agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs Bakım, Üretim (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-bakim-uretim/)
-   -   Kaktüs ve sukulentler radyasyonu önler mi? (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-bakim-uretim/442.htm)

zuppes 10-09-2005 02:48

Kaktüs ve sukulentler radyasyonu önler mi?

Kaktüslerin radyasyonu önlediğini birkaç arkadaşımdan duymuştum. Doğru olup olmadığına dair bir bilginiz var mı? Bununla ilgili bir yazıyla karşılaşmışsanız eğer, paylaşmanızı rica ediyorum.

iyi günler dilerim.

Halit Togay 06-11-2005 01:48

kaktüsler radyasyonu önler mi? sorusu yanlış.
A) Radyasyonu yani radyoaktif ışınımı kesmesi için , biliyorsunuz işte atom ağırlığı büyük metallerden (kurşun vb ) kalınca bir duvar gerekiyor.
B) Radyoaktif maddelerin bazı bitkilerde birikmesi ile ilgili bazı şeyler hep söylenir ama bitkiler ve hayvanlar bünyelerine aldıkları radyoaktif metalleri nasıl radyoaktiflik özelliklerinden arıtırlar ki bu pek olacak şey değil. Olsa olsa radyoaktif metallerin kendi bozunma yarıömürleri nisbetinde bir müddet sonra radyoaktiflik özellikleri azalabilir.
C) Soruyu kaktüsler radyoaktif maddeleri biriktirirler mi ? diye sorarsak belki buna yanıt aranabilir.

aylin:) 14-04-2007 17:12

bende bu konuyla ilgili arkadaşlarımdan bazı şeyler duymuştum hatta kaktüs kolyeleri yapılıyormuş radyasyonu tutması için sonra kaktüs özelliğini kaybedince atılıyormuş ama :( annem de bunu duyunca bilgisayarımın yanını kaktüslerle doldurdu...

celalsungur 07-03-2010 15:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zuppes (Mesaj 8561)
Kaktüslerin radyasyonu önlediğini birkaç arkadaşımdan duymuştum. Doğru olup olmadığına dair bir bilginiz var mı? Bununla ilgili bir yazıyla karşılaşmışsanız eğer, paylaşmanızı rica ediyorum.

Oğlum, Motorola'ya bir iş için gitmişti. İçerinin kaktüs dolu olduğunu gördüğünü söyledi. Sebebini sorduğunda, radyasyonun zararını azalttığını söylemişler.
Şimdi onun da benimde masamızda kaktüs var.

idris şenol 07-03-2010 15:47

kaktüs radyosyonu çektiği konusunda bir varsayım var

Engin 07-03-2010 16:00

Kaktüslerin radyasyonu emdiği sadece bir söylencedir.Kaktüsleri bilgisayarın yanına koyar pencereden uzaklaştırırsanız ölmeleri için ideal ortamı oluşturmuş olursunuz.Kaktüsler evlerde sadece güney, güney-doğu, güney-batıya bakan pencere içlerinde doğal ortamlarında aldıkları ışığı bulabilirler.

köknar 07-03-2010 17:23

Bilgisayarın önünde, güneş ışığından uzakta duran kaktüs -haliyle- öldüğü zaman da, "bak işte radyasyonu çekti öldü, o olmasaydı radyasyon bizi öldürecekti" demişti bir arkadaşım.

Emre Kuzu 19-12-2011 15:02

Kaktüs radyasyondan korumuyor.

Bilgisayarın yaydığı elektromanyetik radyasyonu absorbe etmek için masaların üzerine kaktüs ya da kaya tuzu konuluyor.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Çerezci, kaktüs veya kaya tuzunun bir faydasının bulunmadığını söyledi. Çerezci, kaktüs ve kaya tuzu yerine, "Başınız yatak odasında kablo ve prizlere yakın olacak şekilde uyumayın. Kablosuz internet bağlantısı cihazı (wireless) çalışılan yerin en az 1 metre uzağında olmasına dikkat edin. Çamaşır makinesi, mikrodalga fırın ve ütü gibi elektronik eşyaları az kullanılan bölgelere koyun. Bebek beşiğini televizyonun arkasına koymayın." uyarılarında bulundu.

Kaynak: Aile Sağlık Kaktüs radyasyondan korumuyor ZAMAN

YeşimM 02-02-2016 07:59

Sukulent ve radyasyon

Merhaba, sukulentler de kaktüs gibi radyasyon çekme özelliğine sahip midir, eğer öyleyse modem ve kabloların bolca bulunduğu yere koyacağım ama bu ortamda zarar görürlerse bunu yapmayayım. Geçen yıl küpe çiçeğimi modemin üstünde kurumuştu çünkü
Bilgi sahibi olan yardımcı olabilir mi?

musk 02-02-2016 09:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeşim müstecep (Mesaj 1437087)
Merhaba, sukulentler de kaktüs gibi radyasyon çekme özelliğine sahip midir, eğer öyleyse modem ve kabloların bolca bulunduğu yere koyacağım ama bu ortamda zarar görürlerse bunu yapmayayım. Geçen yıl küpe çiçeğimi modemin üstünde kurumuştu çünkü
Bilgi sahibi olan yardımcı olabilir mi?

O kaktüsler ne radyasyonu çekecektir, ne de zarar göreceklerdir. Bu konu şehir efsanesinden başka bir şey değil. Kaktüslerin radyasyonu çektiğine dair hiç bir bilimsel veri yok ortalıkta.

YeşimM 06-02-2016 13:58

Teşekkür ederim Sayın musk

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024