agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni209Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-01-2013, 11:13   #151
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sayın EreNurten, öncelikle foruma hoşgeldiniz. Her ne kadar ilk mesajınız kaktüsünüzün çürümesi sebebiyle de olsa dilerim çiçeklenmiş bitkilerinizle devam edersiniz.

Çürüme aşırı sulamadan sebep oluyor. Bunda önemli bir etken de toprağın süzek olmaması olabilir. Geçirgen toprak ister kaktüsler.

Tülün kaktüsün çürümesinde herhangi bir etkisi olmaz ama saksı içinde gibi gözüküyor fotoğraflardan. Toprak üstünün az da olsa hava almasını olumsuz etkileyebilir, bunun sonucu toprak hava ile temas etmezse bitkinin kök boğazı sürekli nemli ortamda kalır ve yumuşama, çürüme başlar.

Kaktüs Bakımı ile ilgili forumda ayrıntılı başlıklar mevcut. Linkini verdiğim başlıkları inceleyebilrisiniz.

Kaktüs Bakım, Üretim - agaclar.net
Kaktüs Hakkında Genel Bilgiler

Son olarak eklemek istediğim de kaktüsün üst tarafındaki renkli olan kısmı çürük alt kısımdan ayırıp tekrar başka bir kaktüse aşılarsanız bu kaktüsü kurtarmış olursunuz. Bilgiler ve tecrübeler bu başlıkta mevcut.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 14:24   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2013
bilgiler için teşekkür ederim
peki aşılama için bahar ve yaz ayı olması gerekiyor biz şimdi aşılasak bir sorun olur mu aşılama tutar mı?

EreNurten Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 09:06   #153
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili EreNurten, normalde bahara kadar beklemenizi tavsiye ederdim ama anaç kısım oldukça kötü durumda olduğundan aşının üst kısmındaki kaktüse de çürüme etki edecektir. Beklemeden aşılayın bence.

Eski 30-03-2013, 22:37   #154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2013
Sorunuz benimde kaktüs bakımı için birkaç küçük ipucu edinmemi sağladı. Burada ki herkesin böyle bilgili olması beni biraz utandırıyor doğrusu... Farklı bir dilden konuşuluyormuş gibi... =)

Letifer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2013, 00:44   #155
Yeni Üye

Wink Kaktüsüm çürüyor mu?

Merhaba. Bu siteye yeni üye oldum ve paylaşımları çok etkileyici buldum. Lakin çözemediğim bir sorunum var. Yakın bir zamanda bir kaktüs aldım. Ancak üzerinde kahverengi ve kuru görünümlü bölgeler var. Kaktüs bakımıyla ilgili çok fazla bir bilgim yok bu yüzden endişeleniyorum. Bu bir çürüme belirtisi mi? Yardım edebilirseniz çok ama çok mutlu olurum.

Eski 31-03-2013, 01:16   #156
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
kaktüsüm olmadı bugüne dek ama sanki çürüyor gibi.. suyu sevmezler biliyorum ama toprağı aşırı kuru mu ne?

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2013, 13:17   #157
Yeni Üye

Son sulamamdan sadece 2 gün geçti. =) Toprağı değiştirmeyi düşünüyordum...

Eski 31-03-2013, 16:59   #158
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Toprağı sanki sade torftan ibaretmis gibi gözüküyor. altında tabak var ama seramiğin altında delik vardır umarım. Toprak torf ise değiştirin normal toprağı bir miktar kumla karıstırararak ona dikerseniz daha sıhhatli olacaktır düşüncesindeyim. Ayrıca tam gelişme yerinde duran o uğur böceği yapışık ise onu da ordan çıkartın.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 17:01   #159
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Galeri: 16
Merhaba arkadaşlar bugün kaktüsümün toprağını değiştirirken farkettim de gövdesi yumuşamış gibi ama kökleri var bir kaç fotoğrafını da ekliyorum hatta, bu neden olmuş olabilir ve bundan sonraki zamanlarda neler yapmam lazım? Kışın hiç su vermemiştim şimdi su vermeye başladım bundan dolayı mı oldu bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Name:  10042013484.jpg
Views: 3080
Size:  35.0 KB Name:  10042013485.jpg
Views: 3110
Size:  34.5 KB

...nokta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2013, 23:07   #160
Ağaçsever

Gülbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2013
Question

Merhaba, herkese iyi geceler diliyorum. Ben bu konuda oldukça bilgisiz biri olarak kaktüs yetiştirmeye çalışıyorum. Geçtiğimiz sene tatile gittiğimde emanet ettiğim çiçeklerden bazıları gibi kaktüslerimden ikisi çürümüştü. Onun dışında gayet iyi gidiyordu. Şu an 7 tane minik kaktüsüm var.

Dün bir tanesinin alttan çürüdüğünü fark ettim ve çok üzüldüm Kurtarabilmek için ne yapabilirim acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim, sevgilerle..

(Son bir şey kaktüsümün cinsini de bilmiyorum ne yazık ki)

Eklenen Resimler

Gülbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 11:27   #161
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili gülbahçe, kaktüsünüzdeki yumuşama alttan üst kısma doğru ilerlemiş gibi gözüküyor.

Kaktüsünüzü topraktan çıkarıp birkaç gün tamamen kuru bir ortamda muhafaza edin, yumuşama ileri boyutta ise yumuşama olmayan gövde kısmından kesmeniz gerekir. Kesi yeri tamamen kuruduktan sonra tekrar saksılayabilirsiniz. Ama hemen sulamayın. Bu sayede gövdedeki hasarsız kısım tekrar köklenecektir. Fakat içten çürüme ilerlemişse yapacak pek birşey kalmıyor. Umarım kurtarırsınız kaktüsünüzü.

Gülbahçe beğendi.
Eski 28-05-2013, 19:43   #162
Ağaçsever

Gülbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2013
Çok teşekkürler sevgili selenn, inşallah kurtarırım. Sanırım fazla suladım Deneyeceğim tavsiyelerini, sonuçları bildiririm

Kayahann beğendi.
Gülbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 19:06   #163
Ağaçsever

blgctn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2013
ya benim kaktüsümde bi garip oldu çürüyor mu bilmiyorum. dış yüzeyinde herhangi bi mantar ya da çürüme belirtisi görünmüyor. dikenlerinin rengi soldu kuru kuru bi görüntüye büründüler gövdeside buruşuk ve yumuşak bi yapıda suyunu mu az veriyorum(haftada 2 kez suluyorum ya da toprağı çok kuruysa daha sık olabiliyor)

blgctn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 09:29   #164
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Haftada iki kez su vermek kaktüsler için uygun değil. Çok sık su veriyorsunuz. Toprak tamamen kurumalı. Bu noktada toprak yüzeyi çabuk kururken kök kısmındaki toprak hala nemlidir. Bu sizi yanıltmasın. Toprağa parmağınızı batırarak kontrol edin, sulamadan evvel alt kısmın da tamamen kurumuş olması gerekir.

Eski 19-06-2013, 15:59   #165
Ağaçsever

blgctn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
Haftada iki kez su vermek kaktüsler için uygun değil. Çok sık su veriyorsunuz. Toprak tamamen kurumalı. Bu noktada toprak yüzeyi çabuk kururken kök kısmındaki toprak hala nemlidir. Bu sizi yanıltmasın. Toprağa parmağınızı batırarak kontrol edin, sulamadan evvel alt kısmın da tamamen kurumuş olması gerekir.
haziran ayındayız İzmirde yaşıyorum ve gün itibariyle sıcaklık 36 dereceyi buldu ve bu bitkinin hergün güneş altında olduğunu düşünürsek fazla gelmiyor bana. görsellerini ekliyorum

Name:  2013-06-19-551.jpg
Views: 3049
Size:  71.2 KB

Name:  2013-06-19-552.jpg
Views: 3194
Size:  72.2 KB

Name:  2013-06-19-553.jpg
Views: 2916
Size:  71.3 KB

Name:  2013-06-19-554.jpg
Views: 3011
Size:  69.7 KB

olcim beğendi.
blgctn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2013, 12:25   #166
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Kaktüs Yumuşaması

Merhabalar
Ben aranıza yeni katıldım.Kaktüsleri çok seviyorum.Formda paylaşılan bilgiler fotograflar kaktuslere olan düşkünlüğümü arttırdı.Fakat bir sorunum var 2 kaktüsümde yumuşama var.Ne yapmalıyım.Bu mevsimde toprak değiştirmelimiyim.Yardımlarınızı bekliyorum.

aaozkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 22:54   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2013
sevgili kaktusumu öldürdüm sanırım :(

Arkadaslar merhaba, yaklasik 1 yıldır ekte gondermeye calistigim kaktuse bakıyorum. acikcasi nasil bakacagimi hic bilmiyordum, daha cok o kendine bakti bile diyebilirim. arada bir su verdim, cok sık vermemeye ozen gosterdim, birkac haftada bir veriyordum. simdiye kdr saglikli bir sekilde yasadi, bugun sabah ne yazikki bitmis bir halde buldum sevgili kaktusumu. nasil bu hale geldi gercekten anlamadim. birkac gunun icinde olmus. yariklar acilmis ustunde, beyaz beyaz biseler gozukuyo aralarda, porsmus ustelik, bazı yerlerden bir sıvı cikmis. cok uzuldum gercekten, dimdik sapasaglamdi. hic umudu yok mudur, tekrar yasatmanin yolu var midir?
Name:  kaktus1.jpg
Views: 3025
Size:  13.7 KB

Name:  kaktus2.jpg
Views: 3057
Size:  14.5 KB

Name:  kaktus3.jpg
Views: 2981
Size:  14.9 KB

dlsn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 20:46   #168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2007
Kaktüsüm ne hale geldi?

Merhabalar,

Minik bir kaktüsüm var. Bir ara hastalandı, yaprakları sarktı, kendisinden umudu kestim, temizliçi karanlık iç odalardan birisine kaldırmış, aylarca unutuldu, bugün fark ettim, kendi kendine iyileşmiş, genel formuna uymayan dal/yaprak uzatmış, ilginç bir hale gelmiş, paylaşmak istedim.

Şekli şemali nasıl toparlanır, bunu nasıl düzeltebilirim?

Saygılarımla.

Faruk

f1delphi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 20:51   #169
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2007
Bir önceki mesaja ekleyemediğim resimler

Özür dilerim, resimler bir önceki mesaja eklenmemiş, küçültüp yükledim. Şimdiki görünümü bu şekilde.

Eklenen Resimler

olcim beğendi.
f1delphi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2013, 09:32   #170
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi f1delphi Mesajı Göster
Özür dilerim, resimler bir önceki mesaja eklenmemiş, küçültüp yükledim. Şimdiki görünümü bu şekilde.
Sn f1delphi;
Katüsünüz aşırı sulamadan dolayı çürümeye başlamış. Uzun süre yeterli ışık alamadığından da bu şekilde uzama göstermiş ve formu bozulmuş. Ben olsaydım eski şeklini kazanamayacağından bozuk formlu kısımları ayırırdım. Yavaş yavaş da güneşe alıştırmanız gerekecek. Aksi taktirde güneş yanıkları oluşabilir.
Kusura bakmayın ama uzun süre canlı olan bu bitkileri ihmal etmeyi de doğru bulmadığımı belirtmek isterim.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2013, 20:58   #171
Yeni Üye

Snow's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Merhaba son zamanlar kaktüslere çok ilgi duymaya başladım . Her dışarı çıkmamda kaktüs alıyordum ilk aldığım kaktüslerden biri olan Dikenli saksısını temizlerken elimden kaydı ve yere düştü hemen kaktüsü mü yerden aldım ama aldığımda kaktüsüm ün yarısı kopmuştu hemen diğer yarısını kopan parçanın üstüne koydum ve yapışması umuduyla güneşin önüne koydum ama bir kaç gün sonra kaktüsüm ün kopan parçasının arasının çürümeye başladığını fark ettim günden güne çürüyor ne yapmam lazım yardım ederseniz sevinirim bu arada yeni üye olduğum için kaktüsüm ün nasıl resmini koyacağımı bilmiyorum .

altintasna beğendi.
Snow Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2013, 22:43   #172
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Snow Mesajı Göster
Merhaba son zamanlar kaktüslere çok ilgi duymaya başladım . Her dışarı çıkmamda kaktüs alıyordum ilk aldığım kaktüslerden biri olan Dikenli saksısını temizlerken elimden kaydı ve yere düştü hemen kaktüsü mü yerden aldım ama aldığımda kaktüsüm ün yarısı kopmuştu hemen diğer yarısını kopan parçanın üstüne koydum ve yapışması umuduyla güneşin önüne koydum ama bir kaç gün sonra kaktüsüm ün kopan parçasının arasının çürümeye başladığını fark ettim günden güne çürüyor ne yapmam lazım yardım ederseniz sevinirim bu arada yeni üye olduğum için kaktüsüm ün nasıl resmini koyacağımı bilmiyorum .
Kopan parçanın içten içe çürüdüğünü söylüyorsunuz.

A) Köklü yani ana parçayı yarası iyileşip kabuk bağlayıncaya kadar direkt güneş ışığında bırakmayın ve de sulama zamanı geldiyse bile sulamayın.

B) Kopan parçanın çürüyen kısmını keserek atın. Çürüyen kısımdan biraz daha fazlasını kesmeniz iyi olur. Farketmediğiniz bir çürüklük olabilir; çürüyen yerden biraz fazlasını kesin.

C) Kopan parçanın elinizde kalan sağlam kısmını kuru ve direk güneş ışığı almayan bir yerde bekletin. Bundan maksat kesik yarasının kabuk bağlamasını sağlamak.

D) Yarası kurumuş bu parçayı yeni bir saksıya ve toprağa dikin. Bir hafta- on gün kadar sulamayın. Bir hafta- on gün sonra çok hafifçe sadece dibi ıslanacak şekilde sulayın.

SONUÇ: Artık iki kaktüsünüz var. =)

1) Kopan parça neden çürüdü ki? Büyük ihtimalle kaynasın diye yapıştırdığınız için çürümüştür. Yoksa bi kenara koysanız yarası kapanırdı ve çürümezdi.

2) Saksıda olan köklü kısıma çürümenin sirayet etmediğinden emin miyiz? Çürüme o tarafa da geçmemiştir inşallah. Bi kontrol edin isterseniz.

Snow beğendi.
altintasna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2013, 14:32   #173
Yeni Üye

Snow's Avatar

Çok teşekkür ederim altintasna bey yardımcı olduğunuz için umarım kaktüsü mü kurtara bilirim .

altintasna beğendi.
Eski 07-11-2013, 18:19   #174
Yeni Üye

Snow's Avatar

Name:  SİYAM 122.jpg
Views: 3135
Size:  19.8 KB
Biliyorum biraz bulanık çıktı =( ama diğerlerini yüklemedi .

Eski 07-11-2013, 22:32   #175
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Sayın Snow,

Anladığım kadarıyla yayılan bir çürüme yok. Yaralanan yerler kurumuş ve kabuk bağlamış. (Tabi bulanık fotoğrafta öyle görünüyor. Daha net yükleyemez misiniz? Fotoğrafları telefonla mı çekiyorsunuz? Biraz daha uzaktan çekmeyi dener misiniz?)

a) Kaktüsünüzü o kısımdan koparın.

b) Saksıda kalan kısımı muhafaza edin. İlerde yavru verebilir.

c) Ayırdığınız parçanın kopan yerinde oluşan yaranın iyileşip kabuk bağlamasını bekleyin.

d) Kabuk bağladıktan sonra onu yeni bir saksıya dikin. Sakın sulamayın.

e) Diktikten 10 belki 15 gün sonra çok hafif sulayın.

f) Ve kış bitip havalar ısınmaya başlayıncaya kadar iki parçayı da sulamayın.

g) Sabırlı olun. Sulamayın, dokunmayın, çekiştirmeyin vs.

h) Onları bahara kadar unutun. Tabi aydınlık bir yerde. Işık alsınlar. Dolaylı gün ışığı yeterli olur.

ı) Buz gibi bir yerde de durmasınlar. Tutup soba veya kalorifer yanan bir yerde de muhafaza etmeyin. (Nerede muhafaza edeceğinizi öğrenebilir miyim? Balkon, salon, pencere önü vs. )

i) Lütfen şu silikonlu çiçeği de sökün. =)

Değinmediğim veya anlatamadığım bir nokta varsa sorun lütfen.
Bu konuda burada benden çok daha fazlasını bilen üyeler var. Zaten onların yazdıklarından aklımda kalanları yazdım ben de buraya. Onlarında fikirlerini belirtmeleri sizin için de benim için de çok daha iyi olacaktır. Hem yanlışlarımı düzeltirler, hem sizi yanlış yapmanızı engellerler. =)

Kaktüsleriniz onları ilk aldığınızda bulundukları toprakta mı yaşıyor hala? Kaktüsleriniz için toprak hazırlıyor musunuz?

Snow beğendi.
altintasna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2013, 07:03   #176
Yeni Üye

Snow's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi altintasna Mesajı Göster
Sayın Snow,

Anladığım kadarıyla yayılan bir çürüme yok. Yaralanan yerler kurumuş ve kabuk bağlamış. (Tabi bulanık fotoğrafta öyle görünüyor. Daha net yükleyemez misiniz? Fotoğrafları telefonla mı çekiyorsunuz? Biraz daha uzaktan çekmeyi dener misiniz?)

a) Kaktüsünüzü o kısımdan koparın.

b) Saksıda kalan kısımı muhafaza edin. İlerde yavru verebilir.

c) Ayırdığınız parçanın kopan yerinde oluşan yaranın iyileşip kabuk bağlamasını bekleyin.

d) Kabuk bağladıktan sonra onu yeni bir saksıya dikin. Sakın sulamayın.

e) Diktikten 10 belki 15 gün sonra çok hafif sulayın.

f) Ve kış bitip havalar ısınmaya başlayıncaya kadar iki parçayı da sulamayın.

g) Sabırlı olun. Sulamayın, dokunmayın, çekiştirmeyin vs.

h) Onları bahara kadar unutun. Tabi aydınlık bir yerde. Işık alsınlar. Dolaylı gün ışığı yeterli olur.

ı) Buz gibi bir yerde de durmasınlar. Tutup soba veya kalorifer yanan bir yerde de muhafaza etmeyin. (Nerede muhafaza edeceğinizi öğrenebilir miyim? Balkon, salon, pencere önü vs. )

i) Lütfen şu silikonlu çiçeği de sökün. =)

Değinmediğim veya anlatamadığım bir nokta varsa sorun lütfen.
Bu konuda burada benden çok daha fazlasını bilen üyeler var. Zaten onların yazdıklarından aklımda kalanları yazdım ben de buraya. Onlarında fikirlerini belirtmeleri sizin için de benim için de çok daha iyi olacaktır. Hem yanlışlarımı düzeltirler, hem sizi yanlış yapmanızı engellerler. =)

Kaktüsleriniz onları ilk aldığınızda bulundukları toprakta mı yaşıyor hala? Kaktüsleriniz için toprak hazırlıyor musunuz?
Kaktüsler ime nasıl toprak hazırlayacağı mı bilmediğim için hazır toprak alıyorum ama kaktüsler için değil maalesef normal toprak alıyorum nasıl toprak hazırlamalıyım.Aslında fotoğraf makinesiyle çekiyorum ama düzgün çıkan resimleri yüklemedi onun için bu resmi koymak zorunda kaldım yardım ettiğiniz için çok teşekkür ederim

vehibe beğendi.
Eski 29-12-2013, 15:25   #177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2013
hediye geldi bu kaktüs bana sulamadım hiç sonra dkkatimi kararması çekti topragından cıkarıp baktıgımda bu manzarayla karşılaştım..
dümdüz kestim çürük yerlerini ve bekletiyorum suanda fakat çürük kısmına bakarsanız sivri bi çekilde kesilmiş ve bi parça kök vardı acaba o sekilde mi kesmeliyim.

Eklenen Resimler

pembe baslikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2014, 12:26   #178
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dlsn Mesajı Göster
Arkadaslar merhaba, yaklasik 1 yıldır ekte gondermeye calistigim kaktuse bakıyorum. acikcasi nasil bakacagimi hic bilmiyordum, daha cok o kendine bakti bile diyebilirim. arada bir su verdim, cok sık vermemeye ozen gosterdim, birkac haftada bir veriyordum. simdiye kdr saglikli bir sekilde yasadi, bugun sabah ne yazikki bitmis bir halde buldum sevgili kaktusumu. nasil bu hale geldi gercekten anlamadim. birkac gunun icinde olmus. yariklar acilmis ustunde, beyaz beyaz biseler gozukuyo aralarda, porsmus ustelik, bazı yerlerden bir sıvı cikmis. cok uzuldum gercekten, dimdik sapasaglamdi. hic umudu yok mudur, tekrar yasatmanin yolu var midir?
Eklenti 423272

Eklenti 423273

Eklenti 423274
Bu kış çok kaktüsümü kaybettim resimlerdeki sıkıntı benim kaktüslerimdede var .Tahminimce mantar yüzünden ve elimden birşey gelmiyor içten içe kendini yiyiyor.

Ne yapmam gerekiyor tavsiyeleriniz nelerdir ?

beyz66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2014, 11:32   #179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2014
Öncelikle herkese merhaba, ben aranıza yeni katıldım. Ben şehir dışı yolculuğunda kaktüs aldım ve yolun sonunda kaktüse bir baktım kök kısmına yakın yeri çürümüş ve kendi üzerinde de kahverengileşme var. Ben de internette kısa bir araştırmadan sonra kaktüsün çürüyen alt kısmını kestim fakat üstteki kahverengi kısmı kesmedim. O kısmı da kesmek gerekli mi? Bu kaktüs kurtarılabilir mi? Kurtarılabilirse ne kadar sürede tekrar toprağa ekmek gereklidir? Bir de bu kaktüsün cinsi nedir? Kaktüs hakkında pek bir bilgim yok ama hevesliyim ve yardım eden herkese de teşekkür ederim

Hünerli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2014, 12:02   #180
Ağaçsever

rainbowcolor's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2012
Aşılı bir kaktüs. Alt kısım anaç üst aşılanmış kaktüs. Aşıyı ayırıp köklendirmek daha kolay olacaktır. Çünkü anacın köklenmemesine karşı aşıyı da riske atma durumu oluşuyor.Bu benim görüşüm.

rainbowcolor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
büzüşme, erime, hastalık, kaktüs, kaktüs çürümesi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024