agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni141Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-07-2017, 14:53   #241
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaf Mesajı Göster
...Lekeler hala duruyor ve araştırıyorum acaba neden oldu diye. Endişelenip farklı şekilde müdahale etmeli miyim bilemiyorum, Bilgisi - tecrübesi olan varsa fikir verirse çok iyi olur...
Kaktüsünüzün kurtulmasına sevindim.

Bahsettiğiniz lekeleri fotoğraflayabilirseniz belki neden oluştuklarını anlayabiliriz ama eğer lekelerin olduğu bölgede yumuşama yoksa ve kaktüsünüz gelişiyorsa yaşadığı sorun atlatılmış demektir.

(Sırf örnek olsun diye yazıyorum: Mesela güneş yanığı lekeleri, kaktüs iyileşse bile tamamen kaybolmuyor.)

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2018, 11:07   #242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2018
Kaktüs

Merhaba çok bilgim olmayarak kaktüs yetiştiriyorum
Resimde paylaştığım kaktüs çok büyüdü bu kaktüsü ortasından kesip diğer bölümüde yanına dikebilirmiyim bu mümkünmü acaba yoksa çokmu saçmaladım 🙊

Nailestyle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2018, 11:10   #243
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2018
Resim paylaşımını yapamadım sanırım
Kaktüsümün boyu 1.70cm

Nailestyle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2018, 20:43   #244
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2018
Kaktüsüm bu sekilde boynunu eğdi ne yapabilirim

Eylulikindisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2018, 20:51   #245
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2018

Eylulikindisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2018, 21:03   #246
Ağaç Dostu

ankaramk's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eylulikindisi Mesajı Göster
Hangi şekilde. Resim atarsan yardımcı olabiliriz

ankaramk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2018, 17:57   #247
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2018
Wink Küçük Bir Soru

Dört sene önce bu kaktüsü çöplükte buldum. Sol alt köşesinde yaralı bir bölge varya (ikinci görselde daha net) oradan kopuktu. Bu hale gelmesi iki senesini aldı. Sonra A101 ve Bim aktüel ürünler satışı yapılırken ara ara aynı kaktüsün satıldığını görüyordum.Yalnız türünün ne olduğunu bir türlü öğrenemedim. Kaktüs besini falan alıp biraz daha desteklemeye çalışıyorum ama bu konuda benim merak ettiğim iki soru var.
Birincisi bu kaktüsün türü nedir?
İkincisi benim bu kaktüsü çoğaltmamın bir imkanı var mı? Zira aramızda çok ciddi bir bağ oluştu. Yıllardır çok uzun yolculuklar yaptık ve hep beraberdik.

https://i.hizliresim.com/gr4ONR.jpg

https://i.hizliresim.com/9a9m63.jpg

Düzenleyen Gbulbul : 03-12-2018 saat 19:35 Neden: Türkçe kuralları
Gbulbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2018, 20:21   #248
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Bu haliyle çoğalması zor,bir boğum gibi bir yer olsaydı ordan koparır dikerdiniz hemen köklenirdi,türünü bilmiyorum ama Kaktüs Türleri Albümü buradan bir bakın isterseniz.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2018, 10:01   #249
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2018
Yanlış görmüyorsam sağ alt tarafında sıcak silikonla yapıştırılmış yapay çiçek var eğer doğru gördüysem kaktüse zarar vermeden onu çıkarmanızı öneririm.

brkznrr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2018, 21:07   #250
Yeni Üye

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Sıcak silikonla yapıştırılan çiçeği çektim ama elime aldığımda bana gerçek çiçek gibi gelmişti. Bu konularda bilgisizim sadece kaktüse zarar vermek istemiyorum.

Eski 01-12-2018, 02:00   #251
Ağaç Dostu

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gbulbul Mesajı Göster
Dört sene önce bu kaktüsü çöplükte buldum. Sol alt köşesinde yaralı bir bölge varya (ikinci görselde daha net) oradan kopuktu. Bu hale gelmesi iki senesini aldı. Sonra A101 ve Bim aktüel ürünler satışı yapılırken ara ara aynı kaktüsün satıldığını görüyordum.Yalnız türünün ne olduğunu bir türlü öğrenemedim. Kaktüs besini falan alıp biraz daha desteklemeye çalışıyorum ama bu konuda benim merak ettiğim iki soru var.
Birincisi bu kaktüsün türü nedir?
İkincisi benim bu kaktüsü çoğaltmamın bir imkanı var mı? Zira aramızda çok ciddi bir bağ oluştu. Yıllardır çok uzun yolculuklar yaptık ve hep beraberdik.

Tam emin olmamakla birlikte, kaktüsünüzün türü micranthocereus estevesii olabilir... Değilse de benzer, yakın bir tür olduğu belli...

Soldaki yaralanma kendi kendini iyileştirmiş... Bir sorun oluşturmaz...

Çoğaltma işine gelirsek... Belli bir büyüklüğe geldiğinde yandan bir yavru verecektir... Bu yavru bitkinin dibine yakın bir bölgesinden çıkabileceği gibi, ortalarına yakın bir yerden de çıkabilir... Bu yavru 15-20 santim uzunluğa ulaştığında, tam ana dalla birleştiği noktadan çok keskin (ve tercihen tırtıklı) bir bıçakla ana dala ve yavruya zarar vermeyecek şekilde kesip ayırın... Bu işte kullanacağınız bıçağın temiz olması çok önemli... Eğer bakteri bulaştırırsanız bitkiniz çürüyerek ölür... Bu noktadan sonrası da çok önemli... Kesip ayırdığınız yavruyu sıcak bir ortamda bir kaç gün bekleterek (ben yazın kesik alanı güneşi görecek şekilde yerleştiriyorum) o bölgenin iyice kuruyup kabuk bağlamasını sağlıyorsunuz... Bunu yapmazsanız, topraktaki bakteri, mantar vs. kaktüsün dokularına kesik yerden nüfuz ederek çürütür, kaktüsünüz ölür... Kesik yer iyice kuruyup kabuk bağladıktan sonra, bitkinin alt 3-4 santimi toprağa gömülü olacak şekilde toprağa dikiyorsunuz... Bundan sonra normal bir kaktüse baktığınız gibi bakıyorsunuz, o uygun şekilde köklenip gelişecektir... Kesik yeri kurutmaya başlamadan önce toz tarçına batırarak bakteri ve mantarlara karşı daha korunaklı hale getirebilirsiniz...

Diğer bir yöntem daha var... Ben bu türü çok çoğaltmak istesem o yaralandığı hizadan keserdim (yine yukarıda bahsettiğim nitelikte bir bıçakla). Daha sonra üst kısmı toz tarçına batırıp iyice kuruturdum.. Kesik alan daha fazla olacağı için bu süre yavru için uygulayacağınızdan daha fazla olabilir.. Ben olsam sıcak havalarda en az bir hafta ilâ on gün bekletirdim... Altta kalan kısmı saksıda bırakıyorsunuz, onun kesik alanına da toz tarçın serpebilirsiniz... Bal da sürebilirsiniz, o da aynı işlevi görüyor... Şimdi artık bir adet köklendireceğimiz kesik kaktüsümüz, bir de saksıda kalan güdük dip kısım var elimizde... Belki "ne geçti elimize" diyebilirsiniz.. Ama köklenip estetik biçimde uzayacak bir kaktüsümüz ve yavru üretmek amacıyla anaç olarak kullanacağımız diğer bir kaktüsümüz var artık elimizde.. Dipte kalan kesik kısım kendisi yukarıya doğru uzayamayacağı için kısa sürede yavru verecektir... 15-20 santime ulaştıklarında bu yavruları ayırıp çok sayıda kaktüs üretebilirsiniz... Ama henüz çok tecrübeniz olmadığı için bence bu ikinci yöntemi uygulamayıp bitkinizin yavru vermesini bekleyin... Önem verdiğiniz bir bitkiyi küçük bir hatadan ötürü kaybedip üzülmektense yavru vermesini beklemek daha uygun bence... Bol şans diliyorum...

Not: Çiçek tabii ki yapma.. Kaktüslerin çiçekleri bir ilâ birkaç gün canlı kaldıktan sonra ya tohum kesesine dönüşür ya da çoğunlukla solup dökülür.. O yapma çiçeklerin zararı yapıştırırken meydana geliyor, bir de bitkinin aldığı güneşi biraz azaltıyor.. Onları sökmek istediğinizde çekerek koparmayın, çünkü bir ölçüde bitkinin kökü sarsılabilir ve ciddi zarar görebilir.. Çıkarmak istiyorsanız uygun bir makasla kesip alın ve dibinde kalan yapışkanı zorlamayın... Zamanla düşer, kalsa da pek sorun değil...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2018, 12:43   #252
Yeni Üye

yorumlarınız için teşekkür ederim. Çoğaltmak için kesecek kadar bilgi sahibi değilim. Geriye tek bir seçenek kalıyor, beklemek...

Eski 05-02-2019, 13:15   #253
Ağaçsever

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Merhaba;

Bu minik kaktüsü bi arkadaşımdan aldım, uzun inçe sarmaşık tarZı bir kaktüsün yavsuruydu. Burada okuduğum kadarı ile bir kaç gün gölge ama ışık bi yerde bekletip kaktüs toprağına ekeceğim. Umarım başarılı olurum. İlk kaktüsüm olacak.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 07:36   #254
Ağaç Dostu

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi25 Mesajı Göster
Merhaba;

Bu minik kaktüsü bi arkadaşımdan aldım, uzun inçe sarmaşık tarZı bir kaktüsün yavsuruydu. Burada okuduğum kadarı ile bir kaç gün gölge ama ışık bi yerde bekletip kaktüs toprağına ekeceğim. Umarım başarılı olurum. İlk kaktüsüm olacak.
Kaktüsünüzün türü chamaecereus silvestrii ya da diğer adıyla echinopsis chamaecereus.

Forumdaki sayfası da şu:
Chamaecereus silvestrii

Bol güneş ışığı sağlarsanız sağlıklı ve güçlü büyüyüp gösterişli çiçekler açacaktır... Bir de soğuktan ve fazla nemden korumanız gerekir..

Güle güle büyütün...

acemi25 beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 10:32   #255
Ağaçsever

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Kaktüsünüzün türü chamaecereus silvestrii ya da diğer adıyla echinopsis chamaecereus.

Forumdaki sayfası da şu:
Chamaecereus silvestrii

Bol güneş ışığı sağlarsanız sağlıklı ve güçlü büyüyüp gösterişli çiçekler açacaktır... Bir de soğuktan ve fazla nemden korumanız gerekir..

Güle güle büyütün...
Çok teşekkür ederim her konuda hızır gibi yetişiyorsunuz.

Mesut Temiz beğendi.
acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019