agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2018, 20:43   #241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2018
Kaktüsüm bu sekilde boynunu eğdi ne yapabilirim

Eylulikindisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2018, 20:51   #242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2018

Eylulikindisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2018, 21:03   #243
Ağaç Dostu

ankaramk's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eylulikindisi Mesajı Göster
Hangi şekilde. Resim atarsan yardımcı olabiliriz

ankaramk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2018, 17:57   #244
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2018
Wink Küçük Bir Soru

Dört sene önce bu kaktüsü çöplükte buldum. Sol alt köşesinde yaralı bir bölge varya (ikinci görselde daha net) oradan kopuktu. Bu hale gelmesi iki senesini aldı. Sonra A101 ve Bim aktüel ürünler satışı yapılırken ara ara aynı kaktüsün satıldığını görüyordum.Yalnız türünün ne olduğunu bir türlü öğrenemedim. Kaktüs besini falan alıp biraz daha desteklemeye çalışıyorum ama bu konuda benim merak ettiğim iki soru var.
Birincisi bu kaktüsün türü nedir?
İkincisi benim bu kaktüsü çoğaltmamın bir imkanı var mı? Zira aramızda çok ciddi bir bağ oluştu. Yıllardır çok uzun yolculuklar yaptık ve hep beraberdik.

https://i.hizliresim.com/gr4ONR.jpg

https://i.hizliresim.com/9a9m63.jpg

Düzenleyen Gbulbul : 03-12-2018 saat 19:35 Neden: Türkçe kuralları
Gbulbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2018, 20:21   #245
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Bu haliyle çoğalması zor,bir boğum gibi bir yer olsaydı ordan koparır dikerdiniz hemen köklenirdi,türünü bilmiyorum ama Kaktüs Türleri Albümü buradan bir bakın isterseniz.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2018, 10:01   #246
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2018
Yanlış görmüyorsam sağ alt tarafında sıcak silikonla yapıştırılmış yapay çiçek var eğer doğru gördüysem kaktüse zarar vermeden onu çıkarmanızı öneririm.

brkznrr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2018, 21:07   #247
Yeni Üye

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Sıcak silikonla yapıştırılan çiçeği çektim ama elime aldığımda bana gerçek çiçek gibi gelmişti. Bu konularda bilgisizim sadece kaktüse zarar vermek istemiyorum.

Eski 01-12-2018, 02:00   #248
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gbulbul Mesajı Göster
Dört sene önce bu kaktüsü çöplükte buldum. Sol alt köşesinde yaralı bir bölge varya (ikinci görselde daha net) oradan kopuktu. Bu hale gelmesi iki senesini aldı. Sonra A101 ve Bim aktüel ürünler satışı yapılırken ara ara aynı kaktüsün satıldığını görüyordum.Yalnız türünün ne olduğunu bir türlü öğrenemedim. Kaktüs besini falan alıp biraz daha desteklemeye çalışıyorum ama bu konuda benim merak ettiğim iki soru var.
Birincisi bu kaktüsün türü nedir?
İkincisi benim bu kaktüsü çoğaltmamın bir imkanı var mı? Zira aramızda çok ciddi bir bağ oluştu. Yıllardır çok uzun yolculuklar yaptık ve hep beraberdik.

Tam emin olmamakla birlikte, kaktüsünüzün türü micranthocereus estevesii olabilir... Değilse de benzer, yakın bir tür olduğu belli...

Soldaki yaralanma kendi kendini iyileştirmiş... Bir sorun oluşturmaz...

Çoğaltma işine gelirsek... Belli bir büyüklüğe geldiğinde yandan bir yavru verecektir... Bu yavru bitkinin dibine yakın bir bölgesinden çıkabileceği gibi, ortalarına yakın bir yerden de çıkabilir... Bu yavru 15-20 santim uzunluğa ulaştığında, tam ana dalla birleştiği noktadan çok keskin (ve tercihen tırtıklı) bir bıçakla ana dala ve yavruya zarar vermeyecek şekilde kesip ayırın... Bu işte kullanacağınız bıçağın temiz olması çok önemli... Eğer bakteri bulaştırırsanız bitkiniz çürüyerek ölür... Bu noktadan sonrası da çok önemli... Kesip ayırdığınız yavruyu sıcak bir ortamda bir kaç gün bekleterek (ben yazın kesik alanı güneşi görecek şekilde yerleştiriyorum) o bölgenin iyice kuruyup kabuk bağlamasını sağlıyorsunuz... Bunu yapmazsanız, topraktaki bakteri, mantar vs. kaktüsün dokularına kesik yerden nüfuz ederek çürütür, kaktüsünüz ölür... Kesik yer iyice kuruyup kabuk bağladıktan sonra, bitkinin alt 3-4 santimi toprağa gömülü olacak şekilde toprağa dikiyorsunuz... Bundan sonra normal bir kaktüse baktığınız gibi bakıyorsunuz, o uygun şekilde köklenip gelişecektir... Kesik yeri kurutmaya başlamadan önce toz tarçına batırarak bakteri ve mantarlara karşı daha korunaklı hale getirebilirsiniz...

Diğer bir yöntem daha var... Ben bu türü çok çoğaltmak istesem o yaralandığı hizadan keserdim (yine yukarıda bahsettiğim nitelikte bir bıçakla). Daha sonra üst kısmı toz tarçına batırıp iyice kuruturdum.. Kesik alan daha fazla olacağı için bu süre yavru için uygulayacağınızdan daha fazla olabilir.. Ben olsam sıcak havalarda en az bir hafta ilâ on gün bekletirdim... Altta kalan kısmı saksıda bırakıyorsunuz, onun kesik alanına da toz tarçın serpebilirsiniz... Bal da sürebilirsiniz, o da aynı işlevi görüyor... Şimdi artık bir adet köklendireceğimiz kesik kaktüsümüz, bir de saksıda kalan güdük dip kısım var elimizde... Belki "ne geçti elimize" diyebilirsiniz.. Ama köklenip estetik biçimde uzayacak bir kaktüsümüz ve yavru üretmek amacıyla anaç olarak kullanacağımız diğer bir kaktüsümüz var artık elimizde.. Dipte kalan kesik kısım kendisi yukarıya doğru uzayamayacağı için kısa sürede yavru verecektir... 15-20 santime ulaştıklarında bu yavruları ayırıp çok sayıda kaktüs üretebilirsiniz... Ama henüz çok tecrübeniz olmadığı için bence bu ikinci yöntemi uygulamayıp bitkinizin yavru vermesini bekleyin... Önem verdiğiniz bir bitkiyi küçük bir hatadan ötürü kaybedip üzülmektense yavru vermesini beklemek daha uygun bence... Bol şans diliyorum...

Not: Çiçek tabii ki yapma.. Kaktüslerin çiçekleri bir ilâ birkaç gün canlı kaldıktan sonra ya tohum kesesine dönüşür ya da çoğunlukla solup dökülür.. O yapma çiçeklerin zararı yapıştırırken meydana geliyor, bir de bitkinin aldığı güneşi biraz azaltıyor.. Onları sökmek istediğinizde çekerek koparmayın, çünkü bir ölçüde bitkinin kökü sarsılabilir ve ciddi zarar görebilir.. Çıkarmak istiyorsanız uygun bir makasla kesip alın ve dibinde kalan yapışkanı zorlamayın... Zamanla düşer, kalsa da pek sorun değil...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2018, 12:43   #249
Yeni Üye

yorumlarınız için teşekkür ederim. Çoğaltmak için kesecek kadar bilgi sahibi değilim. Geriye tek bir seçenek kalıyor, beklemek...

Eski 05-02-2019, 13:15   #250
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Merhaba;

Bu minik kaktüsü bi arkadaşımdan aldım, uzun inçe sarmaşık tarZı bir kaktüsün yavsuruydu. Burada okuduğum kadarı ile bir kaç gün gölge ama ışık bi yerde bekletip kaktüs toprağına ekeceğim. Umarım başarılı olurum. İlk kaktüsüm olacak.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 07:36   #251
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi25 Mesajı Göster
Merhaba;

Bu minik kaktüsü bi arkadaşımdan aldım, uzun inçe sarmaşık tarZı bir kaktüsün yavsuruydu. Burada okuduğum kadarı ile bir kaç gün gölge ama ışık bi yerde bekletip kaktüs toprağına ekeceğim. Umarım başarılı olurum. İlk kaktüsüm olacak.
Kaktüsünüzün türü chamaecereus silvestrii ya da diğer adıyla echinopsis chamaecereus.

Forumdaki sayfası da şu:
Chamaecereus silvestrii

Bol güneş ışığı sağlarsanız sağlıklı ve güçlü büyüyüp gösterişli çiçekler açacaktır... Bir de soğuktan ve fazla nemden korumanız gerekir..

Güle güle büyütün...

acemi25 beğendi.
Eski 07-02-2019, 10:32   #252
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Kaktüsünüzün türü chamaecereus silvestrii ya da diğer adıyla echinopsis chamaecereus.

Forumdaki sayfası da şu:
Chamaecereus silvestrii

Bol güneş ışığı sağlarsanız sağlıklı ve güçlü büyüyüp gösterişli çiçekler açacaktır... Bir de soğuktan ve fazla nemden korumanız gerekir..

Güle güle büyütün...
Çok teşekkür ederim her konuda hızır gibi yetişiyorsunuz.

Mesut Temiz beğendi.
acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2019, 13:14   #253
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2019
Arkadaslar benimde bur kaktusumun ustunde kirmizi bir cicegi vardi daha sonra cicek kurudu aradan 1 yildan fazla gecti hala yeni cicek veredi ve garip uzun kollar uzatmaya basladi bir kolu o kadar uzadiki destek olmadan durmasi imkansizlasti oldukca kotu gozukuyor fakat onu atmak istemiyorum ne yapabilirim

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve Muda beğendi.
YRKaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2019, 13:14   #254
Ağaçsever

Ilk resimdeki kaktus den bahsediyorum

Eski 06-04-2019, 13:16   #255
Ağaçsever

Birde arkadaslar en bastaki kaktusumun tasinirken ust kismi koptu daha uzamiyor ama yanlardan yavrular verdi o yavrularından 4 adet diktim buyurmu

Eski 06-04-2019, 13:18   #256
Ağaçsever

Isterseniz atabilirim resimlerini sagolun

Eski 06-04-2019, 15:44   #257
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YRKaktüs Mesajı Göster
Arkadaslar benimde bur kaktusumun ustunde kirmizi bir cicegi vardi daha sonra cicek kurudu aradan 1 yildan fazla gecti hala yeni cicek veredi ve garip uzun kollar uzatmaya basladi bir kolu o kadar uzadiki destek olmadan durmasi imkansizlasti oldukca kotu gozukuyor fakat onu atmak istemiyorum ne yapabilirim
Sn YRKaktüs;

Bitkiniz pitaya. Aşılı kaktüslere anaç olarak kullanılıyor. Zaman içinde üstü ölünce göz bulabilirse büyüyor. Ben atlas olarak düşündüğüm için almıştım. Ejder meyvesi olarak farklı meyveleri var. Tabi ki ne olduğunu bilmediğimiz için bir şey yapamıyoruz. Siz de anaç olarak kullanabileceğiniz gibi sıcak yerde büyüyüp gelişebiliyor. İlgili konuları okuyup planlamanızı ona göre yaparsınız. Havalar düzelince büyük saksı içinde dışarıya alırsanız daha hızlı büyür.

Pitaya Yetiştiriciliği

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2019, 16:23   #258
Ağaçsever

Cok sagol

Eski 06-04-2019, 17:05   #259
Ağaçsever

Bisey daha sorabilirmiyim bizim evde bide pasa kilici bitkisi var yapraklarini temizlerken yanlislikla dibinden yeni cikan baska bir yapragin uc kismini kirdim o uzarmi yoksa oyle kalirmi

Eski 06-04-2019, 20:49   #260
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Sayın Muda kaktüsün türü ve gelişimi ile ilgili bilgileri zaten vermiş...
Benim eklemek istediğim konu, bitkinin aldığı güneş ışığını (yavaş yavaş alıştırarak) arttırırsanız çok daha sağlam ve güçlü yapraklar vereceği ve kendi ağırlığını taşıyacağı...
Mevcut yapraklarını çubuklarla desteklerseniz, yeni sağlam yapraklar çıktıkça çok daha sağlıklı ve güzel görünecektir, hem de kendi ağırlığını taşıyacaktır...

YRKaktüs beğendi.
Eski 07-04-2019, 13:08   #261
Ağaçsever

Bunu nasil cogaltabilirim

Eklenen Resimler

Eski 09-04-2019, 19:05   #262
Ağaçsever

Wink

Cok sagolun simdi destekledim iyi yapabilmismiyim yani bu sekilde yapmanin cicege bir zarari olurmu

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 09-04-2019, 19:09   #263
Ağaçsever

Bide cok fazla soru sordum biliyorum ama cicek yetistiriciligini neredeyse 6 7 yildir yapsamda cok bilgi sahibi degilim su resimde gordugunuz sukulenti cogaltabilirmiyim oncedende 3 yaprakta denemistim olmamaisti bunda olmasi icin napmaliyim

Düzenleyen YRKaktüs : 09-04-2019 saat 19:12 Neden: Atmak istedigim resmi atamamisim
Eski 09-04-2019, 19:12   #264
Ağaçsever

Resim gelmiyomu

Eski 09-04-2019, 20:12   #265
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Cok sagolun simdi destekledim iyi yapabilmismiyim yani bu sekilde yapmanin cicege bir zarari olurmu
Hayır, hiçbir zararı olmaz Sayın YRKaktüs.
Ben olsam bir süre sonra yukarıdan çıkan yaprakları köklendirip aynı saksıdaki boş alanlara ekerek daha kalabalık bir görüntü oluştururum... Daha fazla ışıkta daha güçlü gelişecekleri için zamanla çok güzel bir görüntü oluşacaktır...

Eski 09-04-2019, 20:18   #266
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Bide cok fazla soru sordum biliyorum ama cicek yetistiriciligini neredeyse 6 7 yildir yapsamda cok bilgi sahibi degilim su resimde gordugunuz sukulenti cogaltabilirmiyim oncedende 3 yaprakta denemistim olmamaisti bunda olmasi icin napmaliyim
Resim eklenmemiş, ama eğer daha önceki şu mesajınızdaki sukulenti soruyorsanız:

Alıntı:
Bunu nasil cogaltabilirim
Sukulent çok küçük olduğundan türü belli olmuyor... Aloe ya da agave türlerinden biri olabilir gibi görünüyor... Bu bitkilerden yavru alırken biraz daha büyümesini beklerseniz daha iyi sonuç elde edersiniz... Buradaki yabru çok küçük, kökü de yok... Toprağa dikerseniz maalesef kısa sürede öleceğini tahmin ediyorum... Suda köklendirmeyi deneyin... Ama esas olan, yavruları daha geç, belli bir sağlamlığa eriştiklerinde, mümkünse de köklenmiş olarak ayırmaktır.. Umarım tutar...

YRKaktüs beğendi.
Eski 09-04-2019, 21:13   #267
Ağaçsever

Cok sagolun zaten bunu cicekcide dustugunu gorup almistim normalde atacaklarini bildigim icin sansimi denemek istedim

Mesut Temiz beğendi.
Eski 10-04-2019, 18:00   #268
Ağaçsever

Bu arada simdi farkettim o resimdeki baska bir cicegim ve onun cinsi aloe vera olacak zaten suan suda saksisink degistirirken ayrildi suan suda peki sukulentide suya koudum koklenirmi ?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 10-04-2019, 18:26   #269
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Bu arada simdi farkettim o resimdeki baska bir cicegim ve onun cinsi aloe vera olacak zaten suan suda saksisink degistirirken ayrildi suan suda peki sukulentide suya koudum koklenirmi ?
Sukulentleri köklü ayırdığımızda genellikle hemen toprağa dikiyoruz...
Köksüz olarak keserek ayırmak durumunda kaldığımız sukulentleri de normalde kesik yer kuruyana kadar açıkta sıcakta birkaç gün bekletiyoruz. Bunun nedeni, kesik yerin kuruyarak kabuk dokusu oluşturmasını sağlamaktır. (Ayrıca kesik yere toz tarçın da serpilip yayılabilir.) Böylece topraktaki bakteri ve diğer hastalık yapıcı organizmaların bitkinin iç dokularına nüfuz ederek öldürmesini önlemiş oluyoruz. Çoğu insan bu kurutma işlemini yapmadığı için bir türlü kaktüs ve sukulent tutturamaz... Sukulentler bu kurutma işleminden hiç zarar görmezler, çünkü çoğu haftalarca hatta aylarca bu şekilde durabilir. Bir keresinde birkaç opuntia yaprağını sarılı bir şekilde en az 6 ay, belki bir yıla yakın unutmuştum. Fark ettiğimde açtım ve taptaze yemyeşil duruyorlardı, ektim ve köklendiler...
Sizin resimdeki sukulentiniz için kurutma işlemini önermedim, çünkü çok körpe çelikler bu kurutma işlemine dayanamıyorlar. Alttan büzüşmeye başlıyorlar ve doku yukarıya doğru ölmeye başlıyor... Son çare olarak suya koymanızı önerdim... O kadar körpe bir çeliğin tutma ihtimali pek yüksek değil her halükarda...
Bu arada suda köklendirme yöntemine (açıkta kurutup toprağa dikme yöntemine kıyasla) daha iyi tepki veren bazı sukulentler de var, örneğin euphorbia trigona.. Ama bunlar daha az...
Diğer sukulentinizin resmi görünmediği için türünü ve durumunu bilemiyorum. Siz yukarıdakilerden uygun olan yöntemi deneyebilir ya da bir resmini paylaşabilirsiniz... Daha uygun görüşler sunan arkadaşlar da çıkabilir bu sayede... Bol şans...

YRKaktüs beğendi.
Eski 13-04-2019, 00:17   #270
Ağaçsever

Bir sey daha sorabilirmiyim 256. Cevaptaki ikinci resimde en basta bulunan bol yavrulu olan kaktusun cinsi nedir nasil cogaltabilirim ve bu kaktus cicek verirmk

Mesut Temiz beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024