agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler
  • 3 Gönderen sakdag
  • 9 Gönderen cemo
  • 2 Gönderen musbet
  • 2 Gönderen yalper
  • 1 Gönderen FİRDEVSS
  • 2 Gönderen yalper
  • 2 Gönderen mr.emre
  • 1 Gönderen Fatih_Soydemir
  • 1 Gönderen Busramontauk
  • 1 Gönderen Mesut Temiz
  • 1 Gönderen Busramontauk

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2009, 17:21   #1
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2007
Galeri: 7
Kaktüsler Nasıl ve Ne Zaman Sulanır?

Siz nasıl yapıyorsunuz.Bazı kaktüs türlerinin çiçek açarken sulandığında çiçeklerinin bir kısmının açmadığına şahit oldum.Ama bu tüm türler için geçerli midir?

Kaktüsler tomurcuk verdiklerinde sulama kesilmeli midir?

Engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 23:21   #2
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Kaktüs Hakkında Genel Bilgiler

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 14:24   #3
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Sevgili zenfree kırk yılın başında bir tomurcuklu kaktüsüm olduydu, burnumdan gelecek şimdi. Dün bir güzel sulamıştım kaktüsleri, tomurcuklar dökülecek diye karalar bağlarım artık.

Peki kafama takılan birşey var. Echinopsis subdenudata tomurcuklanıyor. Tomurcukların biri leblebi kadar oldu, diğeri ise daha yeni görünüyor. Biri irileşene dek diğeri açacak, ben ne yapayım şimdi

Düzenleyen nevsune : 08-04-2012 saat 14:57
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 14:33   #4
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Sayın Nevsune Hanım; sulanan kaktüs illaki tomurcuklarını döker diye bir kaide yok , üzülmeyin. Tomurcuklarını dökme ihtimali oluşur diyelim biz ona.

Her ne kadar ben bu kurala uymasam da dikkatli olmakta fayda var, (biraz önce tomurcukluları suladım) Bir sürü kaktüsüm var mesela; sulanınca tomurcuk döken sadece yılbaşı çiçeği oldu benimkilerde...

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 15:00   #5
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Eh yapmışız yapacağımızı, geriye dönüş yok

Öyle narin çiçekler açıyorlar ki, bundan sonrakilerde en ufak olumsuzluk olasılığını bile gözönüne almakta yarar var.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 18:28   #6
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Anlayamadım şimdi ben, benim kaktüsler bahcede. Hortumu elime alıyorum şarıl şarıl suluyorum ben. Ayyyy..nerden okudum bu başlığı şimdi(
Ama bugün baktım kaktüslerden biri tomurcuklu. İçimi bozmıyayım, çünkü ben 3 yıldır böyle suluyorum, tomurcuk falan varmı diye bakmadan. Nasıl alışırsa öyle mi yaşıyor nedir bunlar.)

Nevsune, bişey olmaz de canım sen yinede. Açar o tomurcuklar üzülme.

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 23:38   #7
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2011
Bence de sulamanın tomurcukla alakası yok ben hepsini sıradan suluyorum hatta yıkıyorum
Şimdiye kadar hiç tomurcuğunu döken olmadı ama kaktüsün niyeti bozuksa ben illede çiçek açmam diyosa onu bilemicem)

MKurtoglu ve kaktüs_35 beğendi.

Düzenleyen musbet : 08-04-2012 saat 23:39 Neden: imla hatası
musbet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2013, 15:06   #8
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Arkadaşlar, daha önce bahsetmiştim kaktüslere yeni merak sardım ve kışın kaktüslere su verilmemesi gerektiğini sizlerden duydum fakat sulamayı tamamen ne zaman kesmek gerekir bilmiyorum. Ne zaman sulamayı bırakmalıyım?

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2014, 17:17   #9
Yeni Üye

FİRDEVSS's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2014
Merhaba, Arkadaşlar ben bugün üye oldum 15 kadar kaktüs'üm var balkonda sürekli güneş altında 3 günde bir topragı kuruyor suluyorum hatamı yapıyorum acaba 4 aydır bir sorun olmadı kaktüslerimde.

FİRDEVSS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2014, 01:01   #10
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2013
sorun yoksa sorun yok, bulandırmayın keyfinizi bence

Ritulan ve FİRDEVSS beğendi.
yalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2014, 12:04   #11
Yeni Üye

FİRDEVSS's Avatar

Kaktüs tohumları ektim 3 gün oldu çıkarlarsa isteyene gönderebilirim.Fakat ne çeşit kaktüs olduğunu bilmiyorum bekleyip görücem.

YeniBON beğendi.
Eski 31-08-2014, 15:00   #12
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FİRDEVSS Mesajı Göster
Kaktüs tohumları ektim 3 gün oldu çıkarlarsa isteyene gönderebilirim.Fakat ne çeşit kaktüs olduğunu bilmiyorum bekleyip görücem.
1 yıl sonra gönderilebilecek kıvama gelirler, hala başlarına birşey gelmezse

YeniBON ve Ritulan beğendi.
yalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2014, 16:54   #13
Yeni Üye

FİRDEVSS's Avatar

Gerçektenmi ilk defa ektim bilmiyordum neyse denemiş olurum en azından.Bende 1 yıl sonra isteyene yollarım

Eski 09-06-2015, 21:36   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2015

merhaba arkadaşlar, ben bugün kaktüs aldım fakat cinsini bilmiyorum. neresinden sulanır? vb. bakımı hiç bilmiyorum. aynı zamanda ölüp gitmesinide istemiyorum. ilk deneyimim ne yapmam gerekir?

sevval-9 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2016, 11:48   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2016
Kaktüs ve sukulent serada nasıl sulanır ?

Arkadaşlar ufak çaplı Bi sera kurmak istıyorum ve bunun içinde kaktüs ve sukulentlerimi nasıl sulamam gerektiğini bilen Bi arkadaşımız anlatabilir mi,şimdiden çok teşekkür ederim ??

Kapo67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2016, 15:45   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Seralarda gördüğüm kadarıyla gübre ve su tankı oluyor ve ucu fıskiyeli bir hortumla sulanıyor.Yaz mevsimi olduğu için üstten havalandırmalar açıktı ve büyük bir sera olduğu için hava sirkülasyonu sağlayan büyük fanlar vardı etrafı da gölgeleme fileleriyle çevriliydi.Kış mevsiminde sukkulentleri ölmeyecek kadar az sulamak gerekiyor kaktüsleri ise hiç sulamamak gerekir.

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2016, 17:07   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2016
Evet bende baya Bi araştırıyorum şuan bilen herkesin tecrübesinden yararlanmak istiyorum sizede çok teşekkür ederim.

Kapo67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2016, 16:10   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2016
Merhaba, yeni satın aldığım kaktüslerimin bir bölümünü mutfağımda tutmaya başladım. Bunlar genellikle 9 cm'lik saksılarda bulunan henüz çok genç kaktüsler. Mutfağım oldukça güzel güneş alıyor. Ancak mutfakta sıklıkla yemek piştiği için oldukça yoğun buhar oluşuyor. Sizce mutfakta yemek pişirme sırasında oluşan buhar kaktüslerin ihtiyaç duyduğu nemi sağlıyor mudur? Bu buhar kaktüslere aşırı fazla gelebilir mi? Sulama yaparsam kaktüsler fazla nemden çürüyebilir mi?

Lakerda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2016, 09:52   #19
Yeni Üye

mr.emre's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2016
Sulamanın sıklığını belirlerken göz önünde alınması gereken etkenleri göz ardı edersek hata yapmış oluruz. Toprağın yapısı, türü, bölgenin iklimi, havadaki nem, drenaj... gibi faktörler göz önüne alınarak sulama sıklığı konusunda bir fikir edinilebilir.

mr.emre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2017, 14:21   #20
Ağaçsever

Derya ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 02-11-2016
Değerli forumdaşlarım sizlere bir sorum olacak. Kaktüslerimi Yaklaşık 4 aydır sulamıyorum ve serin bir yerde dinlenmedeler şu an. Sizlerde dinlendirdiğiniz kaktüslere su vermeye başladınız mı? Yavaş yavaş uyandırmak lazım sanırım.

Derya ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2017, 15:32   #21
Yeni Üye

mr.emre's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Derya ünal Mesajı Göster
Değerli forumdaşlarım sizlere bir sorum olacak. Kaktüslerimi Yaklaşık 4 aydır sulamıyorum ve serin bir yerde dinlenmedeler şu an. Sizlerde dinlendirdiğiniz kaktüslere su vermeye başladınız mı? Yavaş yavaş uyandırmak lazım sanırım.
Şu sıralar Ankara'da havalar epey soğuk gidiyor. Serin dediğiniz yerin sıcaklığı eksi sıcaklıklara düşüyorsa su vermenizi önermem.

mr.emre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2017, 15:38   #22
Ağaçsever

Derya ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 02-11-2016
Evde ısıtılmayan kiler gibi bir bolmem var oradalar. Dediğiniz gibi bu ara dışarısı cok soguk gidiyor. Biraz daha beklemeli o zaman.

Derya ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2017, 21:55   #23
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Soğuk iklimin hüküm sürdüğü yerler için çok erken daha nisan sonu mayıs başı gibi sulamanız garanti olur sıcak iklimin hüküm sürdüğü akdeniz bölgesinde ise ocak sonu ile rahatlıkla hava imkan tanıyor ise sulanabilmekteler kaldı ki bu sene ilk defa haziran ayında çiçeklenen tüm kaktüslerin üzeri çiçek dolu Ya çok aşırı sıcak olacak Antalyada bu sene ya da güneşin açısından dolayı şaşırdılar.37 derece sıcağın altına hava sıcaklığı indiğinde büyümeyi durdurup tüm tuttuğu çiçekleri atan kaktüs bile daha 3 ay zaman olmasına rağmen sıcaklara büyümeye başladı çok kısa süre içinde çiçekleri de belirir. gündüzleri ne kadar soğuk dense de Antalya da 18 derecenin altına inmiyor sıcaklık rüzgar olmaz ise 23 dereceye kadar çıkıyor.

Derya ünal beğendi.
Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2017, 20:08   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2017
Bence sulamanın tomurcuklarla alakası yok çünkü ben hepsini sıradan suluyorum.

nergis kara 945 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2017, 20:13   #25
Yeni Üye

bence sulamanın tomurcuklarla alakası yok çünkü ben hepsini sıradan suladım

Eski 26-10-2017, 20:15   #26
Yeni Üye

bence sulamanın tomurcuklarla alakası yok çünkü ben hepsini sıradan suluyorum

Eski 05-12-2018, 23:25   #27
Yeni Üye

Busramontauk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-11-2018
Merhaba dünden beri aklımı kurcalayan bir hususta fikrinizi almak istiyorum (başlığı açılmış ya da bahsi geçmişse bulamadım) kaktüs ve sukulentlerin suyunu altına koyduğumuz tabağa dökme suretinde mi vermeliyiz, yoksa üstten mi sulamalıyız. Bi farkı var mıdır? Kaktüs ve sukulent dememin sebebi ikisini birkaç saksıda birlikte bulundurmam... Bazıları kaktüslere ve sukulentlere bazı bitkilerde olduğu gibi fısfıslayarak su veriyor ama zengarden isimli sitede okuduğuma göre bu yanlışmış kaltüs ve sukulentlerin besin ihtiyacını karşılamazmış illa ki doyuncaya kadar beslemek lazımmış. Fakat tabaktan tam olarak nasıl anlayacağız ki. Üstten suladığımızda az çok drenaj deliklerinden aktığı için doyup doymadığını anlayabiliyoruz. Şu tabakta su bırakmak kısmı aklıma takıldı, bu şekilde sulayanınız var mı sulama yöntemlerinizi paylaşırsanız sevinirim, sevgiler.

Mesut Temiz beğendi.
Busramontauk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2018, 04:29   #28
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Busramontauk Mesajı Göster
Merhaba dünden beri aklımı kurcalayan bir hususta fikrinizi almak istiyorum (başlığı açılmış ya da bahsi geçmişse bulamadım) kaktüs ve sukulentlerin suyunu altına koyduğumuz tabağa dökme suretinde mi vermeliyiz, yoksa üstten mi sulamalıyız. Bi farkı var mıdır? Kaktüs ve sukulent dememin sebebi ikisini birkaç saksıda birlikte bulundurmam... Bazıları kaktüslere ve sukulentlere bazı bitkilerde olduğu gibi fısfıslayarak su veriyor ama zengarden isimli sitede okuduğuma göre bu yanlışmış kaltüs ve sukulentlerin besin ihtiyacını karşılamazmış illa ki doyuncaya kadar beslemek lazımmış. Fakat tabaktan tam olarak nasıl anlayacağız ki. Üstten suladığımızda az çok drenaj deliklerinden aktığı için doyup doymadığını anlayabiliyoruz. Şu tabakta su bırakmak kısmı aklıma takıldı, bu şekilde sulayanınız var mı sulama yöntemlerinizi paylaşırsanız sevinirim, sevgiler.
Ben bütün kaktüs ve sukulentlerimi yukarıdan, saksı toprağına su dökerek suluyorum... Bunu yaparken, saksı toprağının oyulmaması için suyu mümkün olduğunca toprağa yakın bir noktadan bırakıyor ve hep aynı noktaya değil de dolaştırarak döküyorum... Fısfısla su püskürtme işini yalnızca bitkinin çok tozlandığı durumlarda temizlemek için yapıyorum... Kaktüs ve sukulentlerin tropik bitkiler gibi bu tür neme ihtiyaç duymadıklarından eminim (tabii ki yılbaşı kaktüsü gibi tropik kaktüs veya sukulentler hariç).
Tabaktan su verme yöntemini sadece tohumdan yeni çimlendirilmiş çok küçük kaktüs ve sukulentlere uyguluyorum... Bunlar çok ufak oldukları ve kökleri de henüz çok zayıf olduğu için yukarıdan sulamada yerlerinden çıkabiliyorlar, ki ölmelerine yol açabilir...

Busramontauk beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2018, 13:42   #29
Yeni Üye

Busramontauk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-11-2018
Mesut bey cevabınız için teşekkür ederim. Genel olarak üstten sulandığını düşünüyorum ben de ama bilhassa belirtilmediği için acaba yanlış mı yapıyorum ya da zarar mı veriyorum diye aklıma takıldı... Yine de farklı bir şekilde sulayan varsa aldığı sonuçları paylaşırsa iyi olur. Sitedeki yazı da şu şekilde:

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Busramontauk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024