agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 1 Gönderen minence
  • 1 Gönderen Galip Kuzucu
  • 2 Gönderen Galip Kuzucu
  • 1 Gönderen Kaktüssever08
  • 1 Gönderen Mesut Temiz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-06-2009, 20:38   #1
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Kaktüs, bir parçasını kestim, bir parçası koptu

Elbette yanlışlıkla oldu. Doğumgünümde kaktüs çılgınlığımı bilenler bana üç adet yeni kaktüs getirmişler. Ama nerden bilsinler o çiçeklerin onlara ait olmadığını! Yeni saksılarına almadan kurtarayım dedim garibanları şu rüküşlükten.

Aldım elime maket bıçağını, başladım silikonu kesmeye... Fakat kımıldamadı bile! Ben de silikon ile dikenlerin birleştiği yerden keseyim dedim. Dedim ama dediğimi yapamadım. Dikenlerin de etkisiyle bıçak kayıp azıcık kaktüsten kesik aldı.

Baktım zaiyat fazla değil diğerine geçtim. Geçmez olaydım! Dikenleri çok uzundu ve çok hırpaladı beni. O hengamede bir baktım ki bıçakla silikonu zorlarken kaktüsün minik kabarcıklarından biri de kopan silikonla beraber gelmiş. Öyle üzüldüm ki anlatamam."Kaş yaparken göz çıkarmak" deyimi sanırım bu tip durumlar için. Sözde ben o çiçeklerden kurtaracaktım kaktüslerimi ama birer parçalarını da istemeden dahi olsa alıverdim.

Eee şimdi ne olacak? Kaktüslerin gelişimi zaten çok yavaş biliyorum. Peki gelişimleri etkilenir mi?

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 22:08   #2
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Yeni yaşınızla beraber yeni kaktüslerinizi mutlulukla büyütün sevgili osmann. Üzülmeyin o silikon zırvalığı hakikaten sinir bozucu. Kaktüsler çok dirençliler. Kestiğiniz yer kısa sürede kabuklanır, ufak yara size yeni yaşınızı hatırlatan bir hatıra olarak kalsın. Gelişimine etki etmeyecektir, endişelenmeyin.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2009, 17:21   #3
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Hem dilekleriniz hem de verdiğiniz iç ferahlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.

Eski 19-06-2009, 17:30   #4
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Aynı şeyi ben de iki kaktüsüme yapmıştım sevgili osmann. O nefretlik silikonları temizlemeye çalışırken ikisine de faça atmıştım Bir aya kalmadan yalnızca küçük birer iz olarak kaldılar. Merak edecek bir şey yok yani.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 00:36   #5
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Zaten minicikler bir de ben kestim hepten boy fakiri oldu gariplerim Şaka bir yana bu sözlerden sonra içim rahatladı, çünkü ilk kestiğimde çok üzülmüştüm.

Eski 22-06-2009, 13:59   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2009
Bende bu gün bir kaktüs aldım o silikonlu çiçeği çıkarayım derken bir iki iğnesi koptu o iğneler tekrar çıkarmı yoksa iğnesizmi kalır?

wizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 22:38   #7
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Siz en azından sadece iğneleri koparmışsınız, bende minicik de olsa tepeler uçtu. Renkli toplu iğne başı kadar birşey ama zavallılara içim gitti. Ne de olsa faili benim

Eski 22-06-2009, 23:10   #8
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2007
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wizard Mesajı Göster
Bende bu gün bir kaktüs aldım o silikonlu çiçeği çıkarayım derken bir iki iğnesi koptu o iğneler tekrar çıkarmı yoksa iğnesizmi kalır?
İğnelerin tekrar çıkması söz konusu değil ama kaktüsler ortadan açılarak büyüdükleri için kopan yerler bitkinin daha altlarında kalacak ve dikkat çekmeyecek bir süre sonra.

Engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 08:02   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2009
İçim rahatladı ölecek diye çok korktum daha ilk kaktüsüm evi kaktüslerle doldurmak istiyorumÇok güzel bu kaktüsler.

wizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 23:53   #10
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Sayın Wizard evi kaktüslerle donatmak için bir kardeşliğimiz var bir uğrayın derim, eliniz boş dönmezsiniz. Kalanchoe ları yeni dağıtmamış olsam, bir başlangıç yapmanıza yardımcı olurdum ama malesef bir sonraki çelik alma zamanına kaldınız. Ama eminim sizinle paylaşımda bulunacak birçok iyi yürekli arkadaş vardır.

Eski 06-07-2013, 12:02   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Kaktüsüm yaralandı

Arkadaşlar saksının yere düşmesiyle birlikte üzerinde dikenler de olan nohut tanesi kadar bir parça kaktüsümden koptu. Yaranın fotoğrafını çektim ekliyorum.

Ne yapmalıyım bu durumda?
Kaktüsüme bir şey olur mu?
Dikenleri yeniden çıkar mı o bölgede?

Eklenen Resimler

Oyun Hamuru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2013, 13:52   #12
Yeni Üye

mmeehhmmeett's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2013
ben daha kaktüsü alalı 5 gün falan oldu. Fark ettim ki bir dikeni eksik . o diken yeniden çıkar mı??

birkaç senedir kaktüsüm var. hiçbirinin silikonlu çiçeğini çıkarmadım.
o silikonlu çiçeğin kaktüse ne zararı olur?? büyümesini falan mı etkiler?

Düzenleyen mmeehhmmeett : 21-07-2013 saat 13:58 Neden: yanlış yazmışım bi de ekliceğim şeyler vardı. onları yazmayı unutmuşum o yüzden düzelttim
mmeehhmmeett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2019, 21:38   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2019
kaktüsümün parçası koptu

kaktüsümün bir parçası koptu. cinsini bilmediğim aloe veraya benzer küçük bir kaktüs. toprağı güçlendirmek için ne yapabilirim?

Mesut Temiz beğendi.
minence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2019, 02:25   #14
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi minence Mesajı Göster
kaktüsümün bir parçası koptu. cinsini bilmediğim aloe veraya benzer küçük bir kaktüs. toprağı güçlendirmek için ne yapabilirim?
Bitkinin birkaç net resmini paylaşabilirseniz durumuyla ilgili fikir yürütmemiz daha mümkün olabilir Sayın minence..

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2020, 23:01   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2020
Merhaba kaktüsümün üzerine saksı düştü ve kırıldı ne yapabilirim hiç bi bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

Duyguync Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2020, 00:23   #16
Ağaç Dostu

Galip Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2015
Fotoğraf paylaşırsanız daha net bilgi verebiliriz. Genelde 4-5 gün boyunca serin gölge yerde bekletip. Kopan kısımlar kabuk tutunca toprağa ekebilirsiniz. İlk sulama da en az 1 hafta sonra yapılmalı

Duyguync beğendi.
Galip Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2020, 06:36   #17
Yeni Üye

Derin bir yara gibi ikiye ayrılmadı 😞

Eklenen Resimler

Eski 07-05-2020, 06:41   #18
Ağaç Dostu

Galip Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2015
Bir bıçak yardımı ile ikiye kesip, kestiğiniz kısmı 5-6 gün gölge serin yerde bekletin. Kestiğiniz yer kabuk tutunca toprağa ekebilirsiniz kısa sürede köklenir.
İsterseniz bekleyebilirsiniz. Kendisi kaynayabilir. Ama o zaman çürüme ihtimalide artar.

Mesut Temiz ve Duyguync beğendi.
Galip Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2020, 10:42   #19
Yeni Üye

Yani en sağlıklısı ikiye kesmek. Çok teşekkür ederim ������������

Eski 09-05-2020, 00:12   #20
Yeni Üye

Peki kökte kalan açık yeri kapatmak gerekir mi ?

Eski 17-07-2020, 14:10   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2020
Merhaba ortadan ikiye ayrıldı kaktüsüm ne yapmam gerek kök kısmını da mı dikmem gerek lütfen yardımcı oluna

Mesut Temiz beğendi.
Kaktüssever08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2020, 16:48   #22
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaktüssever08 Mesajı Göster
Merhaba ortadan ikiye ayrıldı kaktüsüm ne yapmam gerek kök kısmını da mı dikmem gerek lütfen yardımcı oluna
Resim paylaşmış olsaydınız daha net öneride bulunmak mümkün olabilirdi... Ama genel olarak söyleyecek olursak, yeterince uzunluğa sahip bir kaktüs ortadan bölünür/kopar ise, iki parçayı da yaşatmak mümkün... alt kısım zaten köklü olduğu için herhangi bir şey yapmanıza gerek yok.. Kopmanın olduğu yüzey kuruyup kabuk bağlayacak, bitki de yanlardan yeni dallar vererek büyümeye devam edecektir... Yüzeye tarçın tozu serpebilirseniz, küf, mantar, bakteri gibi enfeksiyonlara karşı daha iyi koruma sağlamış olursunuz...
Üstteki, yani köksüz olan kısmın kesik, ıslak yüzeyine tarçın tozu serpin ve birkaç gün açık havada kuruyarak kabuk bağlamasını sağlayın... (Bunları yaparken kaktüsün dokularına baskı uygulamamaya, ezilmemesine dikkat etmelisiniz.. Ezik doku çürür ve çürüme bitkinin tamamına kolayca yayılabilir, ölümüne yol açar...) Sonra bu parçayı da alt kısmı toprağa girecek şekilde uygun bir derinlikte dikin, o köklenecektir... Köklenip köklenmediğini merak edip topraktan çıkarmayın (bu çok sık yapılıyor), çünkü bu oluşan taze köklerin kopmasına yol açar... Kaktüsünüzün başka bir sorunu yoksa, yani mesela ezilip içten çürümediyse, bu şekilde köklenir...
Tabii bu yazdıklarım özellikle uzun sütun kaktüsler, kaynana dilleri gibi yassı parçalı kaktüsler iin geçerli... Kaynana topuzu gibi yuvarlak kaktüslerde, bitkinin şeklinden ötürü uygulamanız zor olabilir, ayrıca yüksekten düşüp dokuları ezildiyse yuvarlak bir kaktüsü kurtarmak zor olabilir... Bol şans...

sanpedro beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024