agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni209Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2019, 02:36   #421
Ağaç Dostu

birol baser's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2011
Abi görüşünüz benim için önemliydi. Mesajı görmeniz için dua etmiştim. Yavruları ayırdım. Kök yapmışlar ama çok azda olsa iki tanesine bulaşmış gibi görünüyor. Ana gövdesini yumuşamış dişleri ayırdım. Bana pek kurtulur gibi gelmedi. Neresinden kesileceğini bilemedim. Yavruları bekletmelimiyim hemen dikmelimiyim.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
birol baser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2019, 02:53   #422
Ağaç Dostu

birol baser's Avatar

yavruların son durumu bu üst resime eklemeyi unutmuşum.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 26-01-2019, 15:03   #423
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birol baser Mesajı Göster
yavruların son durumu bu üst resime eklemeyi unutmuşum.
Birol Bey yavruları keserek ayırdıysanız kesik yer kuruyuncaya kadar birkaç gün sıcak ve kuru bir ortamda bekletmenizde yarar var.
Kestiğim yavrularda kök olunca, kesik yeri kurutmakla kökleri kurutmadan bir an önce dikip dikmeme konusunda ben de tereddüt ediyordum, ama riske girmeden beklemek en iyisi, kaktüs köklerine pek birşey olmuyor zaten...

(Not: Entry'lerinizi biraz geç gördüm. Kusura bakmayın.)

Bol şans diliyorum...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2019, 16:29   #424
Ağaçsever

Büşra baser's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2018
Teşekkür ederim. Abi sizden dönüş olmayınca birşey yapmak istemedim. Bu konulardaki fikirlerinizi takip ediyordum. Dikmemiştim 3ve ya 4 bekleyim o zaman tekrar teşekkür ederim.Yavrular kendi koptu kesmedim.

Mesut Temiz beğendi.
Büşra baser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2019, 16:43   #425
Ağaç Dostu

birol baser's Avatar

Ablamın sayfası açıkmış abi sonradan farkettim ordan cevap verende benim

Mesut Temiz beğendi.
Eski 16-02-2019, 09:56   #426
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2018
Leke oluşumu ve yapraklarda kuruma

Merhaba,

Kaktüsümün alttan başlayarak yaprakları teker teker kurudu. Gövdesinde ve kök kısmına doğru açık kahverengi lekeler oluştu ve bitki yana yatmaya başladı. Fazla sulama yapmadım ama çürüdüğünü zannetmiştim fakat gövdesi oldukça sert. Bu esnada yeni bir yaprak oluştu ve bir tane daha gelişmekte olduğunu söyleyebilirim, ilk fotoğrafta görülüyor. Sorunu çözemedim o nedenle buraya yazmadan bir şey yapmamaya karar verdim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

cactiland Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2019, 14:21   #427
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2019
kaktüs çürümesi

Arkadaşlar kaktüsümün saksını değştirecektim topraktan çıkardığımda kökünden ayrıldı ve kökü büzülmüştü ve çürümüştü bende çüreyen kısmını kestim fakat kaktüsüm bu halde baya büzüşmüş durumda öldümü acaba ne yapmam gerekiyor bilen varsa yazabilirmi acil

Eklenen Resimler

sena5353 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2019, 10:38   #428
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2014
çürüme :(

merhaba arkadaşlar bu melocactusu yaklaşık 1 ay önce almıştım büyük bir kaktüs evde duruyor şimdilik , hiç sulamadım aldığımdan beri ve geldiğinde de topraği kuruydu bu minik çürüme veya mantar mı tam emin olamadım bana yaradan kaynaklı bir çürüme gibi geldi , sizce bu durum nedir ve kaktüsü nasıl kurtara bilirim yardım lütfenn

Eklenen Resimler

ParalelEvren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2019, 12:01   #429
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Bahsettiğiniz bölge git gide büyüyormu yoksa sabitmi? Önce onu tespit edin bence. Tam güneş alan bir noktaya koymanız fayda sağlayacaktır - eğer değilse.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2019, 12:53   #430
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Bahsettiğiniz bölge git gide büyüyormu yoksa sabitmi? Önce onu tespit edin bence. Tam güneş alan bir noktaya koymanız fayda sağlayacaktır - eğer değilse.
Yeni farkettim arka tarafıydı bu kısım, aldığımda yoktu tabi şimdilik bahçeye çıkardım.

Eski 26-02-2019, 13:13   #431
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ParalelEvren Mesajı Göster
Yeni farkettim arka tarafıydı bu kısım, aldığımda yoktu tabi şimdilik bahçeye çıkardım.
İnşallah düzelecektir.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2019, 13:22   #432
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
merhaba arkadaşlar bu melocactusu yaklaşık 1 ay önce almıştım büyük bir kaktüs evde duruyor şimdilik , hiç sulamadım aldığımdan beri ve geldiğinde de topraği kuruydu bu minik çürüme veya mantar mı tam emin olamadım bana yaradan kaynaklı bir çürüme gibi geldi , sizce bu durum nedir ve kaktüsü nasıl kurtara bilirim yardım lütfenn
Bence o bölgede kabuğu nazikçe keserek içindeki yumuşak kısmı kulak pamuğu ve kağıt havlu ile nazikçe ama iyice temizleyip tarçın tozu sürdükten sonra kurumaya bırakın... O bölgenin çürümüş ve yumuşamış olduğu görülüyor resimde.. Mantar olduğunu zannetmiyorum, belki bir darbeden kaynaklanmış olabilir... Çürüme yayılırsa bitkiyi kaybedersiniz.. Bu şekilde büyük bir benzer kaktüs kaybetmiştim maalesef...

Eski 26-02-2019, 14:53   #433
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Bence o bölgede kabuğu nazikçe keserek içindeki yumuşak kısmı kulak pamuğu ve kağıt havlu ile nazikçe ama iyice temizleyip tarçın tozu sürdükten sonra kurumaya bırakın... O bölgenin çürümüş ve yumuşamış olduğu görülüyor resimde.. Mantar olduğunu zannetmiyorum, belki bir darbeden kaynaklanmış olabilir... Çürüme yayılırsa bitkiyi kaybedersiniz.. Bu şekilde büyük bir benzer kaktüs kaybetmiştim maalesef...
alt kısmı açtım alt kısım cok sert lakin bu bitkiyly köklerin arasındaki baglantı kısmı iyice incelmiş saksıdan cıkartırken bıle az daha kopucaktı , sizce bu neden olabilir?

Eklenen Resimler

Eski 28-02-2019, 11:51   #434
Ağaç Dostu

sorumu kimse cevaplamamış?

Eski 28-02-2019, 12:02   #435
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
sorumu kimse cevaplamamış?
Büyük ihtimalle küçük saksıda olduğu için olabilir kök salıcak yer bulamamıştır daha büyük bir saksıya dikin bence Bugün kaktüslerimden birini ayırdığımda sizinki gibi kök kısmının ince olduğunu gördüm ama benimkinin o kısmı gayet sağlamdı , büyük ihtimalle bitkiniz kendini toplayamadı

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düzenleyen siflera12 : 28-02-2019 saat 16:42
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2019, 19:33   #436
Yeni Üye

Polenglnck's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2019
Thumbs down Kaktüsüm yumuşadı ve yana doğru devrildi

Arkadaşlar lütfen yardım edin yeni başladım kaktüs bakmaya, 7 tane kaktüsüm var 1 ay önce aldım evin içinde bakıyorum, son 10 gündür pencere önüne koydum tavşan kaktüsüm ilk kulağını düşürdü bende hemen önüne ektim bu seferde kökünden yumuşadı ve sağ tarafı komple yumuşak bu yüzden eğildi, kurtarabilir miyim?

Polenglnck Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2019, 19:41   #437
Yeni Üye

Polenglnck's Avatar

Thumbs down

Bu şekilde

Eklenen Resimler

Eski 01-04-2019, 04:35   #438
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Polenglnck Mesajı Göster
Arkadaşlar lütfen yardım edin yeni başladım kaktüs bakmaya, 7 tane kaktüsüm var 1 ay önce aldım evin içinde bakıyorum, son 10 gündür pencere önüne koydum tavşan kaktüsüm ilk kulağını düşürdü bende hemen önüne ektim bu seferde kökünden yumuşadı ve sağ tarafı komple yumuşak bu yüzden eğildi, kurtarabilir miyim?
Hayır, o kaktüsünüz çürümüş. Kaktüsünüzün türü "opuntia microdasys"... Aşırı sulamaya ve fiziksel darbelere karşı hassas bir opuntia'dır... bunun dışında bakımı kolaydır... Düşen yapraklarını (esasında yaprak değil "dal" onlar, ama "yaprak" diyoruz) dikmeden önce iki üç gün dışarıda bekletseydiniz ayrılma alanları kururdu ve köklenme ihtimalleri artardı... Ancak bu aşama zaten geçmiş artık... O iki yaprak normalde birkaç haftada köklenir ve bir süre sonra yeni yapraklar vereceklerdir... Siz normal bir kaktüse baktığınız gibi bakımını yapmaya devam edin.. Umarım sorunsuzca köklenip gelişir...

Eski 01-04-2019, 09:59   #439
Yeni Üye

Polenglnck's Avatar

Thumbs down

Alıntı:
Hayır, o kaktüsünüz çürümüş. Kaktüsünüzün türü "opuntia microdasys"... Aşırı sulamaya ve fiziksel darbelere karşı hassas bir opuntia'dır... bunun dışında bakımı kolaydır... Düşen yapraklarını (esasında yaprak değil "dal" onlar, ama "yaprak" diyoruz) dikmeden önce iki üç gün dışarıda bekletseydiniz ayrılma alanları kururdu ve köklenme ihtimalleri artardı... Ancak bu aşama zaten geçmiş artık... O iki yaprak normalde birkaç haftada köklenir ve bir süre sonra yeni yapraklar vereceklerdir... Siz normal bir kaktüse baktığınız gibi bakımını yapmaya devam edin.. Umarım sorunsuzca köklenip gelişir...
Cevabınız için teşekkür ederim, ozaman kaktüsümün kurtulma gibi bir şansı yok? çürüyeni saksıdan çıkarim mi? küçük olan inşallah büyür

Mesut Temiz beğendi.
Eski 08-04-2019, 13:47   #440
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2019
kaktüs çürüme

Merhaba. Forumda çürüme başlığında yazan yorumları okudum. Ancak emin olmak için kendi kaktüslerimin görsellerini yükleyerek, gelen önerilere göre hareket etmek istedim. 1 ay önce taşındığım yeni evimde kaktüslerim sabahtan öğlen 2-3 e kadar güneş gören pencere önünde duruyordu. Eski evde bu kadar güneş görmediler açıkçası. bende bu sebeple suyunu biraz fazla kaçırmış olabileceğimi düşünüyorum. Kökleri çok güzel ancak yumuşamalar ve pörsümeler var. Saksılarım delikli değil ancak saksı dibinde 3parmak kalınlığında taşlar var. Taşındığım ilk zamanlarda fazla suladığım için de yaklaşık 10 gündür hiç sulamamıştım. Okuduğum yorumlardan dolayı sudan mı susuzluktan mı emin olamıyorum. Lütfen en kısa sürede yanıtlar mısınız?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
kaktüsbakımı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2019, 14:20   #441
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüsbakımı Mesajı Göster
Merhaba. Forumda çürüme başlığında yazan yorumları okudum. Ancak emin olmak için kendi kaktüslerimin görsellerini yükleyerek, gelen önerilere göre hareket etmek istedim. 1 ay önce taşındığım yeni evimde kaktüslerim sabahtan öğlen 2-3 e kadar güneş gören pencere önünde duruyordu. Eski evde bu kadar güneş görmediler açıkçası. bende bu sebeple suyunu biraz fazla kaçırmış olabileceğimi düşünüyorum. Kökleri çok güzel ancak yumuşamalar ve pörsümeler var. Saksılarım delikli değil ancak saksı dibinde 3parmak kalınlığında taşlar var. Taşındığım ilk zamanlarda fazla suladığım için de yaklaşık 10 gündür hiç sulamamıştım. Okuduğum yorumlardan dolayı sudan mı susuzluktan mı emin olamıyorum. Lütfen en kısa sürede yanıtlar mısınız?
Kaktüs ve diğer sukulentleri mutlaka delikli saksıya ve geçirgen toprağa dikmelisiniz... Bu şekilde dikin kaktüslerinizi ve yukarıda belirttiğiniz güneş gören yerde tutmaya devam edin (ev içi olduğundan dolayı ortamın oda sıcaklığında olduğunu varsayıyorum)... 2-3 günde bir sulayın, geçirgen toprak fazla suyu saksı altlığına bırakacaktır zaten... Bunun dışında yapacağınız bir şey yok şu an için.. Bir de durumlarını merak edip kaktüsleri sakın topraktan çıkarmayın, bu bitkileri çok hırpalıyor... Hatta hiç oynatmamanızı öneririm... Sadece uygun şartlarda tutup gerekli bakımı sağlayıp beklemek kalıyor geriye... Kurtulanlar yazın sağlıklı bir biçimde gelişip büyüyeceklerdir... Bol şans...

Eski 08-04-2019, 15:29   #442
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2019
Alıntı:
Kaktüs ve diğer sukulentleri mutlaka delikli saksıya ve geçirgen toprağa dikmelisiniz... Bu şekilde dikin kaktüslerinizi ve yukarıda belirttiğiniz güneş gören yerde tutmaya devam edin (ev içi olduğundan dolayı ortamın oda sıcaklığında olduğunu varsayıyorum)... 2-3 günde bir sulayın, geçirgen toprak fazla suyu saksı altlığına bırakacaktır zaten... Bunun dışında yapacağınız bir şey yok şu an için.. Bir de durumlarını merak edip kaktüsleri sakın topraktan çıkarmayın, bu bitkileri çok hırpalıyor... Hatta hiç oynatmamanızı öneririm... Sadece uygun şartlarda tutup gerekli bakımı sağlayıp beklemek kalıyor geriye... Kurtulanlar yazın sağlıklı bir biçimde gelişip büyüyeceklerdir... Bol şans...
Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Çürüme varsa temizlemem gerekmiyor mu? Birkaç yorumda öyle okumuştum. Ve benim kaktüslerimde de yumuşamalar var, çürümüş olabileceğini düşünüyorum maalesef Pencere önünde direkt güneş görmeleri bu hale gelmelerine neden olmuş olabilir mi?

Mesut Temiz beğendi.
kaktüsbakımı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2019, 18:46   #443
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüsbakımı Mesajı Göster
Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Çürüme varsa temizlemem gerekmiyor mu? Birkaç yorumda öyle okumuştum. Ve benim kaktüslerimde de yumuşamalar var, çürümüş olabileceğini düşünüyorum maalesef Pencere önünde direkt güneş görmeleri bu hale gelmelerine neden olmuş olabilir mi?
Çürüme durumundaki yumuşama çok belirgindir... Buzlukta unutulmuş bir salatalığın çözündüğündeki yumuşaması gibi tamamen sıvılaşma olur.. O gibi durumlarda çürüme çok yayılmamışsa ve kaktüs yeterince büyükse ve şekli/yapısı elveriyorsa o sıvılaşmış çürük kısmı iyice temizleyip, ardından kesik yüzeyi iyice kurutarak kaktüsün kurtarılması mümkün olabiliyor... Ama bu şekilde bir durum yoksa kaktüsünüzün yumuşayıp yumuşamadığını sıkarak kontrol ederseniz bu kez sizin dokuları ezerek çürümeye yol açma riskiniz var... Bence buna hiç girişmeyin, mevcut şartlarda uygun bakımla kurtarmaya çalışın...

Güneş o tür bir çürümeye asla yol açmaz... Kaktüs ve sukulentlerde güneşle ilgili tek sorun şu ki, uzun süre az güneş aldığı bir konumda tutulan kaktüs ve sukulentler birden yoğun güneş aldıkları bir konuma taşınırlarsa yüzeylerinde güneş yanıkları oluşuyor... Bir iki hafta sonra güneşe adapte oluyorlar, ama o yüzeydeki yanıklar kabuk şeklinde kalıyor... Sizin bitkilerinizdeki durumun bununla ilgisi olmadığı görülüyor resimlerde...

Açıklamaya çalıştığım gibi, uygun saksı ve toprağa dikerek ve bitkilerinizi hiç oynatmadan sarsmadan aynı yerde bakımlarına devam edin... Soğuğa ve hava cereyanına maruz kalmamasına da dikkat edin... Bol şans...

Eski 01-05-2019, 01:03   #444
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Polenglnck Mesajı Göster
Cevabınız için teşekkür ederim, ozaman kaktüsümün kurtulma gibi bir şansı yok? çürüyeni saksıdan çıkarim mi? küçük olan inşallah büyür
Mesajınızı görmemişim, pardon...
Tabii, normal bakım sağlandıktan sonra kolayca gelişen ve büyüyen bir türdür... Eğer gölgede duruyorsa güneşe aşamalı olarak alıştırın ve yaz boyunca hem tam güneş alacağı bir yerde tutun hem de bol bol sulayın (saksı toprağının fazla suyu akıtacak şekilde geçirgen olması gerekir. Öyle olduğunu varsayıyorum).
Yaz boyunca Adana'da harika bir gelişme gösterecektir... Bol şans...

Eski 03-05-2019, 18:17   #445
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2019
Merhaba, foruma yeni katıldım.

Küçükken bir hevesle kaktüs almıştım (yaklaşık 5-6 sene önce). Tabi çok iyi bakmıyordum o yüzden bir süredir mutfakta annemler bakıyordu. Birkaç hafta önceyse kontrol etmeye karar verdim. Saksının içinde biraz sallanıyordu ben de çürümüş olmasından korktum. Bugün yeni saksı alıp köklerine baktım ve kökün kaktüsün tam altından çıkmadığını fark ettim. Sizce bu durum kaktüsü küçükken düz ekememiş olmamızdan kaynaklanıyor olabilir mi? Bir müdahale etmeli miyim yoksa hemen yeni saksısına alabilir miyim? (dip kısımlarında biraz yumuşama da var)

Eklenen Resimler

Düzenleyen eda a. : 03-05-2019 saat 18:22 Neden: fotoğraf eklendi
eda a. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2019, 18:35   #446
Yeni Üye

bir de alt kısma yakın olan kahverengi leke hakkında bir fikriniz var mı?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 03-05-2019, 22:45   #447
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eda a. Mesajı Göster
Merhaba, foruma yeni katıldım.

Küçükken bir hevesle kaktüs almıştım (yaklaşık 5-6 sene önce). Tabi çok iyi bakmıyordum o yüzden bir süredir mutfakta annemler bakıyordu. Birkaç hafta önceyse kontrol etmeye karar verdim. Saksının içinde biraz sallanıyordu ben de çürümüş olmasından korktum. Bugün yeni saksı alıp köklerine baktım ve kökün kaktüsün tam altından çıkmadığını fark ettim. Sizce bu durum kaktüsü küçükken düz ekememiş olmamızdan kaynaklanıyor olabilir mi? Bir müdahale etmeli miyim yoksa hemen yeni saksısına alabilir miyim? (dip kısımlarında biraz yumuşama da var)
Merhabalar,
Kaktüsünüz muhtemelen ufakken biraz yan ekilmiş, daha sonra kendini yerçekimine göre dik ayarlayınca kökün çıkış noktası biraz kenarda kalmış... En küçük sorun oluşturmaz.. Hemen yeni saksısına ekin bence...
Alttaki küçük kahverengi alan, kaktüsün çok önceden ufak bir fiziksel hasar görmesinin sonucu. Bitki orayı onarmış, kabuk bağlamış, o da hiçbir sorun teşkil etmez...
Kaktüslerde oynama durumlarında bitkiyi çıkarmaktan ziyade etrafına bitkiye yakın 3 çubuk dikip bitkiyi ipler yardımıyla oynamayacak şekilde sabitlemenizi ve bunun ardından toprak seviyesini makul bir şekilde (2 santim kadar olabilir kaktüsün büyüklüğüne ve oynama durumuna bağlı olarak) sabitlemenizi öneririm.. Bitkinin etrafındaki toprağı hafifçe bastırırsınız, suladıkça toprak oturup bitkiyi daha iyi sabitleyecektir.. Zamanla çubukları çıkarırsınız...
Kaktüsün en başta çok yüksek dikilmesinden ya da sularken hep dibine su dökülmesinden dolayı topraktaki oyulmadan kaynaklanmış olabilir bu sallanma durumu..

Bol şans...

Gül Batur ve eda a. beğendi.
Eski 04-05-2019, 09:04   #448
Yeni Üye

Alıntı:
Merhabalar,
Kaktüsünüz muhtemelen ufakken biraz yan ekilmiş, daha sonra kendini yerçekimine göre dik ayarlayınca kökün çıkış noktası biraz kenarda kalmış... En küçük sorun oluşturmaz.. Hemen yeni saksısına ekin bence...
Alttaki küçük kahverengi alan, kaktüsün çok önceden ufak bir fiziksel hasar görmesinin sonucu. Bitki orayı onarmış, kabuk bağlamış, o da hiçbir sorun teşkil etmez...
Kaktüslerde oynama durumlarında bitkiyi çıkarmaktan ziyade etrafına bitkiye yakın 3 çubuk dikip bitkiyi ipler yardımıyla oynamayacak şekilde sabitlemenizi ve bunun ardından toprak seviyesini makul bir şekilde (2 santim kadar olabilir kaktüsün büyüklüğüne ve oynama durumuna bağlı olarak) sabitlemenizi öneririm.. Bitkinin etrafındaki toprağı hafifçe bastırırsınız, suladıkça toprak oturup bitkiyi daha iyi sabitleyecektir.. Zamanla çubukları çıkarırsınız...
Kaktüsün en başta çok yüksek dikilmesinden ya da sularken hep dibine su dökülmesinden dolayı topraktaki oyulmadan kaynaklanmış olabilir bu sallanma durumu..

Bol şans...
Çok teşekkür ederim cevabınız için. Bir sorun var diye çok korkmuştum çok sağ olun

Mesut Temiz beğendi.
Eski 14-05-2019, 20:02   #449
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2008
Arkadaşlar selamlar.
Şehir dışına gittiğimde kaktüs satan büyük bir bahçeden peruvian torch aldım, yaklaşık 2 yaşında. Eve geldiğimde saksı değişimi için çıkardığımda kök kısmı bu şekildeydi. Daha önceden çok skullent/kaktüs çürüttüğüm için endişeliyim açıkçası ama bu durum çürüme gibi durmuyor. Alt kısımda çok hafif bir yumuşama var ancak çürüme değil sanırım. Bu tam olarak nedir ? Çaresi var mıdır acaba ? Ne yapmam gereklidir ?
Şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

infazure Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2019, 10:24   #450
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Kaktüsünüz sürekli üstten sulanmış ve kök boğazı nemli kaldıysa bu durumda o bölgede yumuşama ilerleme durumunda çürüme olabiliyor. Bunun için kullanacağınız saksının en alt tabakasına ce kök boğazı kısmına sadece lav kırığı kullanın. Böylece o bölge aşırı neme maaruz kalmayacak ve hava alacak. Ben bütün kaktüslerde bu yöntemi uyguluyorum. Sularken de daldırma yöntemi ile sularsanız daha verimli olur.

Mesut Temiz ve infazure beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
büzüşme, erime, hastalık, kaktüs, kaktüs çürümesi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024