agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-06-2008, 17:21   #1
Yeni Üye

kaktusyus's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2008
Echinobivia hybrids lerim hastalandılar

merhabalar

kaktüslerim çok hastalar ne yapabilirim bana yardımcı olun bitmi, mantarmı, kırmızı örümcek mi çok profesyonel olmadığım için hastalık konusunda tam olarak anlayamadım. aşağıda fotoğraflarının linklerini gönderdim. herkese şimdiden teşekkürler.

Echinobivia hybrids 1
Echinobivia hybrids 2
Echinobivia hybrids 3

kaktusyus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2008, 21:21   #2
Ağaçsever

İnceefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2006
Galeri: 1
Sevgili kaktusyus,
Kaktüslerinizin saksı ve toprak değişimlerini en son ne zaman yaptınız?

İnceefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2008, 14:41   #3
Yeni Üye

kaktusyus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İNCEEFE Mesajı Göster
Sevgili kaktusyus,
Kaktüslerinizin saksı ve toprak değişimlerini en son ne zaman yaptınız?
sevgili inceefe
en son 13.06.2008 de yani 2 gün önce saksı değişimi yaptım ..

Eski 15-06-2008, 16:14   #4
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Gördüğpüm kadarıyla mantar olması muhtemel.. Mantarlı dokunun bitki gövdesinden uzaklaştırılması yeterli olacaktır.. Ancak primer ve seconder zararlılar vardır, bitkinizde sadece mantar var diyip geçiştirmek yanlış olur.. Bitkinizde kırmızı örümcek veya buna benzer böcek gördünüz mü? Eğer yok ise sadece mantar dokuları kazımanız yeterli olacaktır.. Eğer var ise toprak değişimi ve bitkinin yıkanması örümceklerin öldürülmesi ve var ise yumurtaların ilaçlanması şarttır..

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2008, 16:16   #5
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Bu arada bitkinizden mantar dokuyu ayırdıktan sonra bakır sülfatlı bir ilaç ile spreylemenizi tavsiye ederim..

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2008, 19:57   #6
Yeni Üye

kaktusyus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emre albayrak Mesajı Göster
Gördüğpüm kadarıyla mantar olması muhtemel.. Mantarlı dokunun bitki gövdesinden uzaklaştırılması yeterli olacaktır.. Ancak primer ve seconder zararlılar vardır, bitkinizde sadece mantar var diyip geçiştirmek yanlış olur.. Bitkinizde kırmızı örümcek veya buna benzer böcek gördünüz mü? Eğer yok ise sadece mantar dokuları kazımanız yeterli olacaktır.. Eğer var ise toprak değişimi ve bitkinin yıkanması örümceklerin öldürülmesi ve var ise yumurtaların ilaçlanması şarttır..
büyüteçle baktım ama kırmızı örümcek veya başka bi canlı görmedim ..

Eski 22-06-2008, 14:20   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-06-2008
Kaktüs Hastalıkları

Merhaba,
Kaktüsüm Almanya'da kışın yetişti. Çok sağlıklı bir çiçekti. 9 ay önce Türkiye'ye geldim ve sanırım havadan hastalandı. Ben de sebep olmuş olabilirim gerçi Kaktüsüm "kakti" hasta. kış boyu içerde tuttum ve suladım. şimdi toprağını değiştirdim ve saksını büyüttüm. biraz eğildi ve üstünden sürgünler vermeye başladı. yaşamını kurtarmak için ne yapabilirim? acil haberlerinizi bekliyorum

kakti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 00:18   #8
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
yılan kaktüste hastalık

Yaklaşık 2 ay kadar önce bir parça yılan kaktüsü elde ettim .Fakat çelimsiz bir parçaydı ve tutacağına ihtimal vermiyordum. Beni utandırdı ve tuttu. Daha da ilginci sanırım şimdi çiçek açma hazırlığında. Yalnız bir sorun var; görüntü felaket! Yılan kaktüsünün o uzuuuun uzun görüntüsünden eser yok. Bir kısmı normale yakın kalınlıkta ve renkte(çiçek açacak olan kısım), sonra gittikçe incelip rengi soluklaşmaya başlıyor(geldiğinde böyleydi). Ben saksıdan aşağıya sarkan uzun uzun yılanlarım olsun istiyorum. Ama en ufak bir gelişme göstermedi. Gerçi havalar serin hala buralarda. Belki güneş çıkınca biraz toparlar, ne dersiniz? Sizce neyi yanlış yaptım. Toprağın kumu fazla. Çok da sulamıyorum. Başka ne yapmalıyım?

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 00:23   #9
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Fotoğraf eklemeniz mümkün mü?

Bitkiler çiçek için epey enerji harcar belki hayatını kurtarmak için tomurcukları toplayıp, çiçek için harcayacağı enerjiyi köklenmeye harcaması için kullanmasını sağlarsınız.

Direkt güneş iyi gelir, sulamayı kesin toparlayana dek.

Sıvı gübre takviyesi yapabilirsiniz, acaba mantar türü bir hastalık da olabilir mi?

En iyisi fotoğrafını görmek.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 00:47   #10
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sayın osmann kaktüslerde form kaybetme mesela incelip uzama ışık yetersizliğinin belirtisi bildiğim kadarıyla. Fakat kaktüsünüz şu anda çiçek açmak üzere olduğundan endişelenecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Sözettiğiniz gibi çiçek tomurcuklarının olduğu bölümdeki bitki formu normalse kaktüsünüz toparlanmaya başlıyor sanırım. Tahminimce çelik aldığınız kişi yeterli ışık gören bir yerde bitkisini muhafaza etmemiş olabilir. İncelip uzayan yerler zamanla yeterli ışıkla toparlanacaktır. Endişelenmeyin. Bu arada fotoğraf yükleme imkanınız olursa daha doğru birşeyler önerilebilir.
Selamlar.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 22:13   #11
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Fotoğraf sorun değil ama ebatları küçültme konusunda picasada sorun yaşıyorum. Yoksa zaten fotoğraf ekleyecektim. Işıkla ilgili olarak şu an birşey yapamam çünkü malum karadeniz bölgesi! Son derece kapalı ve yağmurlu buralar. O yüzden bir süre daha güneşsiz idare edecek zavallı.

Eski 07-05-2009, 22:31   #12
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Sayın osmann ben buralarda yetişen yılan kaktüsleri biliyorum sanırım karadeniz falan dinlemeyip ortama adapte oluyorlar. Pek çok kaktüs ve sukkulentim var alıştılar bu yağmura merak etmeyin.
Benim de bildiğim ışık yetersizliğinden kaynaklanıyor siz onu güneye bakan bir pencere önüne koyun tecrübe ile sabittir kuzey yönünde hele ki karadenizde kaktüs olmuyor. Şimdilik güneyden gelen ışık yeterli olur bence..Trabzon'da koçtaş var oradan kaktüsler için bitki besini alırsanız, çiçekleniyormuş madem takviye olur.

Ayrıca bence yapılan en büyük yanlış küçücük kaktüsleri kocaman saksılara dikmek sizdekini bilemem ama söylediğinizden tahmin ettiğim kadarı ile yılan kaktüsünüze türkkahvesi fincanı boyunda bir saksı ideal olur.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 00:11   #13
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Ben kahve fincanı yerine çaydanlığın demlik kısmı kadar büyüklüklükte bir saksıya diktim. Güneye bakan balkonumda ama rüzgarsız yerde iç kısımda şu an. Ben saksı büyüklüğünü aldığım kaktüs çeliğine göre oranlamıştım. Çünkü çeliğin boyu yaklaşık olarak bir dirsek boyu (bilek- dirsek arası).Ama önceden de yazdığım gibi oldukça cılız. Neyse biraz bekleyeceğim. Çiçek açmaya çalıştığına göre köklendi en azından demektir. Güneş çıksın belki toplar kendini.

Eski 11-05-2009, 00:12   #14
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Sizce cılız olan yeri kesmeli miyim? Gerçi kesince kuruyor ve kuruyunca da formu bozuluyor ve çok çirkin gözüküyor.

Eski 11-05-2009, 00:17   #15
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Valla sayın osmann demlikten demliğe fark varboyu bir karış civarlarında ise o zaman fincan küçük tabi. Pencere önünde duruyor değil mi?Yani tülün önünde değil? Ben olsam kesmem ..

Eski 21-05-2009, 19:40   #16
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Baktım demlik falan işler karışıyor büyükçe bir kupaya kumla karışık toprak koyup diktim. İçeriye güney penceresinin tam önüne de koydum. Arada da, kaktüsler için aldığım besinle karıştırdığım su ile suluyorum.Bu kadar gözünün içine bakmama rağmen, cevap vermeyip küsecekse,"adım hıdır elimden gelen budur" diyeceğim maalesef.

Eski 21-05-2009, 19:41   #17
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Biraz zaman alır tabi,pes etmeyin

Eski 12-06-2009, 14:49   #18
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Hıdır cevap verdi nihayet Bir baktım ki o incelen yerden taze yeşil bir uzama var ve sanırım gayet sağlıklı. Altı çok kötü ama ne yapalım artık rehabilite etmeye çalışıyorum.

Eski 09-07-2009, 23:19   #19
Yeni Üye

Arkeologs's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2008
Kaktüs hastalıkları

Arkadaşlar selam,
Size kaktüslerimi paylaşmak istedim, fakat aralarından bir kaçında sorun var.
1 numaralı saksımda problem yok sadece cinsini sormak istedim ve bakımı diğerleri ile aynımıdır acaba? 2 numaralı kaktüsüme gelince onu tatil dönüşü almıştım geçen yıl. Fakat gövde fotoğrafta görüldüğü kurumuş ve yumuşamıştı. Ben onun daha sonra toprağını değişeyim dedim ve değiştirdim ondan sonra gördüğünüz gibi tepesinden ve yanından kocaman yavrular çıkmaya başladı. Bunun nedeni ne olmuş olabilir. Gövde ile ilgili bir problem yaşasın istemiyorum lütfen bunu yanıtsız bırakmayın. 3. kaktüsüm ise yine fotoğraftan görüldüğü gibi gövdede herhangi bir sorun yok ama ufak dallarda yumuşama problemi var büzüşmüş halde, ancak tepesinde yeni yeni bir çok dallar çıkmaya başladı. Bu problemi nasıl aşacağım acaba? 4. kaktüsüm ise onunda cinsini bulamadım. Saksıda nasıl şekillendireceğimi de bulamadım, çok güzel ama çok arsız heryerden yavrular veriyor. Saksıda estetik bir görüntü nasıl oluşturabilirim(sadece fikir açısından danışmak istedim).

Şimdiden hepinize çok teşekkür ederim, fotoğraf ekliyorum ama işallah problem olmaz.

http://img148.imageshack.us/img148/7839/p1030093r.jpg
http://img7.imageshack.us/img7/2573/p1030070.jpg
http://img126.imageshack.us/img126/3280/p1030067.jpg
http://img212.imageshack.us/img212/6220/p1030079o.jpg

Düzenleyen Arkeologs : 10-07-2009 saat 00:03
Arkeologs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2009, 23:38   #20
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sn. Arkeologs öncelikle foruma hoşgeldiniz, burada belirtildiği gibi forum kuralları gereği fotoğraflarımızı foruma yüklememiz gerekiyor.

1 nolu saksıdaki sukulentinizi Sedum palmeri'ye benzettim. Askılıklı saksılara çok yakışan sarkıcı özelliğe sahip bir türdür. Aynı şekilde askılıklı saksıya aktarmayı düşünebileceğiniz 4 no'lu saksıdaki kaktüsünüzün türü Chamaecereus silvestrii. Bu kaktüs de uzayarak gövdesinden yavrular veren bir türdür. Kökler saksı altını doldurduğunda saksı değişimine ihtiyaç duyacaktır. Daha geniş bir boy asabileceğiniz bir saksıya dikerseniz daha estetik gözükecektir.

Diğer kaktüslerinizde fazla sulama yapmış olabilir misiniz? Kaktüsleri bahardan sonbahar sonuna kadar düzenli sulamak gerek. Fakat toprağının iyice kurumuş olması şart. Bir de zannedersem ev içerisinde bulunuyor saksılarınız. Mümkünse balkonda güneş gören bir yere alırsanız daha mutlu olacaklardır. Özellikle 2 no'lu saksınızdaki Opuntianızda toprak değişimi yapmanız işe yaramışa benziyor. Yeni sürgünler çok diri ve sağlıklı gözüküyor.

Düzenli ama toprağın tamamen kurumasına izin verecek ölçüde sulama, bol ışık ve biraz da sıvı besinle daha keyifli olacaklarını düşünüyorum. Güle güle yetiştirin bitkilerinizi.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2009, 23:45   #21
Yeni Üye

Arkeologs's Avatar

Öncelikle cevap verdiğiniz ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. Kaktüslerim aslında balkonda devamlı ancak malesef balkonumuz sadece sabah güneşini görüyor Sulama konusunda haklısınız, yine malesef diyerek başlayayım. bir kaç ay askerde olduğum için annem sağolasun öğrettiğim halde balkon yıkarken bulduğu suyu dökmüş bir güzel. Bu yüzden fotoğraflardan farketmişsinizdir bir çoğunda fazla sürgünler var. Şimdi dinlenmeye bıraktım çünkü toprak yeterli derecede nemli. Yalnız sıvı besin olayını bende düşünmüştüm ama bir türlü cesaret edemedim almaya, çok önemli bir konuya değindiniz. Bu sıvı besinin bir ismi varmıdır acaba? **** şöyle sorayım kaktüsler için kullanılan sıvı besinin adı nedir? Askılıklı saksı çok iyi bir fikir bunun için de tekrar teşekkür ederim.

Eski 10-07-2009, 00:02   #22
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arkeologs Mesajı Göster
Sulama konusunda haklısınız, yine malesef diyerek başlayayım. bir kaç ay askerde olduğum için annem sağolasun öğrettiğim halde balkon yıkarken bulduğu suyu dökmüş bir güzel.
Sn. Arkeologs, ilk mesajınızı okurken "evde annesi varsa kesin annesi sulayıp öldürmüştür" diye kendi anneme sataşıyordum (annem kim bilir kaç tane kaktüsümü öldürdü de), sonra son mesajınızı okuyup şoke oldum Gerçekten de annenizin bol ilgili ve şefkatli, bol sulamalı bakımıyla kaktüsleriniz
kötü duruma gelmiş.

Ama ölmeyecek gibi duruyorlar, sulamazsanız kısa sürede toparlanabilirler..

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 00:06   #23
Yeni Üye

Arkeologs's Avatar

İnanın bende çok güldüm burda Gerçekten öyle anne şefkatinden heralde ilgilen dedikmi öldürene kadar ilgileniyor sağolsun. Dediğiniz gibi sulamıyorum şimdilik, çünkü toprakları yeterinde yaş şuan. Ben gelene kadar fazla suyun etkisiyle çok sürgünün şöyle bir yararı oldu; çevremdeki insanlara bol bol sürgünlerden hediye ettim ve hiç problemleri yok şimdilik

Eski 26-08-2009, 20:47   #24
Yeni Üye

acemi20's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2009
iyi dileklerimle başlamak istiyorum.rumuzum dan da anlayacağınız gibi daha emekleme çağında olan ben,fazla bilgi edinmekten ötürü olsa gerek bazı yavrucuklarımı güneşe kurban vermiş bulunmaktayım ve çok üzülüyorum.Tamam balkonda güneş gören bir yerdeler ama güneş ışınları bayaa yakıcı herhaldeki bazıları kurudu gitti.resimlerde göreceğiniz gibi şu anda bu halde acaba kurtarabilirmiyim ?? Bunun içinde yardımlarınız gerekiyor.bana yol gösterirseniz sevinirim ... belki bir kaç hayat kurtarabiliriz... ) şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

acemi20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2010, 11:21   #25
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Kaktüs hastalıkları

kaktüsün toprağa yakın kısmında beyaz lezyonlar çıktı mantar olabilir mi diye düşündük ama net olarak bir fikrimiz yok ne olduğu hakkında fikriniz var mı ya da tedavisi için ne yapabiliriz

Düzenleyen alperfect : 15-08-2010 saat 12:13 Neden: fotoğraf ilave edemediğimi yazmıştım ilave edince o cümleyi sildim
alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2010, 12:08   #26
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
fotoğraflarını yükledim birincide daha net görünüyor diğer tarafta bir lezyon daha vardı ama sanki düzeldi ama yenisi çıkınca acaba yayılır mı ya da nasıl tedavi edebilirim

Eklenen Resimler

alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2010, 22:22   #27
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
kaktüslerimdeki bir hastalığı merak ediyorum. Kaktüslerin üzerinde kırmızı bölgelerle başlayıp kaktüsün tamamını kaplıyor ve bir süre sonra kaktüsün ölümüne sebep oluyor. Artık kırmızılık gördüklerimi diğerlerinden izole etmeye çalışıyorum. Nasıl bir tedavi uygulayabilirim bunlar için?

Eklenen Resimler

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 00:00   #28
Yeni Üye

nazlı2323's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2010
İki ay evvel aldığım kaktüsümde bu şekli almaya başladı zaten öne doğru da çökme ve sallanma vardı gene de aldım şimdi işaretlediğim yerde hafif yumuşama var ne yapabilirim teşekkür....

Eklenen Resimler

nazlı2323 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 08:56   #29
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Köklerini kontrol ettiniz mi?Benim aldığım aşılı kaktüslerde sorunlu çıktı.Köklerinde hastalık vardı.Yeşil gövde sizinki gibi yumuşamaya zayıflamaya başlamıştı.
Aynı hastalık olmayabilir tabi ama ben köklerini hasta yerlerden arınacak kadar kestim ve kuruyana kadar(1 gün)beklettim.Şimdi saksıdalar,daha sulamadım hiç.Öylece duruyorlar.
Bilen arkadaşlar ilgilenirler umarım.

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 10:21   #30
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Ne dersiniz bu kaktüsleri şimdi topraktan çıkarsam mı?Sanki daha kötüye gidecek gibi gelmişti bana.Ama kesinlikle sulamadan kaçınıyorum.

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024