agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni200Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-03-2016, 17:49   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2016
http://i.hizliresim.com/BPO7o9.jpg

Merhabalar arkadaşlar forumda yeniyim ama şimdiden bir sorunum var. Resimdeki gibi kaktüsümde siyah bölge belirdi. Sebebi nedir acaba?
Şimdiden teşekkürler...

ZeynepBCL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2016, 14:46   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2012
Galeri: 2
Sayın ZeynepBCL,

Kaktüsünüz mantar hastalığı kapmış sanırım. Bitkinin tamamı ölmeden mantarlı kısmın üstünden keserek kaktüsünüzü kurtarma imkanınız olabilir.

nimo beğendi.
gingy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2016, 11:55   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gingy Mesajı Göster
Sayın ZeynepBCL,

Kaktüsünüz mantar hastalığı kapmış sanırım. Bitkinin tamamı ölmeden mantarlı kısmın üstünden keserek kaktüsünüzü kurtarma imkanınız olabilir.
Teşekkürler deneyeceğim ama kesip alma işini bilemiyorum. inşallah becerebilirim

nimo beğendi.
ZeynepBCL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2016, 07:19   #124
Yeni Üye

ajernies's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2016
Arkadaşlar merhaba, Kaktüsümde fotoğrafta görünen üzre bir problem olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık 3-4 senedir bedeninde o yarık mevcut tepesi sağlıklı görünsede mutlu olmadığını biliyorum, 1-2 kez toprağını değiştirdim, huzurunu bozmamak içinde pek burkalamak istemedim açıkcası.Giderekte sanki alt kısmı koyulaşmaya başladı, sanırım artık yardım sinyalleri çakmaya başladı. Sorunun ne olduğuna dair bana önerilerde bulunabilirmisiniz?

Eklenen Resimler

ajernies Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2016, 07:56   #125
Yeni Üye

mr.emre's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ajernies Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba, Kaktüsümde fotoğrafta görünen üzre bir problem olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık 3-4 senedir bedeninde o yarık mevcut tepesi sağlıklı görünsede mutlu olmadığını biliyorum, 1-2 kez toprağını değiştirdim, huzurunu bozmamak içinde pek burkalamak istemedim açıkcası.Giderekte sanki alt kısmı koyulaşmaya başladı, sanırım artık yardım sinyalleri çakmaya başladı. Sorunun ne olduğuna dair bana önerilerde bulunabilirmisiniz?
Sayın ajernies;
Daha detaylı bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırız; bitkiyi sulama aralıkları, kullandığınız, toprak, güneş ışığını ne kadar ne şekilde alıyor vs...

mr.emre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2016, 08:29   #126
Yeni Üye

ajernies's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrdnby Mesajı Göster
Sayın ajernies;
Daha detaylı bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırız; bitkiyi sulama aralıkları, kullandığınız, toprak, güneş ışığını ne kadar ne şekilde alıyor vs...
Selam, öncelikle ilginiz için teşekkürederim.

Kaktüslerim sürekli pencere yanında raf üzerinde duruyorlar,öğle güneşini fazlaca alan bir konumda. Kışın nadirde olsa biraz su dökerim, tabirince koklatırım. Yazları haftada 1 kez kadar yine aynı şekilde. Toprak; torf ve çakıl karışımı var.

Eski 13-05-2016, 13:09   #127
Yeni Üye

mr.emre's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ajernies Mesajı Göster
Selam, öncelikle ilginiz için teşekkürederim.

Kaktüslerim sürekli pencere yanında raf üzerinde duruyorlar,öğle güneşini fazlaca alan bir konumda. Kışın nadirde olsa biraz su dökerim, tabirince koklatırım. Yazları haftada 1 kez kadar yine aynı şekilde. Toprak; torf ve çakıl karışımı var.
Eğer ki alt kısım yumuşaksa çürüme diyebilirim, toprak kurumadan sulama yapmanızı tavsiye etmem. Kullandığınız saksının drenaj kanalları da yok gibi ayrıca torf da kaktüs için tavsiye edilmez.

nimo beğendi.
mr.emre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2016, 13:34   #128
Yeni Üye

ajernies's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrdnby Mesajı Göster
Eğer ki alt kısım yumuşaksa çürüme diyebilirim, toprak kurumadan sulama yapmanızı tavsiye etmem. Kullandığınız saksının drenaj kanalları da yok gibi ayrıca torf da kaktüs için tavsiye edilmez.
teşekkür ederim önerileriniz doğrultusunda kontrolleri yapacağım.fakat çürüdüğü düşüncesinde değilim. Bu bir hastalık mı yoksa vitamin eksikliği gibi bir durum mu anlayamadım. Dediğim gibi uzun zamandır(3-4sene) yaralı, boyut olarak aynı duruyor. Dramatik bir kaktüs oalrak nitelendiriyorum onu. Acaba daha sıkışık drenajlı bir saksıyamı eksem..alan geniş olduğu içinde büyümüyor olabilirmi? onu bu depresif halinden kurtarmak istiyorum

nimo beğendi.
Eski 13-05-2016, 18:03   #129
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-05-2016
Wink

Bu türün adı ne ? 1 aydır denemediğim toprak kalmadı ama ne tuttu ne çürüdü. Sadece beyaz lekeler var. Ne yapmam gerekiyor bu türün bendeki tek celigi bu yani tutmazsa gidecek

Eklenen Resimler

nimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2016, 10:50   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2016
arkadaşlar, resimde gönderdiğim kaktüsün uç kısımlarında çekilme yaşandı bunun sebebi ne olabilir?

Eklenen Resimler

hakki_caliskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2016, 14:46   #131
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakki_caliskan Mesajı Göster
...kaktüsün uç kısımlarında çekilme yaşandı...
Kaktüsünüzün ucuna silikonla yapay çiçek yapıştırılmış ve muhtemelen sonradan çıkartmaya çalışılmış, onun kalıntısını görüyorum ben...

Alttakilerde görülen incelme ise yetersiz güneş görmesine bağlı gibi görünüyor.

Sevgi Durul beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2016, 12:34   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Kaktüsünüzün ucuna silikonla yapay çiçek yapıştırılmış ve muhtemelen sonradan çıkartmaya çalışılmış, onun kalıntısını görüyorum ben...

Alttakilerde görülen incelme ise yetersiz güneş görmesine bağlı gibi görünüyor.
ofiste masamda duruyor, güneş gören yere almayı deneyeyim, inşallah düzelir.

hakki_caliskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2016, 22:00   #133
Ağaçsever

blop's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nimo Mesajı Göster
Bu türün adı ne ? 1 aydır denemediğim toprak kalmadı ama ne tuttu ne çürüdü. Sadece beyaz lekeler var. Ne yapmam gerekiyor bu türün bendeki tek celigi bu yani tutmazsa gidecek
Bu yüksek ihtimalle biraz form bozukluğuna uğramış euphorbia fimbriata
genel olarak euphorbialar kaktüslere göre daha zor köklenirler çelik aldığınızda sütü akar(zehirlidir ağız ve göze gelmemeli) soğuk suyla süt akışı kesilene dek yıkamalısınız sonra en az 2 3 gün kuru gölge bir yerde bekletmelisiniz. Zar tabakası oluştuktan sonra hafif nemli bir toprağa biraz derince gömmelisiniz euphorbialar çok toprak seçmez ama kaktüs toprağına göre nemi birazcık daha fazla tutması gerekir. Özellikle bu aylar dikim için uygun, dikim sonrası sulamıyorsunuz toprak nemini yitirince hafif suluyorsunuz ıslatır gibi yaklaşık 1 ay civarında bu rutinde devam etmelisiniz yaşam belirtisi gördükten sonra normal sulama yapabilirsiniz. Konum olarak sabah güneşi alan esinti alabileceği bir yer ideal olacaktır. Umarım tutturabilirsiniz.

blop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2016, 21:39   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2016
Kaktüsüm alttan sanki kurumaya başladı 5 senedir daha anca alttan bi yavru vermişti ama bu kuruluk nerden geldi anlayamadım
Bu arada öğle ve akşamüstü Güneşi görüyor balkonda tutuyorum 3 günde bir falanda suluyorum
Bu hastalığın adı ne acaba çözüm bulabilir miyiz?

Eklenen Resimler

sukrankapar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2016, 00:13   #135
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukrankapar Mesajı Göster
Kaktüsüm alttan sanki kurumaya başladı 5 senedir daha anca alttan bi yavru vermişti ama bu kuruluk nerden geldi anlayamadım
Bu arada öğle ve akşamüstü Güneşi görüyor balkonda tutuyorum 3 günde bir falanda suluyorum
Bu hastalığın adı ne acaba çözüm bulabilir miyiz?
Toprak değişimini en son ne zaman yaptınız? Direnajı iyi bir toprakla tekrar saksılayabilirsiniz. Bu arada 3 günde bir sulama çok sık. Toprağa parmağınızı batırdığınızda alt kısımlar da dahil toprak tamamen kuruduğundan emin olunca sulayabilirsiniz.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2016, 16:29   #136
Yeni Üye

pinarkkry's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2016
kaktüste anormallik

Merhabalar,

Fotoğrafta gördüğünüz kaktüsüm aldığımda yusyuvarlaktı. Forumda okuduğum kadarıyla genel itibariyle ışık yetersizliğinden kaktüs formu bozulabiliyormuş.

Ancak bu kaktüsün dikenleri de inanılmaz uzadı. Uzun iplik gibi dikenleri var.

Son 1 aydır daha ışık alan bir yerde tutuyorum kaktüsümü. Sorum şu: Uygun bakım koşullarıyla eski haline döner mi?

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
pinarkkry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2016, 18:16   #137
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pinarkkry Mesajı Göster
...Sorum şu: Uygun bakım koşullarıyla eski haline döner mi?
Dönmez, formu bozulan kısım aynı şekilde kalır.

Eski 22-08-2016, 22:08   #138
Yeni Üye

pinarkkry's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Dönmez, formu bozulan kısım aynı şekilde kalır.
Tesekkurler cevap icin. Bir umit bekliyordum. :/

pinarkkry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2016, 13:26   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2016
Merhabalar yardımınıza ihtiyacım var.
Kaktüslerimin biri inceldi ve dikenleri döküldü. Sanırım güneş almakla ilgili bi sorunu var ama ne yapabilirim bilmiyorum. Topragi tamamen kurumadan sulamiyorum ve fazla su vermiyorum. Direk güneş almiyor fakat çok aydınlık bir yerde
Yuvarlak olanı bir türlü toprağa tutunmuyor. Alt kısmında renk değişikliği oldu ve büyümüyor. Yumuşama yok. Dikenleri dökülüyor ve yeniden çıkıyor sürekli olarak
Diğerinin alt yaprakları ilk aldığımda kurumaya başlamıştı iki sene içinde tamamen kurudu ve bir yapragi daha kurumaya başladı. Büyumesiyle ilgili bir problem yok yeni yapraklar çıkıyor. Devamlı alttan yaprakları kurumaya devam mı edecek merak ediyorum
Üç ay içinde ev tadilatı ve taşınma esnasında yer iki kez değişiklikleri oldu bundan etkilenmiş olabilirler diye düşünüyorum. Bana yardimcı olursanız sevinirim. Kaybedersem gerçekten çok üzülürüm.

Eklenen Resimler

Muda ve Kaktus dunyam beğendi.
çileklipasta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2016, 22:39   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2016
merhaba benim 5 tane kaktüsüm var ve 3 tanesinde böyle beyaz kücük seyler var. sanırım bit değil çünkü elimde ezdigimde kan filan cıkmıyor kireç gibi tuzlanma olduguna dair yorumlar okudum. Ve suladıgımda hepsi üste cıkıyor. Kaktüse zararı var mı bilmiyorum fakat gayet saglıklı büyüyorlar anlamadım. Yardımcı olursanız cok sevinirim cok korkuyorum zarar görecekler diye.

Eklenen Resimler

Kaktus dunyam beğendi.
nihal92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2016, 00:53   #141
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nihal92 Mesajı Göster
merhaba benim 5 tane kaktüsüm var ve 3 tanesinde böyle beyaz kücük seyler var. sanırım bit değil çünkü elimde ezdigimde kan filan cıkmıyor kireç gibi tuzlanma olduguna dair yorumlar okudum. Ve suladıgımda hepsi üste cıkıyor. Kaktüse zararı var mı bilmiyorum fakat gayet saglıklı büyüyorlar anlamadım. Yardımcı olursanız cok sevinirim cok korkuyorum zarar görecekler diye.
Onlar perlit

Aşağıdaki başlıkta geniş açıklama bulabilirsiniz:
Perlit, Vermikulit, Ponza, Volkanik Tüf, Cüruf, Plastik köpük, Kum, Çakıl, vb.

Eski 30-08-2016, 17:15   #142
Yeni Üye

kaktüsaşığı's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2016
Kaktüsümün üzerinde kırmızıya çalan kahverengi lekeler oluştu bazı yerlerinde beyaz kahverengi kabuklaşmalar var ne yapabilirim her geçen gün yayılıyor lütfen yardımm
http://i.hizliresim.com/lEjLbQ.jpg
http://i.hizliresim.com/MkpXV9.jpg

kaktüsaşığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2016, 19:18   #143
Yeni Üye

kaktüsaşığı's Avatar

Bugün gittim çiçekçiye sorayım dedim susuzluktan olmuştur dedi ben pek öyle olduğunu düşünmüyorum yok mu yardım edebilecek biri

Eski 21-09-2016, 15:40   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2016
Name:  Image00001.JPG
Views: 4122
Size:  33.6 KB

Merhaba kaktüsüm bir kaç aydır bu şekilde eğildi ve ben ne yapacağımı bilmiyorum bu şekilde olmadan önce gayet sağlıklıydı çiçek açtı bu şekilde sonra bir ara düzeldi ama şimdi yine eğildi. Yerinde ve sulama zamanlarında herhangi bir değişiklik yapmamıştım. Yardımcı olabilir misiniz?

Niloya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2016, 15:24   #145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2016
Selamlar arkadaşlar dün orbea wodii mde kök çürümesi farkettim maalesef sadece bir dal kurtarabildim. Çok çok üzgünüm ve o dalı nasıl koklendireceğimi bilmiyorum . Çok rica etsem yardım edebilirmisiniz?

ysnmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2016, 19:34   #146
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ysnmz Mesajı Göster
...o dalı nasıl koklendireceğimi bilmiyorum...
Sukulentinizle ilgili yaşadığınız sorunu kaktüs hastalıkları başlığında sormuşsunuz ama kısaca: Sağlam kısma kadar temiz ve keskin bir bıçakla keserek birkaç gün kesik yerin kurumasını bekleyin. Ardından hafif nemli toprağa daldırın ve toprak tamamen kurudukça azar azar toprak üstünü nemlendirerek devam edin.
Bol suyla normal şekilde sulamak için ilkbaharı beklemenizi, o zamana kadar yukarıda yazdığım şekilde sulamanızı ve güneşe çıkartmamanızı öneririm.

(Önümüz kış, bence köklendirme sürecinde olacağı için ilkbahara kadar ev içinde tutmanız daha iyi olacaktır.)

akçabardak beğendi.
Eski 23-09-2016, 15:56   #147
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çileklipasta Mesajı Göster
Merhabalar yardımınıza ihtiyacım var.
Kaktüslerimin biri inceldi ve dikenleri döküldü. Sanırım güneş almakla ilgili bi sorunu var ama ne yapabilirim bilmiyorum. Topragi tamamen kurumadan sulamiyorum ve fazla su vermiyorum. Direk güneş almiyor fakat çok aydınlık bir yerde
Yuvarlak olanı bir türlü toprağa tutunmuyor. Alt kısmında renk değişikliği oldu ve büyümüyor. Yumuşama yok. Dikenleri dökülüyor ve yeniden çıkıyor sürekli olarak
Diğerinin alt yaprakları ilk aldığımda kurumaya başlamıştı iki sene içinde tamamen kurudu ve bir yapragi daha kurumaya başladı. Büyumesiyle ilgili bir problem yok yeni yapraklar çıkıyor. Devamlı alttan yaprakları kurumaya devam mı edecek merak ediyorum
Üç ay içinde ev tadilatı ve taşınma esnasında yer iki kez değişiklikleri oldu bundan etkilenmiş olabilirler diye düşünüyorum. Bana yardimcı olursanız sevinirim. Kaybedersem gerçekten çok üzülürüm.
alt yapraklarin kurumasi normal. yuvarlak olanin tutmasi icin topragi islak degil ama nemli tutmaya ozen gosterin.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüsaşığı Mesajı Göster
Kaktüsümün üzerinde kırmızıya çalan kahverengi lekeler oluştu bazı yerlerinde beyaz kahverengi kabuklaşmalar var ne yapabilirim her geçen gün yayılıyor lütfen yardımm
http://i.hizliresim.com/lEjLbQ.jpg
http://i.hizliresim.com/MkpXV9.jpg
beyaz kabulkasmalar kaktusun kendi yapisindan dolayi. bana fotograflardan saglikli gorundu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Niloya Mesajı Göster
Eklenti 628243

Merhaba kaktüsüm bir kaç aydır bu şekilde eğildi ve ben ne yapacağımı bilmiyorum bu şekilde olmadan önce gayet sağlıklıydı çiçek açtı bu şekilde sonra bir ara düzeldi ama şimdi yine eğildi. Yerinde ve sulama zamanlarında herhangi bir değişiklik yapmamıştım. Yardımcı olabilir misiniz?
yeterince gunes almiyor.

Niloya beğendi.
Amanita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2016, 19:59   #148
Yeni Üye

kaktüsaşığı's Avatar

Pas gibi benekler var üzerinde sulamayı sıklaştırmama rağmen geçmedi herneyse yanıtınıza teşekkür ederim amanita

Eski 24-09-2016, 20:10   #149
Ağaçsever

metin şayen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2016
Selen bu harika paylaşım için teşekkür ediyorum. Harikasın 😊

metin şayen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2016, 13:50   #150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2016
Evt benim terasimda yetistiriyorum ve yagmurlama sulma yapmistim ondan sonra boyle olmustu neden diye merak ediyordum tsk bilginiz icin

Kaktus dunyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024