agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni209Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-01-2016, 19:47   #271
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2016
kaktüsüm yumuşadı.

Merhaba arkadaşlar.Kaktüsümü alalı daha 2 ay oldu.Ama çiçek kısmında yumuşama oldu ve içinden sıvı aktı kendini saldı ne yapmalıyım..

akiha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2016, 09:49   #272
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akiha Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar.Kaktüsümü alalı daha 2 ay oldu.Ama çiçek kısmında yumuşama oldu ve içinden sıvı aktı kendini saldı ne yapmalıyım..
Kaybetmişsiniz kaktüsünüzü büyük ihtimalle. Yine de çürük kısmı keskin ve steril bir bıçakla kesip sağlam yeri var mı diye bakmayı deneyebilirsiniz.

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2016, 14:04   #273
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2016
bir kaktüsüm var uzun zamandır bende şu son yıllarda pek ilgilenmedim herhalde bi on yıldır aynı toprakta üç kez filan - yıllar önce- dallanmalarında sarılaşmalar olup öldü sağlam kısımları diktim ilgilenmediğim den bitki minicik kaldı şimdi bir tarafı sararıyor alttaki resimdeki gibi ne yapmalıyım ?

dankota Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2016, 13:38   #274
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2016
Benim size bir sorum olacakti, bu kaktüsler için özel bir toprak var midir yani 4 senedir beslediğim kaktusum toprağını değiştirip geniş saksıya aldık ve bu zamanla çürümüş çok sonra fark ettim eğilme ve altlarda yumuşama oldu kurtarabilir miyim? Eski bir kaktüsüm ve çok seviyordum ne yapabilirim ?

Oxge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2016, 11:06   #275
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Kaktus

Merhaba arkadaslar,

Ben de araniza yeni katildim. Bir bucuk sene once bana hediye edilen kaktusume biseyler oldu bu hafta.

Ust kisminda yumusama meydana geldi. dikenlerine dokundugum zaman icine cokuyor. Bir de alt yapisi degisti sanki incelmeye basladi, sekli degisti. Burda okudugum yazilardan dolayi saksisindan cikarip koklerine bakmak istedim. Tam belli olmuyor, topragi baya sert oldugu icin temizleyemedim. Ama gordugum kadariyla kokleri beyaz duruyor daha. Curume yok gibi. Kaktuslerin sogugu sevdigini duydugum icin, gecen sene de bu sene de bir muddet disarda biraktim kis mevsiminde. Hatta gecen sene geri eve aldigimda baya boy atip uzamisti. Bu sene soguktan bu hale gelmis olamaz degil mi? Kaktusumu kurtarabilir miyim? Kisin su verilmiyomus, ben cok az su vermistim disardayken, ondan mi bu hale geldi? Acaba nerede hata yaptim bilen var mi?

Eklenen Resimler

Düzenleyen RukiyErtugrul : 21-02-2016 saat 11:13 Neden: fotograf yanlis olmus
RukiyErtugrul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2016, 17:40   #276
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Yardimci olabilecek kimse yok mu?

RukiyErtugrul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 11:37   #277
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi RukiyErtugrul Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar,

Ben de araniza yeni katildim. Bir bucuk sene once bana hediye edilen kaktusume biseyler oldu bu hafta.

Ust kisminda yumusama meydana geldi. dikenlerine dokundugum zaman icine cokuyor. Bir de alt yapisi degisti sanki incelmeye basladi, sekli degisti. Burda okudugum yazilardan dolayi saksisindan cikarip koklerine bakmak istedim. Tam belli olmuyor, topragi baya sert oldugu icin temizleyemedim. Ama gordugum kadariyla kokleri beyaz duruyor daha. Curume yok gibi. Kaktuslerin sogugu sevdigini duydugum icin, gecen sene de bu sene de bir muddet disarda biraktim kis mevsiminde. Hatta gecen sene geri eve aldigimda baya boy atip uzamisti. Bu sene soguktan bu hale gelmis olamaz degil mi? Kaktusumu kurtarabilir miyim? Kisin su verilmiyomus, ben cok az su vermistim disardayken, ondan mi bu hale geldi? Acaba nerede hata yaptim bilen var mi?
Öyle gözüküyor ki, kaktüsünüzün tepesi dondan zarar görmüş. Bu aşamada çürüğün aşağılara inmesini önlemek için tepesini temiz doku görene kadar kesmekten baska çare yok gibi. Bitkinin formu bozulacak ancak bundan sonra yanlarda yeni sürgün verecektir.

Kaktüsler konusunda daha deneyimli arkadaşlarımız var, onlarda gördüklerinde size yardımcı olacaklardır.

RukiyErtugrul beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 13:25   #278
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Acil yardım

Merhaba acil kaktüs için neler yapabiliriz arkadaşımın manevi değeri varmış kurtarmak istiyorum ama kurtulur mu emin olamadım

Eklenen Resimler

aeylulsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 13:30   #279
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aeylulsun Mesajı Göster
Merhaba acil kaktüs için neler yapabiliriz arkadaşımın manevi değeri varmış kurtarmak istiyorum ama kurtulur mu emin olamadım
Yeşil kısmı kalmamış, kurtarabilmeniz pek mümkün görünmüyor...

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2016, 10:38   #280
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Kaktüsün çürümüş yerinden yukarı yeşil etli kısım buluncaya kadar azar azar kesin. Kesik yerine odun kömürü-mangal kömürünü iyice toz haline getirip sürün. Bir kaç gün bekletin. Küçük Plastik saksı veya altı delik bardağın dibine iri parça kömür veya beyaz-strafor köpük koyun. Bu kömür tozlarından doldurup dikin. Spreyle nemlendirin. İyice kurudukça haftada bir nemlendirin. Köklenirse kurtulur. Çok sulandığından çürüyor. 15 günde bir sulayın. Toprağı nemliyse sulamayın. Güneşsiz yetersiz ışıklı odalarda şekilleri bozuluyor, besin üretmiyor. Sürekli kapalı havasız sıcak odalarda tutmayın. Güneş, bol ışık, kuru toprak, akşamları esintili havadar yerde sağlıklı büyür.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2016, 15:42   #281
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2016
merhaba, 3-4 yıldır büyüttüğüm kaktüsüm sanırım çürümeye başladı. aslında ne olduğundan emin değilim. önce sararmış ve yumuşamıştı daha sonra okuduklarıma göre sararan yerini kestim ve topraksız bir şekilde beklettim. 2 haftaya yakın bekledi ama sararma yayıldı. içi boşalıyor kahverengi bir sıvı akıyor. ne yapmam gerek? yardımcı olursanız sevinirim.

fotoğrafı;

Name:  20160423_161247.jpg
Views: 4805
Size:  37.9 KB

bayankaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2016, 12:28   #282
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2016
acil ceap verecek yok mu diğer 2 kaktüsüm de aynı durumda

bayankaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2016, 20:20   #283
Ağaç Dostu

Çok sulamadan çürüyor. Kışın su vermeyin. Verecekseniz de 1-2 ayda bir hafifçe spreyle nemlendirin. Siyah torf topraklara dikmeyin. Dere Kum-bahçe torağı karışımına dikin. Yazın da çok sulamayın. Toprak iyice kurusun korkmayın. Kuraklıkta İçine suyu çeker bekler. Havalar 20 derece gibi ısınınca güneşli havadar esintili yere çıkarın. Çürüme içe kadar yayılmış olabilir. Yeşil etli kısmı buluncaya kadar hafifçe kesin. Varsa Odun-mangal kömürü tozunu kestiğiniz yere sürün. Yoksa çamaşır suyu ile dezenfekte edin sonra durulayın peçete ile suyunu kurutun. Kuru yerde bekletin. 1 hafta-1 ay arası. Kesik yeri beyazlayıp kapanmaya başlayacak. Hafif büzüşme olur sorun değil çürüme olmasın yeter ki. Kesik kapanmaya başlayınca kuru kumlu toprağa dikip bir kaç gün bekletin. Hafifçe spreyle nemlendirin köklenmeyi bekleyin. Çürüme içe yayılmış devam ediyorsa yapacak pek bir şey kalmamıştır.

Eski 15-05-2016, 12:58   #284
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2016
merhabalar. ilk defa kaktüs besliyorum, kaktüsümü genelde annem suluyor ama çok fazla su vermiyor, damlatıyor genelde ayda 1-2 kere. cok güneş gören bir yerde durmuyor. yani gunes goruyor fakat golge bir yerde ve dogrudan gunes hic gormedi. elimizde aynısından iki tane vardı diğeri önce yumuşadı sonra çürüdü, şimdi de bu yumuşamaya başlıyor. aynı şekilde çürüyecek diye korkuyorum. forumları okudum fakat tam aradıgım cevabı bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim. foto eklemeye calışcam ilk defa bu url olayını kullanıorum umarım becerebilirim smdiden teşekkürler.

[IMG][/IMG]
[IMG] hızlı resim yükle[/IMG]

su perisi beğendi.
ozgeleila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2016, 10:41   #285
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-03-2013
Adının Peru Mumu olduğunu öğrendiğim bu kaktüsü mart ayının sonunda - yaklaşık iki ay oluyor- yarım metre boyundaki anaç kaktüsten keserek almıştım. Bir hafta kadar açıkta beklettikten sonra dikmiştim.
Marketlerde satılan toprağa dikmiştim. Balkonda duruyordu, aşırı su vermedim. Özellikle dibe yakın yerlerde, toprağa değen kısımlarda yumuşama başladı. Sanırım toprak seçiminde hata yaptım. Şimdi saksısından tekrar çıkardım. Hiç köklenme olmadığını gördüm.
Bu kaktüsü nasıl kurtarırım? Yumuşama olmayan yerden tekrar bir dal kesip çoğaltabilir miyim?

Eklenen Resimler

avare71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2016, 11:08   #286
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi avare71 Mesajı Göster
...Bu kaktüsü nasıl kurtarırım? Yumuşama olmayan yerden tekrar bir dal kesip çoğaltabilir miyim?
Geçmiş olsun.

Kaktüsünüzü yumuşama olan yerin üstünden, sağlam kısma kadar kesin ve havadar bir yerde kestiğiniz yer kabuk bağlayana kadar bekleyin. Geçirgenliği yüksek bir toprak karışımı hazırlayın, bunun için Kaktüs ve sukulentler için toprak karışımları başlığından faydalanabilirsiniz.

Yarası kabuk bağlamış olan kaktüsünüzü hazırladığınız toprak karışımına hafifçe daldırın, birkaç gün sonra az miktarda sulamaya başlayabilirsiniz. Bununla ilgili olarak da Çelik ile Kaktüs Üretimi başlığı işinize yarayacaktır.

Umarım kurtarabilirsiniz, kolay gelsin...

avare71 beğendi.
Eski 22-05-2016, 19:26   #287
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2016
bana cevap verebilecek yardımcı olabilecek kimse yok mu?

ozgeleila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 08:07   #288
Yeni Üye

mr.emre's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozgeleila Mesajı Göster
bana cevap verebilecek yardımcı olabilecek kimse yok mu?
Orkideler için kullanılan hindistan cevizi lifi kullanmışsınız. Toprak seçiminiz çürümesine neden olabilir. Ayrıca aşılama kaktüs olduğu için fazla bir yorum yapamayacağım.

mr.emre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 10:19   #289
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2016
kurtarılır mı

merhaba arkadaşlar, bu kaktüs üç haftadır yurttaki odamda duruyordu. gittikçe küçülmüş ve içine çekmiş. kurtarılma ihtimali var mı? forumda anlatılanlar gibi serin kuru yerde bekletsem kendini toparlar mı yoksa bi suya aspirin atıp spreyle sabah akşam spreylesem mi, ne yapsam bilemiyorum, yardımcı olabilir misiniz acaba :/

Eklenen Resimler

eliferen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2016, 12:54   #290
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2016
Bu kaktüsü alalı 1,2 hafta oldu. Aldığım günden beri güneşte duruyordu.
Sararmaya başladı ve siyah lekeler oldu ne yapmam gerek?

Eklenen Resimler

Giray• Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2016, 15:19   #291
Ağaç Dostu

Kökleri sağlıklı çürüme yoksa benim görüşüm, uzun süre güneş görmemiş kaktüsü birden güneşe çıkarınca yanma yapmış sarartmış. Bir süre aydınlık gölgede bekletin. Yeniden yeşillenirse bir kaç saat güneş alan yere alın. Lekeler için tam bir şey diyemeyeceğim. Belki üzerindeki yapma çiçeğin iğnesini sapladıkları yer olabilir.

Eski 25-08-2016, 17:55   #292
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2016
Evet satın aldığımda yerde kaktüs hiç güneş görmemişti. Ben de aldığım gün güneşe çıkarttım o nedenle olabilir teşekkürler.

Giray• Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2016, 22:16   #293
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2016
Merhaba arkadaşlar. Siteye yeni üye oldum. Bundan yaklaşlık 6 ay önce kaktüslere ilgi duymaya başladım ve çevremde gördüğüm her değişik kaktüsten toplamaya başladım. 3 ay kadar önce eşime hediye olarak tikenleri pembe renkli bir kaktüs almıştım. Herşey yolunda gidiyordu. Hatta kaktüs büyümeyede başlamıştı. Fakat resimlerdede gördüğünüz üzere alt kısmında çürüme başladı. Forumda araştırdığım kadarıyla eriyen kısmın üzerinden kesip güneş görmeyen bir yerde kesilen yerin kurumasını beklemem ve ardından ekip 1 hafta kadar sonra su miktarını azar azar arttırarak sulamam gerek diye anladım. Eğer yanlış anladıysam, eksik anladıysam veya farklı bir yöntemle kurtarma yapmam gerekiyorsa lütfen belirtiniz. Şimdiden yardımlarınız ve görüşleriniz için teşekkürler.

mbfb1987 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2016, 13:37   #294
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2016
merhaba uzun zamandır fotoğrafta olan kaktüslerim benimleydi ve çok güzel büyüyorlardı. fakat son zamanlarda buruşmaya ve eğilmeye başladılar dokunduğumdaysa içleri boş gibi etli canlı değil. sulama sıklığımsa çok az çürüdüğünü zannetmiyorum. bir ara açık balkonda duruyorlardı soğuktan böyle olmuş olabilir mi ? nasıl kurtarabilirim ne olmuş olabilir

Eklenen Resimler

Düzenleyen snakoksall : 07-11-2016 saat 13:39 Neden: başlık eksik
snakoksall Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2016, 10:59   #295
Yeni Üye

KEDİ-OTU's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2016
eşimin bana aldığı kaktüs yumuşamış sanırım içten çürüyo. hiç ellemedim peteğin üzerindeydi. iyidide son bir haftada nolduysa yumuşamış çok üzüldüm (( kurtarabilirmiyim..

KEDİ-OTU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2017, 13:50   #296
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Arkadaşlar aşılı kaktüsümün alt kısmı çürümüştü ust kısmının her tarafını yavrular kapladığı için bir sıra şeklinde kopardım .Fakat bu yavrular tutmaz diyorlar.Acaba bu konuda bilgisi olan bir arkadaş var mı .Aşılı kaktusten kopan yavrular asalak olduğu için tutmaz dedi bir arkadaş.Selamlar

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2017, 15:25   #297
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
...Fakat bu yavrular tutmaz diyorlar.Acaba bu konuda bilgisi olan bir arkadaş var mı .Aşılı kaktusten kopan yavrular asalak olduğu için tutmaz dedi bir arkadaş.Selamlar
Yavrular eğer klorofil içeren türe aitse (rengi yeşil ise) tutarlar, neden tutmasınlar ama eğer kırmızı ya da sarı renkte yani klorofil içermeyen bir türe aitse -beslenme döngüsünü sağlayamayacakları için- maalesef bir anaç bulup oraya aşılamazsanız kendi başlarına yaşayamazlar.

Eski 18-04-2017, 17:33   #298
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Çok teşekkür ederim a Nomad ben de üzülüyordum renkleri yeşil yavruların normalde , ama bazıları güneşten kırmızılaşmışlar kırmızı renkli kaktüslerden değiller.Ben de bir arkadaşın tavsiyesiyle köklendirme hormonu sürerek nemli vermkülit içine diktim.Acaba bu şekilde olur mu.

A_NOMAD beğendi.
mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2017, 17:54   #299
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
...Acaba bu şekilde olur mu.
Nemlendirmeniz çok da şart olmamakla birlikte herhangi bir toprak karışımına dikebilirsiniz, en erken bir hafta sonra köklenmeler başlayacaktır, o aşamada azar azar su verebilirsiniz.

Kolay gelsin

Eski 17-06-2017, 07:33   #300
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2015
Çürüyen Yaşlı ve Emektar Kaktüs

Yıllardır bizimle olaran katüsün alt kısmından çürümeye başladığını fark ettik. Henüz ellemeye cesaret edemedim. Fotoğraflarda da görülebileceği üzere toprak ile birleştiği yerde çürüme belirtileri var. Hafifçe dokunduğunuzda, sapasağlam duran kaktüs şimdi sağa sola sallanıyor. Demekki kök kısmı tamamen çürümüş. Bu tür durumlarda tavsite edilmiş kurtarma şekline göre, sağlam kısım kesilir ve 1-2 hafta kadar dışarıda bekletilir. Sonra tekrar ekilir. Bu yöntemi uygulasam kurtulma şansı olur mu? Örnekler hep yapraklı kaktüsler üzerine idi. O yüzden tekrar sorma ihtiyacı duydum.
Başka bir yöntem var mıdır?

Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Ghozty Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
büzüşme, erime, hastalık, kaktüs, kaktüs çürümesi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024