agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni200Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-06-2020, 01:10   #271
Yeni Üye

guzu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2020
Merhaba,

Elimdeki opuntia susuzluktan dolayı buruşmaya başladı sanırım. 2 yıldır toprağı değişmiyordu. Toprağını değiştirdim ve daha sık sularsam sorun çözülecek diye tahmin ediyorum burada okuduğum bilgilere göre.

Yalnız sormak istediğim bir şey var. Fotoğraflarda da göreceğiniz gibi, bitkinin dikenlerinin çıktığı yerler kızıl renge dönüşmüş durumda. Bunun nedeni ne olabilir? Sulamakla düzelecek bir sorun mu, yoksa mantar türü bir hastalığı olabilir mi? Umarım yardımcı olursunuz. Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
guzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2020, 22:57   #272
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi guzu Mesajı Göster
Merhaba,

Elimdeki opuntia susuzluktan dolayı buruşmaya başladı sanırım. 2 yıldır toprağı değişmiyordu. Toprağını değiştirdim ve daha sık sularsam sorun çözülecek diye tahmin ediyorum burada okuduğum bilgilere göre.

Yalnız sormak istediğim bir şey var. Fotoğraflarda da göreceğiniz gibi, bitkinin dikenlerinin çıktığı yerler kızıl renge dönüşmüş durumda. Bunun nedeni ne olabilir? Sulamakla düzelecek bir sorun mu, yoksa mantar türü bir hastalığı olabilir mi? Umarım yardımcı olursunuz. Şimdiden teşekkürler.
Kaktüsünüzün türünün opuntia microdasys olduğunu tahmin ediyorum.... Bu türün beyaz, sarı ve kızıl dikenli kültivarları var... Sizinki kızıl dikenli kültivardan (opuntia microdasys rufida) olsa gerek... Hastalıkla ilgili bir durum olduğunu sanmam...
Kaktüsler her ne kadar çöl bitkisi olarak susuzluğa dirençli olsalar da, sıcak aylarda susuz bırakmazsanız daha iyi gelişirler ve büzüşme de olmaz... Maksimum güneş ve yeterli sulama, en iyi formunu ve rengini almasını sağlar, ayrıca çiçek açmayı teşvik eder... Sadece, toprağın ve saksının fazla suyu akıtıyor olmasına dikkat etmelisiniz.. Yani sürekli ıslak veya çamurlaşmış olmamalı toprak...
Yine de mantardan şüpheleniyorsanız bir miktar suyun içine 1/100 oranında oksijenli su karıştırıp fısfısla bitkinin yapraklarının yer yanına iyice püskürtebilirsiniz... Bunu birkaç gün arayla birkaç kez tekrarlarsanız iyi olur... İşlemi bitkinin üzerine güneş ışınlarının doğrudan düştüğü saatlerde yapmayın, çünkü damlacıklar mercek işlevi görüp küçük yüzey yanıklarına yol açabiliyor...
Ayrıca, kaktüsler çok fazla toprağa ihtiyaç duymadıkları gibi, uygun bir toprağa dikiliyseler toprak değişimine de pek ihtiyaç duymazlar... 30 yıldır aynı saksıda gayet sağlıklı yaşayan kaktüslerim var... Besin ilavesi de yapmadığım saksılar bunlar...

guzu beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2020, 00:13   #273
Yeni Üye

guzu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Kaktüsünüzün türünün opuntia microdasys olduğunu tahmin ediyorum.... Bu türün beyaz, sarı ve kızıl dikenli kültivarları var... Sizinki kızıl dikenli kültivardan (opuntia microdasys rufida) olsa gerek... Hastalıkla ilgili bir durum olduğunu sanmam...
Kaktüsler her ne kadar çöl bitkisi olarak susuzluğa dirençli olsalar da, sıcak aylarda susuz bırakmazsanız daha iyi gelişirler ve büzüşme de olmaz... Maksimum güneş ve yeterli sulama, en iyi formunu ve rengini almasını sağlar, ayrıca çiçek açmayı teşvik eder... Sadece, toprağın ve saksının fazla suyu akıtıyor olmasına dikkat etmelisiniz.. Yani sürekli ıslak veya çamurlaşmış olmamalı toprak...
Yine de mantardan şüpheleniyorsanız bir miktar suyun içine 1/100 oranında oksijenli su karıştırıp fısfısla bitkinin yapraklarının yer yanına iyice püskürtebilirsiniz... Bunu birkaç gün arayla birkaç kez tekrarlarsanız iyi olur... İşlemi bitkinin üzerine güneş ışınlarının doğrudan düştüğü saatlerde yapmayın, çünkü damlacıklar mercek işlevi görüp küçük yüzey yanıklarına yol açabiliyor...
Ayrıca, kaktüsler çok fazla toprağa ihtiyaç duymadıkları gibi, uygun bir toprağa dikiliyseler toprak değişimine de pek ihtiyaç duymazlar... 30 yıldır aynı saksıda gayet sağlıklı yaşayan kaktüslerim var... Besin ilavesi de yapmadığım saksılar bunlar...
Mesut Bey, geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Kırmızı rengin türünden kaynaklı olabileceği ihtimaline sevindim açıkçası ama yine de evde önceden almış olduğum Compo'nun mantar ve böcek ilacından sıktım bugün. Dediğiniz gibi birkaç gün arayla buna devam ederim.

Toprağını değiştirdim çünkü, önceki hali bakın burada eklediğim resimdeki gibiydi. Bu kaktüsü arkadaşımdan aldım toprağını değiştirmek için. Ben toprağını değiştirmeden önce bu şekildeydi. Benim kullandığım toprak karışımı bahçe toprağı, akadama toprağı ve pumice'ten oluşuyor. Saksının altı delikli olduğu için altına tekrar taş koymadım. Umarım doğru yapmışımdır. Evin en aydınlık yerine koydum, güneşe alışana kadar yavaş yavaş direkt güneş ışığına çıkarıyorum.

Tüm bunları, bu forumda okuduğum bilgiler doğrultusunda yaptım. Çünkü diğer kaktüslerim de düzelmeye başladılar buradaki tavsiyeleri uygulayınca. Gövdeleri kalınlaştı ve boyları uzadı. Bu açıdan size ve forumdaki diğer kişilere de teşekkür ediyorum. Gerçekten çok faydalı bir yer burası, bitkiler konusunda bilgisi olmayanlar için özellikle.

Size son bir şey daha sormak istiyorum. Diğer kaktüslerimin toprağını mart ayının başında değiştirmiştim. NPK 4-6-6 olan bir sıvı gübre var elimde. Sizce bu tür bir gübre kaktüslere uygun olur mu dersiniz?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 27-06-2020, 00:18   #274
Yeni Üye

guzu's Avatar

Alıntı:
Mesut Bey, geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Kırmızı rengin türünden kaynaklı olabileceği ihtimaline sevindim açıkçası ama yine de evde önceden almış olduğum Compo'nun mantar ve böcek ilacından sıktım bugün. Dediğiniz gibi birkaç gün arayla buna devam ederim.

Toprağını değiştirdim çünkü, önceki hali bakın burada eklediğim resimdeki gibiydi. Bu kaktüsü arkadaşımdan aldım toprağını değiştirmek için. Ben toprağını değiştirmeden önce bu şekildeydi. Benim kullandığım toprak karışımı bahçe toprağı, akadama toprağı ve pumice'ten oluşuyor. Saksının altı delikli olduğu için altına tekrar taş koymadım. Umarım doğru yapmışımdır. Evin en aydınlık yerine koydum, güneşe alışana kadar yavaş yavaş direkt güneş ışığına çıkarıyorum.

Tüm bunları, bu forumda okuduğum bilgiler doğrultusunda yaptım. Çünkü diğer kaktüslerim de düzelmeye başladılar buradaki tavsiyeleri uygulayınca. Gövdeleri kalınlaştı ve boyları uzadı. Bu açıdan size ve forumdaki diğer kişilere de teşekkür ediyorum. Gerçekten çok faydalı bir yer burası, bitkiler konusunda bilgisi olmayanlar için özellikle.

Size son bir şey daha sormak istiyorum. Diğer kaktüslerimin toprağını mart ayının başında değiştirmiştim. NPK 4-6-6 olan bir sıvı gübre var elimde. Sizce bu tür bir gübre kaktüslere uygun olur mu dersiniz?
Resmi şimdi ekleyebildim

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 27-06-2020, 00:30   #275
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Resmi şimdi ekleyebildim
Evet Sayın guzu, önceki hali biraz hırpalanmış görünüyor... Mantar ilacı da uygulayacakmışsınız zaten... Unlu bit belirtisi de görünmüyor resimlerde (ki kaktüsler için tam bir beladır)... Bu durumda kısa sürede toparlayacağını umuyorum...
Ben kaktüslerimde doğadan aldığım toprağı kullanıyorum... Yani Sakarya, Karasu, Kandıra'da yol kenarında sarı renkli, kumlu, milli topraklardan kullanıyorum... Ankara'da oturuyorken de çok benzer bir toprak bulabiliyordum... Gerçekten çok güzel gelişiyorlar bu toprak içinde... Geniş yapraklı salon bitkilerime onlar için olduğu belirtilen sıvı gübrelerden uyguluyorum, ancak kaktüslerimin çoğuna hiç gübre kullanmadım ya da çok azına salon bitkilerine kullandığım sıvı gübreden kullandığım olmuştur... Yani maalesef gübre konusunda pek bilgim yok... Tabii ki gübre kullanmamayı da öneriyor değilim... Kaktüs ve sukulentler için de sıvı gübreler satılıyor, onların çok uygun olacağını düşünüyorum.. Bu konuları çok iyi bilen arkadaşlar var, umarım mesajınızı görüp açıklayıcı bilgi sunanlar olur...
Bir de, eğer kaktüsünüzün köküyle ilgili bir sorunu, çürüme falan varsa ve bir iki hafta içinde kötüleşirse, üstteki yavruları çelik olarak kullanmanızı öneririm.. Bitkiyi tamamen kaybetmektense çeliklerden tekrar üretmek mümkün olmuş olur... Ama büyk ihtimalle gerek kalmayacaktır buna.. Bol şans dilerim...

guzu beğendi.
Eski 27-06-2020, 00:37   #276
Yeni Üye

guzu's Avatar

Alıntı:
Evet Sayın guzu, önceki hali biraz hırpalanmış görünüyor... Mantar ilacı da uygulayacakmışsınız zaten... Unlu bit belirtisi de görünmüyor resimlerde (ki kaktüsler için tam bir beladır)... Bu durumda kısa sürede toparlayacağını umuyorum...
Ben kaktüslerimde doğadan aldığım toprağı kullanıyorum... Yani Sakarya, Karasu, Kandıra'da yol kenarında sarı renkli, kumlu, milli topraklardan kullanıyorum... Ankara'da oturuyorken de çok benzer bir toprak bulabiliyordum... Gerçekten çok güzel gelişiyorlar bu toprak içinde... Geniş yapraklı salon bitkilerime onlar için olduğu belirtilen sıvı gübrelerden uyguluyorum, ancak kaktüslerimin çoğuna hiç gübre kullanmadım ya da çok azına salon bitkilerine kullandığım sıvı gübreden kullandığım olmuştur... Yani maalesef gübre konusunda pek bilgim yok... Tabii ki gübre kullanmamayı da öneriyor değilim... Kaktüs ve sukulentler için de sıvı gübreler satılıyor, onların çok uygun olacağını düşünüyorum.. Bu konuları çok iyi bilen arkadaşlar var, umarım mesajınızı görüp açıklayıcı bilgi sunanlar olur...
Bir de, eğer kaktüsünüzün köküyle ilgili bir sorunu, çürüme falan varsa ve bir iki hafta içinde kötüleşirse, üstteki yavruları çelik olarak kullanmanızı öneririm.. Bitkiyi tamamen kaybetmektense çeliklerden tekrar üretmek mümkün olmuş olur... Ama büyk ihtimalle gerek kalmayacaktır buna.. Bol şans dilerim...
Tekrar teşekkür ederim Mesut Bey, dediklerinizi dikkate alacağım. Gübreyle ilgili olarak da biraz daha okuma yapayım forumda. Ayrıntılı bir bilgiye denk gelirim belki

Mesut Temiz beğendi.
Eski 06-07-2020, 13:46   #277
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2018
merhaba bu kaktüs bu şekilde uzadı yana yatıyor atık, biraz daha büyük saksıya dikecegim kalınlaşırmı acaba.bol ışık alan bir yerde ama direk güneş almıyor güneşemi koymalıyım?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
korman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2020, 16:27   #278
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi korman Mesajı Göster
merhaba bu kaktüs bu şekilde uzadı yana yatıyor atık, biraz daha büyük saksıya dikecegim kalınlaşırmı acaba.bol ışık alan bir yerde ama direk güneş almıyor güneşemi koymalıyım?
Mümkünse doğrudan güneş alacağı bir yere koyarsanız hem mevcut uzamış kısımlar sağlamlaşır, hem de yanlardan yeni çıkan kısımlar çok daha kalın ve sağlam büyür...
Yalnız yüzey yanıklarının oluşmaması için güneş süresini alıştırarak arttırmalısınız... İlk günler yarım saat kadar doğrudan güneşte kalsın, sonraki birkaç gün bir saate çıkarırsınız ve bu şekilde arttırırsınız... Maksimum yoğunlukta ve sürede güneş ışığı almak, çöl kaktüslerinin güçlü gelişmeleri ve normal formlarını kazanmaları açısından zorunludur... Ayrıca, mantar, küf gibi hastalıklardan da korunmalarına yardımcı olur... Bence şu aşamada saksıyı değiştirmenize gerek yok... Bitki iyice toparlasın kendini, önümüzdeki ilkbaharda değiştirirsiniz saksısını... Kaktüsler büyük saksılara gereksinim duymazlar... Esas olan, bol güneş sağlamak, toprağının çaurlaşmamasına dikkat etmek ve dondurucu soğuklardan korumaktır.. Bol şans...

korman beğendi.
Eski 09-07-2020, 16:02   #279
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2020
Merhaba arkadaşlar, 2019 eylül ayında süt kaktüsü aldim koşmayınca çok güzel yaprak verdi döktü. Cam balkonda dolduruyordu ama klima çalıştıracağım için cam balkona açmak zorunda kaldım ve kaktüs tamamen akşam üstü 15:00 sonrası batana kadar güneşte kaldi. 3 gün önce bi manzarayla karşılaştım. Balkondan içeri almadım ve aklıma direk güneş yanığı geldi. Fotoğraf yükleyemedim.

Sedanineli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2020, 18:21   #280
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sedanineli Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, 2019 eylül ayında süt kaktüsü aldim koşmayınca çok güzel yaprak verdi döktü. Cam balkonda dolduruyordu ama klima çalıştıracağım için cam balkona açmak zorunda kaldım ve kaktüs tamamen akşam üstü 15:00 sonrası batana kadar güneşte kaldi. 3 gün önce bi manzarayla karşılaştım. Balkondan içeri almadım ve aklıma direk güneş yanığı geldi. Fotoğraf yükleyemedim.
Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2020, 22:45   #281
Yeni Üye

Eski 10-07-2020, 22:46   #282
Yeni Üye

Ay naptim

Eski 10-07-2020, 23:18   #283
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Biraz büyücek çıkmış fotoğrafınız. Foruma yüklemeden pc'nizde kırp ya da yeniden boyutlandır uygulayarak küçültebilir; ayrıca foruma yüklediğinizde, yayınlamadan evvel ön izleme yap sekmesinden görebilirsiniz.

Bitkideki beyazlıkları fark ettim. Bakalım kaktüs ustaları ne diyecek?

Kolay gelsin.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2020, 11:52   #284
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
sayın Sedanineli

Kaktüsünüz güneş yanığı olmuş anlaşılan. Zaten cevabı da siz vermişsiniz. Aşağıdaki linkte sizin bitkiniz gibi güneş yanığı olan kaktüsler var. Yazılanlara bakabilirsiniz.

Kaktüslerde Güneş Yanığı

Mesut Temiz beğendi.
Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2020, 13:24   #285
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2020
Kaktüsümde eğilme

Kaktüsüm dün eğilmeye başladı. Biraz güneş alsın diye balkona çıkarmıştım. Normalde dik duruyordu ama fotoğrafta da görüldüğü gibi baya eğildi. Diğer fotoğrafta da görülüyor mu bilmiyorum ama sanki yüzeyinde buruşma var
Yardımcı olursanız sevinirim.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...304-kaktus.jpg

http://www.agaclar.net/forum/attachm...72-kaktus2.jpg

DremreG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2020, 11:10   #286
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
ilk alıştırma evrelerinde doğrudan güneşe çıkartmayın çünkü içeride çok nazikleşiyor. önce açık havada gölgede güçlensin yapısı güçlü sert olduğunda ancak güneşe dayanabilir.

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2020, 12:29   #287
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2020
Rica etsem fotoğraflara da bakabilir misiniz ? Bir sorun var mı sizce ? Düzelmesi için yapabileceğim bir şey var mı ?

http://www.agaclar.net/forum/attachm...304-kaktus.jpg

http://www.agaclar.net/forum/attachm...72-kaktus2.jpg

Mesut Temiz beğendi.
DremreG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2020, 13:10   #288
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
sanki biraz susuz kalmış gibi görünüyor. belkide sıcak buruşturmuştur.

Mesut Temiz beğendi.
fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2020, 18:16   #289
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2020
Arkadaşlar sukulentimde mantar oluştu nasıl tedavi edebilirim?

Sukulentdelisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2020, 15:52   #290
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2020
Kaktüsümde bir şeyler uzuyor

Kaktüsümün içinden böyle şeyler uzamaya başladı bunlar kaktüsün kendisi mi yoksa başka bir şey mi anlam veremiyorum. Beni ele geçirecek gibi.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
kaktus.sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2020, 01:23   #291
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktus.sever Mesajı Göster
Kaktüsümün içinden böyle şeyler uzamaya başladı bunlar kaktüsün kendisi mi yoksa başka bir şey mi anlam veremiyorum. Beni ele geçirecek gibi.
Uzantılar, yeterli ışık alamadığı için deforme şekilde büyüyen yapraklar... Bitkiniz çok daha fazla güneş istiyor... O uzantıları kesip atmanız (çünkü kendi ağırlıklarını bile taşıyamayacaklardır) ve bitkiyi çok daha uzun saatler doğrudan güneş ışığı alacağı bir konuma koymanız iyi olur... Yeni çıkacak yapraklar eski yapraklar gibi doğru formda ve sağlıklı olacaklardır...

Not: Güneş yanığı olmaması için ilk günlerde güneş ışığı aldığı saatleri yavaş yavaş arttırmanız uygun olur..

ÇiğdemPm beğendi.
Eski 01-10-2020, 21:11   #292
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2020
Çürüme

Merhaba, çürüyen kısımlar için ne yapılabilir. Bi kac dalda var. Diğerleri büyüyor. Birini kestim kurudu baş tarafı ama tekrar aşağı dogru cürümeye basladıName:  6CEE084D-911C-4452-B92C-60782C448E99.jpg
Views: 832
Size:  25.7 KB

gokhan051 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2020, 09:51   #293
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2020
Merhabalar,

Benim leş kaktüsümde ve sakız sardunyalarımda unlu bit var. Sardunyalarımdan bir kısmı kurudu. Bununla ilgili olarak fırça veya elle temizledikten sonra acı biberli su spreyi yaptım. Ancak önleyemiyorum. Aloe veramada geçmiş az miktarda. Evde yapabileceğim doğal ilaç karışımı veya alıp kullanabileceğim etkili bir ilaç varmı.

Kuruyan çiçek saksılarımdaki toprakta unlu bit kalır mı? Yeniden çiçek ekmek için toprak değişimi gerekli mi? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

edremit zeytin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2020, 12:45   #294
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2020
Merhaba kaktüslerimde bu şekilde incelme ve renginde değişiklik oldu. Diğer kaktüsümde de rengi mora döndü neden olabilir?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
İrma.t Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2020, 17:45   #295
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İrma.t Mesajı Göster
Merhaba kaktüslerimde bu şekilde incelme ve renginde değişiklik oldu. Diğer kaktüsümde de rengi mora döndü neden olabilir?
İlk resimdeki kaktüsünüz (chamaecereus silvestrii) bence fazla güneşe maruz kaldığı için kızarmış... Fakat güneş yanığı oluşmamış, yani bu bakımdan bir sorun yok, rengi yavaş yavaş açılır... Ancak pek canlı ve sağlıklı durmuyor, sanki yeni köklenmeye çalışıyor gibi... Kış boyunca pek gelişme olmaz, ama uygun bakımı sürdürürseniz ilkbahardan sonra canlanıp yanlardan yavru vermeye başlar...
Şu sayfadan bu türle ilgili bilgiler bulabilirsiniz:
Chamaecereus silvestrii

İkinci resimdeki kaktüsünüz (mammillaria) ise ihtiyaç duyduğu güneş ışığını alamamış... Renk açılması ve normal forma kıyasla cılız, ince uzun gelişim kaktüslerde gerekli güneş ışığının sağlanamadığının göstergesidir... Bu bitkiyi daha uzun saatler doğrudan güneş ışığı alacağı bir konuma yerleştirirseniz rengi koyulaşır ve bundan sonra gelişecek kısımları ve yavruları daha kısa, geniş ve sağlam gelişir (ancak ince büyümüş kısımlar bir daha genişlemez).
Normalde bu durumdaki bir bitkiyi (güneş yanıkları oluşmaması için) doğrudan yoğun güneşe maruz bırakmayıp süreyi yavaş yavaş arttırarak alıştırmamız gerekir.. Ancak kış aylarında olduğumuzdan buna gerek olmayacaktır.. Bol şans...

Eski 14-11-2020, 14:35   #296
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2020
Alıntı:
İlk resimdeki kaktüsünüz (chamaecereus silvestrii) bence fazla güneşe maruz kaldığı için kızarmış... Fakat güneş yanığı oluşmamış, yani bu bakımdan bir sorun yok, rengi yavaş yavaş açılır... Ancak pek canlı ve sağlıklı durmuyor, sanki yeni köklenmeye çalışıyor gibi... Kış boyunca pek gelişme olmaz, ama uygun bakımı sürdürürseniz ilkbahardan sonra canlanıp yanlardan yavru vermeye başlar...
Şu sayfadan bu türle ilgili bilgiler bulabilirsiniz:
Chamaecereus silvestrii

İkinci resimdeki kaktüsünüz (mammillaria) ise ihtiyaç duyduğu güneş ışığını alamamış... Renk açılması ve normal forma kıyasla cılız, ince uzun gelişim kaktüslerde gerekli güneş ışığının sağlanamadığının göstergesidir... Bu bitkiyi daha uzun saatler doğrudan güneş ışığı alacağı bir konuma yerleştirirseniz rengi koyulaşır ve bundan sonra gelişecek kısımları ve yavruları daha kısa, geniş ve sağlam gelişir (ancak ince büyümüş kısımlar bir daha genişlemez).
Normalde bu durumdaki bir bitkiyi (güneş yanıkları oluşmaması için) doğrudan yoğun güneşe maruz bırakmayıp süreyi yavaş yavaş arttırarak alıştırmamız gerekir.. Ancak kış aylarında olduğumuzdan buna gerek olmayacaktır.. Bol şans...
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. İkinci fotoğraftaki kaktüslerimiz anasından yeni ayrılıp çoğaltılmak üzere alınmıştı, güneş gören cam önünde fakat renkleri değişince korktum. İzmirdeyim bu nedenle güneş çoğu zaman alabiliyorlar şuanda da. İlki için de önerilerinizi okuyup sağlığına kavuşturmaya çalışacağım.

Mesut Temiz beğendi.
İrma.t Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2020, 17:34   #297
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2018
Yardım lütfen

Resimdeki kaktüsüm bir kaç ay içinde bu hale geldi neden olabilir yan yana beslediğim yolan kaktüsümde kendini baya çekti büzüldü

Eklenen Resimler

Haymatlos33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2020, 11:51   #298
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2018
Fikri olan var mı

Haymatlos33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2020, 17:09   #299
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2020
Merhabalar

Ben foruma yeni üye oldum. Bir yıla yakın bir süredir kaktüs bakıyorum kaktüslerimden birisi cereus peri kalesinin bugün yumuşadığını eğildiğini ve üst kısımda incelen yerden çürümeye başladığını fark ettim. Yanındaki kök gayet sağlıklı ve aynı anda suluyorum niçin böyle olduğunu anlamadım
Toprak kuruyana kadar sulamamistim henüz bu hafta başında suladim
Son zamanlarda pek güneş almadilar acaba ondan mı oldu
Bilen birisi yardımcı olursa çok sevinirim pek bir bilgim yok bu konuda kaktüsümu bu şekilde görmek beni çok üzüyor
Birkaç çözüm önerisi okudum fakat benim kaktusumde işe yarayıp yaramayacağını bilmediğim için üye oldum

aslııı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2020, 11:32   #300
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2020
kaktusum kufleniyor gibi

Merhabalar.Marketten evdeki radyasyonu emsij diye ufak bir kaktus aldim ama 10-15 gundur kuf benzeri görüntüsü artiyor gibime geldi.Yardimci olur musunuz?

flyway26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024