agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni23Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-09-2020, 09:43   #61
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliytrklkmz Mesajı Göster
Benim de 6 yıldır baktığım kaktüsümün dibi sararmaya başladı ne yapabilirim acaba? 6 yıldır aynı şekilde bakıyorum hiç bir sorun yoktu.
Fotoğraf yüklerseniz sorunu anlayabiliriz. Bu şekilde size yardımcı olabilmemiz zor.

Mesut Temiz beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2020, 17:48   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2020
merhabalar, kaktüsümde sararma ve kurumalar oluyor bazı dallaırnda. birini kesip denedim tekrar çürüme oldu. ne yapmalıyım

gokhan051 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2020, 17:49   #63
Yeni Üye

file:///C:/Users/g%C3%B6khan/Desktop/dev%20kakt%C3%BCs.jpeg

Eski 01-10-2020, 17:50   #64
Yeni Üye

merhabalar, kaktüsümde sararma ve kurumalar oluyor bazı dallaırnda. birini kesip denedim tekrar çürüme oldu. ne yapmalıyım?

Eski 12-12-2020, 01:28   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-12-2020
Merhabalar

Selcen66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2020, 20:03   #66
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-08-2020
Sararma

Merhabalar bir yavru kaktüs satın aldım. Aldığım gibi hemen toprağını değiştirdim.koklerini kontrol ettim gayet sağlıklısı ama dün gövdesinde sararma gördüm. Değişim yaparken bu sararma var mıydı yokmuydu hatırlayamıyorum. O yüzden de satıcıya da bir şey diyemiyorum sizce bu nedir? Nedendir?

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aslı26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2021, 00:03   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2021
Merhaba. Kaktüs ve çiçeklerden çok anlamam.

İlk satın aldığımda kaktüsüm top şeklinde büyüyordu ama sonra ucundan dikine büyümeye başladı. Ben de güneş az geliyor herhalde diye balkona koydum. Hem kış uykusu gerekiyormuş diye sulama da yapmadım kışın ama kaktüs gördüğünüz gibi kurumaya başladı. Üst taraftan yine yeşeriyor ama kuruyan taraf kuru kaldı.

Bu kaktüsü nasıl kurtarabilirim?

Mesut Temiz beğendi.
gamehunter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2021, 02:43   #68
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gamehunter Mesajı Göster
Merhaba. Kaktüs ve çiçeklerden çok anlamam.

İlk satın aldığımda kaktüsüm top şeklinde büyüyordu ama sonra ucundan dikine büyümeye başladı. Ben de güneş az geliyor herhalde diye balkona koydum. Hem kış uykusu gerekiyormuş diye sulama da yapmadım kışın ama kaktüs gördüğünüz gibi kurumaya başladı. Üst taraftan yine yeşeriyor ama kuruyan taraf kuru kaldı.

Bu kaktüsü nasıl kurtarabilirim?

Kaktüsünüz yeterli güneş ışığını alamadığı için o şekilde ince/cılız/sivri büyümüş... Kaktüslere yeterli güneş ışığının sağlanması çok önemlidir, çünkü o deformasyon kalıcıdır, yani sonradan ışığın sağlanmasıyla düzelmez... Bitkiyi güneş ışığı alması için çıkardığınızda bu kez de güneş yanığı oluşmuş... Bunun nedeni de uzun süre gölgede kalan bitkinin birden yoğun güneşe maruz kaldığında yüzey dokularının yanması... Kaktüs bile olsa bu durumda güneşe karşı dayanıklılığını kaybediyor... Yapılması gereken bitkinin güneşe yavaş yavaş alıştırılması... Yani ilk gün yarım saat ya da belki daha az güneş alacak şekilde tutup sonra bu süreyi yavaş yavaş arttırmanız gerekiyor... Bitkiyi ne zaman balkona çıkardığınızı ya da balkonun ısıtılan bir cam balkon olup olmadığını yazmamışsınız, ama açık balkonsa donmadığı için şanslısınız... O incelen yer artık düzelmeyecektir, ama bitkiyi güneşe alıştırın ve yaz boyu yoğun güneş alsın, bu arada sağlıklı ve güçlü büyüyen, doğal yuvarlak formunda yavrular verecektir... Bol şans...

uuluc beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2021, 13:37   #69
Ağaçsever

uuluc's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2019
Thumbs down Diken köklerinde kararma

Merhaba arkadaşlar,

Aşıladığım kaktüsümün üst kısmında diken köklerinde kararma var. Bazen büyüyen kaktüslerin tepesindede olurdu ama bunlar değişik gibi. Sorun mu var acaba ?

Eklenen Resimler

uuluc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2021, 14:07   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2021
Herkese merhaba,

Aşağıda gördüğünüz güzellik geçtiğimiz yaz hediye olarak geldi. Ne kadar araştırsam da türünün ne olduğunu öğrenemedim, euphorbia ailesinden olduğundan başka bir bilgim yok. Genel olarak bitki bakımı hakkında da pek bilgiliyim diyemem.

Kendisini ev içerisinde bakmam sebebiyle oda sıcaklığı kışın dahil hep yüksek. Hediye eden kişi tarafından önerildiği gibi kışın 35-40 günde bir yarım litre, mart sonrası ise 20-25 günde bir 1 litre olacak şekilde suluyorum ve Nisan ayı başında bir kere sıvı besin takviyesi yapmıştım. Bitkinin belirli aralıklarla etrafında çevrilmesi gerektiği söylenmişti ama yalan yok bu kısmı es geçtim. Bir de belirtleliyim ki evim kuzey cephe.

Birkaç hafta önce farkettim ki eve geldiğinden beri duvara bakan tarafı sapsarı olmuş. Herhalde ışık yetersizliğinden dedim ve ışık alacak şekilde döndürdüm. Daha sonra uç kısmında buruşma ve çürüme gibi belirtiler oluştu, panik ile tüm kahverengi bölgeyi uçurdum ve tarçın sürdüm. Ama belirtiler diğer taraflarda da tekrarlamaya devam etti. Hatta kestiğim yerlerin altında da sararma ve kahverengileşme tekrar başlıyor gibi. Kök kısmında ise bir sorun var gibi durmuyor. Sorunun ne olduğunu da tam olarak anlayamadığım için yanlış yapmaya devam ediyor gibiyim. Bu güzelliği nasıl kurtarabilirim? Yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

Şebnem Y. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
donmuş kaktüs, sararan kaktüs

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024