3 ve 4. Görseller ise en çok içim parçalayanlar. Ne olduğunu anlamadım birden böyle oldu. Şimdi bakımlarıyla ilgili ufak değişiklikleri anlatayım, güneybatı cephe balkonunda duvar dibinde duruyorlardi, havaların ısınmasıyla 1 metre kadar öne çektim, cam bariyerlerin önünde duruyorlar. Toprak değişimi yapmadım fakat üstten katı solucan gübresi kattım topraklarına. Durumumuz bu.
Name:  20210410_173822.jpg
Views: 719
Size:  69.9 KB

Name:  20210410_173804.jpg
Views: 686
Size:  40.2 KB

Name:  20210410_173730.jpg
Views: 678
Size:  37.7 KB

Name:  20210410_173721.jpg
Views: 702
Size:  57.8 KB

Hahhuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2021, 11:35   #311
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2021
Merhaba

Son birkaç gündür kaktüsümün üstünde siyah benekler oluşmaya başladı ve hızla artıyor. Sebebi ne olabilir? Çürüme belirtisi mi? Bilgi verebilecek olan varsa çok sevinirim.
Teşekkürler.

Eklenen Resimler

EsTeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2021, 22:56   #312
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2021
Kaktüsü nasıl kurtarabiliriz?

Merhaba arkadaşlar bu kaktüs çürümeye başlamıştı. Kurtarmak için uygun yerinden kestim gerekli uygulamaları yaptıktan sonra toprağa ektim ve koklenmesini bekledim fakat bu hale geldi. Köklenmedi de. Ne yapabilirim?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
İstanbultreni Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2021, 23:08   #313
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İstanbultreni Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar bu kaktüs çürümeye başlamıştı. Kurtarmak için uygun yerinden kestim gerekli uygulamaları yaptıktan sonra toprağa ektim ve koklenmesini bekledim fakat bu hale geldi. Köklenmedi de. Ne yapabilirim?
Kaktüslerin içi yumuşak dokudan oluşuyor... Uzun kaktüslerde çürüyen kısımları temizleyip açık yüzeyi kuruttuktan sonra tekrar dikerek kurtarmak çoğu kez mümkün oluyor, ancak yuvarlak bir kaktüsün iç kısmı çürüdüğünde, oluşan bakteriler çok hızlı bir şekilde bitkinin tamamına yayılıyor...

Kaktüsünüzün büyük ihtimalle soğuktan donmuş olabileceğini, çürümenin bunun ardından gerçekleşmiş olabileceğini düşünüyorum... Bitkinin soğuktan donan dokuları öldüğünden, kısa sürede çürümeye ve bakteri üretmeye başlıyor...

Sorun soğuktan kaynaklanmıyorsa, herhangi bir sebeple çürüyen kaktüsünüzün çürük dokularını tam temizleyememiş ya da toprağa dikmeden önce yeterince kurutmamış olabilirsiniz... Açık yara şeklindeki doku tamamen kabuk bağlamamışsa, topraktaki mikroorganizmalar bitkinin içine nüfuz edip çürütüyor...

Başka önerilerde bulunan arkadaşlar olabilir, ancak kendi adıma görebildiğim kadarıyla bitki ölmüş maalesef...

Galip Kuzucu beğendi.
Eski 23-05-2021, 23:17   #314
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2021
Teşekkürler bilgi paylaşımınız için

Mesut Temiz beğendi.
İstanbultreni Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2021, 10:47   #315
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2021
Opuntia buruşma

Merhabalar arkadaşlar foruma yeni üye oldum size bir konu hakkında danışmak istiyorum . Fotoğrafını yüklediğim opuntiamda buruşmalar var nedeni hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Japontipikurdan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2021, 12:44   #316
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2021
Kaktüs topraklarimda pamuklasma oluştu . Yardımcı olabilir misiniz ? Neden olur

Krcn34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2021, 12:31   #317
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2021
Kaktüs renginde değişim

Siteyi yeni kullanmaya başladım nereye yazacağımı bilemedigim için buraya yazdım ancak bu türdeki iki kaktusumun de çıkan yavruların da morarma mevcut ..sebebini bilen var mı ?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Ayşegül Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2021, 17:49   #318
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayşegül Yılmaz Mesajı Göster
Siteyi yeni kullanmaya başladım nereye yazacağımı bilemedigim için buraya yazdım ancak bu türdeki iki kaktusumun de çıkan yavruların da morarma mevcut ..sebebini bilen var mı ?
Büyük ihtimalle birden güneşe çıkarıldıkları için olmuştur o kızarma/morarma... Opuntia'larda fazla güneş almayan bir ortamda çıkan yapraklar sonradan daha fazla güneş alan bir ortama konulduğunda bu tür bir renk değişimi olabiliyor... Zaten yaprakların çok ince ve uzun gelişmiş olması da yeterince güneş almayan bir ortamda büyüdüklerini gösteriyor...

Eski 14-02-2022, 17:11   #319
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2022
yılan kaktüste mantar gibi? anormal beyaz dikenler

merhaba annem kaktüslerinde garip diken gibi uzantılar fark etti ama normal dikenden daha büyük ve hızlı büyüdükleri için bir tür hastalık olabileceğini düşünüp öbür bitkilerden ayırdık. ne olabileceğini bilen varsa yardımcı olabilirse cok memnun olurum ^^ fotoğraf dosyaları cok büyük olduğu için yükleyemedim o yüzden linklerini bırakıyorum aşağıya, şimdiden teşekkürler.

fotograf1
fotograf2
fotograf3

Mesut Temiz beğendi.
pamirsama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2022, 19:57   #320
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Çok ilginç. Kök gibi görünüyorlar. Şimdiye kadar hiç görmedim.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2022, 22:47   #321
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pamirsama Mesajı Göster
merhaba annem kaktüslerinde garip diken gibi uzantılar fark etti ama normal dikenden daha büyük ve hızlı büyüdükleri için bir tür hastalık olabileceğini düşünüp öbür bitkilerden ayırdık. ne olabileceğini bilen varsa yardımcı olabilirse cok memnun olurum ^^ fotoğraf dosyaları cok büyük olduğu için yükleyemedim o yüzden linklerini bırakıyorum aşağıya, şimdiden teşekkürler.

fotograf1
fotograf2
fotograf3
Sayın Muda'nın belirttiği gibi, köke benziyorlar... Bu tür kaktüse uzun yıllardır bakıyorum, toprağa değen kısımlarında bu tür kök geliştiriyorlar... Bir şekilde kök geliştirmeye teşvik edecek bir durum olmuştur... Hastalık olduğuna pek ihtimal vermiyorum kendi adıma...

pamirsama beğendi.
Eski 21-04-2022, 15:26   #322
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2022
Tavşan kulağım için yardım

Merhabalar, acemice de olsa kaktüs ve sukulent büyütmeye çalışıyorum son bir kaç yıldır. Uzunca bir süredir buradan da faydalanıyorum. Elimden geldiğince bakımlarını öğrenmeye çalışıyorum, hatalarımı düzeltiyorum. Fotoğraflarını paylaşacağım tavşan kulağı 2 yıl önce aldığımda ancak 10 cm boyundaydı. Şimdi ise yaklaşık 40 cm. Ancak son zamanlarda bir derdi var tam olarak anlayamadığım. Aynı gövdeden büyüyen bir dal gayet sağlıklı devam ediyorken, diğer dal iyice kötüleşti. Daha önce yokken şu an ana dalda da sorun var. Lütfen bilgisi olan birileri ne yapmam gerektiği, nasıl kurtarabileceğim hakkında yardımcı olursa çok mutlu olacağım. Şimdiden çok teşekkürler...

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
hyry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2022, 18:23   #323
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hyry Mesajı Göster
Merhabalar, acemice de olsa kaktüs ve sukulent büyütmeye çalışıyorum son bir kaç yıldır. Uzunca bir süredir buradan da faydalanıyorum. Elimden geldiğince bakımlarını öğrenmeye çalışıyorum, hatalarımı düzeltiyorum. Fotoğraflarını paylaşacağım tavşan kulağı 2 yıl önce aldığımda ancak 10 cm boyundaydı. Şimdi ise yaklaşık 40 cm. Ancak son zamanlarda bir derdi var tam olarak anlayamadığım. Aynı gövdeden büyüyen bir dal gayet sağlıklı devam ediyorken, diğer dal iyice kötüleşti. Daha önce yokken şu an ana dalda da sorun var. Lütfen bilgisi olan birileri ne yapmam gerektiği, nasıl kurtarabileceğim hakkında yardımcı olursa çok mutlu olacağım. Şimdiden çok teşekkürler...
Öncelikle bitkinin saksısının altında deliği olduğunu umuyorum ve deliksiz saksıya sukulent ekilmemesi konusunu hatırlatmak istiyorum...
Acaba bitkinin bozulmaya başlayan kısmı boğum yerinden kırılmış olabilir mi? Bence bir kontrol edin. Bende uzun yıllardır bu opuntia türünden (opuntia microdasys) var ve bir şekilde boğum yerinden zarar gördüğünde, boğumun yukarısındaki kısımlarda benzer değişiklikler oluyor...
Eğer boğum yerinden kırıldıysa o kısmı direkt makul bir derinlikte toprağa dikerek köklendirebilirsiniz...
Bu tür çabuk köklendiğinden, bence her halükârda o kısmı ayırıp başka bir saksıya dikin...
Ayrıca, resimden görebildiğim kadarıyla kaktüsünüzün ilk köklendirilen yaprakları (aslında "dal"dır bunlar) ufakmış, sonradan daha iyi güneş ve besin ortamı bulunca iri yapraklar vermiş ve bunları taşıması da giderek daha zorlaşacak...
Ben olsam en iri yapraklardan ayırıp onları ana taşıyıcı gövde yapmak üzere köklendiririm... Aslında bunu yapıyorum da... Yıllar önce ana gövde yapmak üzere en iri yaprakları seçip köklendirmiştim, şimdi bitki kocaman oldu, hâlâ dik ve sağlıklı büyüyor...
Bitkinizde bir hastalık olduğunu sanmıyorum, ama belki daha bilgili bir arkadaşımız bir hastalık/parazit de tespit eder..
Bol şans diliyorum...

Eski 22-04-2022, 14:19   #324
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2022
Öncelikle çok çok teşekkür ediyorum bilgilendirme için.
Ben acemisiyim, öğrenmeye çalışıyorum. Saksıda delik yok, haklısınız, altına 2-3 cm ponza taşı koymuştum, bunun yeterli olduğu söylenmişti sorduğumda çiçekçi. Sulamaya da dikkat etmeye çalıştım ancak şimdilerde hava ısındı, toprak değişim yapacağım, altı delik bir saksıya alacağım.
Kontrol ettim, kırık filan yok, ancak dediğiniz gibi çok minicikti ben aldığım zaman bu bitkiyi. 10 cm var ya da yoktu, 1 tl'den az büyük kök ve üzerinde iki kulak şeklinde. Saksı/toprak değiştirirken tüm kötülemiş dalları kesip sağlamları yeniden ekeceğim bu durumda.
Tekrar çok teşekkürler...

Mesut Temiz beğendi.
hyry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2022, 14:54   #325
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hyry Mesajı Göster
Öncelikle çok çok teşekkür ediyorum bilgilendirme için.
Ben acemisiyim, öğrenmeye çalışıyorum. Saksıda delik yok, haklısınız, altına 2-3 cm ponza taşı koymuştum, bunun yeterli olduğu söylenmişti sorduğumda çiçekçi. Sulamaya da dikkat etmeye çalıştım ancak şimdilerde hava ısındı, toprak değişim yapacağım, altı delik bir saksıya alacağım.
Kontrol ettim, kırık filan yok, ancak dediğiniz gibi çok minicikti ben aldığım zaman bu bitkiyi. 10 cm var ya da yoktu, 1 tl'den az büyük kök ve üzerinde iki kulak şeklinde. Saksı/toprak değiştirirken tüm kötülemiş dalları kesip sağlamları yeniden ekeceğim bu durumda.
Tekrar çok teşekkürler...
Köklendirmek için ayıracağınız yaprakları dikmeden önce birkaç gün açıkta bekletirseniz iyi olur... bu uygulama kesik yaş yüzeyin kuruyup kabuk tutması için gerekli... Doğrudan toprağa dikerseniz, topraktan kesik yaş yüzey aracılığıyla bakteri ve mantarlar bitkinin içine nüfuz edip çürümesine yol açıyor... Bol şans...

hyry beğendi.
Eski 15-08-2022, 22:52   #326
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2022
https://ibb.co/nDgxLN7

Arkadaşlar kaktüsüm birden bire yapraklarını kaybetmeye başladı. Yavaş yavaş, gövdeye bağlandıkları yerden aşağı doğru eğilip kopuyorlar. Yıllardır bakıp büyüttüğüm kaktüsüm ölecek diye çok korkuyorum. Pamukçuk gibi birşey mi diye temizlemeye çalıştım ama öyle bariz bir bitlenme durumu da söz konusu değil gibi. Bu nedir ? Çaresi nedir, ne yapmalıyım, fikri olan var mıdır ? Lütfen yardım edin.

Çok sulamış olma ihitmalim var, ona karşı da saksıyı değiştirip, baya uzun süre sulamadım. Bu arada büyümeye de devam ediyor, üstteki en uzun kısımlardan yeni yapraklar çıkmaya başladı.

Düzenleyen CSA3 : 15-08-2022 saat 22:53 Neden: fotoğraf çıkmamış, linki yeniledim...
CSA3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2022, 00:20   #327
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CSA3 Mesajı Göster
https://ibb.co/nDgxLN7

Arkadaşlar kaktüsüm birden bire yapraklarını kaybetmeye başladı. Yavaş yavaş, gövdeye bağlandıkları yerden aşağı doğru eğilip kopuyorlar. Yıllardır bakıp büyüttüğüm kaktüsüm ölecek diye çok korkuyorum. Pamukçuk gibi birşey mi diye temizlemeye çalıştım ama öyle bariz bir bitlenme durumu da söz konusu değil gibi. Bu nedir ? Çaresi nedir, ne yapmalıyım, fikri olan var mıdır ? Lütfen yardım edin.

Çok sulamış olma ihitmalim var, ona karşı da saksıyı değiştirip, baya uzun süre sulamadım. Bu arada büyümeye de devam ediyor, üstteki en uzun kısımlardan yeni yapraklar çıkmaya başladı.

Kök çürümesi olmuş sanırım.

Mesut Temiz beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2022, 00:49   #328
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2022
Curumusse ne yapmalı peki ? Yarın yine bir saksidan çıkarıp incelemeyi düşünüyorum, yeni toprak da alacağım. Acaba dipleri nemli mi hala diye merak ediyorum toprağın, sulamadim bayadir öyle ama bir süredir hava aşırı nemliydi belki de hala toprak diplerde nemli kalmıştır. Bitki doktorluğu diye bir meslek niye yok ya, veteriner gibi bitkiler için de doktor olsa valla gotursek böyle o muydu bu muydu diye çözüm denerken bitkiler olup gidiyor valla.

Mesut Temiz beğendi.
CSA3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2022, 10:50   #329
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CSA3 Mesajı Göster
Curumusse ne yapmalı peki ? Yarın yine bir saksidan çıkarıp incelemeyi düşünüyorum, yeni toprak da alacağım. Acaba dipleri nemli mi hala diye merak ediyorum toprağın, sulamadim bayadir öyle ama bir süredir hava aşırı nemliydi belki de hala toprak diplerde nemli kalmıştır. Bitki doktorluğu diye bir meslek niye yok ya, veteriner gibi bitkiler için de doktor olsa valla gotursek böyle o muydu bu muydu diye çözüm denerken bitkiler olup gidiyor valla.
Ben de kök kısmının çürüdüğünü ve çürümenin belli bir yüksekliğe kadar yayıldığını düşünüyorum resmi temel alarak...

Böyle bir durumda yapabileceğiniz şey, çürük kısımların yukarısından kestiğiniz dalları, çürük dokuyu tamamen ayıklayıp birkaç gün kuruttuktan sonra (kesik yüzeyin kuruyup kabuk bağlaması lazım; bu, topraktaki mikroorganizmaların bitkinin dokularına nüfuz edip onu çürütmesini engeller) yeniden uygun derinlikte toprağa dikip köklenmelerini sağlamaktır. Kendi adıma, o haldeki bir bitkinin bütün dallarını birer çelik olarak ayrı ayrı köklendirebilirim ve bunu çok kez de yaptım. Yani oldukça kolay bir şey... Önemli olan, sabırsız davranıp erken dikmemeniz... Birkaç gün, belki beş altı gün açıkta bırakın kurusunlar... Kurutmaya başlamadan önce kesik yüzeyleri toz tarçına batırırsanız sağlıklı bir şekilde köklenme şanslarını daha da arttırmış olursunuz... Sonra dilerseniz ayrı ayrı küçük saksılara, ya da tek bir saksıya çok sayıda olacak şekilde dikebilirsiniz...

Yalnız acele edin, o çürüme yukarı doğru yayılıyor şu anda ve gecikirseniz köklendirebilecek sağlam bir çeliğiniz kalmayabilir... Bol şans...

Eski 25-02-2023, 01:26   #330
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2023
kaktüsüm parçalandı

beyler forumdan e posta gelmedi forum açamadım kaktüsüm parçalandı dün gece balkondan düşmüş param parça ve sıvısı yok her yeri yemyeşil ve siyahlamış azıcık ve kötü kokuyor napabilirim öldü mü gömiyim mi çok endişelendiğim için hemen buraya yazdım

Mesut Temiz beğendi.
Agust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024