agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni200Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-12-2018, 18:02   #181
Yeni Üye

Burcu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Çürüme iç dokusuna yayılmışsa yapacak bir şey kalmıyor maalesef...
Kurtarmak ancak çürümenin sınırlı bir bölgede kalması ve sağlam kısmın temizce ayrılması durumunda mümkün... Tabii yeterli büyüklükte sağlam bir kısım kalmış olması da gerekiyor...

Ama denemiş oldunuz en azından ve bundan sonra karşılaşabileceğiniz benzer durumlar için de değerli bir tecrübe oldu...

teşekkürler gerçekten deneyim kazandım

Mesut Temiz beğendi.
Burcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2019, 13:55   #182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2019
Herkese merhabalar. İş yerimde opuntia olduğunu düşündüğüm bir kaktüs var ve yaprakları 2-3 mm’e düşecek kadar incelmiş. Öldüğünü düşündüm, yaprağının ucundan minik bir filiz çıkardı bu hafta. Onu nasıl iyileştirebilirim ?

Mesut Temiz beğendi.
pegateur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2019, 14:50   #183
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pegateur Mesajı Göster
Herkese merhabalar. İş yerimde opuntia olduğunu düşündüğüm bir kaktüs var ve yaprakları 2-3 mm’e düşecek kadar incelmiş. Öldüğünü düşündüm, yaprağının ucundan minik bir filiz çıkardı bu hafta. Onu nasıl iyileştirebilirim ?
Susuz kalmış, daha fazla sularsanız yapraklar yavaş yavaş su dolup kalınlaşacaklardır...

Not: Evet, kaktüsünüz bir opuntia... Opuntia'ların çoğu melez olduğundan tam türünü tahmin etmek bazen zor olsa da, büyük ihtimalle bir "opuntia monacantha"...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2019, 15:42   #184
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2019
Çok teşekkür ederim Mesut Bey.

Mesut Temiz beğendi.
pegateur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 18:43   #185
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2019

Arkadaşlar herkese merhaba öncelikle. Fotoğraftaki kaktüsümün üzerinde daha önce görmediğim mavi renkli boya benzeri oluşumlar fark ettim bugün. Bir saksıda üç adeti yan yana dikili. Üç taneden ikisinde yoğun, diğer bir tanesinde de az şekilde bu mavi oluşumlar var. Acaba ne olduğuna ve neden oluştuğuna dair bilginiz var ise ve benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca türü konusunda da bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

Mesut Temiz beğendi.
ümrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2019, 13:02   #186
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ümrann Mesajı Göster

Arkadaşlar herkese merhaba öncelikle. Fotoğraftaki kaktüsümün üzerinde daha önce görmediğim mavi renkli boya benzeri oluşumlar fark ettim bugün. Bir saksıda üç adeti yan yana dikili. Üç taneden ikisinde yoğun, diğer bir tanesinde de az şekilde bu mavi oluşumlar var. Acaba ne olduğuna ve neden oluştuğuna dair bilginiz var ise ve benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca türü konusunda da bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.
Kaktüsleriniz mammillaria cinsinden. Mavilikler önceden kalmış boya türü bir şey olabilir belki..

ümrann beğendi.
Eski 01-04-2019, 10:28   #187
Yeni Üye

Polenglnck's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2019
Arkadaşlar merhaba, dün kaktüsümün tomurcuğu yavaş yavaş açılmıştı ve çiçek açıyor diye mutlu olmuştum bugün kalktığımda bir baktım tekrar kapanmış ve üzerinde bitler gördüm ne yapmam lazım, buarada bizlere bulaşır mıııı görür görmez kaşınmaya başladım.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Polenglnck Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2019, 03:00   #188
Yeni Üye

Al Tan's Avatar

Giriş Tarihi: 06-03-2018
İlk fotonuzdaki kaktüsün aynısı bende var ve aynı lekeler bende de oluştu.

Al Tan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2019, 11:21   #189
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2019
Kaktuslerde leke

Kaktuslerimde yumusama gibi bir curume yok ama boyle lekeler olustu nedendir acaba ne yapmam gerek

Delus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2019, 11:26   #190
Yeni Üye

http://[url=https://hizliresim.com/EmknG8][/url]

Eski 18-04-2019, 11:29   #191
Yeni Üye

Eski 01-05-2019, 01:58   #192
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Polenglnck Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba, dün kaktüsümün tomurcuğu yavaş yavaş açılmıştı ve çiçek açıyor diye mutlu olmuştum bugün kalktığımda bir baktım tekrar kapanmış ve üzerinde bitler gördüm ne yapmam lazım, buarada bizlere bulaşır mıııı görür görmez kaşınmaya başladım.
Öncelikle, o böcekler asla size bulaşmaz, rahat olun... Adlarının "bit" olduğuna bakmayın, bitle hiç alakaları yoktur... Ancak bitkilerinize çok ciddi zarar verebilirler... Bence çiçekler açıp solduktan sonra ince ve yumuşak bir fırçayla bitleri ve varsa yumurtalarını bıraktıkları pamuksu birikintileri temizleyip alın, ardından da biraz arap sabunu ve suyu karıştırarak elde edeceğiniz karışımı fısfısla bitkinizin her yanına ve saksı yüzeyindeki toprağa püskürtün... Bir kaç hafta sonra yine bitlerden görmeniz durumunda bu işlemi yineleyin... Bol şans...

Eski 02-05-2019, 00:23   #193
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2019

Kaktüsümün neyi var, yardımcı olur musunuz?

k1k0s0 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2019, 02:23   #194
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k1k0s0 Mesajı Göster

Kaktüsümün neyi var, yardımcı olur musunuz?
Sararma kaktüsün kış boyunca uzun süredir yeterli güneş ışığı almamasıyla ilgili olabilir... Genel olarak sağlıklı görünüyor bitkiniz... Zaten kaynana topuzu en dayanıklı kaktüs türlerinden biridir...
Çok yavruladığı için en çok köklendirip çoğalttığım kaktüs türüdür... Yavrular aynı anaç bitkiden alındığında ve yaklaşık olarak aynı şartlarda bakıldığında bile, ilk yıl bazıları koyu yeşil, bazıları sizin kaktüsünüz gibi sarımsı açık renk oluyor... Ancak tutmayan, büyümeyen, çürüyen hiç olmadı bugüne kadar... Hepsi zamanla sağlıklı, koyu yeşil bir görünüme kavuşuyorlar...

Aşamalı olarak daha çok güneş ışığı alan bir yere alın ve güzelce bir sulayın... Kısa sürede toparlayacağını düşünüyorum... Bol şans...

Eski 05-05-2019, 12:37   #195
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2019
Alıntı:
Kaktüsleriniz mammillaria cinsinden. Mavilikler önceden kalmış boya türü bir şey olabilir belki..
Hocam çok teşekkür ederim. Sizin de söylediğiniz gibi kaktüslerin üzerindeki mavi boyaymış, önceden boyalıymış ve bitki zamanla boyayı kusuyormuş. Umarım zararı olmaz. Teşekkürler tekrar.

Mesut Temiz beğendi.
ümrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2019, 17:58   #196
Yeni Üye

mirii's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2019
merhaba arkadaşlar siteye yeni üye oldum, siteden edindiğim bilgilere göre sanırım kaktüsümde güneş yanıklığı var kaktüsümü arkadaşım hediye etti ilk aldığım zaman daha canlı ve güzel bir görüntüye sahipti fakat şu an öyle değil sebebi ne olabilir?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
mirii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2019, 04:17   #197
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mirii Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar siteye yeni üye oldum, siteden edindiğim bilgilere göre sanırım kaktüsümde güneş yanıklığı var kaktüsümü arkadaşım hediye etti ilk aldığım zaman daha canlı ve güzel bir görüntüye sahipti fakat şu an öyle değil sebebi ne olabilir?
Merhabalar, fotoğraflarda güneş yanığı görünmüyor... Güneş yanığı çok belirgindir, gerçekten yanmış gibi görünür bitkinin yüzeyi...Bitkinin yüzeyinde bazı yerlerde görünen kabuklar, daha önceden aldığı fiziksel yaralanmaların izleri.. Onlar sorun oluşturmaz... Daha ziyade kaktüsünüz çok uzun süre susuz kalmış da biraz pörsümüş gibi görünüyor... Aldığınızda köklü müydü kaktüs, yoksa çelik olarak yani köksüz olarak mı dikildi?

Resimden çıkarım yaptığım kadarıyla aydınlık bir cam kenarında duruyor... Orada normal sulamasını yaparak, fiziksel darbe, çarpma, sarsıntı vb.'den ve hava cereyanından koruyarak bakımına devam edin. Normalde bir süre sonra toparlaması, şişkinleşmesi ve canlanması gerekir...

Bir de üzerinde pamuklu bit olup olmadığını gözlemlemenizi öneririm.. Bir iki dalda gözüme ilişken beyazlaşmadan ötürü bunu öneriyorum, ama resimden anlamak zor, kesin bir şey diyemiyorum... Dikenlerin çıktığı alanlara ve dalların özellikle uç körpe bölümlerine yuvalanıp pamuksu bir doku oluştururlar... Bitkilerin özsuyunu emip yavaş yavaş öldürürler... Eğer pamuklu bit varsa, bitkiyi sarsmadan, oynatmadan ince bir resim fırçasıyla fiziksel olarak o kısımları temizleyip ardından biraz arap sabununu (detarjan olmaz, arap sabunu yoksa normal sabun da kullanabilirsiniz) suda eritip fısfısla bitkinin üzerine püskürtebilirsiniz...
Ya da forumun şu bölümünde daha iyi öneriler bulabilirsiniz:
Unlu Bit (Pamuklu Bit)

mirii beğendi.
Eski 11-05-2019, 14:45   #198
Yeni Üye

mirii's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2019
Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler, katüsüm bana köklü olarak saksıda geldi araya kış girdiği için fazla sulama yapmamaya çalıştım ondan olabilir. Dediğiniz üzere kaktüsümü inceledim herhangi bir zararlıya rastlamadım.

Mesut Temiz beğendi.
mirii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2019, 13:18   #199
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2019
Kaktüsün içindeki kırmızı jel

Merhaba kaktüsüm gayet sağlıklı ve yavruluyorken bu sabah sönmüş buldum.baş kısmını kaldırdığımda içi kan gibi kırmızı kötü kokulu jel gibi bir yapıya dönüşmüştü.nedenini ve yanındaki kaktüslerime bir zararı olup olmayacağını öğrenebilir miyim?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Sibel 123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2019, 14:24   #200
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sibel 123 Mesajı Göster
Merhaba kaktüsüm gayet sağlıklı ve yavruluyorken bu sabah sönmüş buldum.baş kısmını kaldırdığımda içi kan gibi kırmızı kötü kokulu jel gibi bir yapıya dönüşmüştü.nedenini ve yanındaki kaktüslerime bir zararı olup olmayacağını öğrenebilir miyim?
O kaktüsünüz (cinsi mammillaria) ölmüş... Birçok nedeni olabilir... Soğuğa maruz kalmış olabilir, fiziksel bir darbe almış olabilir (çarpma, üzerine bir şey düşmesi, vb.), mantar hastalığına maruz kalmış olabilir ya da çok uzun süre susuz kalmış ya da çok aşırı sulanmış olabilir veya bu nedenlerin bir bileşimi söz konusu olabilir... Toprakta kalan sıvılaşmış çürük kısmı küçük bir çay kaşığı yardımıyla temizleyin, orayı temiz toprakla doldurun.. Yalnız resimden görebildiğim kadarıyla toprağınız aşırı kuru... Bence güzel bir sulayın... Bir de daha fazla güneş ışığı alacakları bir yere koyarsanız diğer kaktüslerinizin yavruları daha canlı, kalın ve gerçek renklerinde gelişebilirler... Bol şans...

Eski 11-06-2019, 09:23   #201
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2019
Merhaba.tavsan kulagi kaktusum var cok saglikli fakat surekli gunese dogru egiliyor kokunden itibaren.sebebi ne olabilir yardimci olabilecek arkadaslara simdiden tesekkur ederim.

Ayse67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2019, 20:15   #202
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Kaktüsünüzdeki sorun çürüme değil, köklerde problem yok. Güneşsiz kaldığı için tepesi anormal uzamış. Nitekim de kesmişsiniz. Aslında bir anlamda da iyi yapmışsınız, çünkü bu oluşumun geri dönüşü yoktu, öyle şekilsiz kalacaktı.

Kaktüsünüzü yeniden dikin, tepe kısmındaki yaraya su değdirmemeye özen gösterin, bir süre sonra yara kabuk tutup kapanacaktır, Ve buradan yavrular da verecektir.

Bol güneşli bir yerde tutun bir de. Yeniden şekil bozukluğu yaşamasın.
Merhaba rahatsız ediyorum ama benim kaktüslerimde mantar gibi bir şeyler oluştu. Aslında durumu yumuşak değil ve sert. SiZce ileride çürür mü

Düzenleyen Bunsal06 : 10-07-2019 saat 20:16 Neden: Fotoğraf
Bunsal06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2019, 20:21   #203
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2019
Kaktüslerde mantar mı olur

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Burcu Mesajı Göster
teşekkürler gerçekten deneyim kazandım
Merhaba benim kaktüslerimde sanki mantar gibi yaralar oluştu. SiZce ileride çürür müName:  A89CA858-C2F2-47B7-B05C-43AEA4CA4C67.jpg
Views: 894
Size:  44.9 KB

Name:  46F047AF-475C-42C7-8A12-1EAC7676C396.jpg
Views: 870
Size:  48.7 KB

Name:  B4248BA1-39CD-4BB7-AD78-869CE60508B5.jpg
Views: 859
Size:  54.6 KB

Mesut Temiz beğendi.
Bunsal06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2019, 21:08   #204
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bunsal06 Mesajı Göster
Merhaba benim kaktüslerimde sanki mantar gibi yaralar oluştu. SiZce ileride çürür müEklenti 696505

Eklenti 696506

Eklenti 696507
İlk resimdeki kahverengileşme normal... Kaktüs kartlaştıkça alt dokularında kabuksu bir yapı oluşabiliyor... 2. resimdeki kaktüste bir şey göremedim.... 3. resimdeki kaktüste ortada ufak bir vuruk var görebildiğim kadarıyla, ki sıkıntı oluşturmaz... Üzerinde pamuksu birşeyler mi var o kaktüsün? İsterseniz bir aspirini bir litre suda eritip tedbir olarak 3. kaktüse (güneş almadığı saatlerde) her gün püskürtün bir hafta süreyle... Kaktüslerinizi yaz boyu bol güneş altında tutar, uygun biçimde sularsanız hem çok iyi gelişirler hem mantar oluşamaz... Bol şans...

Eski 11-07-2019, 12:05   #205
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2017
Leş kaktusunun nesi var

Merhaba yeni yeni dalda çıkarmış ama siyah lekeleri var pek çok yerinde yükleyebilmek için boyutunu çok çok kirprtim umarım anlasilir

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Gozde26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2019, 08:01   #206
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gozde26 Mesajı Göster
Merhaba yeni yeni dalda çıkarmış ama siyah lekeleri var pek çok yerinde yükleyebilmek için boyutunu çok çok kirprtim umarım anlasilir
Bendeki orbea variegata ve stapelia grandiflora'larda gözlemlediğim kadarıyla leş kaktüslerinin dallarının 2-3 yıllık bir ömrü var... Bunu tamamladıklarında o dallar sararıyor, kuruyor ya da bazen böyle siyah lekeler oluşturup çürüyorlar... Tabii bu arada çok sayıda yeni taze dal vermiş oluyorlar..

Ama yine de tedbiren o dalı kesip alabilir, bitkiye de mantar ve küfe karşı ilaç uygulayabilirsiniz...

Eski 03-09-2019, 17:26   #207
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2019
Merhaba Çok acil kaynanadili kaltüsümü kaybetmek üzereym. Lütfen yardımcı olur musunuz? ��
https://imgyukle.com/i/oNmDcP

https://imgyukle.com/i/oNmpJN

https://imgyukle.com/i/oNmsMe

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen Şenayımın : 03-09-2019 saat 17:37 Neden: Resim
Şenayımın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2019, 21:19   #208
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şenayımın Mesajı Göster
Merhaba Çok acil kaynanadili kaltüsümü kaybetmek üzereym. Lütfen yardımcı olur musunuz? ��
https://imgyukle.com/i/oNmDcP

https://imgyukle.com/i/oNmpJN

https://imgyukle.com/i/oNmsMe
Kaktüsünüzdeki beyazlıklar pamuklu bit ya da başka bir böcek değil... Güneş yanığı değilse, muhtemelen bir tür mantardır... Güneşli sıcak bir ortamda muhtemelen kaybolur ya da en azından ciddi bir zarar vermezler, ama şunları yapmanızda fayda var: Öncelikle uygun bir fırçayla (resim fırçası vb.) kaktüsün yüzeyini fiziksel olarak temizleyin... Tarım ilaçları satan bir yerde "mantar ilacı" alıp belirtilen tarife göre kullanın... Bunu yapmak külfetli olacaksa en azından yüzde 1'lik sodyum bikarbonat - su karışımını kaktüsünüzün üzerine (güneş vurmuyorken, sabah erken ya da akşamüzeri olabilir) fısfısla her yeri ıslanacak şekilde püskürtün.... Bu fırçayla fiziksel temizlik + sodyum bikarbonat karışımını birkaç gün arayla birkaç kez uygulayın... Bunun dışında kaktüsünüz havalar soğuyuncaya kadar mümkün olduğunca bol güneş alacak bir konumda dursun.. Bol şans...

Eski 04-09-2019, 23:43   #209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2019
Alıntı:
Kaktüsünüzdeki beyazlıklar pamuklu bit ya da başka bir böcek değil... Güneş yanığı değilse, muhtemelen bir tür mantardır... Güneşli sıcak bir ortamda muhtemelen kaybolur ya da en azından ciddi bir zarar vermezler, ama şunları yapmanızda fayda var: Öncelikle uygun bir fırçayla (resim fırçası vb.) kaktüsün yüzeyini fiziksel olarak temizleyin... Tarım ilaçları satan bir yerde "mantar ilacı" alıp belirtilen tarife göre kullanın... Bunu yapmak külfetli olacaksa en azından yüzde 1'lik sodyum bikarbonat - su karışımını kaktüsünüzün üzerine (güneş vurmuyorken, sabah erken ya da akşamüzeri olabilir) fısfısla her yeri ıslanacak şekilde püskürtün.... Bu fırçayla fiziksel temizlik + sodyum bikarbonat karışımını birkaç gün arayla birkaç kez uygulayın... Bunun dışında kaktüsünüz havalar soğuyuncaya kadar mümkün olduğunca bol güneş alacak bir konumda dursun.. Bol şans...
Çok teşekkür ederim Mesut bey . Güneş yanığı değil kapalı balkonda yerde duruyordu.Ama hergün havalandırıyordum.Önce bişeyi yoktu. Sapasağlımdı ..en sevdiğim kaltüsümdü. Sonra biz bi 3hafta şehirdışına çıktık. Ne olmuşsa o zaman . Balıkesirde yaşıyoruz ya nem ve havasızlıktan oldu ya da başka bişey bilmiyorum. Günesş görmesi için masanın üstüne koydum geçmedi sonra sizlere danışmak istedim. Söylediklerinizi yapmaya başladım bugün fısfısladım . Bakalım ne olucak

Mesut Temiz beğendi.
Şenayımın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2019, 02:54   #210
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Stapelia gigantea, epeydendir özellikle yeni çıkan dallarda kararma görülüyor. Kesip uzaklaştırıyordum fakat bitecek gibi değil. Bu durumda ne yapmam gerekir? Bilen arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Name:  s. gigantea.jpg
Views: 723
Size:  21.4 KB

Name:  s. gigantea1.jpg
Views: 734
Size:  23.9 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024