agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni200Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-10-2016, 13:54   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2016
Isigin az sicakligin az oldugu alanlarda oluyor bu sekilde

Kaktus dunyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2016, 13:57   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çileklipasta Mesajı Göster
Merhabalar yardımınıza ihtiyacım var.
Kaktüslerimin biri inceldi ve dikenleri döküldü. Sanırım güneş almakla ilgili bi sorunu var ama ne yapabilirim bilmiyorum. Topragi tamamen kurumadan sulamiyorum ve fazla su vermiyorum. Direk güneş almiyor fakat çok aydınlık bir yerde
Yuvarlak olanı bir türlü toprağa tutunmuyor. Alt kısmında renk değişikliği oldu ve büyümüyor. Yumuşama yok. Dikenleri dökülüyor ve yeniden çıkıyor sürekli olarak
Diğerinin alt yaprakları ilk aldığımda kurumaya başlamıştı iki sene içinde tamamen kurudu ve bir yapragi daha kurumaya başladı. Büyumesiyle ilgili bir problem yok yeni yapraklar çıkıyor. Devamlı alttan yaprakları kurumaya devam mı edecek merak ediyorum
Üç ay içinde ev tadilatı ve taşınma esnasında yer iki kez değişiklikleri oldu bundan etkilenmiş olabilirler diye düşünüyorum. Bana yardimcı olursanız sevinirim. Kaybedersem gerçekten çok üzülürüm.
Benimde o kaktuslerimden var ve alt yapraklari kuruyani temizleyin ve gunesi cok seviyor kocaman oluyorlar

Kaktus dunyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2017, 20:10   #153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Pityaya (ejder meyvesi veya dagon frut)

Merhaba aşağıdaki resimdeki hastalık araştırdığım yabanı sitelerde pitayalarda bulunan bir mantar hastalığından kaynaklandığını buldum fakat ilacını bir türlü bulamadım bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

Eklenen Resimler

HAREKAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2017, 10:26   #154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2016
http://i.hizliresim.com/nRmNQa.jpg

kaktüsümde her hangi bir hastalık varmı ? uzun olanların alt btarafları neden daha koyulaştı acil bilgi verirseniz sevinirim.

zidibidi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2017, 14:43   #155
Yeni Üye

Liliteyze's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2016
Benim guzel kızımda kabuklu bit mi var ben bunu yara izi zannediyodum hep babamin bahcedeki meyvelere sıktıgı bi ilac var ismini hatirlayamiyorum o tarz ilaclarla ilaclasam olur mu? Birde tvde sirkeye pul biber sarımsak koyup bekletip, suyla karistirdiktan sonra bitkilere sıkıp dogal bocek ilaci yapabilicegimizi soyluyolardi bunlarda ise yararmi?

Benim resimlerim buraya koyunca yan duruyor duzeltemiyorum arkadaslar kusra bakmayin lutfen

Eklenen Resimler

Liliteyze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2017, 18:06   #156
Yeni Üye

Liliteyze's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2016
Huuu kimse yok muuu

Liliteyze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2017, 17:26   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2017
Kahve rengi leker

Daha once forum kullanmadım kaktüslerdeki kahve rengi lekerin nedenini sorcaktım günes sadece aksam 6 dan sonra alan biyerdeler 4 saat falan aksam gunseş alıyolar sadece neden sizce

Eklenen Resimler

Mert_han Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2017, 17:50   #158
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2017
Yanıkmı bilmiyorum

Kaktüslerim sadece aksam 6dan sonra günes alıyo tüm gün gölgede bu yuzden bilmiyorum yinede günestenmi sizce bu leker buyuk olan kaktüsüm cok yaslı aslında ince olan yeni ama lekeride yeni oldu sorunu nedir sizce foto paylascam diger kaktüslerimide

Eklenen Resimler

Mert_han Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2017, 23:17   #159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2017
Merhabalar,

Kaktüsleri yeni aldım ve pek bilgim olduğu söylenemez. Bu yüzden görsellerini paylaşarak sizlerin değerli bilgilerinden bir sıkıntı olup-olmadığı noktasında bilgi edinmek istedim

Teşekkürler.
Name:  IMG-20171014-WA0004.jpg
Views: 1693
Size:  39.8 KB

Name:  IMG-20171014-WA0003.jpg
Views: 1684
Size:  60.6 KB

Name:  IMG-20171014-WA0002.jpg
Views: 1692
Size:  45.8 KB

Name:  IMG-20171014-WA0001.jpg
Views: 1707
Size:  39.2 KB

Name:  IMG-20171014-WA0000.jpg
Views: 1722
Size:  42.5 KB

kakkürük Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2017, 10:21   #160
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2006
Fotoğrafta çok net olmasada kaktüsün üzerindeki çiçek yapma çiçek gibi duruyor.bir cımbızla yapışkanını çeşitli yönlerden kaldırarak kaktüse zarar vermeden çıkarmayı deneyiniz .direk güneşe koymayın yavaş yavaş aydınlığa alıştıra alıştıra güneşe çıkartın ve kökleri çürümemesi için çok az ve seyrek su verin.Forumda kaktüs ve sukulentlerle ilgili pek çok bilgi mevcut okuyarak bu bilgilerdende yararlanabilirsiniz kolay gelsin

namtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2017, 23:35   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2017
Kaktüsümün Üzerindeki İzler

merhaba,
yedi aydır bir kaktüsün bakımı ile ilgileniyorum. ismi Leyla. yaklaşık olarak iki ay önce üzerinde tırnak izi gibi çizgi şeklinde izler oluşmaya başladı. güneşten olmuş olabileceğini düşündüm ancak geçmedi, aksine çoğaldı. bilgilerinize ihtiyacım var.

fotoğrafları ekleyemiyorum. yükleme hatası diyor

ravent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2017, 00:02   #162
Yeni Üye

deryak's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2014
merhaba

buralardaysanız bana da yardımcı olabilir misiniz? sukulentlerimden ikisi sorun yaşıyor ve sorunun ne olduğunu öğrenemedim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi namtha Mesajı Göster
Fotoğrafta çok net olmasada kaktüsün üzerindeki çiçek yapma çiçek gibi duruyor.bir cımbızla yapışkanını çeşitli yönlerden kaldırarak kaktüse zarar vermeden çıkarmayı deneyiniz .direk güneşe koymayın yavaş yavaş aydınlığa alıştıra alıştıra güneşe çıkartın ve kökleri çürümemesi için çok az ve seyrek su verin.Forumda kaktüs ve sukulentlerle ilgili pek çok bilgi mevcut okuyarak bu bilgilerdende yararlanabilirsiniz kolay gelsin

deryak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2018, 14:17   #163
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2016
merhaba, bitkimin kökü bi sorun var ama sudan mı, susuzluktan mı yoksa başka bir şey mi bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler

snakoksall Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2018, 15:16   #164
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2018
fotoğrafı çeviremedim maalesef. benim de kaktüsümün dikenlerinin diplerinde pamukçuk gibi şeyler var. ağ gibi böyle. alırken uzuyor acaba unlu bit mi bu arkadaşlar? yanındaki kaktüsümün üst kısmı da biraz öyle olmuş. bunlar teraryumun içinde, diğerlerine de zarar verirler mi, ayırmam gerekir mi? arap sabunu yağ karışımı ölçüleri nedir ondan versem işe yarar mı yoksa ilaç mı almam gerekir? bir de üzerindeki leke neden olabilir?

Eklenen Resimler

miniteraryum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2018, 12:54   #165
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
unlu bit gibi gözüküyor.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2018, 19:28   #166
Yeni Üye

Burcu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2018
İyi akşamlar kaktüsüm bu hale geldi alt tarafı sanki beyaz pamukçuk gibi haftada bir suluyorum nerede yanlış yaptım bilmiyorum acaba kurtarabilir miyim önceki hali çok büyüktü minicik kaldı neler yapamam lazım

Eklenen Resimler

Burcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2018, 00:59   #167
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Burcu Mesajı Göster
İyi akşamlar kaktüsüm bu hale geldi alt tarafı sanki beyaz pamukçuk gibi haftada bir suluyorum nerede yanlış yaptım bilmiyorum acaba kurtarabilir miyim önceki hali çok büyüktü minicik kaldı neler yapamam lazım
Kaktüs yumuşamış mı? Bence ilk olarak buna bakın. Yani hafifçe dokunulduğunda sağa sola gevşek bir şekilde gidiyorsa, bu durum o alttaki kısmın çürüdüğünü gösterir, ki kaktüsün küçüklüğü ve özellikle mammillaria olduğu (çok hassaslar çürümeye karşı) göz önünde bulundurulursa bence kurtarılamaz...
Bu durum söz konusu değilse, o pamuksu oluşumun böcek kaynaklı olup olmadığına bakmalısınız bence... Bir kürdanla biraz kazıyarak pamuksu oluşumun kaktüsten ayrılıp ayrılmadığına, içinde hareketli böcek ya da yumurtalar olup olmadığından anlaşılabilir.. Yanlış aklımda kalmadıysa bazı kaktüslerde bu tür tüylenme doğal olarak oluşuyor, ki o zaman zaten bir sorun yok demektir.. Sorun böcekse, o zaman o pamuksu dokunun fiziksel olarak çıkarılması ve uygun ilacın kullanılması gerekir.. Sanırım kaktüs hastalıkları kısmında sabunlu su, sirkeli su ya da belirli kimyasal ilaçlar gibi öneriler var.. Umarım bir an önce düzelir kaktüsünüz...

Atilla Ataç ve Burcu beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2018, 12:53   #168
Yeni Üye

Burcu's Avatar

Mesut Temiz bey teşekkür ederim dediklerinizi yaptım. Kürdanla ayırmaya çalıştım kaktüs yumuşak ve sanki içten çürümüş gibi
neden bu hale geldiği hakkında bir bilginiz varmı?halbuki haftada bir suluyordum

Mesut Temiz beğendi.
Eski 15-10-2018, 21:04   #169
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Mesut Temiz bey teşekkür ederim dediklerinizi yaptım. Kürdanla ayırmaya çalıştım kaktüs yumuşak ve sanki içten çürümüş gibi
neden bu hale geldiği hakkında bir bilginiz varmı?halbuki haftada bir suluyordum
Farketmediğiniz bir fiziksel darbe almış ve ufak da olsa yaralandığı kısımdan kaktüs dokusuna nüfuz eden bakteriler çürütmüş olabilir. Ya da mantar türü bir hastalık çürümeye yol açmış olabilir. Daha iri bir bitki olsaydı çürümüş yerin üzerini temiz bir bıçakla kesip çürüğün ulaşmadığı üst kısmı birkaç gün kurutup (kesik yerin kabuk bağlaması için) ardından toprağa dikmenizi önerecektim.. Ama çok küçük bitki... Bence şu durumda içinizde bir şüphe kalmaması için yapılacak en uygun şey bu şekilde bir süre daha tutup beklemek... Çürümemişse toparlayacaktır, aksi takdirde yapacak bir şey kalmıyor... Kendi tecrübelerimden mammillaria'ların fiziksel yaralanmalara, bakteri ve mantar kaynaklı çürümelere çok hassas olduklarını biliyorum... Mesela bir "kaynana topuzu" bu şekilde kolay kolay ölmez...

Atilla Ataç ve Burcu beğendi.
Eski 15-10-2018, 22:00   #170
Yeni Üye

Burcu's Avatar

Mesut Temiz bey teşekkür ederim

Mesut Temiz beğendi.
Eski 19-10-2018, 21:05   #171
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2018
Bazı kaktüslerimde rahatsızlıklar olduğunu düşünüyorum sizlerle paylaşıp bilgi almak istedim

Eklenen Resimler

brkznrr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2018, 21:34   #172
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brkznrr Mesajı Göster
Bazı kaktüslerimde rahatsızlıklar olduğunu düşünüyorum sizlerle paylaşıp bilgi almak istedim
Bence 1 numaralı kaktüs yeterli güneşi görmediği için üstten ince uzamaya başlamış.
2 numaralı opuntia'nın yeni yaprakları çok sağlıklı görünüyor. Ana yaprakta sorun var, belki daha önceden hırpalanmış olabilir.
3 numarada bir sorun yok gibi görünüyor.. Büyümeye çalışan ufak bir kaktüs görüyorum resimde...
4 numarada yandan çıkan yavruların bir kısmı ölmüş ve içleri boşalmış görünüyor, ama yakından göremediğim için kesin bir şey diyemeyeceğim... Ölmüşlerse onları bitkiden ayırıp atın ve bence o kaktüsü güzelce bir sulayın.. Kaktüsler susuzluğa dayanıklı olmakla birlikte, yaz sıcaklarında çok az sulanırlarsa önce büyümeleri durur, sıcaklar devam edip sulanmama süresi çok uzarsa belli kısımlarını, özellikle de yavruları, taze yaprakları/dalları feda etmeye başlarlar... Toprak geçirgen olduktan, fazla suyu süzüp attıktan sonra sıcaklarda sulamaktan çekinmeyin... Aydın sıcak bir yer olduğu için bu mevsim için de geçerli bu sulama durumu bence...

Bol şans diliyorum...

Eski 19-10-2018, 22:58   #173
Ağaçsever

Büşra baser's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2018
Kaktüsümün ismini bilmiyorum.Dipten sararmaya başladı gibi sizce sebebi ne olabilir.hastalanıyormu kaktüs konusunda yeniyim.Araştırma yapıyorum kaktüslerimin ve sukulentlerimin isimleri türleri bakımlarıyla ilgili öğrenene doğru bilgiye ulaşana kadar kaybetmek istemiyorum.sorunu ne olabilir.?

Eklenen Resimler

Büşra baser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2018, 13:33   #174
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2018

Merhaba, aldığım sukulentte beyaz toz gibi lekeler oluştu ve içe doğru çekilip inci formunu yitirmeye başladı. Sebebi ne olabilir ?

Elif_Tori Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2018, 00:05   #175
Ağaçsever

Büşra baser's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2018
Unlu bite benziyor.Bir diş sarımsak,bir yemek kaşığı zeytin yağ iki kaşık arap sabunu bir litre su ben dogal yöntemle savaşıyorum.

Büşra baser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2018, 08:15   #176
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2018
Evet maalesef diğer sukulentlerime de dadandı. Haftalardır Incect x 18 p diye bir kimyasal ilaç kullanıyorum. Bazılarına iyi geldi ama bu sefer diğerlerine de bulaştı. Bazılarında ise minik beyaz topcuklar halinde. Bir de siviyagli solüsyonu deneyeceğim teşekkür ederim.

Elif_Tori Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2018, 21:50   #177
RastaN

Giriş Tarihi: 17-06-2007
Merhabalar, bir süredir sadece bu kaktüsümde olmak üzere böyle bir hastalık mevcut. Hasta olan kısmı kesmeyi denediğimde aynen devam edip hasta lob kuruyup düşüyor. Hiç ellemediğimde de aynı durum söz konusu. Hasta olan lobu ( parçayı ) komple koparıp attığım zamanda dahi başka bir lob da olay tekrarlanıyor. Sağlıklı yeni loblar oluşuyor ancak bu hastalık bir türlü geçmedi. Mantar olduğunu düşünüyorum ama kesin bilmiyorum. Bu sayfada yeralan diğer fotoğraflara baktım benzer birşey bulamadım. Yine bu forumda bir yerlerde toz tarçından bahsediliyordu ama denemedim bir faydası olur mu bilemiyorum? Tanıyı koyabilirsek ve ilacı da varsa tavsiye istiyorum. İlgilene tüm arkadaşlara teşekkürler. Keyifli hobiler.

Eklenen Resimler

Kadir Çetintaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2018, 03:22   #178
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kadir Çetintaş Mesajı Göster
Merhabalar, bir süredir sadece bu kaktüsümde olmak üzere böyle bir hastalık mevcut. Hasta olan kısmı kesmeyi denediğimde aynen devam edip hasta lob kuruyup düşüyor. Hiç ellemediğimde de aynı durum söz konusu. Hasta olan lobu ( parçayı ) komple koparıp attığım zamanda dahi başka bir lob da olay tekrarlanıyor. Sağlıklı yeni loblar oluşuyor ancak bu hastalık bir türlü geçmedi. Mantar olduğunu düşünüyorum ama kesin bilmiyorum. Bu sayfada yeralan diğer fotoğraflara baktım benzer birşey bulamadım. Yine bu forumda bir yerlerde toz tarçından bahsediliyordu ama denemedim bir faydası olur mu bilemiyorum? Tanıyı koyabilirsek ve ilacı da varsa tavsiye istiyorum. İlgilene tüm arkadaşlara teşekkürler. Keyifli hobiler.
Kaktüsünüzdeki problemle zaman zaman karşılaştım yıllar içinde... Mantar veya başka bir hastalık olduğunu sanmıyorum, çünkü onlar sadece tek bir lobda ya da lobun bir kısmında görülmeyip kısa sürede bitkinin genelini kaplıyorlar... Gözlemlediğim kadarıyla bu durum daha çok opuntia'larda meydana geliyor (bir kez cereus cinsi bir kaktüsümde de ortaya çıkmıştı) ve çok uzun süre susuz kalmayla ilgili... Yani benim düzenli baktığım ve suladığım opuntialarda olmuyordu, ama anneme emanet ettiğim opuntialarda çok sık ortaya çıkıyordu. Bir de benim baktığım ama diğer bitkilerin arasında gözümden kaçıp yaz sıcaklarında çok uzun süre susuz kalan birkaç bitkide gözlemledim... Kaktüsler her ne kadar fazla suya ihtiyaç duymasalar da belli bir oranda su verilmesi şart... Bitki hayati riske gireceğini düşündüğünde tümden ölmektense belli loblarını uçtan feda etmeye başlıyor... Benim gözlemlerime dayanarak yorumlayışım bu şekilde olmuştu bu durumu..

Ben o lobları koparıp atıyorum, bitkiyi de düzenli sulamaya alıyorum.. Bu işlemlerin sonucunda hepsi düzelmişti bitkilerin.. Kurumalarda tekrarlanma ya da yayılma olmadı...

Eski 14-12-2018, 14:46   #179
Yeni Üye

Burcu's Avatar

Question

Alıntı:

kaktüsüm malesef içten çürümüş iyimi yaptım bilmiyorum ama bende attım

Eski 14-12-2018, 20:24   #180
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
kaktüsüm malesef içten çürümüş iyimi yaptım bilmiyorum ama bende attım
Çürüme iç dokusuna yayılmışsa yapacak bir şey kalmıyor maalesef...
Kurtarmak ancak çürümenin sınırlı bir bölgede kalması ve sağlam kısmın temizce ayrılması durumunda mümkün... Tabii yeterli büyüklükte sağlam bir kısım kalmış olması da gerekiyor...

Ama denemiş oldunuz en azından ve bundan sonra karşılaşabileceğiniz benzer durumlar için de değerli bir tecrübe oldu...

Burcu beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024