agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni23Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-03-2007, 17:49   #1
Yeni Üye

belgin13's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2007
Kaktüs Gövdesinde Sararma ve Kuruma

Selam sevgili arkadaşlar..
2 hafta önce pazardan kaktüs aldım.Pazardayken çok güzeldi.Adını, türünü bilmiyorum,gül goncası gibiydi.Rengi koyu yeşil.Eve geldiğinin 2.günü gonca şeklindeki tüm yapraklarının ayrılmış,açılmış ve renginin sarıya benzer tonda solmuş olduğunu gördüm.Onu diğer kaktüslerimin yanına koydum,yerini beğenmiştir diye düşünüyordum ama hala kendine gelmedi...Acaba neden böyle oldu?Ölüyor mu?Onu kurtarmak istiyorum çünkü çok güzeldi.Bilgilerinizi bekliyorum.Teşekkürler.

belgin13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 18:20   #2
Yeni Üye

belgin13's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2007
Sevgili Kagan teşekkür ediyorum.Evet haklısın kaktüs dememeliydim sanırım o bir sukkulent.

belgin13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2007, 15:48   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-06-2007
Galeri: 30

Shot at 2007-08-13

Geçen hafta çarşamba günü İstanbul'dan aldığım bir kaktüsün toprağını ve saksısını İzmit'te gelir gelmez değiştirdim. Karışımında elenmiş bahçe toprağı ve aynı oranda inşaat kumunu karıştırdım. Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz kaktüs üst taraftan sararmaya başladı. -tam olarak açık yeşil renge döndü- Fotoğrafa dikkat edilirse alt tarafların daha yeşil, üst tarafların ise açık yeşil olduğu görülecektir. Bunun nedeni ne olabilir. Her gün üzerine su püskürtüyorum. 4 ila 5 gün arayla da su veriyorum.

Yanlış bir iş yaptımsa bu durumu nasıl telafi edebilirim?

Düzenleyen ferahzade : 13-08-2007 saat 17:14
ferahzade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2007, 15:54   #4
Ağaç Dostu

Shot at 2007-08-13

Bu kaktüsü de geçen hafta İzmit'ten aldım. Bir kaç gün sonra toprağını değiştirmek istedim. Odun kömürü ve yıkanmış inşaat kumunu karıştırarak elde ettiğim toprağa diktim. Ancak bu kaktüsü de dikkat ederseniz. Üst ortası daha yeşil olmasına karşın diğer kısımlar matlaştı. Bu durumun nedeni ne olabilir? Acaba bu kaktüsün rengi aldığımda mat renkteydi de şimdi bir miktar büyümeye başladı da o yüzden mi rengi yeşildir?

Önerilerinizi alabilir miyim?

Düzenleyen ferahzade : 13-08-2007 saat 17:12
Eski 15-08-2007, 22:29   #5
Ağaç Dostu

4. mesajdaki kaktüsün durumunda olumlu yönde bir değişiklik olmadı. Açık yeşil bölge hızla büyümeye devam ediyor. Kök zararlılarına karşı nasıl mücadele edebilirim?

Olmazsa kaktüsü çıkarıp, kökünü tamamen kesip, gölgede yeniden köklenmesi için callus tabakasının oluşmasını mı bekleyeyim? Forum içinde bir arkadaş büyüdüğü için de renginde bir değişiklik olabilir dedi. Bu dönemde suyunu biraz daha arttırmamı önerdi. Bu durumun büyümeden mi yoksa kök zararlılarından mı olduğunu nasıl ayırt edebilirim?

Eski 19-08-2007, 14:35   #6
Ağaç Dostu

Shot at 2007-08-19

Shot at 2007-08-19

Yukarıdaki fotoğraflarda görülen kaktüslerin köklerindeki renk değişikliğinin nedeni ne olabilir? Kaktüsleri aldığımda bu şekildeydi. Acaba yüzeylerinin toprakla teması sonucunda bu hale gelmiş olabilirler. Kaktüslerin gelişimlerinden herhangi bir sorun yok, renkli bölgelerde bir çürüme söz konusu değil dokuları da diğer bölgeler gibi serttir.

Eski 19-08-2007, 14:48   #7
Ağaç Dostu

Çürüme olsa dokularında bir yumuşama söz konusu olmaz mı?

Eski 19-08-2007, 15:00   #8
Ağaç Dostu

Ancak şimdi tekrar baktım dokuda hiç bir yumuşama olmadığı gibi hatta bir sertlik bile mevcut diyebilirim. Tüm çevresini inceledim. Hatta çürüme sanılan bölgeden yeni sürgün tek bir dikeni de farkettim. Yoksa kesecektim.

Eski 17-06-2009, 22:07   #9
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Sayın Ferahzade, yukarıda okuduğum mesajlarınızdan birinde kaktüse hergün su püskürttüğünüz ve 3-4 günde bir su verdiğiniz yazılıydı. Birincisi kaktüsünüze su püskürtmeyin, ikincisi bol ışık alan bir yere koyun, üçüncüsü eğer toprağı nemliyse derhal kuru bir toprak hazırlayın ve toprağını değişin, sonuncusu da haftada bir hatta havalar güneşli yerine kapalı giderse 1,5-2 haftada bir su verin. Mantar genelde fazla sudan zayıf düşen kaktüslerde görülür diye biliyorum. Bağışıklık sisteminin çökmesi gibi birşey. Eğer çürüme ilerlemediyse kurtarabilirsiniz dediklerimi yaparsanız.(Elbette ben bir uzman değilim)

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 14:46   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2009
Arkadaşlar bir kaktüsüm var. Chamaecereus silvestrii cinsi. Kaktüsümün yanlarından yeni kaktüsler geldi. Bende onları büyüdükten sonra koparıp diktim. Ama bir kaktüsümün toprağını çam ağaçlarının,çalıların altındaki topraktan yaptım.Kaktüsümün rengi koyu yeşil oldu ilk kaktüsüme göre.Sizce bu iyi mi?

Fotoğaf eklemek istiyorum ama ne yazıkki fotoğraflarda belli olmuyor

onur yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 14:52   #11
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Madem daha hızlı cevap alıyorsunuz dedim
Ben koyu yeşil olmalarının daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum, uzman değilim ama kaktüslerde renk açılıyorsa ve kırmızıya doğru dönüyorsa bazı gereklilerin eksiğinden ama koyu olmasının bir eksikikten olduğunu sanmıyorum.
Kısaca iyi diyebiliriz bence!

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 13:57   #12
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Komşumun hediye ettiği kaktüsümde su damlaları oluştu. Damlaların rengi pembe. Acaba renkli kaktüslere boyalı su mu veriyorlar yoksa bu normal mi?

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 16:59   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Merhaba sakagun

Fotodaki bitki Gymnocalicyum mihanovichii. Bitkinin üstte yer alan pembe klorofilsiz kısmı (sera veya yapı marketlerde asalak kısmı değişik renklerde görmeniz mümkün) asalak, alttaki stok olarak adlandırılan kaktüse aşılama ile elde edilmiştir ve asalak tabir edilen üst bölüm tek başına toprakta köklenemez, mutlaka bir stok bitkiye tutunması gerekir. Su damlacıklarının pembe renkte olması ışık yansımasından ya da asalak olarak tabir edilen üst kısmın gövde renginin pembe olmasından kaynaklı olabilir.

zeynepdincer.k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 17:15   #14
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Teşekkürler zeynepdincer.k. Işık yansıması mı diye kontrol ettim. Beyaz bir kağıdı çıkan suya değdirdiğimde kağıt pembeye boyandı.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 17:51   #15
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Galeri: 21
Sayın Ferahzade. Resmini koyduğunuz kaktüslerde sorun olduğu kesin. Su püskürtme, 4-5 günde bir su verme gibi şeyler, özellikle top ve etli katüsler için yaşamsal riskler taşır. Daha önceki mesajınızda toprak ile inşaat kumunu karıştırdığınız söylemişsiniz. İnşaat kumunun, nehir kumu (aslında öyle olması gerekir) olduğundan emin misiniz? Ben nice inşaat kumları gördüm ki, içlerinde deniz kabukluları vardı. Bir de bu açıdan bakın. Ayrıca kaktüslerinizde 1-3 mm arası pomza (lava) kullanmanız, kumdan çok daha iyi sonuç verecektir.

PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2011, 17:48   #16
Ağaç Dostu

asumandilek's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2007
Galeri: 87
Name:  IMG_2858-1.JPG
Views: 35809
Size:  32.6 KB

Kaktüsümün üzerindeki bu turuncu noktaların kötü bişey olmadığını söyleyin lütfen. Sanki pas lekesi gibi görünüyor. Ben o kadar inceledim ama anlayamadım. Daha önce böyle bir görüntüyle karşılaşan olabilir diye buraya ekliyorum. Umarım kötü bişeyi yoktur. Bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

asumandilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2011, 20:30   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-08-2010
Sayın Asumandilek kaktüsünüz pas hastalığına tutulmuş. Ziraai ilaç satan bir yerden alacağınız bir ilaç faydalı olur. Hastalığı söylerseniz onlar gereken ilacı verir. Ayrıca bu kaktüsü eğer varsa diğer bitkilerinizden ayrı tutun bulaşıcıdır. Diğer bitkilerinizide kontrol edin.

cellin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2011, 02:13   #18
Ağaç Dostu

asumandilek's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2007
Galeri: 87
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cellin Mesajı Göster
Sayın Asumandilek kaktüsünüz pas hastalığına tutulmuş. Ziraai ilaç satan bir yerden alacağınız bir ilaç faydalı olur. Hastalığı söylerseniz onlar gereken ilacı verir. Ayrıca bu kaktüsü eğer varsa diğer bitkilerinizden ayrı tutun bulaşıcıdır. Diğer bitkilerinizide kontrol edin.

Çok teşekkürler sevgili cellin. Hemen ayırıyorum ve kontrol ediyorum. İlaçla geçebilecek olması içimi rahatlattı. Minnacıktı o bana geldiğinde. Bu kadar büyümüşken kaybedemem.

asumandilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2012, 23:58   #19
/

Giriş Tarihi: 01-01-2012
Kaktüslerimde ne var?

Kaktüslerimdeki bu oluşumlar nedir?

Bir de kaktüslerimden ikisinde kuruma gibi bir tabaka oluşmaya başladı bu hastalık mıdır?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
nur@sel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2015, 19:42   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2015
Benim iki kaktüsüm var biri Mammillaria bocasana diğerini ise bilemiyorum. İşte bu türünü bilmediğim kaktüsün kökünde sararmalar oluştu. Yeni kayıt olduğum için resim koyamıyorum. Kaktüsümün sorunu nedir ne yapmalıyım?

CrazyDicta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2015, 16:45   #21
Yeni Üye

pakiz's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2007
Sararan Kaktüsler Nasıl İyileşir

Merhaba,

Kaktüslerimle nerdeyse 10 senedir beraberiz. Minnacık bebekliklerini bilirim Geçen hafta sabahları güneş alan balkonuma çıkarmak istedim. Fakat 2 gün sonra kaktüsler sarardı. Tekrar içeri aldım ama şu an ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Acaba dışarıya çıkarttığımda çok mu soğuk oldu, donmuş olabilir mi? Özellikle uzun boylu olan kaktüsün her yeri sarardı ve gövdesinin alt kısmından sıvı akıyor. Acaba bu tamamen öldüğünü mü gösteriyor?
Onları iyileştirmek için ne yapabilirim?

Önerilerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

pakiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2015, 16:38   #22
Yeni Üye

pakiz's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2007
Hiç kimseden cevap gelmedi ve kaktüsüm kırıldı ve maalesef öldü

Eklenen Resimler

pakiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2015, 11:18   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2012
Galeri: 2
güneş yanığı gibi geldi bana, geçmiş olsun.

gingy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 13:50   #24
Ağaç Dostu

Vicia Ervilia's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2015
Thumbs down

Kaktüsüm kötüye gidecek diye korkuyorum. Alttan sarardı, fazla sulamadan dolayı; ayrıca şekil bozukluğu da yetersiz ışıktan dolayı... Forumlardan bu kadarını anlayabildim. Drenaj deliği olmayan küçük bir saksıdan büyük toprak saksıya aldım. Toprağını değiştirirken köküne baktım Anladığım kadarıyla çürük değil. Şimdi ben ne yapmalıyım. eskisi gibi sağlıklı olsun istiyorum. Ayrıca yanına farklı türler eklemek istiyorum... Bana acemiye anlatır gibi anlatırsanız çok mutlu olacağım. Fotolarını ekleyemedim ve linkini koyamadım buraya. Kaktüs cürümesi konusunda en son paylaşılan fotolar..

Vicia Ervilia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 14:47   #25
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vicia Ervilia Mesajı Göster
Kaktüsüm kötüye gidecek diye korkuyorum. Alttan sarardı, fazla sulamadan dolayı; ayrıca şekil bozukluğu da yetersiz ışıktan dolayı... Forumlardan bu kadarını anlayabildim. Drenaj deliği olmayan küçük bir saksıdan büyük toprak saksıya aldım. Toprağını değiştirirken köküne baktım Anladığım kadarıyla çürük değil. Şimdi ben ne yapmalıyım...
Saksıyı değiştirmişsiniz zaten,iyi de yapmışsınız. Şimdi ise hiçbir şey yapmayın, yani sulamayın ve güneşe koymayın
Havadar ve aydınlık bir yerde bir hafta kadar dinlensin, sonra alıştıra alıştıra güneşe alırsınız ve azar azar sulamaya başlarsınız.

*Alıştıra alıştıra güneşe çıkarmak: Önce mesela sadece sabah güneşi gören bir yerde her gün 1 saat geçirsin, 1 saat sonra güneşten alıp sadece aydınlık olan yerinde tutun. Üçüncü günden sonra bırakın sürekli orada kalsın. Bir haftası dolunca da direkt öğlen güneşi almayan ama günün büyük kısmını güneşli geçiren bir yer belirleyip kaktüsünüzü oraya alırsınız.

*Azar azar sulamak: Kaktüsün sadece köklerini nemlendirecek kadar az miktarda su vermek, fısfıs yardımıyla da bunu sağlayabilirsiniz. Bir süre sulamayı böyle az yapmanız iyi olur, daha sonra normal sulamaya geçebilirsiniz. İki sulama arasında mutlaka toprağının kurumasını beklemelisiniz.

Önemli: Güneş altındayken sulamayın. Sulamalarınızı ya akşamları ya da sabah çok erken saatlerde yaparsanız ve kaktüsünüzün bol bol havalanmasını, havadar bir yerde olmasını temin ederseniz daha sağlıklı gelişecektir.

Bilmem anlaşılır oldu mu?

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 15:19   #26
Ağaç Dostu

Vicia Ervilia's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Bilmem anlaşılır oldu mu?

Kesinlikle anlaşılır oldu ancak ben sabırsız bir insan olarak ameliyat yaptım Fotosunu ekliyorum. şuan çektim sizin için. şekli falan da yamuk olunca baktım sağlıksız büyüyecek kesme işlemini yazdıklarınızdan araştırdım. Başarılı oldum mu bilmiyorum ama suan kurumaya bıraktım. Kabuk bağlayınca tekrar toprağa ekeceğim. Zaten bu kadar maceralı bir yaşamı ve benim gibi bir sahibi olan kaktüs hayata tutunursa büyük bir başarı olacak onun adına teşekkür ederim yardımlarınız için...

Eklenen Resimler

ankstel ve Laleci_03 beğendi.
Eski 20-05-2015, 15:56   #27
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vicia Ervilia Mesajı Göster
Kesinlikle anlaşılır oldu ancak ben sabırsız bir insan olarak ameliyat yaptım Fotosunu ekliyorum. şuan çektim sizin için. şekli falan da yamuk olunca baktım sağlıksız büyüyecek kesme işlemini yazdıklarınızdan araştırdım. Başarılı oldum mu bilmiyorum ama suan kurumaya bıraktım. Kabuk bağlayınca tekrar toprağa ekeceğim. Zaten bu kadar maceralı bir yaşamı ve benim gibi bir sahibi olan kaktüs hayata tutunursa büyük bir başarı olacak onun adına teşekkür ederim yardımlarınız için...
Epey 'ameliyat yapasınız' varmış anlaşılan, dilimlenmiş bir kaktüs gördüm sanki

Madem artık kestiniz (ki sadece anormal uzamış olan yeri kesmeniz yeterli olurdu) söylediğiniz gibi kesik yerlerin kuruyup kabuk bağlamasını beklemeniz gerekecek, sonra da birçok anne kaktüsünüz ve muhtemelen yavrucuklarınız olacak

Güle güle büyütün...

Laleci_03 ve Tilki Mete beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 16:59   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Biri kesip biçmek mi dedi ?A NOMAD Abla benden daha meraklıları da varmış eliniz değmişken şu ortadakinide ikiye bölüverin

A_NOMAD beğendi.
Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 20:21   #29
Ağaç Dostu

Vicia Ervilia's Avatar

Ben mecbur kaldım. Alttaki kısım sarıydı. Üstteki kısmın ucuna kıyamadım. Arasını da temizledim. 4 kolluydu ondan boyle parça pinçik görünüyor. Ay erkek arkadaşım uğradı; ağzım sulandı falan dedi ben de neredeyse yiyecektim

Bakalım gelişmeleri fotolarım sizlere

Eski 20-05-2015, 20:48   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2015
Selam ..yeni üyeyim.bugün sitede ki kaktüs ve sukulent resimlerinden etkilenerek kendime bilinçsizce bi bahçe kurdum.umarım hüsrana uğramam..hastalıklı bitkileri görünce moralim bozuldu.

mevyasra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
donmuş kaktüs, sararan kaktüs

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024