agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni200Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-09-2019, 14:53   #211
Ağaç Dostu

eticin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
Mantar mı?

Kaktüslerin üzerindeki bu beyazlıkların ne olduğunu anlayamadım. Başta azdı, sanki giderek çoğaldı. Beyaz, kuru. sanki bişey dökülmüş gibi . Kazıyınca çıkıyor. hastalıksa ne yapmam gerekir?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
eticin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2019, 07:03   #212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2019
Beni kaktüsüm de yukari dogru uzuyordu ama yan yatmaya basladi kokten itibaren. Naptiysam belini duzeltemedim zavallimin. Boynu bukuk duruyor ne yapmaliyim bilmiyorum

AsnByr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2019, 00:54   #213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2019
Maalesef burada benzer bir hastalık bulamadım fakat yeni konu açamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Sonkale29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2019, 10:05   #214
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Biraz geç gördüm ama hala sorununuz devam ediyorsa etkili bir akarisit ile tedavi edin. Gürdüğünüz beyaz yaralanmalar akar veya kırmızı örümcek tahribatı. Diğer bitkilerinizden uzaklaştırın ve toprağından çıkarıp köklerini de topraksızlaştırıp ilaçlayın. Sonrasında temiz bir karışıma alın

david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2019, 00:24   #215
Ağaçsever

Kaktüsbahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2019
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AsnByr Mesajı Göster
Beni kaktüsüm de yukari dogru uzuyordu ama yan yatmaya basladi kokten itibaren. Naptiysam belini duzeltemedim zavallimin. Boynu bukuk duruyor ne yapmaliyim bilmiyorum
Resmini görmeden zor ama şöyle anlatayım. Yukarı uzayıp rengi sararıyorsa az sudan, yeşillikse hala az güneş görmekten ışığa uzuyordur. Yıkılması normal ya susuz ya da ışığa hasret. Hemen yerini değiştirin - direk ışık görsün, pencere önü- ve resmini gönderin ki hangi dertten muzdarip anlayalım 😊

Kaktüsbahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2019, 00:27   #216
Ağaçsever

Kaktüsbahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eticin Mesajı Göster
Kaktüslerin üzerindeki bu beyazlıkların ne olduğunu anlayamadım. Başta azdı, sanki giderek çoğaldı. Beyaz, kuru. sanki bişey dökülmüş gibi . Kazıyınca çıkıyor. hastalıksa ne yapmam gerekir?
Üstüne üzüm sirkesi dökün. Bekletin, iki gün sonra tekrar dökün... Düzelme oluyor mu takip edin lütfen.

eticin beğendi.
Kaktüsbahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2020, 17:24   #217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2020
Merhaba benim kaynana topuzu kaktüsüm var ancak büzüşmeye başladı acaba sorun nedir bilen varmı kaybetmekten korkuyorum

Emirhan Çetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2020, 20:05   #218
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2019
Sussuzluktan olabilir mi? Curumeye basladigini dusunuyorsaniz, kokten cikarip bakarsiniz. Curumusse curuyen kismi kesip kurtarma sansiniz olabilir belki.

Dila2012 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2020, 13:19   #219
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2020

Kaktüsümün üzerinde böyle beyaz lekeler var. Bunun sebebi nedir acaba? Aldığımda böyleydi. Dikkat etmemişim pek. Soru da soramıyorum. Yardımcı olabilecek var mı?

KaktüsAkademisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2020, 23:53   #220
Ağaçsever

ÇiğdemPm's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2019
Fotoğraflarla Kaktüs Hastalıkları

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KaktüsAkademisi Mesajı Göster

Kaktüsümün üzerinde böyle beyaz lekeler var. Bunun sebebi nedir acaba? Aldığımda böyleydi. Dikkat etmemişim pek. Soru da soramıyorum. Yardımcı olabilecek var mı?

Merhaba, bahsettiğiniz hastalık muhtemelen unlu bit sayın KaktüsAkademisi, Kaktüste zararlılar buraya bir göz atın dilerseniz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen ÇiğdemPm : 16-02-2020 saat 10:55
ÇiğdemPm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2020, 14:51   #221
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2020
Merhaba, foruma yeni katıldım. Çiçek bakımını, toprakla ilgili becerileri hiç bilmiyorum ama geliştirmek istiyorum. Uzun yıllardır bende olan bir kaktüsüm var, neredeyse hiç uzamadı ama tamamen çürümedi de. 2 sene önce 2 kez zamansız saksısı değişti. 2 gün önce yeni toprak alıp düzgünce değiştirmek istediğimde şöyle bir manzara gördüm. Gövdesi hala sağlam, dikenleri sert ama alt kısmı sanki içine büyümüş de çürümüş. Anlam veremedim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim

Eklenen Resimler

nausica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2020, 15:56   #222
Ağaçsever

ÇiğdemPm's Avatar

Fotoğraflarla Kaktüs Hastalıkları

Merhaba, kaktüsümü eğer yanlış bilmiyorsam kabuklu bit istila etmiş durumda. Kaktüsümü tamamen sardığı için ev yapımı ilaçları kullanarak toparlayabilir miyim? Önerilerinizi bekliyorum. Name:  IMG_1015.jpg
Views: 1025
Size:  46.8 KBName:  IMG_1016.jpg
Views: 1071
Size:  60.1 KBName:  IMG_1014.jpg
Views: 1025
Size:  42.5 KB

Mesut Temiz beğendi.
Eski 09-03-2020, 17:35   #223
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ÇiğdemPm Mesajı Göster
Merhaba, kaktüsümü eğer yanlış bilmiyorsam kabuklu bit istila etmiş durumda. Kaktüsümü tamamen sardığı için ev yapımı ilaçları kullanarak toparlayabilir miyim? Önerilerinizi bekliyorum. Eklenti 703805Eklenti 703804Eklenti 703806
Çiğdem Hanım merhabalar,
Evet, kaktüsünüzü kabuklu bit istila etmiş... Yalnız iyi haber şu ki, kolayca temizleyebilirsiniz... Girintili ve aşırı dikenli ya da hassas yüzeyli kaktüsleri temizlemek zor oluyor, ama bu kaynana dili düz yüzey ve kalın derisiyle fiziksel temizlemeye çok uygun.. Bulaşık süngerinin yeşil sert kısmını ıslatıp, yaprakları arkalarından destekleyerek beyazlıkların üzerine sürterseniz büyük kısmı temizlenecektir... Süngeri arada yıkayarak böcek ve yumurtaları uzaklaştırabilirsiniz... Bu uygulamayla çıkmayan inatçı kısımlar olursa, onlar için bulaşık teli kullanılabilir kontrollü olarak... Bu arada saksı toprağının üzerini de kağıtla örterek yumurta ve böceklerin toprağa düşüp sonra tekrar bitkiye çıkmaları önlenebilir... Bu şekilde fiziksel temizlik ilaçların etkinliğini çok arttırıyor... Fiziksel temizlik bittiğinde ilgili bölümdeki ev yapımı ilaçları uyguladığınızda çok daha etkili olacaklardır...
Yalnız aynı odada bulunan diğer kaktüsleriniz varsa onları da kontrol etmenizi öneririm, çünkü bu böcekler gece gezip bitkiden bitkiye geçiyorlar... Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2020, 18:17   #224
Ağaçsever

ÇiğdemPm's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Çiğdem Hanım merhabalar,

Evet, kaktüsünüzü kabuklu bit istila etmiş... Yalnız iyi haber şu ki, kolayca temizleyebilirsiniz... Girintili ve aşırı dikenli ya da hassas yüzeyli kaktüsleri temizlemek zor oluyor, ama bu kaynana dili düz yüzey ve kalın derisiyle fiziksel temizlemeye çok uygun.. Bulaşık süngerinin yeşil sert kısmını ıslatıp, yaprakları arkalarından destekleyerek beyazlıkların üzerine sürterseniz büyük kısmı temizlenecektir... Süngeri arada yıkayarak böcek ve yumurtaları uzaklaştırabilirsiniz... Bu uygulamayla çıkmayan inatçı kısımlar olursa, onlar için bulaşık teli kullanılabilir kontrollü olarak... Bu arada saksı toprağının üzerini de kağıtla örterek yumurta ve böceklerin toprağa düşüp sonra tekrar bitkiye çıkmaları önlenebilir... Bu şekilde fiziksel temizlik ilaçların etkinliğini çok arttırıyor... Fiziksel temizlik bittiğinde ilgili bölümdeki ev yapımı ilaçları uyguladığınızda çok daha etkili olacaklardır...

Yalnız aynı odada bulunan diğer kaktüsleriniz varsa onları da kontrol etmenizi öneririm, çünkü bu böcekler gece gezip bitkiden bitkiye geçiyorlar... Bol şans...

Mesut bey çok teşekkür ederim. Diğer bitkilerimi kontrol ettim çok şükür diğerlerinde yok. Dediğiniz gibi kürdan yardımıyla temizledim, toprağını her ihtimale karşı değiştirdim, yüzeyi temizlenince alkollü pamukla sildim, zeytinyağıyla tekrar sildim ve ev yapımı ilaçlardan şu acı biberli olanı yaptım. Yalnız elimde diğer malzeme yoktu sadece biberli su kaynattım ve soğuttum. O kaktüsü mü başka bitkinin olmadığı odaya karantinaya aldım. Bir iki saat sonra fısfısla acı suyu sıkacağım. Doğru yoldayım sanırım. Yalnız zeytinyağıyla sildiğim için acı su nüfus eder mi? Tekrardan alkollü pamukla zeytinyağından arındırayım mı?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 10-03-2020, 10:30   #225
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ÇiğdemPm Mesajı Göster
Mesut bey çok teşekkür ederim. Diğer bitkilerimi kontrol ettim çok şükür diğerlerinde yok. Dediğiniz gibi kürdan yardımıyla temizledim, toprağını her ihtimale karşı değiştirdim, yüzeyi temizlenince alkollü pamukla sildim, zeytinyağıyla tekrar sildim ve ev yapımı ilaçlardan şu acı biberli olanı yaptım. Yalnız elimde diğer malzeme yoktu sadece biberli su kaynattım ve soğuttum. O kaktüsü mü başka bitkinin olmadığı odaya karantinaya aldım. Bir iki saat sonra fısfısla acı suyu sıkacağım. Doğru yoldayım sanırım. Yalnız zeytinyağıyla sildiğim için acı su nüfus eder mi? Tekrardan alkollü pamukla zeytinyağından arındırayım mı?
Zeytinyağı sulu çözeltinn yüzeye temasını önleyecektir... Bu yüzden önce zeytinyağını silmekte yarar var sanırım...

Eski 10-03-2020, 13:02   #226
Ağaçsever

ÇiğdemPm's Avatar

Mesut bey, çok teşekkür ediyorum. Zeytinyağından arındırıp ilaçlayacağım bugün.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 22-03-2020, 01:18   #227
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2020
Merhaba arkadaşlar .
Ben kaktüsümü güneş görsün diye dışarı koydum.
Gece de almayı unutmuşum üzerinden 1.5 gün gecti ve aldığımda böyleydi yanıan koyduğum diğer kaktüsümde hiçbir şey yok ama bunun uçları kahverengi olmaya başladı ne yapmam gerek ?

Papatyakokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2020, 07:21   #228
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Papatyakokusu Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar .
Ben kaktüsümü güneş görsün diye dışarı koydum.
Gece de almayı unutmuşum üzerinden 1.5 gün gecti ve aldığımda böyleydi yanıan koyduğum diğer kaktüsümde hiçbir şey yok ama bunun uçları kahverengi olmaya başladı ne yapmam gerek ?
Resim eklenmediğinden göremiyoruz... Fotoğraf ekleme konusunda problem yaşıyorsanız şu kısma bakabilirsiniz: Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Bitkiyi görmeden şimdilik bir tahmin olarak, muhtemelen kaktüsünüz güneş gördüğü için kızarmış diyebiliriz... Uzun zaman az güneş alan bir yerde durduktan sonra, örneğin kış aylarının ardından, kaktüs ve sukulentleri birden yoğun ve/veya uzun süreyle güneş ışığına koymayıp yavaş yavaş alıştırıyoruz.. Örneğin, ilk bir-iki gün belki yarım saat ya da çok yoğun güneşse belki biraz daha az, sonra biraz daha uzun... şeklinde... Alışma süreci uygulanmadan birden yoğun güneş alırsa bitkinin yüzeyinde güneş yanıkları oluşuyor... Sadece kızarıklık söz konusuysa sorun yok, ama yanıklarda bitkinin yüzeyinde yara kabuğu gibi kalıcı çirkin bir doku oluşuyor.. Fotoğrafı görürsek daha net yorum yapmak mümkün olabilir..

owll beğendi.
Eski 25-03-2020, 13:59   #229
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2020
merhabalar, kaktüsümde beyaz bir sıvı farkettirmeden. iki ayrı yerde var. son zamanlarda çok uzamıştı. bir baktım ki boynu bükülmüş ve beyaz bir sıvı çıkmış. nedir bu acaba

owll Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2020, 14:03   #230
Yeni Üye

telefondan foto eklenmiyor mu

Eski 25-03-2020, 18:51   #231
Ağaçsever

ÇiğdemPm's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi owll Mesajı Göster
telefondan foto eklenmiyor mu

Merhaba owll:
Bir üstteki mesajda Mesut bey fotoğraf paylaşımıyla ilgili bir link paylaşmış, orayı inceleyip fotoğraf eklersen daha sağlıklı yardım alırsın diye düşünüyorum.

owll beğendi.
Eski 25-03-2020, 19:18   #232
Yeni Üye

Name:  252B88B5-1B8B-44BC-9B7B-77F1A038540A.jpeg
Views: 953
Size:  63.8 KB

Mesut Temiz beğendi.
Eski 25-03-2020, 19:19   #233
Yeni Üye

yükledim sonunda çok teşekkür ederim epey zahmetliymiş ��

Mesut Temiz beğendi.
Eski 25-03-2020, 23:34   #234
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi owll Mesajı Göster
merhabalar, kaktüsümde beyaz bir sıvı farkettirmeden. iki ayrı yerde var. son zamanlarda çok uzamıştı. bir baktım ki boynu bükülmüş ve beyaz bir sıvı çıkmış. nedir bu acaba
Evet, resim eklendiği için sorunu anlayabiliyoruz şu anda...
Öncelikle, kaktüsünüz bir kaktüs değil... Evet evet, kaktüs değil, bir euphorbia, yani sütleğen türü... Euphorbia'ların bazıları kaktüslerden bile daha kaktüs görünümlüdür... Ama çok farklı bitkilerdir...
Bitkinizden çıkan beyaz süte gelecek olursak, o süt bitki kırıldığı için çıkmış, çünkü euphorbia'ların hepsinin içi o beyaz sütle doludur... İncirin sütü gibi düşünülebilir... Kaktüslerin içinde ise şeffaf su gibi jelsi bir sıvı vardır.. Yeri gelmişken, euphorbia'ların sütü hem belli ölçüde zehirlidir, hem cildi tahriş edebilir... Çok uzun süre süte temas etmemeye çalışın..
O kırık yer kuruyacak ve yandan başka dal verecektir.. Yani önemli bir sorun değil...
Bitkinizin asıl sorunu yeterli güneş ışığı almayışı... O şekilde cılız, cansız ve ince büyüyüşü ve renginin soluk oluşu bu yüzden.. Bu tür normalde daha kalın, sağlam ve kısa büyür ve koyu yeşil renkli olur.. Zaten cılız ve cansız olduğu için kırılmış kolayca..
Yapmanız gereken, güneşe alıştırarak, yani kısa süreyle başlayıp yavaş yavaş arttırarak doğrudan güneş ışığına maruz bırakmanız... İlk bir kaç gün yarım ilâ bir saat güneş alacağı bir yere koyun, sonra aydınlık bir yerde dursun... Sonra yavaş yavaş süreyi arttırırsınız... Tüm gün yoğun güneşte en iyi gelişir, ama bu mümkün değilse bu süreye ne kadar yaklaşırsanız o kadar iyi.. Soğuğu ve aşırı nemi de sevmez... Toprağı çamurlaşmazsa çok iyi olur.. yani kurudukça makul ölçüde sulamanız uygun olur.. Bol şans...

owll beğendi.
Eski 26-03-2020, 09:23   #235
Yeni Üye

tüm bu bilgiler için çok teşekkür ederim. kaktüs diye baktığım diğerleri ne kim bilir )

Mesut Temiz beğendi.
Eski 29-03-2020, 14:49   #236
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2020
kaktüs

Merhaba Mesut bey
Açıkçası çok anlamıyorum bakımından bir de dün peluş bir top geldi uç kısmına bu hale geldi malesef ne yapacağımızı bilemedik internete bakalım dedik burayı bulunca size bir danışalım istedik eğer yapabileceğimiz bir şey varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
makdis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2020, 00:36   #237
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi makdis Mesajı Göster
Merhaba Mesut bey
Açıkçası çok anlamıyorum bakımından bir de dün peluş bir top geldi uç kısmına bu hale geldi malesef ne yapacağımızı bilemedik internete bakalım dedik burayı bulunca size bir danışalım istedik eğer yapabileceğimiz bir şey varsa yardımcı olursanız sevinirim.
Sayın makdis, kaktüsünüz iki farklı sorun yaşamış... Birincisi, uzun süre yeterli güneşi alamadığı bir konumda tutulduğu için cılız ve cansız büyümüş... Bakınız, gövde belli bir yerden itibaren belirgin bir şekilde incelmiş... İşte o noktaya kadar iyi bir güneş alan bitki, ondan sonra yetersiz güneş aldığı bir yerde bulunmuş... Bu, uzun süre devam etmiş olan bir sorun... Onun ardından da zaten cansız ve zayıf olan bu kısım belki soğuğa, rüzgara ya da fiziksel darbeye/sarsıntıya maruz kalınca iyice hırpalanmış...
Ben olsam, o incelmeye başladığı noktadan enlemesine keserim.. İnce, cılız büyüyen kısmın bir daha kalınlaşması zaten mümkün değil.. Hatırda tutulmalı ki, bu bitkiler tüm gün güneş altında ve kavurucu sıcaklıkta büyüyor, gelişiyorlar.. Çöl kaktüsleri sadece o ortama "dayanmakla" kalmıyor, aslında o ortamı "istiyorlar"... Yani, iyi güneş gördüğünde, sütun kaktüsünüz daha kısa, çok daha canlı, sağlam ve kalın ve koyu renkli büyüyecek, gerçek formunu alacaktır... Bizim iklimimizde kışın güneş haliyle iyice azalınca, kaktüsün cılız bir şekilde büyümemesi ve formunun bozulmaması için sıcaklığı da azaltıyoruz, böylece uykuya dalıyor ve yazın gelmesiyle birlikte güneş alarak sağlıklı, güçlü bir biçimde büyümeye devam ediyor...
Temiz, keskin bir bıçakla incelmeye başladığı yerden kesin, kesik alana tarçın tozu serpip yayarsanız mantar, bakteri gibi mikroorganizmaların bitkiye nüfuz etmesine karşı koruma sağlamış olursunuz.. Ya da tarçın yerine bal da sürebilirsiniz... O kesik kısım kuruyup bir kabuk halini alacaktır... Bunun ardından, bitkinizi yavaş yavaş daha fazla güneşe maruz bırakın... İlk gün yarım saat gibi bir süreyle başlayın, iki üç haftada mümkün olan en uzun süreye çıkarın... Bulutlu havada bile gelen güneş ışığı kapalı bir odaya kıyasla çok daha iyidir...
Bitkiniz kesik yerden artık uzamayacak, ama oraya yakın birkaç yerden yeni dallar verip gayet sağlıklı büyüyecek ve güzel bir görüntüye kavuşacaktır.. Bol şans...

Eski 30-03-2020, 17:33   #238
Yeni Üye

hasan coskun's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2019
Herkese tekrar merhaba. Yeni olmama ragmen bir suredir giremedim ancak herkesin yaptigi gibi bu zamanlarda evdeyim ve bitkilere ayiracak daha cok vaktim va sonunda. bu vesileyle suan hasta bir sekilde kapinin onunde ölümü bekleyen kaktusumu kurtarabilir miyim diye dusundum. kisa bir sekilde; 1 sene once yeni eve tasinirken kaktus kamyonda devriliyor ve sertlesmis ve ideal karisima ulastigini tahmin ettim toprak saksidan ayriliyor ve benim bunu firsat bilip saksi degisimi yapip boslularida hazir bitki toprak karisimi ile doldurunca olanlar oluyor ve bu uzun kaktus boynunu her gecen gun daha cok buluyor size fotograflarini yolluyorum kiymetli tecrubeli arkadaslarim ve hocalarim. lutfen mumkunse bana bilgilerinizden faydalanma firsati verin.

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen hasan coskun : 30-03-2020 saat 17:36 Neden: fotograf yukleyemedim
hasan coskun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2020, 18:55   #239
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan coskun Mesajı Göster
Herkese tekrar merhaba. Yeni olmama ragmen bir suredir giremedim ancak herkesin yaptigi gibi bu zamanlarda evdeyim ve bitkilere ayiracak daha cok vaktim va sonunda. bu vesileyle suan hasta bir sekilde kapinin onunde ölümü bekleyen kaktusumu kurtarabilir miyim diye dusundum. kisa bir sekilde; 1 sene once yeni eve tasinirken kaktus kamyonda devriliyor ve sertlesmis ve ideal karisima ulastigini tahmin ettim toprak saksidan ayriliyor ve benim bunu firsat bilip saksi degisimi yapip boslularida hazir bitki toprak karisimi ile doldurunca olanlar oluyor ve bu uzun kaktus boynunu her gecen gun daha cok buluyor size fotograflarini yolluyorum kiymetli tecrubeli arkadaslarim ve hocalarim. lutfen mumkunse bana bilgilerinizden faydalanma firsati verin.

Hasan Bey, ben olsam opuntia'nın uçlardaki yeşil ve kısmen yeşil yapraklarını ayırır ve suda köklendirmeye çalışırdım... Opuntia yassı yapraklar (aslında yaprak değil gövdedirler) şeklinde gelişir. Yaprakların birleşim yerlerinden keserek üçte bir derinlikte suya koyarak aydınlık bir yerde tutun... Muhtemelen kökleneceklerdir.. Yapraklar normal renk ve şekillerine kavuşup makul ölçüde kök geliştirdikten sonra isterseniz hepsini aynı saksıya, isterseniz ayrı saksılara dikebilirsiniz...
Ana gövdeyi de aynı yerde bırakıp belki yanına bir çubukla sabitleyerek, düzenli sulamayla kurtarmayı deneyebilirsiniz...
Opuntia'nızın görünümü bende aylardır hiç sulanmadığını kanısını oluşturdu... Donma olsa bozulma uçtaki taze gevrek yapraklardan başlar... Mantar gibi bir hastalığın belirtisi de göze çarpmıyor... Toprak da aşırı kuru görünüyor...
Her ne kadar kaktüsler susuzluğa dayanıklı iseler de tabii bir noktaya kadar böyle... Üstelik, toprak fazla suyu süzdürüyorsa ve bitki yüksek sıcaklık ve güneşe de maruz kalıyorsa düzenli sularsanız çok daha iyi gelişirler.. Sadece sıcaklığın düşük, hava neminin yüksek ve güneş ışığının az olduğu dönemlerde sulamayı iyice azaltıyoruz...
Bol şans diliyorum...

ÇiğdemPm beğendi.
Eski 31-03-2020, 12:49   #240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2020
Kaktüsüm yumuşadı

Merhabalar kaktüs benimle 1 senedir. Aldığım plastik saksısından hiç çıkarmamıştım hep iyilerdi fakat şu son 3 aydır kızarmaya ve yumusamaya basladilar. Bende cok buyuduler diye dusunp 1 ay once saksi degistirdim ve humuslu topraga koydum. Kum yok icinde. Ve bazi arkadaslarim ssuz kalmistir diye sula demisti suladim. Fakat hala duzelmedi. Koklerine baktim oralar kizarmamis bir sikinti yok fakat ust kisimlari fotograftada gordugunuz givi cok kotu durumda. Ben ne yapmaliyim? Kumlu topraga gecirsem duzelir mi yoksa keserek yeniden cimlendirme mi denemeliyim? Yardimlarinizi bekliyorum (

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Ayprol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024